Jump to content
gargas101ps

Climatic And Climatronic

Recommended Posts

Έχει κάποιος το ΕΤΚΑ να το τσεκάρει...κανένας απο το φόρουμ να μας βοηθήσει σε αυτούς που θέλουν να αλλάξουν τον κλιματισμό !!!!

Για τους κινητήρες βενζίνης 2010 υπάρχει μόνο ένας κωδικός a/c compressor ..... 6Q0 820 808 G

Για τους κινητήρες βενζίνης 2011 υπάρχει ένας κωδικός a/c compressor with electro-magnetic coupling ... 6R0 820 803 A

Link to comment
Share on other sites

Για τους κινητήρες βενζίνης 2010 υπάρχει μόνο ένας κωδικός a/c compressor ..... 6Q0 820 808 G

Για τους κινητήρες βενζίνης 2011 υπάρχει ένας κωδικός a/c compressor with electro-magnetic coupling ... 6R0 820 803 A

αρα...αλλαζουμε την μοναδα μονο κ εχουμε climatronic???

Link to comment
Share on other sites

αρα...αλλαζουμε την μοναδα μονο κ εχουμε climatronic???

δεν νομίζω να είναι τόσο απλό .... ρωτήστε στην αντιπροσωπεία για το τι χρειάζεται , εγώ σας είπα τι μου δείχνει το ετκα ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια.

Η αλλαγή που συζητάτε τεχνικά δεν είναι αδύνατη, την καθιστά όμως αδύνατη το κόστος. Προτιμότερο να αλλάξετε αυτοκινητο.

Μπορεί το πιο κάτω να αναφέρεται σε Golf V, δε διαφέρει όμως με αυτό του Polo

http://furmanka.blogspot.com/2008/12/mk5-klimatronik-climatronic.html

ακριβώς...κάτι αντίστοιχο γίνεται και στο 9ν(3) όπως ανέφερα και παραπάνω...

ακόμα και το θέμα κόστους από πλευράς ανταλλακτικών να είναι μικρό, δύσκολα θα το αναλάβει κάποιος μάστορας στην Ελλάδα... και δύσκολα πιστεύω θα μπει κάποιος στη διαδικασία να ξηλώσει το καινούργιο του αμάξι...για να κάνει κάτι τέτοιο, εφόσον υποθέσουμε πως δεν αρκεί μόνο η αλλαγή του πάνελ...

ο μόνος τρόπος για να είσαι σίγουρος είναι να το ψάξεις σε κάποιο φόρουμ του εξωτερικού όπου κάποιος θα έχει κάνει ήδη την μετατροπή, αν και στις βόρειες χώρες...πιο πολύ τους νοιάζουν τα θερμαινόμενα καθίσματα παρά ο αυτόματος κλιματισμός

γενικά το σωστό είναι να μπαίνουν ορισμένα πράγματα εξαρχής από το εργοστάσιο...

που το κόστος είναι μικρό και το αποτέλεσμα όσο το δυνατόν καλύτερο ...το μόνο που έχεις να χάσεις είναι 4 μήνες... το οποίο από προσωπική πείρα πιστεύω πως αξίζει

μακάρι πάντως θα βρεις κάποια συμφέρουσα λύση!!!

θα κοιτάξω και σε τπτ γερμανικά φόρουμ μήπως και βρω τπτ που μπορεί να σε βοηθήσει ...

Edited by Πάρης
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι εχει παλιωσει το θεμα αλλα επειδη ψαχτηκα στην kosmocar μετατροπη απο climatic σε climatronic ΔΕΝ γινεται.δεν ειναι θεμα κοστους μου ειπανε.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο θεμα κοστους θελει και πολυ δουλεια.

:)

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παντως στην kosmocar μου ειπαν οτι δεν γινεται.θα μπορουσαν να μου πουν ρε μεγαλε αν θες το κανουμε θα σκασεις ενα 2χιλιαρο.αν καποιος το εχει κανει σε καινουργιο polακι αςμας πει

Edited by George Pablo Garcia
Link to comment
Share on other sites

Ότι γίνεται, γίνεται, το θέμα είναι αν αξίζει την ταλαιπωρία και τα χρήματα να γίνει.

 

 

και σου λεω οτι δεν αξιζει με την καμια...

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά πάντως εμένα που χάλασε η οθόνη του κλιματισμού στο polo μου και ρώτησα στην αντιπροσωπεία πόσο έχει καινούργια με είπαν 610€...Οπότε αν είναι να ξεκινήσει κάποιος με τέτοιο κόστος καλύτερα να μην ξεκινήσει καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτες επαναφέρω το συγκεκριμένο θέμα μετά από καιρό.ψάχτηκα πραγματικά σε ΟΛΕΣ τις αντιπροσωπείες της Αθήνας για το αν μπορούν να μου βάλουν climatronic στην θέση του climatic.μίλησα με το τμήμα service αλλά και με πωλητές ακόμα.μου είπαν πως δεν γίνεται αυτή η μετατροπή.αν κάποιος άλλος επίσης το έψαξε όλο αυτό το διάστημα και έχει κάτι διαφορετικό ας με ενημερώσει.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

υγ.να αναφέρω ότι τους είπα ότι είμαι διατεθειμένος να δαπανήσω ένα ποσό γύρω στα 500 ευρώ και κάποιοι μου απαντήσαν πως και 1500 να δώσεις δεν γίνεται.

Edited by George Pablo Garcia
Link to comment
Share on other sites

αν δεις μπροστα σου αυτα που πρεπει να αλλαχτουν και τι πρεπει να κανουν στο αυτοκινητο σου θα αλλαζες αποψη στο δευερολεπτο

κρατα τα 500 να πας καμια εκδρομη οταν περασουμε στους 16 και ασε το αμαξι ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.