Jump to content
mezzanine

Golf V Gt

Recommended Posts

Επειδη ομως το θεμα δεν μιλαει για ηχεια, να επιστρεψουμε στο σωστο θεμα μας που ειναι το στρωσιμο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλα επρεπε να ρωτησω! Στο θεμα μας τωρα το εχω 3μερες τωρα ,εχω κανει 120χλμ περιπου μεχρι 3000 στροφες και 1-2 φορες μεχρι 3200 (ξεχαστηκα) λοιπον η καταναλωση δειχνει 8,3-8,2 οποτε νομιζω οτι θα καιει μολις το σρωσω αφου λογικα δε θα το πηγαινω ετσι !Αρα η καταναλωση λογικα θα ειναι γυρω στο 9,5-10.Θα δουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλα επρεπε να ρωτησω! Στο θεμα μας τωρα το εχω 3μερες τωρα ,εχω κανει 120χλμ περιπου μεχρι 3000 στροφες και 1-2 φορες μεχρι 3200 (ξεχαστηκα) λοιπον η καταναλωση δειχνει 8,3-8,2 οποτε νομιζω οτι θα καιει μολις το σρωσω αφου λογικα δε θα το πηγαινω ετσι !Αρα η καταναλωση λογικα θα ειναι γυρω στο 9,5-10.Θα δουμε ...

και βαλε!!!! :baby:tongue.gif:Dtongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλα επρεπε να ρωτησω! Στο θεμα μας τωρα το εχω 3μερες τωρα ,εχω κανει 120χλμ περιπου μεχρι 3000 στροφες και 1-2 φορες μεχρι 3200 (ξεχαστηκα) λοιπον η καταναλωση δειχνει 8,3-8,2 οποτε νομιζω οτι θα καιει μολις το σρωσω αφου λογικα δε θα το πηγαινω ετσι !Αρα η καταναλωση λογικα θα ειναι γυρω στο 9,5-10.Θα δουμε ...

Με ελαφρύ πόδι γύρω στο 9,0 με πιο βαρύ γύρω στο 10,5.

Link to comment
Share on other sites

Το τριημερο πηγε το πρωτο του ταξιδι οπου εμεινα απολυτα ευχαριστημενος με τα κρατηματα του χωρισ να μπορω να το φτασω στο οριο του! Αφου το στρωνω ακομα ! Αλλα μου αρεσε η καταναλωση η οποια ηταν στο 7,5 στο πηγαινε προς μανη με μεγιστο 3500 στροφες και εφτασε 7,7 με μεγιστο 4000 στο γυρισμο τωρα εχω 950χλμ ! Αρα ειναι ενα αυτοκινητο που σου αφηνει την επιλογη του οικονομικου ταξιδιου ή Οχι! :D Αφου στις 4000 με 6 γραφει το κοντερ 160

Edited by DARIOUS
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΑ ΤΑ ΤΟΥ-ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑ!!ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΓΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ,ΕΚΑΝΑ 600 ΧΜ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΙΣ 4000 ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ 160ΚΜ ΜΕ ΕΚΤΗ ΤΑΧ. ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΚΑΨΕ 9,1 ΜΕΣΟ ΟΡΟ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ,ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ (ΧΡΗΣ. 100ΑΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗ).ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΙΝ ΠΕΡΑΣΩ ΤΑ 1000 ΧΜ.....ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ!!!

ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΟΤΙ ΤΟ TURBO ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΠΡΙΝ ΣΒΥΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΣΗ: (ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ)

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΟΤΙ ΤΟ TURBO ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΠΡΙΝ ΣΒΥΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΣΗ: (ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ)

Αν πηγαίνεις χαλαρά κανα τέταρτο πριν σταματήσεις, θέλει περίπου 1-1,5 λεπτό ρελαντί.

Αν πάς με σούζες τότε θέλει περισσότερο (3-4 λεπτα).

Link to comment
Share on other sites

Το να το πηγαινεις ολη την ωρα με 6η και 4000 στροφες σταθερα, ειναι πολυ λαθος τακτικη στο στρωσιμο....Αλλαζε ταχτητητες, ανεβαζε στροφες μεχρι τις 4000...Μην κρατας σταθερη ταχυτητα στο κοντερ, αλλα και στο κιβωτιο....

Link to comment
Share on other sites

Η γενικοτερη χρηση του στρωσιματος ειναι να αρχισει να λειτουργει,χαλαρα στην αρχη,το αυτοκινητο σε συνθηκες καθημερινες.

Θελει ηρεμα πραγματα και οχι βιαιες επιταχυνσεις,φρεναρισματα,κατεβασματα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να κάνετε οτι λεει ο Μιχάλης δλδ ανεβοκατέβασμα συνέχεια κ μέχρι 4000 στροφες σε ολες τις ταχύτητες (2η, 3η, 4η, 5η.) για το τουρμπο δεν ξερω παντως ,εγω ετσι το έκανα κ εμεινα ευχαριστημένος.

