Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Μόνο όσα είναι από 1.4 TSI κ πάνω σε άλογα, έχουν πολλαπλών, στην οποία αναφέρονται κ τα παιδιά ;-)

Link to comment
Share on other sites

OK. Αντιληπτόν. Πάντως εγώ στο δικό μου τέτοια προβλήματα δεν έχω. (Golf vii 1.4 tsi dsg7)

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακατω θεμα απο αγγλικο φορουμ για το ΜΚ7 περιπου 1 στους 3 εχει θεμα με θορυβο στην πισω αναρτηση οταν υπαρχουν ανωμαλιες στο οδοστρωμα..

 

http://www.golfmk7.com/forums/showthread.php?t=2568

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακατω θεμα απο αγγλικο φορουμ για το ΜΚ7 περιπου 1 στους 3 εχει θεμα με θορυβο στην πισω αναρτηση οταν υπαρχουν ανωμαλιες στο οδοστρωμα..

 

http://www.golfmk7.com/forums/showthread.php?t=2568

Το συγκεκριμένο το έχω διαβάσει και πιθανόν να έχω και γω το ίδιο θέμα. Ισως στην δική μου περίπτωση να ισχύει και το γεγονός ότι το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα είχε 2 καζανάκια ελεύθερα οπότε το golf μου είναι πολύ ''ήσυχο"  αυτοκίνητο και ο παραμικρός θόρυβος έρχεται στ αυτιά μου.

Μιας και το φερε η κουβέντα, σήμερα το πρωί πέρασα από τον αντιπρόσωπο γιατί έχω ένα θέμα με το στροφόμετρο, είπα στον μηχανικό για τον θόρυβο της πίσω ανάρτησης αλλά δεν εντόπισε κάποιο πρόβλημα. Θα το ξαναδούμε σίγουρα την άλλη Τετάρτη που έχω κλείσει ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλες περιπτωσεις εχουν αλλαχτει τα αμορτισερ. Ο θορυβος βελτιωνεται πολυ αλλα αργοτερα επανερχεται..

Μου κανει ομως εντυπωση πως μεχρι τωρα δεν εχει βρεθει οριστικη λυση μια και ειναι τοσο συχνο προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο το έχω διαβάσει και πιθανόν να έχω και γω το ίδιο θέμα. Ισως στην δική μου περίπτωση να ισχύει και το γεγονός ότι το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα είχε 2 καζανάκια ελεύθερα οπότε το golf μου είναι πολύ ''ήσυχο"  αυτοκίνητο και ο παραμικρός θόρυβος έρχεται στ αυτιά μου.

Μιας και το φερε η κουβέντα, σήμερα το πρωί πέρασα από τον αντιπρόσωπο γιατί έχω ένα θέμα με το στροφόμετρο, είπα στον μηχανικό για τον θόρυβο της πίσω ανάρτησης αλλά δεν εντόπισε κάποιο πρόβλημα. Θα το ξαναδούμε σίγουρα την άλλη Τετάρτη που έχω κλείσει ραντεβού.

 

ακους καποιο θορυβο απο την αναρτηση πισω η οχι?δοκιμασε με λιγα χιλιομετρα σε ησυχο δρομο με λακουβες..........καποιο θεμα πρεπει να ειχε η vw με τις παρτιδες αμορτισερ γιατι καποια παιδια στα ξενα φορουμ εγραψαν οτι εβαλαν aftermarket αμορτισερ  και ο θορυβος εστρωσε

Link to comment
Share on other sites

Θόρυβο ακούω. Μοιάζει σαν να έχω φορτώσει τον χώρο αποσκευών και τα φορτία να κουνιούνται. Η αλλαγή αμορτισέρ δεν είχε 100% επιτυχία σε όλους. Κάποιοι άλλοι αναφέρουν ότι άλλαξαν και ελατήρια.

Link to comment
Share on other sites

Θόρυβο ακούω. Μοιάζει σαν να έχω φορτώσει τον χώρο αποσκευών και τα φορτία να κουνιούνται. Η αλλαγή αμορτισέρ δεν είχε 100% επιτυχία σε όλους. Κάποιοι άλλοι αναφέρουν ότι άλλαξαν και ελατήρια.

ποσα χιλιομετρα εχεις κανει?στο εκανε απο την αρχη?ρωταω γιατι εχω παραγγειλει το ιδιο αυτοκινητο........ειναι θορυβος που θα εδινες σημασια αν δεν διαβαζες το θεμα στο ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος δεν είναι έντονος ώστε να ενοχλεί ιδιαίτερα, αλλά -σ' εμένα τουλάχιστον- μου δίνει την εντύπωση σαν να "κτυπάνε" (λίγο) τα silentblocks (ή τα αμορτισέρ??) πίσω, στις λακούβες ή τις ανωμαλίες του δρόμου (πολλές, στην Ελλάδα). Η αλήθεια είναι ότι δεν έκανα δοκιμές (πχ. να αφαιρέσω το "δάπεδο" του χώρου αποσκευών), μήπως και προέρχεται από εκεί, κλπ.

