Jump to content
danichro

Τελικό για Golf Iv

Recommended Posts

REMUS EINAI,AΛΛΑ ΟΧΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΗ ΓΙΑ GOLF IV !!!

EINAI ΜΙΑ REMUS "ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ",ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

Τον συντονισμό πως τον καταλαβαίνετε? Έβαλα σήμερα τελικό της Remus. Όταν δίνω στροφές και μετά αφήνω εντελώς το γκάζι, ακούω τον ήχο της εξάτμισης να είναι περισσότερο μπασος από το κανονικό και αισθάνομε ένα ελαφρύ τρέμουλο στο αμάξι. Αυτό είναι?

Link to comment
Share on other sites

Τον συντονισμό πως τον καταλαβαίνετε? Έβαλα σήμερα τελικό της Remus. Όταν δίνω στροφές και μετά αφήνω εντελώς το γκάζι, ακούω τον ήχο της εξάτμισης να είναι περισσότερο μπασος από το κανονικό και αισθάνομε ένα ελαφρύ τρέμουλο στο αμάξι. Αυτό είναι?

φιλε milix για πες μας λεπτομερειες ποσο το πηρες?απο που?καμια φωτογραφια υπαρχει?διακριτικη η μπουκα?

Link to comment
Share on other sites

φιλε milix για πες μας λεπτομερειες ποσο το πηρες?απο που?καμια φωτογραφια υπαρχει?διακριτικη η μπουκα?

Μου βγήκε 320 ευρώ. Για μπούκα διάλεξα την οβαλ πλακέ, αν και μου φαίνεται ότι θα χρειαστώ και κάτι σε spoiler τώρα ή θα βάψω τον προφυλακτύρα για να φαίνεται καλύτερα. Αν σταματήσει αυτή η σκατοβροχή μπορούμε να βρεθούμε να το δεις από κοντά!

Link to comment
Share on other sites

Τον συντονισμό πως τον καταλαβαίνετε? Έβαλα σήμερα τελικό της Remus. Όταν δίνω στροφές και μετά αφήνω εντελώς το γκάζι, ακούω τον ήχο της εξάτμισης να είναι περισσότερο μπασος από το κανονικό και αισθάνομε ένα ελαφρύ τρέμουλο στο αμάξι. Αυτό είναι?

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ,

ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΟΤΑΝ Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ

ΘΟΡΥΒΟ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΕΙΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ,

ΕΙΤΕ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΡΟΠΕΣ ΤΟΥ !!!

Η ΟΛΗ ΦΑΣΗ ΘΥΜΙΖΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΜΙΓΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τον άλλαξα της Remus με εναν L&W με δύο μπούκες. Ο ήχος τώρα είναι καλύτερος, ποιό διακριτικός (για τα δικά μου γούστα). Με τον Remus έπαιζε και το εξης κουφό: αντί να μου δώσει κάτι σε δύναμη μου αφαίρεσε κι'ολας. Συγκεκριμένα μου αφαίρεσε τελική σε όλες τις σχεσεις εκτος από πρωτη (που βελτιώθηκε) και δευτέρα. Στην τρίτη έχασε κοντά στα 20 Km/h (στον κοφτη) και στην τετάρτη, πεμπτη 10-5 Km/h (στις 6500 rpm). Ο εξατμισας πηρε τηλεφωνα, το πήγαμε για μετρηση στα καυσαερια (μηπως μπουκώνει), το πήγαμε σε μηχανικους - τιποτα. Τελικά καταλήξαμε ότι ίσως να θελει ποιο ελεύθερη εισαγωγή ωστε να δενει καλύτερα με την καινουργια εξαγωγη. Παντως η καινουργια εξατμιση νομιζω πως δενει καλύτερα με το αμαξι μιας και η σημπεριφορά στην πρώτη είναι όμοια με πριν (πάλι δεν ξεκινα γιατι παει να σπινάρι!) και η τριτη στα 130 δεν χτυπα κοφτη (παραπανω δεν το δοκιμασα γιατι χθες εβρεχε παλι).

Link to comment
Share on other sites

Guest adamos-gregory

κι εγω απο τον ποπαυ εχω οβαλ μπουκα.

τιμη γυρω στα 200 ¤ γενικα πολυ καλη

με λιγο μπασο. προβλημα απο χασιμο

επιδοσεων παντως δεν ειδα .

