Jump to content
Chrisantz

Δισκόπλακες Brembo 312mm μπροστά

Recommended Posts

Καλησπέρα φορουμ.

 

1.5tsi φοράμε μαμα σύμφωνα με το service manual μπροστά 288. Brembo έχει 312 για το μοντέλο μου. Προφανώς θα χρειαστώ αποστάτες.

Το ερώτημα είναι... η δισκόπλακες είναι ξεχωριστές απο το όλο σύστημα ή πάνε με όλο τον άξονα? γνωρίζει κάποιος? Γιατι μίλησα με ενα "τεχνικό" και μου είπε οτι υπάρχουν αυτές οι 2 περιπτώσεις.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2023 at 8:22 AM, Chrisantz said:

Κάποιος, κάτι?

Από όσο ξέρω είναι σκέτες. Δεν είναι κολλημένες στον άξονα (δεν το έχω ξανακούσει αυτό ποτέ).

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δυνατότητα πάρε δισκόπλακες της ATE,TRW, Ferodo Premier, Hella High Carbon ή αντιπροσωπείας όχι brembo, είναι κακής ποιότητας οι απλές οικονομικές σειρές.

Θες να κάνεις retrofit 312 φρένα ?

 

Στο πορτπαγκάζ, κάτω από τη μοκέτα θα βρεις ένα αυτοκόλλητο με διάφορους κωδικούς όπως 1ZE, 1ZJ, 1ZQ (288mm)

1ZA, 1ZK, 1ZL, 1ZB, 1ZU (312mm) αναλόγως κωδικού είναι και τα φρένα που έχει το αυτοκίνητό σου.

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2023 at 8:57 PM, doggy said:

Από όσο ξέρω είναι σκέτες. Δεν είναι κολλημένες στον άξονα (δεν το έχω ξανακούσει αυτό ποτέ).

-Και μένα μου ακούστηκε κουλό αλλά αφου μου το ανέφεραν είπα να το ρωτήσω.. Θενκς!

 

On 9/6/2023 at 10:08 PM, takpanos said:

Σκέτες είναι αλλά για πιο λόγο να βάλεις μεγαλύτερο δίσκο?

-Να μπορεί να αντέχει μεγαλύτερα φορτία θερμότητας. Πάνω στην έρευνα τώρα... όχι οτι θα το χρειαστώ ντε και καλα.

 

7 hours ago, nikdev said:

Αν έχεις δυνατότητα πάρε δισκόπλακες της ATE,TRW, Ferodo Premier, Hella High Carbon ή αντιπροσωπείας όχι brembo, είναι κακής ποιότητας οι απλές οικονομικές σειρές.

Θες να κάνεις retrofit 312 φρένα ?

 

Στο πορτπαγκάζ, κάτω από τη μοκέτα θα βρεις ένα αυτοκόλλητο με διάφορους κωδικούς όπως 1ZE, 1ZJ, 1ZQ (288mm)

1ZA, 1ZK, 1ZL, 1ZB, 1ZU (312mm) αναλόγως κωδικού είναι και τα φρένα που έχει το αυτοκίνητό σου.

-Ναι το έχω δεί 288 φοράει (το έχω δεί απο τα service manuals) αλλα απο όσο έψαξα παίρνει και 312 χωρίς να είμαι 100% σίγουρος. Κοίταγα Brembo 09.9772.1X ή αυτες της ΑΤΕ. high carbon και οι 2. οκ θα το ψάξω καλύτερα.

 

Edited by Chrisantz
Link to comment
Share on other sites

Γράψε ποιο μοτέρ και ιπποδύναμη καθώς και χρονολογία.


Για σιγουριά μέτρα και διάμετρο στα υπάρχοντα.

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2023 at 7:38 PM, nikdev said:

Γράψε ποιο μοτέρ και ιπποδύναμη καθώς και χρονολογία.


Για σιγουριά μέτρα και διάμετρο στα υπάρχοντα.

My2020 Troc 1.5tsi 150hp DPC. Θα τα μετρησω και θα επανελθω.

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2023 at 7:42 PM, Chrisantz said:

My2020 Troc 1.5tsi 150hp DPC. Θα τα μετρησω και θα επανελθω.

Τελικά ήταν όντως 312 ? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.