Jump to content
Guest GEROS

ΧΤΑΠΟΔΙ? ΑΞΙΖΕΙ? ΒΟΗΘΑΕΙ?

Recommended Posts

:ninja: - μετα το χταποδι ειναι ο λ και μετα ο καταλυτης οπου ορισμενα αμαξια εχουν και 2ο ,το μαμα χταποδι δεν βγαζει την ιδια ποσοτητα καυσαεριων και ουτε στην ιδια θερμοκρασια απο οτι ενα χειροποιητο ,αν ο λ καταλαβει τιποτα τρελα τοτε δινει εντολη στον εγκεφαλο να κανει τα δικα του να προστατεψει το μοτερ σου (!)

ΑΑΑΑ μαλιστα τωρα καταλαβα...... αλλα αμα θελει καποιος να αλλαξει χταποδι ..... υπαρχει τροπος να ρυθμιστει και ο εγκεφαλος στα νεα δεδομενα ???

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από το χταπόδι και μετά ανάβει μόνιμα (το καλύψαμε με ταινία από πίσω απ'το καντραν και δε φαίνεται- χάρη στον Stoilas), αλλά κατά τα άλλα το μοτέρ δουλεύει μια χαρά. Το σφάλμα που βγάζει το διαγνωστικό είναι "Ροή καυσαερίων πολύ μεγάλη" και το αμάξι έβγαλε 120 ps. Θέλω να σου πω με αυτό ότι δεν κάνει συμβιβασμούς ο εγκέφαλος και δουλεύει καλά (σε απόδοση). Σε εμένα τουλάχιστον τα πράγματα πανε καλά. Τώρα γενικά...δεν ξέρω.

Όσον αφορά την ταινία που προαναφέρθηκε πρέπει να το προσέξεις τι θα βάλεις, μην έχουμε καμιά φωτιά. Εγώ έβαλα μεταλλικό καπάκι, ώστε να μην πηγαίνει η θερμότητα στη μηχανή αλλα να φεύγει από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από το χταπόδι και μετά ανάβει μόνιμα (το καλύψαμε με ταινία από πίσω απ'το καντραν και δε φαίνεται- χάρη στον Stoilas), αλλά κατά τα άλλα το μοτέρ δουλεύει μια χαρά. Το σφάλμα που βγάζει το διαγνωστικό είναι "Ροή καυσαερίων πολύ μεγάλη" και το αμάξι έβγαλε 120 ps. Θέλω να σου πω με αυτό ότι δεν κάνει συμβιβασμούς ο εγκέφαλος και δουλεύει καλά (σε απόδοση). Σε εμένα τουλάχιστον τα πράγματα πανε καλά. Τώρα γενικά...δεν ξέρω.

Όσον αφορά την ταινία που προαναφέρθηκε πρέπει να το προσέξεις τι θα βάλεις, μην έχουμε καμιά φωτιά. Εγώ έβαλα μεταλλικό καπάκι, ώστε να μην πηγαίνει η θερμότητα στη μηχανή αλλα να φεύγει από κάτω.

Μαλιστα. Απ'οτι καταλαβα δηλαδη δεν αποφευγεται το check. Οσο για την θερμοκρασια εννοεις το μαντεμενιο καπακι που μπαινει απο πανω... ? Εχει και εμενα ενα αλλα ειναι το εργοστασιακο φανταζομαι...... εκτος και αν εκανε καμια μοντιφια η αλλη που το ειχε new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

photo - Moter

Edited by Thanos_mc
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Απ'οτι καταλαβα δηλαδη δεν αποφευγεται το check. Οσο για την θερμοκρασια εννοεις το μαντεμενιο καπακι που μπαινει απο πανω... ? Εχει και εμενα ενα αλλα ειναι το εργοστασιακο φανταζομαι...... εκτος και αν εκανε καμια μοντιφια η αλλη που το ειχε new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

photo - Moter

Όχι ρε συ. Μη το λες αυτό, σε άλλους δεν έχει ανάψει. Τώρα αν είναι καλό(για την απόδοση) ή κακό(για τον κινητήρα) να ανάψει δεν μπορώ να σου απαντήσω. Περίεργο το θέμα.

