Jump to content
cmkostas

Obdeleven/Vagcom κωδικοποιήσεις

Recommended Posts

On 3/30/2023 at 8:00 AM, vastil said:

Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσουμε το navigation για mib3 δίχως να δώσουμε τα 700 ευρώ που ζητάει η vw?

Μου είπαν οτι ο μονος τρόπος ειναι να το αγοράσεις απο αντιπροσωπεια.

 

 

On 3/31/2023 at 10:30 PM, andreasp said:

Να ρωτησω και εγω αν μπορω να το κανω ??

 

 

1680290694091.jpg

 

 

Εσυ μπορείς, Πρέπει πρώτα να το κανεις Bash και μετά να το patch-αρεις.

 

-Κατέβασε το αρχείο απο εδώ https://we.tl/t-Gy31UzoneR

-Μέσα θα βρεις ενα αρχείο README GUIDE.txt έχει όλες τις οδηγίες που θα χρειαστείς. Αν κάπου κολήσεις, στην προηγούμενη σελίδα αναφέρω το Telegram group που μπορείς να ρωτήσεις οτι χρειαστείς και θα σου απαντήσουν αμεσα. (Αγγλικά πάντα)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο νέο T-Roc 2023 facelift γνωρίζετε τι αλλαγές μπορούν να γίνουν με obd11?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

 

Πριν από κάνα μήνα, μου έκαναν update στο Infotainment στην αντιπροσωπεία και από την προηγούμενη έκδοση MTS2_EU_VW_P0879D που είχε πριν, πέρασε στην τελευταία διαθέσιμη έκδοση MTS2_EU_VW_P0883D. 

 

Δυστυχώς όμως, σαν παράπλευρη απώλεια ήταν η εξαφάνιση του Performance Monitor που είχα βάλει με τον τρόπο (patch) που είχε γράψει ο Chrisantz. 

 

Σήμερα κατέβασα το αρχείο ξανά από το link του στο Google Drive και προσπαθώ να το περάσω ξανά, αλλά δεν το βλέπει, μόνο αυτό για τις κάμερες βλέπει για update. 

 

Μήπως φίλε Chrisantz μπορούμε να βρούμε ξανά το patch για το Performance Monitor, που να είναι συμβατό με την τελευταία αυτή έκδοση MTS2_EU_VW_P0883D του Infotainment; 

Link to comment
Share on other sites

δεν σου ειπα να μην το σκαλισεις? στο ειπα! μην αναβαθμιζεις τετοια πραγματα. ΠΟΤΕ δεν εχω δει κατι καλυτερο. Μονο προβληματα δημιουργουνται. Απορω πραγματικα γιατι βγαζουν τετοιες αναβαθμισεις.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι, μπορούμε να το βρούμε ξανά και να είναι συμβατό με την νέα έκδοση του τώρα; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα... Αν είναι να μπλέξω, γ@μησε το... Έλεγα μήπως ξέρεις ή μπορείς να ρωτήσεις στο Telegram, αν έχει κάποιο νέο script για την έκδοση 883D. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, topmar said:

Δεν έχω ιδέα... Αν είναι να μπλέξω, γ@μησε το... Έλεγα μήπως ξέρεις ή μπορείς να ρωτήσεις στο Telegram, αν έχει κάποιο νέο script για την έκδοση 883D. 

Εγω να ξερω... αποκλειεται. Μαλλον με μπέρδεψες.

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/22/2023 at 11:49 PM, topmar said:

Ναι, εννοούσα ο Chrisantz που το βρήκε το αρχικό script. 

Όντως τώρα θέλει νέο patch για να παίξει ξανά. Οπότε θέλει ξανά ξεκλείδωμα η μονάδα σου. :-)

Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2023 at 2:26 PM, doggy said:

Όντως τώρα θέλει νέο patch για να παίξει ξανά. Οπότε θέλει ξανά ξεκλείδωμα η μονάδα σου. :-)

 

On 7/22/2023 at 11:49 PM, topmar said:

Ναι, εννοούσα ο Chrisantz που το βρήκε το αρχικό script. 

