Jump to content
pi03b331

Polo 6R - Αλλαγή Αμορτισέρ & Ελατήριων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Όπως τα λέει ο Χρήστος,sachs φοράει από το εργοστάσιο.Αυτά πόσο κοστίζουν εκτός αντιπροσωπείας?

Τα Sachs τα  βρίσκω 43 ευρώ το κομμάτι....172 ευρώ και τα 4, συν μεταφορικά από Γερμανία.....

Τα απλά μονρόε έρχονται στα 126 , τα reflex στα 170 και τα bilstein B4 στα 240...

Τα Β4 τα φοράω στο mercedes και είμαι ευχαριστημένος. Είναι καλύτερα από τα μαμά Sachs.

Λέω να βάλω τα monroe reflex , διαβάζω πολύ καλές κριτικές.

Link to comment
Share on other sites

Για monroe απλα μη το συζητας ουτε για bilstein μαυρα για τα reflex εχω ακουσει καλα λογια αλλα και παλι δεν τα εμπιστευομαι βαλε sachs να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Στο κτεο η αμορτισερομετρηση ειναι τζαμπα ειναι σαν τυπικος ελεγχος εγω το εχω παει πολλες φορες ετσι για την πλακα γιατι δουλευουν 2 φιλαρακια μου και παω και πινω κανα καφε.

Link to comment
Share on other sites

Τα Bilstein τα μαύρα (Β4) τα είχα βάλει στο 106 και τα πεταξα άρον άρον μετά από μια εβδομάδα. Το αυτοκίνητο δεν ήταν αυτοκίνητο ήταν βαρκούλα στον ωκεανό, λες και είχε μόνο ελαττήρια. Τα αντικατέστησα με τα κίτρινα (B6) κι έγινε και πάλι αυτοκίνητο. Ευτυχώς τότε πλήτωσα τη διαφορά της τιμής. Με είχε προβλήματίσει πολύ τοτε το γεγονός και με έχει κάνει πάρα πολύ επιφυλακτικό ως προς τον συγκεκριμένο τύπο αμορτισέρ.

Link to comment
Share on other sites

Την εργοστασιακή που φοράει το highline.Προσοχή! Το μόνο που θέλω είναι να μη γέρνει τόσο εύκολα το αυτοκίνητο,γι'αυτό και κοιτάζω για αντιστρεπτικές.

Link to comment
Share on other sites

To περιεγραψες ακριβως,χαχαχα!!!!!!Αν θες να μη γερνει πας σε αλλες αναρτησεις η βαζεις ελατηρια με τα μαμα αμορτισερ.Θα δεις διαφορα με τις αντιστρεπτικες αλλα καλυτερα με μια αλλη αναρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου πιτσιρικάς που έχει 106 rallye μου είπε ότι είχε βάλει τα bilstein τα κίτρινα και κοπανουσε τρελά και τα άλλαξε σε μαύρα, και ησύχασε, είναι όντως τόσο σκληρά; Γιατι σκέφτομαι να τα βαλω στο αμαξι μου όταν έρθει η ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου πιτσιρικάς που έχει 106 rallye μου είπε ότι είχε βάλει τα bilstein τα κίτρινα και κοπανουσε τρελά και τα άλλαξε σε μαύρα, και ησύχασε, είναι όντως τόσο σκληρά; Γιατι σκέφτομαι να τα βαλω στο αμαξι μου όταν έρθει η ώρα...

Εγώ προτείνω AL-KO sport με G&M ελατήρια. Κοπανάει ελαφρώς αλλά δεν έχει τριγμόυς το ταμπλό μου(το αμάξι μου είναι 15ετίας) και στρίβει τάπα!Βέβαια υπάρχουν και τα απλά της AL-KO τα μαύρα αν δεν θές χαμήλωμα :good:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει κάποιος που έχει βάλει τα bilstein τα κίτρινα, σε συνδυασμό με ελατηρια χαμηλωματος, να μας πει εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω τα bilstein b8 κιτρινα με ελατηρια χαμηλωματος eibach.χτυπαει περισσοτερο σε σχεση με τα μαμα αλλα τωρα ειναι αλλο αμαξι μπαινει σφαιρα στις στροφες χωρις ταλαντωσεις!!!αμα μπει και ενα καλυτερο λαστιχακι θα ειναι κομπλε!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα τα Monroe Reflex, ακούγοντας και τη σύσταση του μάστορα.

 

Είχα δίκιο ότι τα μαμίσια είχαν χαλάσει, το ένα μπροστινό είχε δακρύσει κιόλας.

 

Τα Reflex είναι λίγο πιο σκληρά από τα μαμίσια, χτυπάνε λίγο περισσότερο σε εγκάρσιες ανωμαλίες με χαμηλή ταχύτητα.

