Jump to content
bill64

TDI 105ps (προβλημα)? με αναγεννησεις

Recommended Posts

Φιλοι καλησπερα,εδω και τρεις εβδομαδες ειμαι κατοχος ενος Πολο tdi.με τον καινουργιο κινητηρα με τα 105 ps.

To αυτοκινητο εχει γραψει εως τωρα 950 χλμ,ευχαριστημενος αρκετα αν δεν ειχα ενα θεματακι με αναγενησεις και εξηγω.

Καθε 150 με 200χλμ κανει αναγεννηση δλδ σηκωνει ρελαντι δεν εχει start and stop αυξανει καταναλωση και το βεντιλατερ δουλεθυει σαν τρελο και αυτο το κανει για 20 εως

25 λεπτα και στην καρεντα μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο αφου το βαλανε στην διαγνωση

,ευχαριστως ακουω ολες τις γνωμες

ΥΣ το αμαξι δεν δουλευει μονο στην αθηνα αλλα κανει και ταξιδια.

 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , bill64 said:

Φιλοι καλησπερα,εδω και τρεις εβδομαδες ειμαι κατοχος ενος Πολο tdi.με τον καινουργιο κινητηρα με τα 105 ps.

To αυτοκινητο εχει γραψει εως τωρα 950 χλμ,ευχαριστημενος αρκετα αν δεν ειχα ενα θεματακι με αναγενησεις και εξηγω.

Καθε 150 με 200χλμ κανει αναγεννηση δλδ σηκωνει ρελαντι δεν εχει start and stop αυξανει καταναλωση και το βεντιλατερ δουλεθυει σαν τρελο και αυτο το κανει για 20 εως

25 λεπτα και στην καρεντα μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο αφου το βαλανε στην διαγνωση

,ευχαριστως ακουω ολες τις γνωμες

ΥΣ το αμαξι δεν δουλευει μονο στην αθηνα αλλα κανει και ταξιδια.

 

το προβλημα που ειναι και σε χαλασε? δεν εχει βλαβη το αμαξι!!!

 

Edited by takisbrax
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα που ειναι και σε χαλασε? δεν εχει βλαβη το αμαξι!!!

 

Καθε 200 χιλιομετρα αναγεννηση και δεν εχει θεμα?? Θα δουλευει ποτέ το μοτερ ή θα κανει μονο αναγεννησεις?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bill64 said:

Φιλοι καλησπερα,εδω και τρεις εβδομαδες ειμαι κατοχος ενος Πολο tdi.με τον καινουργιο κινητηρα με τα 105 ps.To αυτοκινητο εχει γραψει εως τωρα 950 χλμ,ευχαριστημενος αρκετα αν δεν ειχα ενα θεματακι με αναγενησεις και εξηγω.Καθε 150 με 200χλμ κανει αναγεννηση δλδ σηκωνει ρελαντι δεν εχει start and stop αυξανει καταναλωση και το βεντιλατερ δουλεθυει σαν τρελο και αυτο το κανει για 20 εως 25 λεπτα και στην καρεντα μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο αφου το βαλανε στην διαγνωση,ευχαριστως ακουω ολες τις γνωμες

ΥΣ το αμαξι δεν δουλευει μονο στην αθηνα αλλα κανει και ταξιδια.

 

 Εαν πραγματικα κανει ανα 200 χλμ αναγενηση δεν ειναι φυσιολογικο . Σε φυσιολογιες συνθηκες για να κανει τοσο συντομα , παει να πει οτι ειναι βουλομενο το dpf ,πραγμα που αποκλειετε εφ οσον ειναι καινουριο . Ψαξε το αλλου αφου δεν σου εδωσαν λυση , δεν ειναι φυσιολογικο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kougis said:

Τι είναι ρε παιδιά οι αναγεννήσεις; Έχω golf6 TDI 2010 μοντελο.

 Θυμασαι την καπνα που βλεπουμε στα παλαια πετρελαια ; Υπαρχει ενα φιλτρο μετα τον καταλυτη που ειναι παρομοιο με αυτον . Η δουλεια του ειναι να κραταει ολη αυτη την καπνα ,γιαυτο δεν βλεπεις στα νεα πετρελαια καπνα .Οταν λοιπον φτασει σε ενα συγκεκριμενο ποσοστο αυτο το φιλτρο πρεπει να καψει αυτην την καπνα . Ανεβαζει μεσω συγκεκριμενης λειτουργιας την θερμοκρασια καυσαεριων και η καπνα αυτη καιγεται ,οχι ομως τελεια . Αφηνει μεσα στο φιλτρο σταχτη ,καταλοιπο της καυσης . Οταν αυτη η σταχτη ξεπερασει ενα ποσοστο , το dpf ,το φιλτρο αυτο δηλαδη  θελει αλλαγη . Αυτος ειναι και ο λογος που χρησιμοποιουν Low Saps λαδια οσοι εχουν τετοια φιλτρα . Οταν καις λαδια η απλως τραβαει τις αναθυμιασεις η μηχανη ,το αποτελεσμα της καυσης του λαδιου πρεπει να ειναι χαμηλο σε ποσοστο τεφρας ,σταχτης δηλαδη ωστε να μην βουλωνουμε νωριτερα το φιλτρο αυτο, το dpf .