Καλησπέρα! τώρα τα είδα τα μνματα. Δυστηχώς έκλεισε το καναλι στο telegram και δεν μπορώ να βρώ κατι. 

Το https://mibsolution.one δουλεύει ακόμη πάντως αλλά πιο ειναι τι εκει μέσα.... 

Προσωπικά με εχει βολέψει τόσο πολύ το performance monitor που αν μπώ ποτέ ξανα στη διαδικασια να το αναβαθμήσω θα βρώ πρώτα τα σωστά αρχεία και μετά θα το ξαναπειράξω. 

 

Μπορεί να λέω και μπαρούφα αλλά αν ρωτήσετε σε κανενα προγραμματιστή ECU να ξέρει-μπορεί να σας το κανει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 22/7/2023 at 8:40 ΜΜ, topmar said:

Καλησπέρα. 

 

Πριν από κάνα μήνα, μου έκαναν update στο Infotainment στην αντιπροσωπεία και από την προηγούμενη έκδοση MTS2_EU_VW_P0879D που είχε πριν, πέρασε στην τελευταία διαθέσιμη έκδοση MTS2_EU_VW_P0883D. 

 

Δυστυχώς όμως, σαν παράπλευρη απώλεια ήταν η εξαφάνιση του Performance Monitor που είχα βάλει με τον τρόπο (patch) που είχε γράψει ο Chrisantz. 

 

Σήμερα κατέβασα το αρχείο ξανά από το link του στο Google Drive και προσπαθώ να το περάσω ξανά, αλλά δεν το βλέπει, μόνο αυτό για τις κάμερες βλέπει για update. 

 

Μήπως φίλε Chrisantz μπορούμε να βρούμε ξανά το patch για το Performance Monitor, που να είναι συμβατό με την τελευταία αυτή έκδοση MTS2_EU_VW_P0883D του Infotainment; 

Πως το έκανες αυτο και προσθέσεις το performance monitor?

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε όλο το νήμα αυτό και θα το δεις, πιο πίσω το γράφει, με ένα patch. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ηθελα και εγώ να βάλω το performance monitor υπάρχει κάτι σαν οδηγός για να διαβάσω να ξεκινήσω τι διαδικασία γιατί δεν ξέρω ;

και άλλη μια ερώτηση μπορώ να το βάλω από vw γιατί εδώ που ρώτησα εκεί που το κάνω service μου είπαν ότι δεν γίνεται…

Edited by Gpap1989
Link to comment
Share on other sites

https://www.vagupdate.com/sport-performance-menu?search=Performance monitor &description=true

 

https://www.vagupdate.com/full-activation-for-mib-retrofits?search=Navi &description=true

 

μετά από μια αναζητηση στο web βρήκα αυτό

δεν ξέρω αξίζει και πως το περνάς 

Edited by Gpap1989
Link to comment
Share on other sites

On 8/30/2023 at 10:00 PM, Gpap1989 said:

https://www.vagupdate.com/sport-performance-menu?search=Performance monitor &description=true

 

https://www.vagupdate.com/full-activation-for-mib-retrofits?search=Navi &description=true

 

μετά από μια αναζητηση στο web βρήκα αυτό

δεν ξέρω αξίζει και πως το περνάς 

 Διαβασε λιγο πιο πίσω μερικές σελίδες έχω εναν οδηγό. το telegram link βεβαια πλεόν δεν ισχύει. Μπορει να τα καταφέρεις να το κάνεις αλλά σίγουρα είναι λιγο πιο δύσκολο αν δεν έχεις τις ίδιες εκδόσεις απο αυτές που αναφέρονται στο post. ΑΛΛΙΩΣ μπορείς να ψαχτε΄ςι για έξτρα gauges (P3 gauges) που μεσω θύρας OBD σου διαβάζουν τις ίδιεσ πληροφορίες και στις δείχνουν απλά συμβιβάζεσαι οτι θα "χασεις" κάποιον αεραγωγό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2023 at 11:39 AM, Chrisantz said:

 Διαβασε λιγο πιο πίσω μερικές σελίδες έχω εναν οδηγό. το telegram link βεβαια πλεόν δεν ισχύει. Μπορει να τα καταφέρεις να το κάνεις αλλά σίγουρα είναι λιγο πιο δύσκολο αν δεν έχεις τις ίδιες εκδόσεις απο αυτές που αναφέρονται στο post. ΑΛΛΙΩΣ μπορείς να ψαχτε΄ςι για έξτρα gauges (P3 gauges) που μεσω θύρας OBD σου διαβάζουν τις ίδιεσ πληροφορίες και στις δείχνουν απλά συμβιβάζεσαι οτι θα "χασεις" κάποιον αεραγωγό.