Αυτό στη φώτο είναι το εργοστασιακό. Πες στον εξατμισά σου να σου κάνει μία μικροκατασκευή (5λ θα του πάρει και εννοείται δεν κοστίζει). Πάντως και η ταινία αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

worthy.gif - ωφελει παρα πολυ στην αποδοση και στο να κρατα την θερμοικρασια του χωρου της μηχανης χαμηλα με οτι καλο αυτο συνεπαγεται, βαλε της DEI ή της Cool It δεστην με μεταλλικα συνδετικα και θα εισαι γαμπρος για μια ζωη - μονο που αν το ατσαλι του χταποδιου ειναι πολυ μαπα μετα απο καιρο δεν θα αντεξει την θερμοκρασια που αναπτυσεται και καπου θα μικροραγισει (!) αν ειναι καλης ποιοτητας θα αντεξει για πααααααρα πολλα χρονια
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ μαγκες !!!! Με κατατοπησατε πληρως θα ελεγα !!! Πιστευω αυτα τα ποστς να βοηθησουν και αλλους.....

Τσακη αμα με δεις καμια μερα Ευβοια φωναξε ..... ΘΑΝΟΟΟΟΟ

Πιστευω θα κανω καμια βολτα και απο εκει γιατι 1ον απο εκει εχει καταγωγη το αμαξακι tongue.gif και 2ον εχω ενα φιλαρακι εκει οποτε με βλεπω να κατεβαινω.

Ευχαριστω !! ΘΑΝΟΣ tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

:ninja: - για να μην υπαρχει πλεον προβλημα με το check engine σε οσουν βαζουν νεα πολλαπλη εξαγωγης,καταλυτη η Bonalume εβγαλε ενα νεο προιον που το προλαμβανει ,αν θυμαμαι καλα το λεει KLS και συνδεεται μετα τον λ νομιζω
Link to comment
Share on other sites

ksl "πρωτοποριακο συστημα το οποιο μας δινει την δυνατοτητα να καταργησουμε η να τοποθετησουμε πιο ελευθερο καταλυτη χωρις να μας αναψει check engine"

auto tuning accessori

λεωφ. μαχης αναλατου 89

νεος κοσμος αθηνα

210 9318254

210 9325324

Link to comment
Share on other sites

εχω το 9n το 100αρι με βαρελακι, τελικο και εχω αφαιρεσει τον προκαταλυτη.Το τελικο μου τα εχει παιξει και θελω να το αλλαξω.θελω να πετυχω ηχο παρομοιο με τον ηχο που εχει το polo6n στο ακολουθο link

..αν εχετε κατι υποψη σας η αν εχει κανεις τετοιο ηχο θα ηθελα τη γνωμη του.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου!

στο polo ο καταλυτης απο οσο ξερω δεν χρειαζεται αλλαγη(εννοοντας οτι δεν κοβει ιδιεταιρα)

στα υπερ βαζεις την μικρη αυξηση ιπποδυναμης και

στα κατα βαζεις την ασχημη μυρωδια(γιατι οταν δεν εχεις καταλυτη ΖΕΧΝΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ!!!),ξεχνας καρτες καυσαεριων,δεν περνας κτεο και μολυνεις ιδιεταιρα το περιβελλον και αλλα τετοια ασημαντα διαδικαστικα μικροπραγματακια.

αν κανω καπου λαθος παρακαλω οποιος γνωριζει κατι παραπανω να με διορθωσει παραυτα!

υ.γ.:θα σε παρακαλεσω να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες .τα greeklish απαγορευονται απο τους ορους χρησης του forum.

Edited by vivpolo
Link to comment
Share on other sites

φίλε θα σε συμβουλευά να μην βγάλεις τον καταλύτη, Είναι πιο πολλά τα κατά.

Θα συμφωνησω.Καλυτερα να ψαξεις αλλη λυση για μια τοσο μικρη αυξηση ιπποδυναμης...Δεν αξιζει τον κοπο και ασχετα που χωρις καταλυτη αν σε πιασει κανενα ανακριτικο και μετρησει τους ρυπους.....ασε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.