Jump to content
Alexboi

Τρακάρισμα μια ηλιόλουστη μέρα και καρέντα.

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα!

 

Πρόσφατα, πριν 1μιση μήνα  (7/3/24) καθώς περνούσα από μια διασταύρωση, περνάει ένας με ΣΤΟΠ και μου την ρίχνει στις 2 πλαϊνες πόρτες του ολοκαίνουριου t-cross (του 23) αγορασμένο το καλοκαίρι που μας πέρασε. Σαν να μην έφτανε αυτό μου αλλάζει πορία και πέφτω πάνω σε ένα δέντρο...

 

Το πήγα στην καρέντα εκτάκτως όπου με ενημέρωσαν πριν ακόμα προλάβει ο γερανός να το κατεβάσει, ότι υπάρχει μεγάλη αναμονή. Καινούριο αμάξι λέω δεν θα το πάω όπου νά'ναι, το θέλω πίσω σαν "καινούριο" (όπως ακριβώς έγινε μετά το τρακάρισμα).

 

Αυτή τη στιγμή είμαι σε μια διαδικασία που έχει γίνει η παραγγελία των ανταλλακτικών (28/3 έγινε) και περιμένουμε να έρθουν από Γερμανία.

Επειδή είμαι παντελώς άσχετος όμως με όλες τις διαδικασίες, αν και οδηγάω 20 χρόνια, δεν είχα ποτέ παρόμοια εμπειρία.

 

Γνωρίζετε πόσες μέρες/βδομάδες/μήνες/χρόνια κάνουν για να στείλουν τα ανταλλακτικά και γενικά τι αναμονή υπάρχει μέχρι να το πιάσουν?
Επιπλέον κάποια εξτρα συμβουλή για αυτή τη περίπτωση?

Κάποιοι μου λένε να τους πιέζω στα τηλέφωνα μπας και το ξεκινήσουν νωρίτερα και κάποιοι άλλοι να τους ρωτήσω αν το βλέπει ήλιος εκεί που το έχουν γιατί θα χαλάσει η βαφή τόσο καιρό κάτω από τον ήλιο.

 

Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή!

 

 

 

Edited by Alexboi
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα αυτοκίνητο αντικατάστασης γι΄αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που πήρα από την καρέντα ήταν "σε ποιον να πρωτοδώσουμε?" με την υπόνοια προφανώς ότι δεν έχουν. Το κόστος της ζημιάς είναι κάπου στα 8k (5κ τα ανταλλακτικά και 3k η εργασία φαντάζομαι) και θα περίμενα κάτι καλύτερο σαν εξυπηρέτηση και ενημέρωση είναι η αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Για αρχή ελπίζω να μην υπάρχει σε κανέναν σας σωματική ζημιά και τα σίδερα θα γίνουν. Για να γίνουν όμως, έβγαλες άκρη με την ασαφλιστική; Θα αναλλάβουν το κόστος ή θα πληρώσεις κιόλας;

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Πέτρο πάλι καλά, εγώ είμαι μια χαρά όμως θα μπορούσα να έχω χτυπήσει άνθρωπο έτσι όπως με έβγαλε από την πορεία μου ο τύπος, το δέντρο που έπεσα πάνω ήταν πάνω σε πεζοδρόμιο...! Προς το παρόν γνωρίζω πάνω κάτω η όλη εργασία θα κοστίσει 8 χιλιάρικα, δεν έχω όμως το τελικό κοστολόγιο από την καρέντα. Ο τύπος που με χτύπησε έκανε θετική δήλωση (ήταν αφηρημένος και πέρασε με στοπ) και η ασφαλιστική αποδέχθηκε την ευθύνη του ασφαλισμένου της. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω κάτι παραπάνω, περιμένω να τελειώσει η εργασία, να σκάσω τα χρήματα(γιατί η ασφαλιστική μου δεν συνεργάζεται με καρέντα) και μετά να τους στείλω το τιμολόγιο να μου τα επιστρέψουν.

