Jump to content
Antonio

Συμπλήρωμα Λαδιού

Recommended Posts

Μπορείτε να μου πείτε τι λάδι συμπληρώνουμε σε περίπτωση που χρειαστεί?

(Εργοστασιακές προδιαγραφές)

(Polo TDI 1.4)

Link to comment
Share on other sites

Mobil 1. 5-30 60€ τα 4 λιτρα περιπου απο online shop. Με κλειστά ματια. Κάνε αλλαγή λαδιών και βάλε αυτό και να εχεις μια ζωή αυτο

Link to comment
Share on other sites

Mobil 1. 5-30 60€ τα 4 λιτρα περιπου απο online shop. Με κλειστά ματια. Κάνε αλλαγή λαδιών και βάλε αυτό και να εχεις μια ζωή αυτο

 

ειναι ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή ειναι πετρελαιο τι σημαινει ; Ίδια λαδια με τα TSI παιρνει !

Βαζε οτι μάρκα θες αρκεί να εχει προδιαγραφές VW504-VW507

Κοιτά για Mobil 1 esp formula 5w30 , liqui moly toptec4200, motul x-clean+ 5w30

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Προς ενημέρωση, μετά από 5000χλμ., δεν έχει χρειαστεί συμπλήρωση, η στάθμη είναι λίγο παρακάτω από το μέγιστο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Μετά από σημερινό πέρασμα από το συνεργείο, μου συμπλήρωσαν 200ml λάδι (8000χλμ. πλέον), ποσότητα που την βρήκαν φυσιολογική για τα χιλιόμετρα που έχει κάνει το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 9200 χλμ, σήμερα πέρασα από το συνεργείο, μου είπε ο μηχανικός πως δεν έχει χάσει σταγόνα

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Έχω 9200 χλμ, σήμερα πέρασα από το συνεργείο, μου είπε ο μηχανικός πως δεν έχει χάσει σταγόνα

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

:good:

Τα ξαναλέμε σε 10.000 χλμ. Sokratis :spiteful:

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, ρωτώ εδώ:

Βλέποντας σήμερα τη ράβδο μέτρησης του λαδιού, είδα πως το λάδι φτάνει μέχρι το πάνω όριο-εξόγκωμα της κλίμακας - δηλαδή πως όλα είναι οκ.

Ωστόσο: υπήρχε και υπόλειμμα ποσότητας λαδιού (μικρότερη ποσότητα βέβαια) και παραπάνω από την κλίμακα μέτρησης, μέχρι ένα άλλο γκρι εξόγκωμα που υπάρχει στη ράβδο.

Καθάρισα τον δείκτη, τον ξαναβούτηξα και παρατήρησα πάλι το ίδιο. Αν προλάβω, θα ανεβάσω φωτογραφία αύριο.

'Εχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο ή να μου μπουν ιδέες διάφορες;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχουν γινει αποτυχημενες προσπαθειες αναγεννησης και ανεβαινει η ποσοτητα του λαδιου;

Edited by sirdimitris
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Αυτές τις ιδέες προσπαθώ να αποφύγω να μου μπουν sirdimitris, γι' αυτό και ρωτάω για τη μέτρηση.

ΥΓ: ωραίος, το 'πιασες με τη μία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις ιδέες προσπαθώ να αποφύγω να μου μπουν sirdimitris, γι' αυτό και ρωτάω για τη μέτρηση.

ΥΓ: ωραίος, το 'πιασες με τη μία.

Κι εμένα έτσι είναι ο δείκτης. Δεν διακόψει καμία αναγέννηση αφήνω να ολοκληρωθούν κανονικά!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Μόνο μια είχα διακόψει Σωκράτη κοντά στα 5000χλμ. και αυτό επειδή δεν ήξερα.

Από τότε, τις αφήνω να ολοκληρώνονται & δε σβήνω κινητήρα.

Παιδιά, αύριο θα ανεβάσω φωτογραφία, αν μπορείτε κάντε τον κόπο να τη δείτε & να μου ξαναπείτε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου νομίζω δεν υπάρχει κανένα θέμα, αν κατάλαβα καλά τι εννοείς. Το ίδιο παρατηρώ κι εγώ τόσο στο δικό μου tsi όσο και σε άλλο αυτοκίνητο. Αύριο που θα βαλεις φωτογραφία θα επανελθω, μην πάει όμως ο νους σου στο κακό.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλημέρα σε όλους.

Το αυτοκίνητο το είχα παρκαρισμένο από χθες το απόγευμα. Παρατήρησα τα ίδια.

Περιοχή Α: φυσιολογική κλίμακα μέτρησης στάθμης λαδιού.

Περιοχή Β: περιοχή όπου βρίσκω συνέχεια υπόλειμμα ποσότητας λαδιού πιο πάνω από περιοχή Α.

Λάδι.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Το αυτοκίνητο το είχα παρκαρισμένο από χθες το απόγευμα. Παρατήρησα τα ίδια.

Περιοχή Α: φυσιολογική κλίμακα μέτρησης στάθμης λαδιού.

Περιοχή Β: περιοχή όπου βρίσκω συνέχεια υπόλειμμα ποσότητας λαδιού πιο πάνω από περιοχή Α.

56e7d0de8523b_.thumb.jpg.a7829f01dad613781ddcec467cad7b76.jpg

Το μεσημέρι μόλις επιστρέψω από την δουλειά θα ρίξω μια ματιά κι εγω και θα ανεβάσω φωτογραφία.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βουτας την βέργα κι απλά βρίσκεις υπόλειμμα λαδιού στην άνω περιοχή που μας δείχνεις; Αυτό πάντως συμβαίνει και στο δικό μου (tsi) μερικές φορές αλλά και σε άλλο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Σωκράτη ευχαριστώ, αναμένω.

Man25 ναι, βρίσκω συνέχεια λάδι και στην περιοχή Β. Καθάρισα τη βέργα αρκετές φορές, επανέλαβα & πάλι το ίδιο. 

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε ξανά μια καλύτερη photo με πολύ  μεγάλη ανάλυση με το κάτω άκρο του δείκτη να είναι προς τα κάτω. (αφού βεβαιωθείς ότι έχει σκουπιστεί καλά προτού μπει μέσα.) Για να βγάλουμε ασφαλέστερο συμπέρασμα.

(Η σωστή μέτρηση στάθμης λιπαντικού πρέπει να γίνεται σε απόλυτα  επίπεδο μέρος, με τον κινητήρα ζεστό μετά από 10 λεπτά ακινητοποίησης)

Link to comment
Share on other sites

e6f2ac2e737657821b2a8c7c3fc58e9a.jpg2008c46a7b90cac4cd207f35de59b63f.jpgfe1dcfd0bba44d28265c212552070419.jpg147f4aa15d08dc0133a32dee01cacfd4.jpg

Παρατηρώ ότι υπάρχουν υπολείμματα λαδιού και σε σημεία αρκετά πιο ψηλά από τον μετρητή. Εγώ απ την πρώτη μέρα που παρέλαβα το αυτοκίνητο έτσι ήταν η στάθμη, υπήρχαν δλδ μερικά υπολείμματα πιο πάνω.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.