Jump to content
Vassilis63

ΕΙΚΟΝΑ ΦΙΛΤΡΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΣΤΑ 20.000χμ

Recommended Posts

Guest Polakias TDI
46 λεπτά πριν , asotosios said:

Καλησπερα σας κυριοι,

Μια ερωτηση...

εχω ενα Golf Plus 1.6TDi 105ps μοντελο 12ος του '12...μπορειτε να μου πειτε ποιο φιλτρο πετρελαιου περνει...

σε ενα σαιτ που εψαξα βρηκα αυτά αλλα βλεπω καποιες μικρες διαφοροποιησεις, θα μπορουσε καποιος να μου πει ποιος ειναι ο σωστος τυπος?

https://www.onparts.gr/vw-golf-plus-5m1--521-1-6-tdi-105hp-105hp/antallaktika/filtra/filtro-kausimon

Ευχαριστω πολυ.

@asotosios τσέκαρες εκεί που σου είπα;

https://catalog.mann-filter.com/EU/grc/vehicle/MANN-FILTER Katalog Europa/Οχήματα/Ι.Χ - φορτηγάκια/VW (VOLKSWAGEN)/Golf VI ~ Cabrio VI ~ Golf Plus (5K1~5, AJ5, 5M1, 517, 521)/1.6 TDI, 1.6 TDI Blue Motion ( (5K1. AJ5, 521)) CAYC (T94180)

To PU-936/1X της MANN κάνει σύμφωνα με αυτό, επαλήθευσέ το.

Δες και αντιστοιχίες με VW Group που λέει σε αυτό το link, βάσει αυτών ταιριάζουν και πολλά από τα υπόλοιπα φίλτρα.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Δεν ξέρω αν είναι απλά στο μυαλό μου, αλλά νιώθω πως με το σέρβις που έκανα πρόσφατα (με αλλαγή και φίλτρου πετρελαίου), το αυτοκίνητο πάει καλύτερα.

Το φίλτρο θυμήθηκα να το πάρω, απλά δεν έχω προλάβει να το ανοίξω ακόμα. Λογικά μέχρι τέλος βδομάδας θα ανεβάσω φωτογραφίες, είμαι και γω πολύ περίεργος.

Χλμ. ~30.000, καύσιμο αρχικά Shell V-Power (80%) & εν συνεχεία με αυτά που διάβασα στο παρόν θέμα & τις φωτογραφίες που είδα (& έφριξα), 20% Avio & αυξάνει το ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Επανέρχομαι.

@Vassilis63 @dasauto @TeoFele @sokratis91 πείτε με ανίκανο, πείτε με άχρηστο, πείτε το έλλειψη δύναμης, εργαλείων ή συγκέντρωσης, το φίλτρο δεν κατάφερα να το ανοίξω. Ανοίγει με περιστροφή, τραβώντας το ένα μέρος με το άλλο ή το κόβω στο "λαιμό"; (το τελευταίο μόνο δε δοκίμασα)

Προς το παρόν, επισυνάπτω φωτογραφίες από το πετρέλαιο που στράγγισα από το φίλτρο.

IMG_6257.JPG

IMG_6255.JPG

IMG_6256.JPG

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι.
@Vassilis63 @dasauto @TeoFele @sokratis91 πείτε με ανίκανο, πείτε με άχρηστο, πείτε το έλλειψη δύναμης, εργαλείων ή συγκέντρωσης, το φίλτρο δεν κατάφερα να το ανοίξω. Ανοίγει με περιστροφή, τραβώντας το ένα μέρος με το άλλο ή το κόβω στο "λαιμό"; (το τελευταίο μόνο δε δοκίμασα)
Προς το παρόν, επισυνάπτω φωτογραφίες από το πετρέλαιο που στράγγισα από το φίλτρο.
IMG_6257.JPG
IMG_6255.JPG
IMG_6256.JPG


Πεντακάθαρο είναι!!

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
30 λεπτά πριν , sokratis91 said:

 


Πεντακάθαρο είναι!!