Edited by Alexboi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τυχερός ήσουν. Καλή δύναμη και εύχομαι να τελειώσει γρήγορα η ταλαιπωρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς περαστικά να ευχηθώ και εύχομαι να τακτοποιηθεί όσο ποίο γρήγορα γίνεται.

 

Για εμένα καλό θα είναι να πηγαίνεις να βλέπεις το αμάξι σου και να παρακολουθείς από κοντά τι γίνεται μην το αφήσεις και πεις θα πάω να το πάρω όταν ΘΑ είναι έτοιμο...να πηγαίνεις να βλέπεις τι κάνουν και πως το κάνουν.

 

Επίσης επειδή δεν ξέρω? πως είναι το χτύπημα και σε ποιο σημείο είναι, καλό θα είναι να πάς από μια vw ,η από κάποιον πού έχει το ίδιο αμάξι να δεις σε εκείνο το αμάξι τα μέρη που σε εσένα είναι χτυπημένα να κοιτάξει πως είναι η ενώσεις, γωνίες, αποστάσεις, κόλλες κολλήσεις λάστιχα κτλπ.

Να έχεις μια εικόνα πάνω κάτω πως είναι.

 

Για τα ανταλλακτικά δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο να αργούν να τα στείλουν γιατί είναι πιθανόν να μην υπάρχουν ούτε στην Γερμανία, και θα πρέπει να δώσουν εντολή στο εργοστάσιο να τα κατασκευάσουν... Και πιστέψτε το έχω ζήσει στο πετσί μου αυτή την κατάσταση πολύ ποίο πίσω με covid κρίση πολέμους κτλ.... Με την ford.

 

Οπότε δεν μου ακούγεται περίεργο..

 

ΥΓ

Ερώτηση, στα 8000€ που είναι το κόστος επισκευής, συμφέρει να φτιαχτεί??

 

Ερώτηση κάνω..

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις από καρέντα Αργυρούπολης δεν έχω καλή εμπειρία από φανοποιείο. Το είχα πάει εκεί και το καπό το έχω βάψει 4 φορές. Την μια είχε πολλά μπιμπικάκια που ξεφλούδιζαν, την άλλη άρχισε να φεύγουν κομμάτια από την βαφή μαζί με το αστάρι. 
Στην θέση σου θα το πήγαινα κάπου αλλού βάση της δικής μου εμπειρίας…..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
On 4/26/2024 at 8:43 PM, OMINUS said:

Καταρχάς περαστικά να ευχηθώ και εύχομαι να τακτοποιηθεί όσο ποίο γρήγορα γίνεται.

 

Για εμένα καλό θα είναι να πηγαίνεις να βλέπεις το αμάξι σου και να παρακολουθείς από κοντά τι γίνεται μην το αφήσεις και πεις θα πάω να το πάρω όταν ΘΑ είναι έτοιμο...να πηγαίνεις να βλέπεις τι κάνουν και πως το κάνουν.

 

Επίσης επειδή δεν ξέρω? πως είναι το χτύπημα και σε ποιο σημείο είναι, καλό θα είναι να πάς από μια vw ,η από κάποιον πού έχει το ίδιο αμάξι να δεις σε εκείνο το αμάξι τα μέρη που σε εσένα είναι χτυπημένα να κοιτάξει πως είναι η ενώσεις, γωνίες, αποστάσεις, κόλλες κολλήσεις λάστιχα κτλπ.

Να έχεις μια εικόνα πάνω κάτω πως είναι.

 

Για τα ανταλλακτικά δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο να αργούν να τα στείλουν γιατί είναι πιθανόν να μην υπάρχουν ούτε στην Γερμανία, και θα πρέπει να δώσουν εντολή στο εργοστάσιο να τα κατασκευάσουν... Και πιστέψτε το έχω ζήσει στο πετσί μου αυτή την κατάσταση πολύ ποίο πίσω με covid κρίση πολέμους κτλ.... Με την ford.

 

Οπότε δεν μου ακούγεται περίεργο..

 

ΥΓ

Ερώτηση, στα 8000€ που είναι το κόστος επισκευής, συμφέρει να φτιαχτεί??