προχθες ανεβαινοντας θεσσαλονικη ειδα ανετα

210 κοντερισια και ανοιγε λιγο ακομα αλλα με

προλαβε η βροχη .

το αυτοκινητο ειχει μονο ελευθερο φιλτρο Κ&Ν

και το τελικο ( εχω βγαλει και τους πνιχτες ). ο χρονης ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Παραπροχθές τα ανοίξαμε λίγο με τον Χρόνη και είδα ότι χαμηλά αρπάζω καλά αλλά στις ψηλές στροφές σαν να στεγνώνει και μένω πίσω. Στο τέλος της τρίτης ο Χρόνης περνούσε λίγο μπροστά, με το που βάζαμε τετάρτη στα ίσια και ίσως λίγο εγώ και στο τέλος της τετάρτης ο Χρόνης καθαρά μπροστά και άντε γεια! Θα βάλω ελέυθερο γιατι νομίζω πως τώρα με το τελικό ξεμένω από αέρα..

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
...Θα βάλω ελέυθερο γιατι νομίζω πως τώρα με το τελικό ξεμένω από αέρα..

Λάθος!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Παραπροχθές τα ανοίξαμε λίγο με τον Χρόνη και είδα ότι χαμηλά αρπάζω καλά αλλά στις ψηλές στροφές σαν να στεγνώνει και μένω πίσω. Στο τέλος της τρίτης ο Χρόνης περνούσε λίγο μπροστά, με το που βάζαμε τετάρτη στα ίσια και ίσως λίγο εγώ και στο τέλος της τετάρτης ο Χρόνης καθαρά μπροστά και άντε γεια! Θα βάλω ελέυθερο γιατι νομίζω πως τώρα με το τελικό ξεμένω από αέρα..

Καταρχάς καλορίζική!!! Πόσο πήγε το μαλί της L&W? Το ίδιο με της Remus?

Το ότι δεν αποδίδει τα αναμενόμενα μάλλον φταίει ότι χάνεις backpressure από το πιο ελεύθερο τελικό. Ένα πιο ελεύθερο φιλτράκι θα βελτιώσει πιστεύω, χωρίς να στεγνώνει ο κινητήρας από βενζίνα, μιας και θα επιφέρει ισοροπία στις εσωτερικές πιέσεις του κινητήρα. Αν βάλεις κάτι σε σκούπα τότε θα στεγνώσεις! Γιατί θα αλλάξει και πάλι η ισοροπία πιέσεων αλλά και η χρυσή τομή. Τότε θα θες πρόγραμμα για υπερπλήρωση του θαλάμου καύσης :thumbsup:

Υ.Γ.: Τί ήπια πάλι χθες??? :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλορίζική!!! Πόσο πήγε το μαλί της L&W? Το ίδιο με της Remus?

Ευχαριστώ! Ναι τα ίδια χρήματα.

Οσο για το backpressure δεν ξέρω προσωπικά αλλά σχεδόν όλοι οι μηχανικοί μου είπαν για ελεύθερο φίλτρο αφού άλλαξε η αναπνοή με το καινούργιο τελικο. Πάντως αν μπει κανείς στο λούκι με τις μοντιφιές, το ένα φέρνει το άλλο! Ελπίζω να μην χρειαστώ πρόγραμμα γιατι γενικά δεν μου αρέσει η ιδέα να πειράξω τον εγκέφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Για αυτό σου λένε για ελεύθερο φίλτρο (στο κουτί του παπά) για να αποκατασταθεί η ισοροπία!

Link to comment
Share on other sites

¶μα δεν σου αρέσουν τα προγράμματα, για μένα μην το αγγίζεις καλύτερα το αμάξι. Και φίλτροχοάνη και μόνο τελικό να βάλεις, κανονικά θές πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα αν θες μια μικροαυξηση σε αποδοση αλλαζοντας μονο το τελικο μια επωνυμη μαρκα μετα απο πολυ ψαξιμο ειναι οτι καλυτερο αφου εχουν πραγματοποιηθει πολλα τεστ για το καθε μοντελο.

Αν θες χειροποιητη ειδικα σε μικρα σταδια και οχι σε κατασκευες που δεν προβλεπονται απο επωνυμες μαρκες τοτε θα ιεραρχουσα τους γνωστους εξατμισαδες που προαναφερθηκαν απο προσωπικα παραδειγματα σε :

Παπαδοπουλος -» φτηνος αλλα τσαπατσουλης

Σταυρος -» ψιλοακριβος αλλα αρκετα προσεκτικος

Ποππαυ -» ακριβος πολυ προσεκτικος

Υπαρχουν και πολλλοι αλλοι αλλα αναφερομαι σε αυτους που προταθηκαν.