 

Από την άλλη , σε μεγάλες ταχύτητες είναι το ίδιο άνετα με αυτά που έβγαλα αλλά κρατάνε το αμάξωμα καλύτερα από τα μαμά όπως τα θυμάμαι καινούργια.

 

Περιορίστηκε σημαντικά και το μπρουμύτισμα στο φρενάρισμα.

 

Κοντολογής, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σε σχέση με αυτό που ήθελα και με 300 ευρώ έκανα τη δουλειά μου μια χαρά!

Θα δούμε πόσο θα κρατήσουν , αλλά δεν έχω ακούσει αρνητικά σχόλια για την αξιοπιστία της Monroe.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, σήμερα πήρα μερικές προσφορές..

al-ko sport 280

koni κίτρινα 430

bilstein b8 470

τα bilstein τα βρίσκω από αυτά που διαβάζω πιο σκληρά από τι θα τα ηθελα και ότι με Τον καιρό γίνονται χειρότερα.

για τα koni τα πορτοκαλί θα πήγαινα, αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχουν τώρα για το δικό μου.

για τα al-ko δεν έχω ιδέα, ειναι πόλυ πιο οικονομικά και μου είπε ότι ειναι λίγο πιο μαλακά από τα αλλά 2

θα πήγαινα κατευθείαν στα al-ko λόγω της τιμης τους, αλλά δεν τα ξέρω..

καμία ιδέα;

Edited by kkoletsis
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, σήμερα πήρα μερικές προσφορές..

al-ko sport 280

koni κίτρινα 430

bilstein b8 470

τα bilstein τα βρίσκω από αυτά που διαβάζω πιο σκληρά από τι θα τα ηθελα και ότι με Τον καιρό γίνονται χειρότερα.

για τα koni τα πορτοκαλί θα πήγαινα, αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχουν τώρα για το δικό μου.

για τα al-ko δεν έχω ιδέα, ειναι πόλυ πιο οικονομικά και μου είπε ότι ειναι λίγο πιο μαλακά από τα αλλά 2

θα πήγαινα κατευθείαν στα al-ko λόγω της τιμης τους, αλλά δεν τα ξέρω..

καμία ιδέα;

Αδερφέ εγώ φοράω AL-KO κίτρινα(sport) με ελατήρια G&M προοδευτικά 4 πόντων.Ο συνδιασμός αυτός είναι ο ενδεδειγμένος μιας και τα AL-KO συνεργάζονται άψογα με αυτά τα ελατήρια.

Εντυπώσεις:

Το αυτοκίνητο κοπάναει σε φυσιολογικές συνθήκες μέσα στις κακοτεχνίες των δρόμων της πόλης.Παρόλο που είναι 15+ χρονών δεν έχει εμφανίσει τριγμούς οπότε δεν θα τα έλεγα hardcore!Σε ορεινές διαδρομές στρίβει υποδειγματικά,είναι βιδωμένο κάτω!Γενικά επειδή την είχα ψάξει κ γω πρίν από σένα στο θέμα φτηνό και καλό αμορτισέρ(μιας και τα Bilstein-Eibach,H&R) μου βγαίνανε στο 700άρι κατέληξα σε αυτον τον συνδιασμό. Να ξέρεις οτι η AL-KO φασονάρει και την KW, είναι κολοσσός στη Γερμανία.Απλά δεν είναι γνωστή στους περισσότερους λόγω περιορισμένης διαφήμισης.Από την άλλη μου φαίνεται περίεργο που δεν βγάζει η Koni αμορτισέρ για το δικό σου.Ψάξτο λίγο παραπάνω!Φίλος είχε σε Ibiza Koni-Eibach και είχε πάθει την πλάκα του! 

Link to comment
Share on other sites

οκ, θα το ψάξω..

 

κάποιος μου είπε οτι στα καινουρια vw δεν χρειάζεται ευθυγράμμιση, γιατι μπαίνουν χωνευτά τα αμορτισερ, ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

οκ, θα το ψάξω..

 

κάποιος μου είπε οτι στα καινουρια vw δεν χρειάζεται ευθυγράμμιση, γιατι μπαίνουν χωνευτά τα αμορτισερ, ισχυει?

Αυτό δεν το γνωρίζω φίλε μου και δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.Απλά δεν καταλαβαίνω τι εννοεί χωνευτά!

Link to comment
Share on other sites

οκ, θα το ψάξω..

 

κάποιος μου είπε οτι στα καινουρια vw δεν χρειάζεται ευθυγράμμιση, γιατι μπαίνουν χωνευτά τα αμορτισερ, ισχυει?

Αυτό ισχύει μόνο για τα πίσω. Ο άξονας έχει σταθερά σημεία που συνδέεται στο αμάξωμα.

 

Το δικό μου ήθελε κάποια ρύθμιση μπροστά και με τη διαδικασια αντικατάστασης των αμορτισέρ μου το ευθυγράμμισε ο Διονυσόπουλος και τώρα είναι τέλειο.

