Jump to content
saxo_29

Ενδειξη "λαμπακι" Στο Καντραν

Recommended Posts

Καλησπερα

 

Την Παρασκευη για πρωτη φορα μου αναψε στο καντραν μια ενδειξη με ενα λαμπακι ενω ημουν σταματημενος σε φαναρι. Μολις εφυγα, εσβησε και το λαμπακι.

Σημερα μου ξανα-εκανε το ιδιο πραγμα.

 

Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι αυτη η σημανση και γιατι αναβει και μετα σβηνει ?

 

hYEjru0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άμα ανάβει και σβήνει και εφόσον βεβαιωθείς ότι όλες οι λάμπες του αμαξιού ανάβουν, τότε πρόκειται για γνωστό ψυχολογικό του αμαξιού ή απλά ότι κάποια λάμπα πρόκειται να τα φτύσει σύντομα! Απλά αγνόησε το εκτός και αν παραμένει αναμμένο συνεχώς, οπότε και όντως κάποια λάμπα τα έχει φτύσει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι αναμμένο έλεγξε τις λάμπες μπορεί κάποια να μην κάνει καλά επαφή το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ και τελικά την άλλαξα και όλα κομπλέ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός  από  την  στιγμιαία  οπτική  και  ηχητική  πληροφόρηση  για  το  ποια  λάμπα είναι  η  καμένη    στην  οθόνη  και  την  μόνιμη  ένδειξη  στο  ταμπλό  όταν  ανοίγεις  διακόπτη, υπάρχει  τρόπος  πληροφόρησης  και  κατά  τη  διάρκεια  της  πορείας; Δηλαδή  χωρίς  να  χρειαστεί  να  κλείσεις  το  διακόπτη  και  τον  ανοίξεις  ξανά.

Edited by TASOS M
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

TASOS M  πως γίνετε αυτό που λες;
Τελικά πήγα VW, έφταιγε ενα λαμπάκι στήν πινακίδα.
Άλλαξα και τις δυο...20€.

Edited by saxo_29
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 ευρω?????????????? τις δυο πισω λαμπες στην πινακιδα????????????????????????????????????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????????????

 

και τα εδωσες???????????????????????????????????

 

:o :O :o :O :o :O :o :O 

Link to comment
Share on other sites

20 ευρω?????????????? τις δυο πισω λαμπες στην πινακιδα????????????????????????????????????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????????????

 

και τα εδωσες???????????????????????????????????

 

:o :o :o :o :o :o :o :o

Μου εβαλε κατι λαμπακια τα οποια απ'οτι ειδα ειναι μικρα λεντακια. Δεν ξερω ποσα κανουν οποτε....

 

Παντως η γενικη εντυπωση μου απο το συνεργειο αυτο και ο τροπος που με εξυπηρετησαν ηταν σχετικα καλη, δεν μπορω να πω.

 

Τα λαμπακια που μου εβαλε πρεπει να ειναι αυτα εαν δεν κανω λαθος ( τουλαχιστον μοιαζουν ακριβως ετσι)

 

8jkfZAEt.jpg

Link to comment
Share on other sites

Passatoukos  μεσα !!!...την επομενη αλλαγη λαμπτητων κερναω τις μπριτζολες :stuff:

Το μονο που με χαλασε αρκετα ειναι που χωρις να με ρωτησει εβαλε ενα αυτοκολλητο με την φιρμα του στο αυτοκινητο μου. Τωρα σπαω το κεφαλι μου για το πως θα το αφαιρεσω χωρις να χαλασω το χρωμα εκει που το κολλησε.

 

Καμμια ιδεα για το πως αφαιρω το αυτοκολλητο;

Link to comment
Share on other sites

TASOS M  πως γίνετε αυτό που λες;

Τελικά πήγα VW, έφταιγε ενα λαμπάκι στήν πινακίδα.

Άλλαξα και τις δυο...20€.

ποιο  απ' ολα;

Link to comment
Share on other sites

Με σεσουαρ προσεκτικα ζεστανε το,δες και κανα βιντεο στο Youtube.

Επειδη τα Led ειναι πανεμορφα,και ειδικα μεσα στην καμπινα,δες στο Site της omniled ποσο κοστιζουν για να παρεις μια ιδεα.

????????????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

TASOS M  αυτο δηλαδη που αναφερεις  εδω......

, υπάρχει  τρόπος  πληροφόρησης  και  κατά  τη  διάρκεια  της  πορείας; Δηλαδή  χωρίς  να  χρειαστεί  να  κλείσεις  το  διακόπτη  και  τον  ανοίξεις  ξανά.

πως μπορω να παρω αυτες τις πληροφοριες κατα την διαρκεια της πορειας?

 

Passatoukos  ευχαριστω πολυ...θα το κοιταξω μπας και γλυτωσω και κανενα φραγκο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εκεί  έγκειται  η  απορία μου.
Όταν  πάω  να  ξεκινήσω  και  ηχήσει  η  ειδοποίηση  και  να  μην  προλάβω  να  δω  ποια  λάμπα  είναι  καμένη, σβήνω  ανάβω  και  το  βλέπω. Όταν  συμβεί  στην  πορεία, ρωτάω  εάν  μπορεί  να  επαναληφθεί  η  πληροφόρηση, χωρίς  να  κλείσω  διακόπτη(σβήσω  μηχανή).
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αααα μαλιστα ...νομιζα οτι ειχες ανακαλυψει καποιο κολπο, να μας εσωζες κι εμας.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα  θα  γράψω  πως  λειτουργεί  το  σύστημα  ανίχνευσης  καμένης  λάμπας. Στο  δικό μου  επειδή  έχει  εργοστασιακό  κοτσαδόρο  το  σύστημα  ανιχνεύει  και  τις  λάμπες  του  τρέιλερ.
Σε  κάθε  λάμπα  πάει  πάντα  μια  τάση  περί  το  ένα  (1)volt. Αυτή  η  τάση  δεν  είναι  ικανή  να  ανάψει  τη  λάμπα, αλλά  εξασφαλίζει  ότι  όταν η  λάμπα  είναι  καλή  έχουμε  συνέχεια  στο  κύκλωμα. Με  μια  καμένη  λάμπα  δεν  έχουμε  συνεχεία  στο  κύκλωμα  και  έχουμε την  ένδειξη  στο  ταμπλό.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.