Jump to content
pilotosjim7

Καδενα-Τεντωντηρας

Recommended Posts

καλησπερα εχω ενα vw polo 1.2 tsi 4/11 με 83.000 χιλιομετρα,εδω και καιρο ακουω ενα θορυβο οταν βαζω μπροστα το αμαξι και ειναι κρυο!σημερα το πηγα σε εναν μηχανικο και μου ειπε ειναι ο τεντωτηρας της καδενας!μου ειπε πρεπει να λυσει ολο το μπλοκ εκει και να δει ακριβως τι ειναι.1 πρεπει να αλλαχτουν ολα?(τσιμουχες η βιδα που εχει κλπ)2 με την αντιπροσωπεια μπορω να βγαλω ακρη?με λεφτα τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κατά πάσα πιθανότητα ο θόρυβος οφείλεται στην καδένα και συγκεκριμένα στον τεντωτήρα της. Το σετ καδένας κάνει κοντά στα 150€ και max να δώσεις 80-100€ εργασία σε εξωτερικό συνεργείο. Σε αντιπροσωπεία η τιμή θα είναι υπερδιπλάσια φαντάζομαι.. Εχώ ήδη 2 φορες αλλάξει εντός εγγύησης καδένα και μάλλον δεν βλέπω να γλυτώνω και 3η αλλαγή...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχω και εγω το ιδιο προβλημα μου το κανει παντα οταν ειναι κρυο. Πχ εχει να παρει μπροστα απ το προηγουμενο βραδυ. Τι λετε; Ο ηχος ακουγεται μεταξυ 3-5sec

https://youtu.be/ou0OqfmGodg

Link to comment
Share on other sites

Για να σε καθησυχάσω, θα σου πω ότι ΜΑΛΛΟΝ δεν ακούγεται κάτι περίεργα μεταξύ 3-5 sec. Σε μένα έκανε ΠΟΛΥ παραπάνω θορυβο. Απλά θελω να ρωτήσω τί χρονιάς αμάξι εχεις και ποια εκδοση κινητήρα; Εμφανισιακά δεν μου φαίνεται ο ιδιος με τον δικό μου. Μήπως είναι ο νέος 1.2tsi με τον ιμάντα και άρα δεν εχεις καν καδένα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ηξερα οτι τωρα ειναι με ιμαντα.

Του 2014 ειναι το facelift 1.2tsi 90ps..ναι εχει αλλη εμφανιση.

Απλα παλια δεν το εκανε αυτο. Σαν κροταλισμα μου ακουγεται πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

​Μπορεί να έχουν πρόβλημα τα υδραυλικά ωστήρια των βαλβίδων. Είναι καλό όταν εκκινούμε τον κινητήρα κρύο να περιμένουμε να λειτουργήσει μερικά δευτερόλεπτα στο ρελαντί για να γεμίσουν λάδι τα ωστήρια. Αν φεύγουμε αμέσως σε βάθος χρόνου στην γλώσσα του συνεργείου αρπάζουν. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει βγει κανεις νέος βελτιωμένος κωδικός για 1.2 tsi καδένα; Με καδένα και τεντωτήρα εξαλείφεται το πρόβλημα ή θέλει κι άλλες αλλαγές; Άλλαξα 2 φορές και επειδή την έχω πάρει από φόβο, θέλω να ξέρω τι να κάνω αν μου ξανατύχει.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε επιδεινωθει το προβλημα τις τελευταιες μερες και ειπα να περασω απ την καρεντα να δω τι γινεται.. τους ειπα και για αναβαθμιση στον εγκεφαλο κ ειπαν ειχε βγει αλλα οταν το πατησαν ειδαν ανακληση 31/7 στο γραναζακι του μεταβλητου χρονισμου...οποτε λογικα απο κει θα ειναι το προβλημα που εχω

 

https://youtu.be/TCPs2byUW38

Link to comment
Share on other sites

Εχουν τυχει περιπτωσεις με τα νεα  1.2/1.4 TSI (ιδιο μοτέρ ειναι ο κυβισμος αλλαζει) να σπαει το γραναζι του εκκεντροφορου ...

 

Όταν γράφεις νέα, εννοείς τους κινητήρες με ιμάντα αντί καδένας;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω το 1,2 του 2011 με 47000, τις τελευταιες μερες ακουω το γνωστο κροταλισμα (οταν κανει κρυο) αλλα οταν ζεσταθει σταματαει εντελως

να ψαχτω για αλλαγη πιστευετε ή να κανω υπομονη??

σε περιπτωση αλλαγης ποιος ειναι ο τελευταιος κωδικος που προτεινετε??

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω το 1,2 του 2011 με 47000, τις τελευταιες μερες ακουω το γνωστο κροταλισμα (οταν κανει κρυο) αλλα οταν ζεσταθει σταματαει εντελως

να ψαχτω για αλλαγη πιστευετε ή να κανω υπομονη??

σε περιπτωση αλλαγης ποιος ειναι ο τελευταιος κωδικος που προτεινετε??

ευχαριστω πολυ

Αλλαγή άμεσα.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή άμεσα.

Sent from my iPad using Tapatalk

τι κωδικο προτεινεις??

καπου αλλου διαβασα οτι ο πιο τελευταιος ειναι που δεν δημιουργει περαιτερω θεματα αλλα δν ξερω ποιος ειναι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.