Jump to content
pipis13

Polo gti 6r θερμοκρασία λαδιου

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, το τελευταίο διάστημα έχω παρατηρήσει ότι η ένδειξη θερμοκρασίας λαδιου στην οθόνη (mfd) παίζει. Δηλαδη εκεί που δείχνει π. χ 80 βγαζει παύλες μετά πάλι 80 η εκεί που γράφει 90 να γράψει 75 μετά παύλες κοκ. 

Δεν το ανέφερα στο μαστορα όταν αλλαξα λαδια. Μετα που το είδε μου ειπε οτι μαλλον είναι ο αισθητήρας που έχει μέσα στο καρτερ εφόσον όλα τα άλλα στο καντραν λειτουργούν κανονικά. 

Σας έχει τύχει? Γιατι ψάχνω αλλά δε διάβασα κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ξανακούσει αυτό να σου πω την αλήθεια

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , doggy said:

Δεν το έχω ξανακούσει αυτό να σου πω την αλήθεια

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

Oυτε εγω, βέβαια σε ξένα φόρουμ κάτι πηγα να βρω αλλά όχι ακριβώς το ίδιο. Κάποιοι τους πεταγε ένδειξη χαμηλής στάθμης χωρίς να είναι χαμηλη. Κάποιοι άλλοι τους έβγαζε λάθος θερμοκρασία. Και στις 2 περιπτώσεις άλλαξαν αισθητήρα και λύθηκε. 

Βέβαια για να το παρατηρήσεις αυτό πρέπει να έχεις μονιμα το καντραν να σου λέει θερμόκρασια λαδιου. Εγω το έχω μόνιμα και το κοιταω. 

Παλιότερα μου έβγαζε παύλες όταν πάταγα αποτομα γκαζι πράγμα που το θεωρούσα φυσιολογικο. Τωρα. Μπορει να πηγαινω σταθερά και εκεί που λέει 89c να βγαλει παύλες για 1 δευτερόλεπτο. 

Σφάλμα το διαγνωστικο δε βγάζει. Τι να πω.... Αν ειναι αισθητήρας είναι λίγο το κακό απλά έπρεπε να τον αλλάξω πριν αλλαξω λαδια γιατι τωρα πρεπει να βγουν. 

Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό ο μοναδικος με polo gti 6r που έχει αυτό το πρόβλημα είμαι? Η ο μοναδικος που κοιτάει θερμοκρασία? :phew:

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει σε άλλο αμάξι... Έβγαλα τον αισθητήρα τον καθάρισα, και έλεγξα/ενίσχυσα τα καλώδια του και όλα καλά μετά...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλαξει σε ιδιο μοτερ, βγαζει λαθος και στην ενδειξη σταθμης.
Παρε hella αν βρεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.