 

Ερώτηση κάνω..

 

Εδώ παραθέτω μια φωτογραφία με την ζημιά που έγινε...μόνο οι 2 πόρτες που με χτύπησε είναι 1000€!

Συμφέρει προφανώς να κατασκευαστεί γιατί η ζημιά που έχει γίνει δεν είναι "σημαντική" από την άποψη ότι απλά χτυπήθηκε το αμάξι με τον πιο ηλίθιο τρόπο και τα ανταλλακτικά είναι ακριβά (+ η καρέντα είναι φαρμακείο).

 

Νομίζω πως πρέπει να ακολουθήσω την συμβουλή σου και να πηγαίνω από εκεί να βλέπω σε τι κατάσταση έχουν το αμάξι.

Ένα concern μου μετά απο συμβουλή φίλου είναι να δω αν το έχουν σε σκιερό μέρος για την αποφυγή της ακτινοβολίας του ήλιου που χαλάει τη βαφή...

Δεν ξέρω αν έχω το κουράγιο να πηγαίνω απο συνεργείο σε συνεργείο για να βλέπω παρόμοια αμάξια...ήδη με έχει κουράσει η όλη φάση, εμπιστεύομαι το γεγονός ότι είναι η αντιπροσωπεία..


image.thumb.jpeg.4c2b9e3c5f04caae58661ca104949735.jpeg

22 hours ago, Derv_7 said:

Να ξέρεις από καρέντα Αργυρούπολης δεν έχω καλή εμπειρία από φανοποιείο. Το είχα πάει εκεί και το καπό το έχω βάψει 4 φορές. Την μια είχε πολλά μπιμπικάκια που ξεφλούδιζαν, την άλλη άρχισε να φεύγουν κομμάτια από την βαφή μαζί με το αστάρι. 
Στην θέση σου θα το πήγαινα κάπου αλλού βάση της δικής μου εμπειρίας…..

 

έχω ακούσει γενικά καλά λόγια για καρέντα, αντιπροσωπεία είναι τι στο καλό...

Edited by Alexboi
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Alexboi said:

Εδώ παραθέτω μια φωτογραφία με την ζημιά που έγινε...μόνο οι 2 πόρτες που με χτύπησε είναι 1000€!

Νομίζω πως πρέπει να ακολουθήσω την συμβουλή σου και να πηγαίνω από εκεί να βλέπω σε τι κατάσταση έχουν το αμάξι.

Ένα concern μου μετά απο συμβουλή φίλου είναι να δω αν το έχουν σε σκιερό μέρος για την αποφυγή της ακτινοβολίας του ήλιου που χαλάει τη βαφή...

Δεν ξέρω αν έχω το κουράγιο να πηγαίνω απο συνεργείο σε συνεργείο για να βλέπω παρόμοια αμάξια...ήδη με έχει κουράσει η όλη φάση, εμπιστεύομαι το γεγονός ότι είναι η αντιπροσωπεία..


image.thumb.jpeg.4c2b9e3c5f04caae58661ca104949735.jpeg

 

έχω ακούσει γενικά καλά λόγια για καρέντα, αντιπροσωπεία είναι τι στο καλό...

Δεν θα στην πρότεινα. Όπως σου είπα και πριν ούτε από την συναρμογή ήμουν ευχαριστημένος αλλά ούτε και από το βάψιμο. Η εμπειρία που είναι σχετικά πρόσφατη από το 19. Το μόνο καλό οτι τους το έχω πάει 3-4 φορές πίσω καιι δέχτηκαν το λάθοι τους.

Είχα σχετικά καλή εμπειρία με βαφή απέναντι από την Καρέντα από ένα φανοποιό  στην Γραβιάς. 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
14 minutes ago, Derv_7 said:

Δεν θα στην πρότεινα. Όπως σου είπα και πριν ούτε από την συναρμογή ήμουν ευχαριστημένος αλλά ούτε και από το βάψιμο. Η εμπειρία που είναι σχετικά πρόσφατη από το 19. Το μόνο καλό οτι τους το έχω πάει 3-4 φορές πίσω καιι δέχτηκαν το λάθοι τους.