Και ο θόρυβος από την κύληση πίσω, δεν είναι και κάτι το εξαιρετικό. Ακούγεται, ακόμη και με 100-120 χαω.

Για ένα καινούργιο Golf του 2015 με Multi-Link ανάρτηση (το TSi 150hp) και 16άρες (205/55-16), περίμενα κάτι καλύτερο.

Εάν γράψει 80.000-100.000 km, τι να περιμένουμε να ακούμε?

 

Στο παραπάνω Αγγλικό site περιγράφουν το θόρυβο ως: "rolling log" sound, δηλ. σα να κυλάει ένας κορμός δένδρου...

Edited by Gemini
Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη κανει 30000χλμ σε δυο χρονια χρονια με 17αρες ζαντες και σπορ χαμηλωμενα εργοστασιακα ελλατηρια και προβλημα ουδεν

Link to comment
Share on other sites

 

Και ο θόρυβος από την κύληση πίσω, δεν είναι και κάτι το εξαιρετικό. Ακούγεται, ακόμη και με 100-120 χαω.

 

 

Μηπως αυτο εχει να κανει με τα ελαστικα?

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη κανει 30000χλμ σε δυο χρονια χρονια με 17αρες ζαντες και σπορ χαμηλωμενα εργοστασιακα ελλατηρια και προβλημα ουδεν

Τελικά, μήπως η σπορ είναι πιο ήσυχη??

 

Μηπως αυτο εχει να κανει με τα ελαστικα?

Michelin τα μανίσια -ακούγεται όμως κυρίως από πίσω-, και μόλις 3.000km. Από την άλλη, με τους ελληνικούς δρόμους δεν μπορείς να γνωρίζεις εάν οφείλεται στην ποιότητα του οδοστρώματος...

Edited by Gemini
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μήπως η σπορ είναι πιο ήσυχη??

 

Michelin τα μανίσια -ακούγεται όμως κυρίως από πίσω-, και μόλις 3.000km. Από την άλλη, με τους ελληνικούς δρόμους δεν μπορείς να γνωρίζεις εάν οφείλεται στην ποιότητα του οδοστρώματος...

οπως βλεπεις και απο την υπογραφη μου την εχω βαλει αργοτερα. και με την αρχικη ομως δεν ειχα κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Θα πίστευα ότι έχω ευαίσθητα αυτιά (αν και νομίζω καταλαβαίνω τη διαφορά αυτού του θορύβου, από τους συνηθισμένους στις λακούβες), αλλά ήρθε ο pettros, ο finikass και οι... Άγγλοι, για να αναδειχθεί ίσως κάποιο θέμα με την ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το αμάξι το πήρα Φεβρουάριο εχω 1500χλμ. Από την αρχή άκουγα κάτι ασυνήθιστο στην πίσω ανάρτηση χωρίς να δώσω ιδιαίτερη σημασία, μέχρι που διάβασα το θέμα στο golfmk7.com. 'Εχω γνώση τι σημαινει 17αρα ζαντα και σπορ ανάρτηση και οτι δεν οφείλεται σε κανένα από τα 2. Οντως ο θόρυβος δεν ειναι τόσο ενοχλητικός αλλά δεν δικαιολογείται σε καινούριο αυτοκίνητο. Θόρυβο κύλισης δεν έχω αντιληφθεί. Επίσης παρατήρησα ότι στο ξένο forum κάποιοι που χαμήλωσαν το αυτοκίνητο, λένε ότι έλυσαν το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακομα 1.5 μηνα να το παραλαβω και θα προσπαθησω να μην "ξενερωσω" μ αυτα που διαβαζω, αν ακι το βλεπω δυσκολο. Εχω θεμα με τους θορυβους..

Προσωπικη αποψη. Αν σας ενοχλει καλο θα ηταν στα πλαισια της εγγυησης να το κινηγησετε..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ με 17 και sport ανάρτηση (στο tdi βέβαια που έχει ημιακαμπτο) 5500km σε 2.5 μήνες δεν έχω ακούσει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ με 17 και sport ανάρτηση (στο tdi βέβαια που έχει ημιακαμπτο) 5500km σε 2.5 μήνες δεν έχω ακούσει κάτι...

Εχω την εντυπωση οτι το προβλημα κυριως εμφανιζεται στις εκδοσεις με αναρτηση πολλαπλων συνδεσμων..

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι το προβλημα κυριως εμφανιζεται στις εκδοσεις με αναρτηση πολλαπλων συνδεσμων..

 

Σήμερα, το έψαξα λίγο ακόμη. Δοκίμασα να σφίξω τη ρεζέρβα (μήπως ήταν χαλαρωμένη), έλεγξα τα εργαλεία (γρύλλο, "μάτι" ρυμούλκησης κλπ), έβγαλα από το χώρο αποσκευών φαρμακείο, πυροσβεστήρα κλπ, καθώς και το δάπεδο, μήπως ο θόρυβος είναι από εκεί.