Αν και νομίζω πως τα P3 δεν έχουν για αεραγωγό του T-Roc (εκτός αν ταιριάζει από άλλο μοντέλο).

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2023 at 8:51 PM, doggy said:

Αν και νομίζω πως τα P3 δεν έχουν για αεραγωγό του T-Roc (εκτός αν ταιριάζει από άλλο μοντέλο).

Θέλουν κοψε ράψε με ενα dremel και μπαινει, μου το είπαν οι ίδιοι και έχει και DIY τμήμα η σελίδα τους με λεπτομέριες. στο τέλος βάλε \DIY και θα σε πάει.

Αλλα σίγουρα έχει μανούρα με το fit, δεν ειναι plug & play.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Παρατήρησα τωρα με τα το remap το performance monitor δεν δείχνει τις σωστές τιμές. ΠΧ. πρίν στα 150hp έδειχνε σωστά 110kw και το boost 2.2 (absolute) τώρα είμαι στα 192 hp (141kw) και boost στο 2.7 (absolute) και τα kw μεχρι 110 τα φτάνει και το boost μέχρι 2.5. 

 

Είναι θέμα firmware η απλά δεν μετράει σωστά? υπάρχει κανενας με το R στα 190 η το 300hp Troc η Golf να επιβεβαιώσει?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στο δικό μου όταν το είχα το Performance Monitor (προ update), με το Stage 1 έδειχνε σωστά ως ΜΑΧ τα 220 KW πλέον (από 176 πριν). 

 

Οπότε, είναι θέμα προγράμματος. 

Edited by topmar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/15/2023 at 9:29 AM, topmar said:

Καλημέρα, στο δικό μου όταν το είχα το Performance Monitor (προ update), με το Stage 1 έδειχνε σωστά ως ΜΑΧ τα 224 KW πλέον (από 176 πριν). 

 

Οπότε, είναι θέμα προγράμματος. 

Aha! oh well... όσο και αν έψαξα ειναι λιγο τυχερό να στα δείχνει σωστά . Αν στα δείχνει λάθος θέλει επέμβαση στον πηγαιο κωδικα του module 5F (πιθανα με long coding?!) για να διορθωθεί ή (και το πιο λογικό αλλα δύσκολο) να θέλει update το Gateway module. Θέλει κάποιον εξοικιωμενο στο περιβάλλον αυτό για να το κάνει (πιθανα η αντιπροσοπεία?:lol:) . Αν μάθει καποιος κάτι ας ενημερώσει γτ δεν θέλω να μάθω και προγραμματισμό....:startle:

 

Σε άλλα νέα κατάφερα να κάνω update σε 883 στο infotainment.

 

1. Μπάινεις στο https://mib-helper.com/

2. Γραφεις πάνω τοω κωδικο του τωρινου σου software (πχ MST2_EU_VW_P0876D) και πατάς GO.

3. Σε πετάει σε μια νέα σελίδα που στην υποκατηγορία (3.) σε ενημερώνει αν υπάρχει νεα εκδοση. Αν υπαρχει, σημειώνεις το όνομα και πας στο https://mibsolution.one/#/1

4. Πλοηγήσε απο το δεντρο φακέλων στα αρριστερά στο MQB_Solution > MST2 - DELPHI (δλδ όνομα μοναδας) > Firmware > VW > EU και επιλέγοντας το ίδιο όνομα με αυτο που σας έδειξε στο λινκ απο το βήμα (1), πατάτε πάνω δεξια το σήμα download. είναι περίπου 4 gb οπότε υπομονή λίγο.