 

Παρεπιπτόντως όταν είχα πάει το αμάξι στο εξουσιοδοτημένο μου είχαν πει ότι έχει στραβώσει το μπροστινό ψαλίδι και ότι πρέπει να μου το αλλάξουν, με σημαντικό κόστος φυσικά. Όπου σε πιάσουν!! Ευτυχώς δεν το έχαψα!!!

 

Επειδή διαβάζω εμπειρίες συμφορουμιτών με διάφορα αμορτισέρ, θα σημειώσω το εξής.

 

Αν ένα αμορτισερ της Χ εταιρίας ταίριαζε η δεν ταίριαζε με το polo του 1993, δε σημαίνει ότι τα αντίστοιχα αμορτισέρ για το τρέχων φερειπείν μοντέλο έχουν ίδια συμπεριφορά.

 

Είχα τα B6 στο παλιό Mondeo και τα δοκίμασα και στο καινούργιο. Καμία απολύτως σχέση μεταξύ τους, στο παλιό ήταν καρότσι και στο νέο είναι μια χαρά...

 

Πιο συγκρίσιμες είναι απόψεις για το ίδιο μοντέλο, τουλάχιστον ίδια καρότσα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει μόνο για τα πίσω. Ο άξονας έχει σταθερά σημεία που συνδέεται στο αμάξωμα.

 

Το δικό μου ήθελε κάποια ρύθμιση μπροστά και με τη διαδικασια αντικατάστασης των αμορτισέρ μου το ευθυγράμμισε ο Διονυσόπουλος και τώρα είναι τέλειο.

 

Παρεπιπτόντως όταν είχα πάει το αμάξι στο εξουσιοδοτημένο μου είχαν πει ότι έχει στραβώσει το μπροστινό ψαλίδι και ότι πρέπει να μου το αλλάξουν, με σημαντικό κόστος φυσικά. Όπου σε πιάσουν!! Ευτυχώς δεν το έχαψα!!!

 

Επειδή διαβάζω εμπειρίες συμφορουμιτών με διάφορα αμορτισέρ, θα σημειώσω το εξής.

 

Αν ένα αμορτισερ της Χ εταιρίας ταίριαζε η δεν ταίριαζε με το polo του 1993, δε σημαίνει ότι τα αντίστοιχα αμορτισέρ για το τρέχων φερειπείν μοντέλο έχουν ίδια συμπεριφορά.

 

Είχα τα B6 στο παλιό Mondeo και τα δοκίμασα και στο καινούργιο. Καμία απολύτως σχέση μεταξύ τους, στο παλιό ήταν καρότσι και στο νέο είναι μια χαρά...

 

Πιο συγκρίσιμες είναι απόψεις για το ίδιο μοντέλο, τουλάχιστον ίδια καρότσα.

Συμφωνώ στις διαφορές που αναφέρεις από πλαίσιο σε πλάισιο απλά προσπαθώ να βοηθήσω όσο μπορώ γιατί το θέμα επιλογής αμορτισερ με είχε ταλαιπωρήσει κ μένα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στις διαφορές που αναφέρεις από πλαίσιο σε πλάισιο απλά προσπαθώ να βοηθήσω όσο μπορώ γιατί το θέμα επιλογής αμορτισερ με είχε ταλαιπωρήσει κ μένα

Καλά κάνεις, προς Θεού δε σου έκανα κριτική.

 

Απλά επειδή όσα γράφονται τα διαβάζει και κόσμος που δεν έχει ειδικές γνώσεις, ίσως που δεν απαντάει καν στο θέμα, το έγραψα για να μην πάει κανένας τυφλά να βάλει το Monroe, το bilstein, το οποιοδήποτε επειδή δούλεψε αποδεδειγμένα σωστά στο προηγούμενο η στο επόμενο μοντέλο από το δικό του.

 

Όσο και αν τους κατηγορούμε, συχνά οι εγκαταστάτες έχουν τις γνώσεις και την εντιμότητα να σου προτείνουν κάτι που έχει δοκιμαστεί στο δικό σου αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά Καλησπέρα, αυτον τον καιρό είμαι σε αναζήτηση προσφοράς για αμορτισέρ bilstein b8.
ο καθενας που ρωτούσα μου έλεγε και κατι διαφορετικό, ο ενας μου έλεγε οτι βγαίνουν μονο με χοντρό καλάμι, ο άλλος μόνο με το λεπτό καλάμι και άλλος και με χοντρό και με λεπτό.

βοηθήστε με ρε παιδιά, με εχουν τρελάνει...
Καλά από τιμές ότι να ναι, ο καθένας ότι ήθελε έλεγε. ...

 

 

edit... ΕΝΤΑΞΕΙ μου λυθηκε η απορια...

Edited by kkoletsis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχει κανεις εμπειρια απο το αμορτισερ της koni fsd ή να εχει ακουσει απο καποιον που τα εχει φορεσει στο αυτοκινητο του;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.