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
14 hours ago , bill64 said:

Φιλοι καλησπερα,εδω και τρεις εβδομαδες ειμαι κατοχος ενος Πολο tdi.με τον καινουργιο κινητηρα με τα 105 ps.

To αυτοκινητο εχει γραψει εως τωρα 950 χλμ,ευχαριστημενος αρκετα αν δεν ειχα ενα θεματακι με αναγενησεις και εξηγω.

Καθε 150 με 200χλμ κανει αναγεννηση δλδ σηκωνει ρελαντι δεν εχει start and stop αυξανει καταναλωση και το βεντιλατερ δουλεθυει σαν τρελο και αυτο το κανει για 20 εως

25 λεπτα και στην καρεντα μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο αφου το βαλανε στην διαγνωση

,ευχαριστως ακουω ολες τις γνωμες

ΥΣ το αμαξι δεν δουλευει μονο στην αθηνα αλλα κανει και ταξιδια.

 

Καλημέρα & καλορίζικο, με πολλά & απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.

Δε το βρίσκω ούτε εγώ φυσιολογικό, να φανταστώ πως έχεις κάνει 2 γεμίσματα μόνο;

Αν ναι & τα έχεις κάνει από το ίδιο πρατήριο, θα πρότεινα να αλλάξεις πρατήριο για να δεις εντυπώσεις & να βάζεις ενισχυμένο πετρέλαιο (αν και δε νομίζω πως υπάρχουν πολλοί που δε βάζουν).

Να είναι γεμάτο το φίλτρο το βρίσκω και γω δύσκολο. Στην αρχή όταν το είχα πάρει εγώ μου είχε κάνει μια αναγέννηση στα περίπου 600χλμ. και το κινούσα εντός πόλης.

Αν συνεχίσει να το κάνει & να στο συνεργείο σου δεν το αναγνωρίζουν ως θέμα, άλλαξε συνεργείο.

Τέλος, μην ανησυχείς όσο το αυτοκίνητο έχει εγγύηση, αν & οποιουδήποτε είδους επέμβαση σε καινούριο αυτοκίνητο με χαλάει.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις καταρχήν και να σα1 πω ότι έχω βάλει δύο φορές bp ultimate στο συνεργείο που έχω πάει είναι η Καρεντα και έχουν πει ότι η συμπεριφορά του αυτοκινήτου είναι φυσιολογική ότι μπορώ και να το σβήνω οπότε αυτό κάνει αναγέννηση χωρίς φυσικά να έχει ανάψει κάποιο αλαρμ.Ο προβληματισμος μου είναι ότι ίσως είναι προγραματισμενο να το κάνει αυτό χωρίς να βγάζει ένδειξη και αν αύριο μεθαύριο πάθει κάτι θα λένε δεν έκανες σωστους χειρισμους αυτά θέλω να αποφύγω Στο διαγνωστικο δεν έβγαλε σφάλμα 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, bill64 said:

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις καταρχήν και να σα1 πω ότι έχω βάλει δύο φορές bp ultimate στο συνεργείο που έχω πάει είναι η Καρεντα και έχουν πει ότι η συμπεριφορά του αυτοκινήτου είναι φυσιολογική ότι μπορώ και να το σβήνω οπότε αυτό κάνει αναγέννηση χωρίς φυσικά να έχει ανάψει κάποιο αλαρμ.Ο προβληματισμος μου είναι ότι ίσως είναι προγραματισμενο να το κάνει αυτό χωρίς να βγάζει ένδειξη και αν αύριο μεθαύριο πάθει κάτι θα λένε δεν έκανες σωστους χειρισμους αυτά θέλω να αποφύγω Στο διαγνωστικο δεν έβγαλε σφάλμα 

 Να το σβηνεις οταν κανει αναγενηση;;; Παρε το δικανο και γεμισε τους αλατι να εχουν για ολο τον χρονο . Οταν ξεκινα αναγενηση και το σβησεις ,το μπουκωνεις και αυτο θα ξαναξεκινησει οταν ξαναφτασει την επιθυμητη θερμοκρασια την επομενη φορα που θα ξαναβαλεις μπροστα . Πολλες τετοιες αποτυχημενες αναγενησεις δεν κανουν καλο .Οταν ξεκινα αναγενηση σε εμενα κανω παντα 6-8 λεπτα επιπλεον δρομο σε ευθεια , θελω δεν θελω , μεχρι να σταματηση και μετα γυρναω σπιτι . Μην το σβηνεις ποτε !!! Και φυσικα αλλη μια αποδειξη γιατι κραζω να μην εμπιστευομαστε αντιπροσωπια .Φωνη βοωντος εν τη ερημω εχω καταντησει , αλλα που θα παει θα μαθετε.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι ρε παιδιά αυτή η αναγέννηση; Δεν μου έχει κάνει ποτέ οτιδήποτε περίεργο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
5 hours ago , kougis said:

Τι είναι ρε παιδιά αυτή η αναγέννηση; Δεν μου έχει κάνει ποτέ οτιδήποτε περίεργο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχει ήδη απαντηθεί από τον @O Palios (είναι αλλιώς :rock: ), δες παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει απαντηθεί το τι είναι οι αναγεννήσεις.

