Jump to content
Chatilas

Πόσα λίτρα χωράει το Polo?

Recommended Posts

Έχουμε και λέμε:

Ονομαστική χωρητικότητα ρεζερβουάρ Polo = 45 λίτρα.

Είχε μόλις ανάψει λαμπάκι άρα είχε ακόμα περίπου 7 λίτρα.

Πάω για να φουλάρω και το πιστόλι χτυπάει πρώτη φορά στα 40 λίτρα.

Συνεχίζει ο μάστορας και μετά από κάμποσα χτυπήματα καταλήγει με 53 λίτρα!

Και 7 που είχε, σύνολο = 60 λίτρα!

Ερώτηση:

Γίνεται αυτό ή μας κλέβουν???

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω αλλά εμένα 60 lt. μου φαίνονται πολλά.

¶λλωστε γιατί να μην το έλεγε η vw πως είναι παραπάνω, δεν κοστίζει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εμένα με το που ανάβει το λαμπάκι γεμίζει full, κλείνοντας όμως κ με το χέρι του με τα δάχτυλά του το ρεζερβουάρ όπως βάζει βενζίνη ο βενζινάς για να μην πέρνει αέρα το ρεζερβουάρ και να χωρέσει τα μέγιστα,γεμίζει στα 38 λίτρα....άρα όπως λες κ συ 38+7=45...

οπότε φίλε μου σε κλέβουνε στο χαλαρό.....κ μάλιστα είχα ακούσει πριν λίγο καιρό στις ειδήσεις ότι υπάρχουν βενζινάδικα όπου έχουν ρυθμίσει τις αντλίες έτσι ώστε να σταματάει κάποια στιγμή να βάζει βενζίνη ο σωλήνας ενώ ο μετρητής στο μηχάνημα να συνεχίζει να μετράει κανονικά....αέρα πατέρα δηλαδή....

Edited by THOMAS23
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστόν να μην ξαναπάει στο βενζινάδικο αυτό....

Το βενζινάδικο δεν ήταν τυχαίο. Είναι αυτό που βάζω πάντα βενζίνη, μετά από ψάξιμο.

Ο εν λόγω υπάλληλος (αγνώστου εθνικότητος) πρώτη φορά μου έβαλε βενζίνη.

Το θέμα είναι απλό. Θα μετρήσω τα χιλιόμετρα και πρέπει να βγούν αρκετά πάνω από 100.

Αλλά επειδή θα αργήσει αυτό, γι'αυτό και ρωτάω.

¶λλος με παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

τα ρεζερβουαρ μας περνουν περιπου 10-15 λιτρα παραπανω απο την ονομαστικη χωρητικοτητα που δεινει το εργοστασιο.και αυτο γιατι?

ΠΡΕΠΕΙ να μεινει χωρος για να δουλευει το φλωτερακι που εχει μεσα το τεποζιτο και για να μη συμπιεζοντα οι αναθυμιασεις της βενζινης..

βγαζοντας εμεις τον "αερα" παιρνει μεν πιο πολυ βενζινη αλλα χαλαει το φλωτερ με αποτελεσμα μετα απο μερικα γεμισματα (αρκετα μπορω να πω) να μη δειχνει σωστα η ενδειξη στο καντραν

Edited by NforN_xronis
Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο Χρονης.

Και απο το δικο μου που το εχω παρατηρησει ορισμενες φορες, με εντελως αδειο ρεζερβουαρ, γεμιζει με 45 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο Χρονης.

Και απο το δικο μου που το εχω παρατηρησει ορισμενες φορες, με εντελως αδειο ρεζερβουαρ, γεμιζει με 45 λιτρα.

παιδιά αυτό δεν είπαμε κ εμείς πιο πάνω?? :blink:

nikkosnet με εντελώς άδειο σου γεμίζει στα 45...εμένα με το που ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας γεμίζει στα 38....+7 που είναι η ρεζέρβα όπως είπε κ ο Chatilas σύνολο 45....το ίδιο λέμε.... new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το κόλπο “έμεινα εδώ κοντά.”

¶κου να δεις τι θα κάνεις. Πάρε ένα μπουκάλι από λάδι 1l. Και πήγαινε εκεί με την πρόφαση ότι έμεινες από βενζίνη εκεί κοντά. Γέμισε το και δες πόσο θα πάρει. Αν δεις διαφορά μην το κάνεις θέμα, απλά πλήρωσε και φύγε σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Μετά κάνε το κουμάντο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest ZaxosPolo

εγω επειδή όποτε βαζω βενζίνη το σκαω, εχω παρατηρησει το εξης:

στο πρωτο σκάσιμο τισ αντλιας το ρεζερβουαρ έχει 45λίτρα, το θέμα είναι οτι απο εκεί και πέρα αν βγάλεις τον αέρα (εχει μια βαλβιδα στο στόμιο του ρεζερβουαρ την οποία πείζεισ προσ τα μέσα) χωράει αλλα 7€ περιπου δηλαδη γυρω στα 7 με 8 λίτρα.