Είχα σχετικά καλή εμπειρία με βαφή απέναντι από την Καρέντα από ένα φανοποιό  στην Γραβιάς. 

 

Δηλαδή να τους πω να μου το συναρμολογήσουν και να το πάω αλλού για βάψιμο, πόρτες, καπό κτλ?

Θα χρειαστεί δλδ να περάσει 2 φορές από αποσυναργμολόγηση (φαντάζομαι) συμφέρει αυτό?

Επιπλέον για να το βγάλω από την καρέντα πρέπει να πληρώσω ένα 5% του κοστολογίου :(

Edited by Alexboi
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alexboi said:

 

Δηλαδή να τους πω να μου το συναρμολογήσουν και να το πάω αλλού για βάψιμο, πόρτες, καπό κτλ?

Θα χρειαστεί δλδ να περάσει 2 φορές από αποσυναργμολόγηση (φαντάζομαι) συμφέρει αυτό?

Επιπλέον για να το βγάλω από την καρέντα πρέπει να πληρώσω ένα 5% του κοστολογίου :(

Πέναλντι επειδή το παίρνεις δηλαδή?

όχι θα τα αναλάβει όλα ο καινούργιος φανοποιός, συναρμογή και τα πάντα.Αν χρειάζεσαι μηχανολόγο έχω επίσης να σου προτείνω.

Το αμάξι θέλει καλίμπρα?

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
1 hour ago, Derv_7 said:

Πέναλντι επειδή το παίρνεις δηλαδή?

όχι θα τα αναλάβει όλα ο καινούργιος φανοποιός, συναρμογή και τα πάντα.Αν χρειάζεσαι μηχανολόγο έχω επίσης να σου προτείνω.

Το αμάξι θέλει καλίμπρα?

Ναι με ενημέρωσαν από την αρχή ότι για να το πάρω πρέπει να σκάσω ένα 5% της κοστολόγησης, δλδ ενα 400άρι σίγουρα

Δεν νομίζω να θέλει καλίμπρα, δεν έχω εκτεταμένη ενημέρωση βέβαια για την ζημιά...θα τους κάνω μια επίσκεψη μέσα στη βδομάδα να δω τι γίνεται

Edited by Alexboi
Link to comment
Share on other sites

αν το αμάξι θέλει καλίμπρα δεν τους εμπιστεύομαι στην Καρεντα.

Τα ανταλλακτικά θα τα παρείς μέσω της ΚΑρεντα ή μόνος από Γερμανία?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα παρήγγειλαν αυτοί πριν ακριβώς 1 μήνα και ακόμα τα περιμένουμε...

Σήμερα θα τους πάρω τηλ να πάω από εκεί να δω σε τι κατάσταση το έχουν εδώ και 2 μήνες.

Αν το δω εκτεθειμένο σε ήλιο και κουτσουλιμένο απο περιστέρια δεν θα είναι καθόλου καλό σημάδι για την μετέπειτα εμπιστοσύνη μου.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Alexboi said:

Τα παρήγγειλαν αυτοί πριν ακριβώς 1 μήνα και ακόμα τα περιμένουμε...

Σήμερα θα τους πάρω τηλ να πάω από εκεί να δω σε τι κατάσταση το έχουν εδώ και 2 μήνες.

Αν το δω εκτεθειμένο σε ήλιο και κουτσουλιμένο απο περιστέρια δεν θα είναι καθόλου καλό σημάδι για την μετέπειτα εμπιστοσύνη μου.

Συγνώμη…θα πάρείς από εκεί τα ανταλλακτικά και σου ζητάνε και 400 ευρώ αν το πάρεις και δεν το φτιάξεις εκεί?

Ξέρεις αυτοί μπορει να ζητάνε και να λένε οτι θέλουν. Αυτό δεν πάει να πει οτι είναι και νόμιμο……

στα ανταλλακτικά τι έκπτωση θα σου κάνουνε?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.