5. Format SD κάρτας σε FAT32 με το χαμηλότερο allocation size που σας έχει διαθέσιμο.

6. Extract το .7zip αρχείο του upgrade απο το βήμα (4) κατευθειαν στην κάρτα.

7. Στο αυτοκίνητο τη βάζετε στη slot 1 (εκει που λογικά έχετε τους χάρτες).

8. Πατάτε MENU για 5-10 δευτ. μέχρι να σας πετάξει ενα μενού που πάνω θα έχει "ενημέρωση έκδοσης" η κάτι που να υποδυλώνει το update τελος πάντων..

9. Πατάτε οκ και προχωράει χωρίς να κάνετε τπτ. Πέρνει περίπου απο 20 έως 45 λεπτά. (πάντα με αναμένη μηχανη γιατι αν σβήσει απο χαμηλή μπαταρία κατα τη διάρκεια λενε οτι θα γίνει brick (τούβλο) και θα πρέπει να πάτε απο αντιπρωσοπεια...)

10. Αφού κάνει Restart αρκετές φορές και αφού έχει τελειώσει η διαδικασία θα σας πεί να το συνδέσετε σε ενα διαγνωστικό, πατήστε ακυρο και θα κάνει restart. Είστε έτοιμοι.

 

* Αν το δείτε με διαγνωστικό (OBDeleven / VCDS) θα σας βγάλει ενα κωδικό λάθους στο module 5F (infotainment) μπορείτε ευκολα να το αγνοήσετε δεν θα σας κανει καποιο προβλημα, απλά οταν γινεται κανονικα update τότε ο τεχνικός περνάει και κανει register ενα κωδικό που του βγάζει το νεο update και ενημερώνει το συστημα. Μπορείτε να το κάνετε αν δε θέλετε να σας το δειχνει (μονο οταν το διαβάζετε με διαγνωστικο) μπαίνοντας στη σελιδα https://mib-helper.com/im-so-xory/ βάζοντας τον κωδικό που θα σας βγάλει και μολις σας δημιουργησει τον νεο τον περνατε και τελος. Connect with module 5F, go to adaptation channel "Confirmation of installation change" and read current value  βαζετε την νέα κανετε confirm και είστε οκ.

 

**Μετά απο αυτό αν θέλετε το performance monitor και αλλα καλούδια πρέπει να κατεβάσετε Απο το βήμα 4, MQB_Solution > MST2 - DELPHI (δλδ όνομα μοναδας) > Soloution το Activator απο τον Duke και Congo. Ακολουθειτε το pdf που υπάρχει μεσα στο zip και είστε ετοιμη. ίδια διαδικασία με το update ειναι.

 

 

Κανονικά αν το έχεις περάσει πρώτα και μετά να κάνεις upgrade firmware πρεπει να το ξαναπεράσεις γτ σου σβήνει οτι έχεις κάνει.... Εμενα απο την άλλη δεν χρειαστηκε. Δεν ξερω γτ. θα το περάσω όμως κάποια στιγμή μπας και (τραβηγμενο) μου διορθώσει το performance monitor.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φίλε Chrisantz για άλλη μια φορά μας σώζεις!! 

 

Κατέβασα το script και το πέρασα ξανά, μπήκε κανονικά, άψογα όλα!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ξανά!! 

 

Υ.Γ: Θα ελέγξω την ένδειξη KW ξανά τώρα, να δω τι δείχνει ως ΜΑΧ. 

PXL_20230916_185852550_MV.jpg

Edited by topmar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σήμερα δοκίμασα το Performance Monitor, τερματίζει στα 220 KW βλέπω.:yahoo:


Έκανα δοκιμές, μια χαρά δουλεύει και δείχνει MAX 220 KW, ήτοι 299,11 PS, και πίεση 2,79 bar! :shok:
      
Υ.Γ: Ο προγραμματιστής μου είπε βλέπω ψέματα, για 0,89 PS!:lol:

    

    


 

IMG_20230917_144503.jpg

Screenshot_2023-09-17-11-40-59-431_com.opera.browser.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.