45+7=52λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

εχει 45 ονομαστικα

εμενα πηρε 40 λιτρα οταν γεμισα ενα κουτακι κατω απο την μεση

οποτε 55 παιρνει χαλαρα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, μόλις σήμερα και μετά από 305 χιλιόμετρα - όλα μέσα στην πόλη - κουνήθηκε η βελόνα από το Full. Αυτό, με κανονικό γέμισμα, συμβαίνει γύρω στα 100 με 120 χλμ.

Συμπέρασμα: Τα χωράει το Polo!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, μόλις σήμερα και μετά από 305 χιλιόμετρα - όλα μέσα στην πόλη - κουνήθηκε η βελόνα από το Full. Αυτό, με κανονικό γέμισμα, συμβαίνει γύρω στα 100 με 120 χλμ.

Συμπέρασμα: Τα χωράει το Polo!!!!

Μετά από 305km κουνήθηκε η βελόνα??? :| Λίγο περίεργο δεν είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

ρε πολακια για θυμισου τοτε που ειχες ερθει σαλονικη ποσα κμ ειχες κανει ενω το τριπ εδειχνε οτι ειναι αδειο?

Βρε Χρόνη, εντάξει, πολλά είναι όμως τα 300κμ με 10€ πάραπανω!

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω 390 χιλιόμετρα τώρα και είμαι στη δεύτερη λευκή γραμμή. Δυστυχώς αύριο φεύγω για εξωτερικό και θα αργήσω να σας πω το τελικό σκορ.

Πάντως σκοπεύω να το πάω μέχρι λαμπάκι για να δούμε πόσα χλμ. θα κάνει, ακριβώς από εκεί που ξεκίνησε. Πάντα μέσα στην πόλη.

Link to comment
Share on other sites

Guest ZaxosPolo

εγω εχω δει οτι στο δικο μου δεν βγάζει τα ιδια χιλιομετρα απο

σκασμένο-μεση σε σχέση με τα χιλιόμετρα απο μεση-αδειο!!! αρα υποθέτω οτι το ρεζερβουαρ δεν πρέπει να έχει το ιδίο σχήμα!!!!!

τα μέγιστα χλμ που εχω κάνει με ενα ρεζερβουαρ σκασμενο εως τα κοκκινα ειναι περίπου 600χλμ στην εθνική

Link to comment
Share on other sites

Guest ZaxosPolo

με αυτά τα λίτρα έσκασε η έβαλες και μετά το σκάσιμο?

59λιτρα racing!!! πόσα έδωσες??? ουτε service να έκανες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

με αυτά τα λίτρα έσκασε η έβαλες και μετά το σκάσιμο?

59λιτρα racing!!! πόσα έδωσες??? ουτε service να έκανες!!!!!

Εβαλα και μετα το σκάσιμο. ¤ 74 ή ¤ 75 νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και μετα το σκάσιμο. ¤ 74 ή ¤ 75 νομίζω.

:o :o :o :o :o:whistling: :whistling: :blink: :blink: :blink::baby: :baby: :baby:

¶ρε Παγκρατάρα και Καλαματάρα. Σπύρο που είσαι στο Παγκράτι ;

new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Παιδιά ισχύει οτι εάν γεμιζεις το τεπόζιτο μεχρι τέρμα και λίγο παραπάνω, υπάρχει ενδεχομενο να χαλάσει μέσα στο τεπόζιτο το φλοτέρακι του και να μην δείχνει το καντραν την σωστή ποσότητα καυσίμου ; :baby:

post-3923-1151322083_thumb.jpg

Edited by airthan
Link to comment
Share on other sites

:o :o :o :o :o:lol::blink: :blink: :blink: :blink: ;):lol::lol:

¶ρε Παγκρατάρα και Καλαματάρα. Σπύρο που είσαι στο Παγκράτι ;

new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Παιδιά ισχύει οτι εάν γεμιζεις το τεπόζιτο μεχρι τέρμα και λίγο παραπάνω, υπάρχει ενδεχομενο να χαλάσει μέσα στο τεπόζιτο το φλοτέρακι του και να μην δείχνει το καντραν την σωστή ποσότητα καυσίμου ; :blink:

εννοειτε

Link to comment
Share on other sites

εγώ σήμερα έκανα 250χλμ στην εθνική πριν αρχίσει να κατεβαίνει η βελόνα από τον βενζινοφάγο μου!

Edited by atrias
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.