Αλλά εμένα γιατί δεν κάνει;

Αυτή είναι η ερώτηση.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2016 at 7:20 ΜΜ, kougis said:

 

Τι είναι ρε παιδιά οι αναγεννήσεις;

 

Έχω golf6 TDI 2010 μοντελο.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.dpf-cleaning.gr/ti-einai-dpf

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
10 hours ago , kougis said:

Έχει απαντηθεί το τι είναι οι αναγεννήσεις.

Αλλά εμένα γιατί δεν κάνει;

Αυτή είναι η ερώτηση.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κάνει αλλά είναι Golf! :thumbsu:

Υποθέτω το πήρες καινούριο, αν το πήρες μεταχειρισμένο, θεωρώ δύσκολο να έχουν βγάλει το DPF.

Link to comment
Share on other sites

Προχθές παρατήρησα οτι ενώ μου έδειχνε αυτονομία 670χλμ ξαφνικά πήγε στα 570χλμ και κάποια στιγμή αργότερα επανήλθε.

Μήπως αυτό είναι δείγμα οτι έκανε αυτή την αναγέννηση;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Αν ήσουν στην Εθνική, ενδεχομένως ναι. Οκ, είναι καλύτερη και η ηχομόνωση του Golf, είναι και ισχυρότερος ο κινητήρας, μπορεί να μην το καταλαβαίνεις τόσο εύκολα όσο στο Polo.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, oasisAthens said:

Εγω παντως παιδια με 44.000 χλμ εχω δει οτι περίπου ανα 600χλμ κάνει αναγέννηση. Δεν ξερω εαν ειναι φυσιολογικο η οχι

46.000 και μετα την αναβαθμιση για καυσαερια βλεπω περιπου 1.200 ,πριν ημουν στα 900+  . Μαλλον κανεις πολυ κοντινες διαδρομες και εισαι σε πολυ μποτιλιαρισμα καθε μερα . Κανονικα πρεπει να εχεις 800+ για να θεωρηθει φυσιολογικο . Οτιδηποτε ειναι κατω απο εκει , μαρτυραει η προβλημα η ειδικες συνθηκες λειτουργιας του οχηματος .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, oasisAthens said:

Απεναντίας βασικα μεχρι και τωρα σχεδον σε καθημερινη βαση εκανα 80 χλμ επαρχιακο δίκτυο

Αλλαξες πρατηριο , ετσι για δοκιμη ;

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , O Palios said:

 Κανονικα πρεπει να εχεις 800+ για να θεωρηθει φυσιολογικο . Οτιδηποτε ειναι κατω απο εκει , μαρτυραει η προβλημα η ειδικες συνθηκες λειτουργιας του οχηματος .

800+ ????   μάλλον όλοι εμείς οι υπόλοιποι TDIδες θα πρέπει να τα πετάξουμε... 

Μετράς συνεχώς  θερμοκρασία καυσαερίων σε όλη τη διάρκεια των 1200χμ και διαπίστωσες ότι δεν έχει κάνει ποτέ αναγέννηση?

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Vassilis63 said:

800+ ????   μάλλον όλοι εμείς οι υπόλοιποι TDIδες θα πρέπει να τα πετάξουμε... 

Μετράς συνεχώς  θερμοκρασία καυσαερίων σε όλη τη διάρκεια των 1200χμ και διαπίστωσες ότι δεν έχει κάνει ποτέ αναγέννηση?

 

On 16/10/2016 at 5:38 PM, bill64 said:

.....

Καθε 150 με 200χλμ κανει αναγεννηση δλδ σηκωνει ρελαντι δεν εχει start and stop αυξανει καταναλωση και το βεντιλατερ δουλεθυει σαν τρελο και αυτο το κανει ....

 

 

Για τετοια αναγενηση μιλαμε ,αυτη που ανεβαζει ρελαντι . Αν γινεται τετοιου ειδους αναγενηση σε λιγοτερο απο 800 χιλιομετρα , υπαρχει θεμα . Και ναι ,προ αναβαθμισης εκανα περιπου 900 χιλιομετρα για τετοιου ειδους αναγενηση ,για να ανεβαζει ρελαντι δηλαδη στις 900-950 στροφες απο τις 800 .Τωρα κανω 1.200 περιπου .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.