Το αποτελεσμα σε μικρα σταδια δεν διαφερει- αν διαφερει- σε σχεση με τις επωνυμες μαρκες.

Επισης πρωτα τοποθετουμε τον πισω προφυλακτηρα και μετα την εξατμιση για να κατσουν οι μπουκες σωστα και να μην χρειαζεται ρυθμιση μετα.

Ο quasar πολυ σωστα ειπε οτι για οποιαδηποτε αλλαγη ειτε σε εξατμιση ειτε σε φιλτρο κανονικα και για να παρουμε πληρη αποτελεσματα χρειζεται και προγραμμα κατι που συνυθως δεν γινεται η ξεπερνιεται με αλλο ρυθμιστη βενζινης κλπ και δεν ειναι κακο αλλα δεν ειναι και το απολυτα σωστο.

:huh:

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για αυτή την γλύκα???

Φτιάχνει κανείς κάτι τέτοιο...τουλάχιστον στην Αθήνα???

Σε 1.6 8α έκανε δουλειά...εκτός απο ομορφιά...

Πάντως και εγώ είμαι υπέρ της οβάλ!!! :D

post-1668-1118000351_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βάλω τελικο στο Golf μου(1.6)..Γινεται με ένα καζανάκι να μου βάλει δύο μπουκες μια αριστερά και μία δεξιά όπως στο R32...?Θέλω αργότερα να βάλω τα πλαστικα του...Εχω καταλήξει στον Παπαδόπουλο

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ GOLF IV 1.4 ΠΟΥ ΕΧΩ(ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΜΕ ΤΟ 1.6) ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ,ΜΕΣΑΙΟ,ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΗΝ EXHAUST CENTER ΣΤΟΥΣ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ(ΛΕΩΦ.ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 293).ΕΧΩ ΟΒΑΛ ΜΠΟΥΚΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟ ΜΠΑΣΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΠΟΡΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΡΕΠΡΙΖ..ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ 1,6.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΕΙΣ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΥΚΑ ΘΕΛΕΙΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ.

Edited by epilarhos
Link to comment
Share on other sites

STHN ANTHINA POU HMOUN PROSFATA MAZI ME TON SPYRO EIDAME GOLF IV ME LOOK R32 KAI DUO MPOUKES ALLA APO THORIBO HTAN OSO KANEI ENA PODHLATO NA SHMIOSO OTI EIXE TA SHMATAKIA TOU R32 MPROS PISO

Link to comment
Share on other sites

STHN ANTHINA POU HMOUN PROSFATA MAZI ME TON SPYRO EIDAME GOLF IV  ME LOOK R32 KAI DUO MPOUKES ALLA APO THORIBO HTAN OSO KANEI ENA PODHLATO  NA SHMIOSO OTI EIXE TA SHMATAKIA TOU R32 MPROS PISO

Τι μου θύμησες τώρα ρε τρελέ. Δεν θα ξεχάσω ποτέ εκεί που πήγες να δώσεις την κάρτα σε εκείνη την θεία worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ GOLF IV 1.4 ΠΟΥ ΕΧΩ(ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΜΕ ΤΟ 1.6) ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ,ΜΕΣΑΙΟ,ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΗΝ EXHAUST CENTER ΣΤΟΥΣ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ(ΛΕΩΦ.ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 293).ΕΧΩ ΟΒΑΛ ΜΠΟΥΚΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟ ΜΠΑΣΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΠΟΡΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΡΕΠΡΙΖ..ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ 1,6.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΕΙΣ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΥΚΑ ΘΕΛΕΙΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ.

Καλησπέρα και απο εμένα,

Εμεινες ευχαριστημένος απο το κατάστημα Exhaust Center??? Λέω να κάνω και εγώ τις αλλαγές εκεί...

Αναμένω νέα...και καμιά φώτο...αν παίζει!!! ;)

Thanxxx

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΗΚΑ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ (GOLF 1.6 16V GENERATION)ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΟ.ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ ΘΕΟΦΙΛΟ ΣΤΟ ΑΓΡΙΝΙΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΚΑ ΒΕDA.ΠΗΡΑ ΕΤΣΙ ΤΟ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟ ΜΠΑΣΣΑΚΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ... ;)

post-990-1124807073_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.