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

χαχαχαχαχαχχα με κοροϊδεύεις, έτσι;;;

Οκ, έχω πάει αρκετά κοντά στο μπουκάλι για να έχω καλή λήψη, φαίνονται αρκετά σωματίδια αν και το χρώμα στο μπουκάλι είναι σχετικά διαυγές, αλλά αν δεν ανοίξω το φίλτρο να δω τι γίνεται, δε λέω τίποτα. Το θέμα είναι πως ανοίγει!!!!!! :ike:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοιγει. Μονο με σιδεροπριονο το κοβεις ευκολα γιατι το μεταλλο ειναι μαλακο, αν υπαρχει και μια μεγγενη να το στηριξεις θα ειναι ακομη πιο ευκολο. Αν τα καταφερεις σκισε το χαρτι να δουμε πως ειναι απο τη μεσα μερια (σημαντικο)

 

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία, το καύσιμο που έρχεται από το ντεποζιτο, περνάει από την έξω μεριά του φίλτρου η από την μέσα και μετά πάει στην τρόμπα υψηλής πίεσης;
Ακόμα στο βενζινάδικο δεν υπάρχει κάποιο φίλτρο πριν την αντλία ;
Μήπως να βάλουμε κανενα δεύτερο φίλτρο με ποιο ψιλό φιλτράρισμα για να είμαστε σίγουροι;

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
1 hour ago , Vassilis63 said:

Δεν ανοιγει. Μονο με σιδεροπριονο το κοβεις ευκολα γιατι το μεταλλο ειναι μαλακο, αν υπαρχει και μια μεγγενη να το στηριξεις θα ειναι ακομη πιο ευκολο. Αν τα καταφερεις σκισε το χαρτι να δουμε πως ειναι απο τη μεσα μερια (σημαντικο)

 

Λογικά θα καταφέρω να το κόψω Βασίλη & να ανεβάσω φωτογραφίες από το εσωτερικό του για σύγκριση με τα δικά σας φίλτρα που έχετε ανεβάσει, αλλά και να δω τι σόι καύσιμο βάζω επιτέλους. 

Από διαύγεια καλά πάμε σχετικά, από (μικρο)σωματίδια δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Εικόνα φίλτρου πετρελαίου μετά από ~30.000 χλμ (άδειασα το πετρέλαιο από το φιλτροκούτι, αλλά δεν άφησα το φίλτρο να στραγγίσει).

Καύσιμο αρχικά Shell V-Power (80%) & εν συνεχεία Avio (20% & αυξάνει το ποσοστό).

IMG_6275.JPG

IMG_6262.JPG

IMG_6265.JPG

IMG_6273.JPG

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2017 at 8:24 ΜΜ, Polakias TDI said:

Εικόνα φίλτρου πετρελαίου μετά από ~30.000 χλμ (άδειασα το πετρέλαιο από το φιλτροκούτι, αλλά δεν άφησα το φίλτρο να στραγγίσει).

Καύσιμο αρχικά Shell V-Power (80%) & εν συνεχεία Avio (20% & αυξάνει το ποσοστό).

IMG_6275.JPG

IMG_6262.JPG

IMG_6265.JPG

IMG_6273.JPG

Τραγικο, Εχει περασει η βρομα και στη μεσα μερια προς τον κινητηρα. Προσωπικα πιστευω οτι πηρες μεγαλο ρισκο κρατωντας το τοσα χιλιομετρα νομιζοντας οτι εισαι στη Γερμανια και οχι στην Ελλαδα οπου ΚΑΝΕΝΑΣ δεν καθαριζει δεξαμενες πετρελαιου. Συμβουλη, για 25€ που εχει το φιλτρο μην το ξανακανεις

Link to comment
Share on other sites

Τραγικο, Εχει περασει η βρομα και στη μεσα μερια προς τον κινητηρα. Προσωπικα πιστευω οτι πηρες μεγαλο ρισκο κρατωντας το τοσα χιλιομετρα νομιζοντας οτι εισαι στη Γερμανια και οχι στην Ελλαδα οπου ΚΑΝΕΝΑΣ δεν καθαριζει δεξαμενες πετρελαιου. Συμβουλη, για 25€ που εχει το φιλτρο μην το ξανακανεις


Κι εγω στο πρώτο service έκανα το λάθος να μην το αλλάξω και όταν τελικά το αλλαξα μετά από αρκετά χιλιόμετρα είχα τα ίδια αποτελέσματα.
Αύριο το πρωί θα αλλάξω κι εγώ φίλτρο. Θα ανεβάσω φωτογραφίες!