 

Τελικά ο θόρυβος παραμένει (αν και -εάν δεν είναι η ιδέα μου- χωρίς το δάπεδο ίσως ακούγεται κάπως λιγότερο. Ίσως το δάπεδο ενεργεί ως ηχείο και ενισχύει το θόρυβο).

 

Η μόνη εξήγηση είναι η έδραση της ανάρτησης Mutli Link (ίσως τα silentblocks, ή κάτι τέτοιο), αφού οι έχοντες ημιάκαμπτο δεν έχουν παρατηρήσει κάτι ανάλογο.

 

Σε κάθε περίπτωση είναι απαράδεκτο για τη φήμη του Golf γενικά (με 40 χρόνια παρουσίας), αλλά και για το mk7, το οποίο 2 χρόνια από την παρουσίασή του, δεν έχει επιλύσει τέτοια προβλήματα "νεότητας" του μοντέλου (το οποίο ψηφίστηκε και Car Of The Year 2013)!

Edited by Gemini
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, το έψαξα λίγο ακόμη. Δοκίμασα να σφίξω τη ρεζέρβα (μήπως ήταν χαλαρωμένη), έλεγξα τα εργαλεία (γρύλλο, "μάτι" ρυμούλκησης κλπ), έβγαλα από το χώρο αποσκευών φαρμακείο, πυροσβεστήρα κλπ, καθώς και το δάπεδο, μήπως ο θόρυβος είναι από εκεί.

 

Τελικά ο θόρυβος παραμένει (αν και -εάν δεν είναι η ιδέα μου- χωρίς το δάπεδο ίσως ακούγεται κάπως λιγότερο. Ίσως το δάπεδο ενεργεί ως ηχείο και ενισχύει το θόρυβο).

 

Η μόνη εξήγηση είναι η έδραση της ανάρτησης Mutli Link (ίσως τα silentblocks, ή κάτι τέτοιο), αφού οι έχοντες ημιάκαμπτο δεν έχουν παρατηρήσει κάτι ανάλογο.

 

Σε κάθε περίπτωση είναι απαράδεκτο για τη φήμη του Golf γενικά (με 40 χρόνια παρουσίας), αλλά και για το mk7, το οποίο 2 χρόνια από την παρουσίασή του, δεν έχει επιλύσει τέτοια προβλήματα "νεότητας" του μοντέλου (το οποίο ψηφίστηκε και Car Of The Year 2013)!

Εχεις δικιο.. Δεν ειναι επιτρεπτο.. Εγω θα σου ελεγα να το ψαξεις στα πλαισια της εγγυησης...

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε ρε παιδια. Αν κάποιος εχει προβλημα ας παει μεχρι το συνεργειο του και θα βρει λυση. Τα περισσότερα 7αρια ειναι ακομα μέσα στη εγγύηση και το συγκεκριμένο προβλημα εχει αναφερθεί μονο σε μερικά αμάξια. Να σας γνωρίσω επίσης οτι σε παρα πολλά ο θόρυβος ακούγεται μπροστά και οχι πισω και λύνεται με τη λίπανση του πλαστικού προστατευτικού στις μπουκάλες. Η αιτία ειναι οι λάσπες και τα χώματα. Φίλε και συνονόματε pettros με το καλο να το παραλάβεις και να εισαι σίγουρος οτι θα σε αποζημιώσει. Εχουν περάσει απο τα χέρια μου 3 γενεές golf, το 7αρι ειναι πολυ πολυ πολυ καλο αμάξι. Δυο χρονια το εχω, έκανα 30000χλμ ευχάριστα άνετα και χωρις προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Πετρο! .. ακριβως ετσι ειναι.. Σαφως καποιοι εχουν το προβλημα και καποιοι οχι, Εφοσον ομως υπαρχει προβλημα καλο θα ειναι να γινει προσπαθεια να λυθει στα πλαισια της εγγυησης. Παρ' ολα αυτα οταν ακους σε αυτοκινητα αυτης της κατηγοριας (ποιοτητας και τιμης) για προβληματα που δεν λυνονται .. καλο δεν το λες..

 

Προσωπικα παραμενω αισιοδοξος (ισως και λογω DCC μπορει να ειναι καλυτερα τα πραγματα..). Θα δειξει..

 

Εδω ειμαστε για να ανταλασουμε αποψεις και να βοηθαμε ο ενας τον αλλο οταν αυτο ειναι εφικτο!

;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν είναι προβλήματα. Προβλήματα είναι το πόλο πχ.που σβήνει ο κινητήρας. Το αμάξι σε γενικές γραμμές είναι αστέρι

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι σε γενικές γραμμές είναι αστέρι

Φυσικα και θα συμφωνησω !  Αυτος ειναι και ο λογος που το επελεξα! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.