Edited by theos_larissa
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει τοση σημασια το στρωσιμο αν ειναι τουρμπο ή οχι.

Καλο ειναι να ακολουθουμε τις οδηγιες του κατασκευαστη.Κατι παραπανω ξερει.

Γιαυτο,νορμαλ και ηρεμη χρηση μεχρι τις 4000.

Δεν λεμε βεβαια οτι ποτε δεν θα το παμε πανω απο κει,αλλα ας το στρωσουμε σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως το στρωσιμο ειναι καλο και για τον κινητηρα του αυτοκινητου αλλα και για τον οδηγο να μαθει το αυτοκινητο του.Σχεδον εχω μαζεψει 3000 και εχω αρχισει και το ανοιγω λιγακι! Παιδια το αμαξι ειναι πολυ καλο !αρκετα καλα γκαζια που για να τα νιωσεις πρεπει να τα πληρωσεις βεβαια (Λογου καταναλωσης) c'est la vie !!! Παντως πραγματικα ειμαι ευχαριστημενος απ την επιλογη μου (απο τυχη) !

Οσο για τα λαδια μιλησα με GRATSIA και μου ειπαν κατηγορηματικα οτι δε μου τα αλλαζουν μεχρι τα 15 τι να πω !!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου ειπε οτι εισαι υποχρεωμενος να τα αλλαξεις στο Γρατσια...

Να ξερεις οτι κανεις δεν θα νοιαστει το αυτοκινητο σου, οπως θα το νοιαστεις εσυ...Να προσεχεις για να εχεις... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα λαδια μιλησα με GRATSIA και μου ειπαν κατηγορηματικα οτι δε μου τα αλλαζουν μεχρι τα 15 τι να πω !!! :thumbsup:

πιστευεις οτι θα σου ελεγαν κατι διαφορετικο???πηγαινε και αλλαξε τα μονος σου γιατι με δαφτους δεν θα δεις μια ασπρη μερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Με ελαφρύ πόδι γύρω στο 9,0 με πιο βαρύ γύρω στο 10,5.

Εδώ τόσο και παραπάνω καίει το δικό μου το 1.4 ...

Και είναι σκέτο 1.4 ... Ούτε fsi ούτε turbo ούτε τπτ ! Και παραπονιέσε ?! χαχαχα

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΑ ΤΑ ΤΟΥ-ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑ!!ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΓΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ,ΕΚΑΝΑ 600 ΧΜ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΙΣ 4000 ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ 160ΚΜ ΜΕ ΕΚΤΗ ΤΑΧ. ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΚΑΨΕ 9,1 ΜΕΣΟ ΟΡΟ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ,ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ (ΧΡΗΣ. 100ΑΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗ).ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΙΝ ΠΕΡΑΣΩ ΤΑ 1000 ΧΜ.....ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ!!!

ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΟΤΙ ΤΟ TURBO ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΠΡΙΝ ΣΒΥΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΣΗ: (ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ)

Ναί θέλουν γιατί μπορεί να ακούσεις ενα κράκ αμα το σβήσεις απότομα μετά απο σκίσιμο !

Το να το πηγαινεις ολη την ωρα με 6η και 4000 στροφες σταθερα, ειναι πολυ λαθος τακτικη στο στρωσιμο....Αλλαζε ταχτητητες, ανεβαζε στροφες μεχρι τις 4000...Μην κρατας σταθερη ταχυτητα στο κοντερ, αλλα και στο κιβωτιο....

Γιατί ?

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6

παιδια παντα ενα μοτερ θελει στρωσιμο!

αν διαβασετε σε περιοδικα που κανουν

δοκιμες μακρας διαρκειας οτι παντα μετα απο 2-3000 κμ

το μοτερ δουλεβει καλυτερα καιει λιγοτερο κτλ.......καλυτερες

επιδοσεις κτλ κτλ

ενα στρωσιματακι για 1500-2000κμ καλο του κανει! κακο οχι! :baby:

Link to comment
Share on other sites

παιδια παντα ενα μοτερ θελει στρωσιμο!

αν διαβασετε σε περιοδικα που κανουν

δοκιμες μακρας διαρκειας οτι παντα μετα απο 2-3000 κμ

το μοτερ δουλεβει καλυτερα καιει λιγοτερο κτλ.......καλυτερες

επιδοσεις κτλ κτλ

ενα στρωσιματακι για 1500-2000κμ καλο του κανει! κακο οχι! :D

Ετσι, να πατησουν λιγο τα μεταλλα!

Τωρα οσον αφορα το γιατι πρεπει να αφηνουμε το μοτερ να δουλεψει λιγο στο ρελαντι μετα απο σκισιμο, χωρις να ειμαι ειδικος αυτο οφειλεται στο κρυωμα της τουρμπινας.

Μπορει με το αποτομο κλεισιμο του κινητηρα να υπαρξει συστολη και να εχουμε κανενα ραγισματακι.(μπορει να κανω και λαθος)

Παντως υπαρχουν και τα τουρμπο timer για το λογο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.