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2017 at 8:24 PM, Polakias TDI said:

Εικόνα φίλτρου πετρελαίου μετά από ~30.000 χλμ (άδειασα το πετρέλαιο από το φιλτροκούτι, αλλά δεν άφησα το φίλτρο να στραγγίσει).

Καύσιμο αρχικά Shell V-Power (80%) & εν συνεχεία Avio (20% & αυξάνει το ποσοστό).

 

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=302269&page=3

.... και εδω ( #35 απαντηση ) απο Αμερικη μερια , ενα φιλτρο των 40.000 μιλιων ( ~65.000 χιλιομετρων ) !!

Ουδεν σχολιον για τα καυσιμα που εχουμε ....

Κοιτα μια λεπτομερεια, το εσωτερικο ειναι ακομα κιτρινο .....

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
1 ώρα πριν , Vassilis63 said:

Τραγικο, Εχει περασει η βρομα και στη μεσα μερια προς τον κινητηρα. Προσωπικα πιστευω οτι πηρες μεγαλο ρισκο κρατωντας το τοσα χιλιομετρα νομιζοντας οτι εισαι στη Γερμανια και οχι στην Ελλαδα οπου ΚΑΝΕΝΑΣ δεν καθαριζει δεξαμενες πετρελαιου. Συμβουλη, για 25€ που εχει το φιλτρο μην το ξανακανεις

@Vassilis63 η αλήθεια είναι πως με το που διάβασα την απάντησή σου αγχώθηκα. Δεν το θεώρησα πως είναι σε τόσο χάλια κατάσταση γιατί το έπιασα με χειρουργικά γάντια και δεν έβγαλε ούτε γλίτσα (λάσπη), αλλά ούτε και τη μαυρίλα που φαίνεται στο μπουκαλάκι (μαύρα σωματίδια). Από την άλλη, κάνω την ίδια παρατήρηση στον εαυτό μου που είχα κάνει και σε εσένα (και ήδη επισήμανα): δεν το άφησα να στεγνώσει. Συμφωνώ απολύτως πως θα το αλλάζω πλέον αρκετά νωρίτερα, αλλά και πως πρέπει να βάζω καθαριστικά μπεκ & τεπόζιτου. Υπό συζήτηση η αλλαγή πρατηρίου.

ΥΓ1: Σε εμπιστεύομαι, ευχαριστώ για τη συμβουλή και συμβολή σου γενικά στο πως διαχειριζόμαστε θέματα των αυτοκινήτων μας.

ΥΓ2: Το έχω ακόμα το φίλτρο, αν στεγνώσει και φαίνεται το ίδιο χάλια, θα κάνω μια επίσκεψη σε ένα εταιρικό πρατήριο Shell κάπου στην Αθήνα & θα το τρίψω στη μούρη του υπευθύνου.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
1 ώρα πριν , sokratis91 said:

 


Κι εγω στο πρώτο service έκανα το λάθος να μην το αλλάξω και όταν τελικά το αλλαξα μετά από αρκετά χιλιόμετρα είχα τα ίδια αποτελέσματα.
Αύριο το πρωί θα αλλάξω κι εγώ φίλτρο. Θα ανεβάσω φωτογραφίες!

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σωκράτη, όντως το δικό σου το είχα δει σε τι κακή κατάσταση ήταν και ήταν ο λόγος που άλλαξα το δικό μου.

Αναμένουμε φωτογραφίες από νέα αντικατάσταση, εύχομαι να είναι σε καλύτερη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, άλλαξα κ εγώ χθες το δικό μου στο Golf μετά από 30.000. Τα παιδιά στη αντιπροσωπία μου είπαν ότι η VW ορίζει την αλλαγή του στα 60.000!!! Εγώ τους ζήτησα να αλλαχτεί και να μου πουν τη γνώμη τους. Αυτό που μου είπαν είναι ότι το δοχείο του φίλτρου (ή φιλτροκούτι) ήταν καθαρό και ότι φίλτρο είχε μεν κάποια σκουπιδακια αλλά ήταν σε καλή κατάσταση. Πήρα το φίλτρο μαζί μου κ στη πρώτη ευκαιρία θα το ανοίξω κ θα ανεβάσω φωτογραφίες. Επίσης θα επισκεφτώ τον πρατηριουχο από τον οποίο έχω κάνει το 95% των γεμισματων γιατί μου ζήτησε ο ίδιος να το δει για να ξέρει τη ποιότητα του καυσίμου του. Να πω ότι όλα τα γεμισματα έχουν γίνει με Avio, πλην ενός που έγινε με το Crystal της Ελιν.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, faniaros said:

Παιδιά, άλλαξα κ εγώ χθες το δικό μου στο Golf μετά από 30.000. Τα παιδιά στη αντιπροσωπία μου είπαν ότι η VW ορίζει την αλλαγή του στα 60.000!!!

 Ναι ,ετσι ειναι, ανα 60.000 χιλιομετρα αλλα μονο για το Polo και εαν το καυσιμο ειναι πεντακαθαρο και φυσικα EN590 .Εαν δεν ειναι EN590 ,η ειναι πολυ βρωμικο, στα 30.000 .Εαν ειναι το παλιο καλο πετρελαιο ( θεωρητικα δεν υπαρχει σε καμμια αντλια ,αλλα... ) ,το αλλαζεις ανα 7.500 χιλιομετρα . Οδηγιες της Vw ολες αυτες απο το manual .

 

Σελιαδ 3 ,καπου στην μεση εχω ανεβασει μια φωτο με ενα μερος των εργασιων συντηρησης . Κοιτα τα χιλιομετρα που λεει για Polo only . 7.500 , 30.000 και 60.000 .

Edit : Τα 60.000  ειναι μονο για το Polo .

Edited by O Palios
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , faniaros said:

Παιδιά, άλλαξα κ εγώ χθες το δικό μου στο Golf μετά από 30.000. Τα παιδιά στη αντιπροσωπία μου είπαν ότι η VW ορίζει την αλλαγή του στα 60.000!!! Εγώ τους ζήτησα να αλλαχτεί και να μου πουν τη γνώμη τους. Αυτό που μου είπαν είναι ότι το δοχείο του φίλτρου (ή φιλτροκούτι) ήταν καθαρό και ότι φίλτρο είχε μεν κάποια σκουπιδακια αλλά ήταν σε καλή κατάσταση. Πήρα το φίλτρο μαζί μου κ στη πρώτη ευκαιρία θα το ανοίξω κ θα ανεβάσω φωτογραφίες. Επίσης θα επισκεφτώ τον πρατηριουχο από τον οποίο έχω κάνει το 95% των γεμισματων γιατί μου ζήτησε ο ίδιος να το δει για να ξέρει τη ποιότητα του καυσίμου του. Να πω ότι όλα τα γεμισματα έχουν γίνει με Avio, πλην ενός που έγινε με το Crystal της Ελιν.

Με AVIO σιγουρα θα ειναι ΟΚ , αλλα με τα παραπανω χρηματα που εχει αγοραζεις τουλαχιστον 3 φιλτρα και τα αλλαζεις καθε 10.000χμ,

Δυσκολη επιλογη...

Link to comment
Share on other sites

Με AVIO σιγουρα θα ειναι ΟΚ , αλλα με τα παραπανω χρηματα που εχει αγοραζεις τουλαχιστον 3 φιλτρα και τα αλλαζεις καθε 10.000χμ,
Δυσκολη επιλογη...

Εγώ, αποφάσισα τελικά να γεμίζω κάθε Πέμπτη με shell v power, και ανά 10.000 χιλιόμετρα να αλλάζω φίλτρο!


Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Polakias TDI said:

@Vassilis63 η αλήθεια είναι πως με το που διάβασα την απάντησή σου αγχώθηκα. Δεν το θεώρησα πως είναι σε τόσο χάλια κατάσταση γιατί το έπιασα με χειρουργικά γάντια και δεν έβγαλε ούτε γλίτσα (λάσπη), αλλά ούτε και τη μαυρίλα που φαίνεται στο μπουκαλάκι (μαύρα σωματίδια). Από την άλλη, κάνω την ίδια παρατήρηση στον εαυτό μου που είχα κάνει και σε εσένα (και ήδη επισήμανα): δεν το άφησα να στεγνώσει. Συμφωνώ απολύτως πως θα το αλλάζω πλέον αρκετά νωρίτερα, αλλά και πως πρέπει να βάζω καθαριστικά μπεκ & τεπόζιτου. Υπό συζήτηση η αλλαγή πρατηρίου.

ΥΓ1: Σε εμπιστεύομαι, ευχαριστώ για τη συμβουλή και συμβολή σου γενικά στο πως διαχειριζόμαστε θέματα των αυτοκινήτων μας.

ΥΓ2: Το έχω ακόμα το φίλτρο, αν στεγνώσει και φαίνεται το ίδιο χάλια, θα κάνω μια επίσκεψη σε ένα εταιρικό πρατήριο Shell κάπου στην Αθήνα & θα το τρίψω στη μούρη του υπευθύνου.

Αν εξαιρεσουμε το AVIO με την εξωφρενικη τιμη και χωρις να εχει μερα προσφορας,  σε ολα τα υπολοιπα ειναι θεμα καθαρης τυχης τι θα βαλεις μεσα.

Αν ξεκινησουμε απο την παραδοχη οτι κανενας δεν καθαριζει δεξαμενη(99%) αν βαλεις καυσιμο λιγο μετα το ανεφοδιασμο του πρατηριου εχεις αρπαξει ολο το σκουπιδαριο της δεξαμενης.

Τι να σου πει και υπαλληλος του εταιρικου? Απλα κανει τη δουλεια του.

Σωστοι επαγγελματιες δεν δινουν καυσιμο μετα απο ανεφοδιασμο αν δεν περασουν 2ωρες.(μιλαμε για πετρελαιο )

 

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω παιδιά ότι έχω Golf εγώ. Βασίλη έχεις δίκιο, ωστόσο προτιμώ να πληρώσω το επιπλέον τίμημα στη τιμή του καυσίμου. Δεν έχω κάποιο σοβαρό επιχείρημα υπέρ του, αλλά ούτε και υπέρ της συχνοτερης αλλαγής φίλτρου. Απλά επειδή το έψαξα πολύ το θέμα του καυσίμου, αισθάνομαι ότι αυτή είναι η καλύτερη επιλογή για μένα. Φιλικά πάντα! Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
48 λεπτά πριν , faniaros said:

.. Αυτό που μου είπαν είναι ότι το δοχείο του φίλτρου (ή φιλτροκούτι) ήταν καθαρό και ότι φίλτρο είχε μεν κάποια σκουπιδακια αλλά ήταν σε καλή κατάσταση. Πήρα το φίλτρο μαζί μου κ στη πρώτη ευκαιρία θα το ανοίξω κ θα ανεβάσω φωτογραφίες. Επίσης θα επισκεφτώ τον πρατηριουχο από τον οποίο έχω κάνει το 95% των γεμισματων γιατί μου ζήτησε ο ίδιος να το δει για να ξέρει τη ποιότητα του καυσίμου του.

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε φωτογραφίες από κάτι που έχει πει -μέσω τεχνικών της- η VW πως είναι ΟΚ (μου έδωσες ιδέα να περάσω βόλτα από συνεργείο και να τους το δείξω), όπως και η γνώμη του πρατηριούχου. Αναμένουμε.

3 λεπτά πριν , Vassilis63 said:

Σωστοι επαγγελματιες δεν δινουν καυσιμο μετα απο ανεφοδιασμο αν δεν περασουν 2ωρες.(μιλαμε για πετρελαιο )

Πολύ σωστή επισήμανση.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , sokratis91 said:


Εγώ, αποφάσισα τελικά να γεμίζω κάθε Πέμπτη με shell v power, και ανά 10.000 χιλιόμετρα να αλλάζω φίλτρο!


Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το ιδιο κανω και εγω ,ειναι η πιο φτηνη και safe επιλογη.

Τα 10.000 ειναι λιγα και στατιστικα σε τετοιο μικρο χρονικο διαστημα δεν μπορει να εισαι παντα γκατεμης, θα σου τυχει και καθαρο καυσιμο.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.