Jump to content
ekaradimos

ΑΛΛΑΓΗ ΜΑΚΤΡΩΝ ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΗΣΤΗΡΩΝ Golf V

Recommended Posts

Γειά σας. Κάποια στιγμή θα χρειαστεί να αλλάξω τα μάκτρα (λάστιχα) των υαλοκαθάριστήρων μου. Έχω GOLF TSi. Στο manual δε γράφει πως (εκτός κι αν μου ξέφυγε κάπου). Μήπως ξέρει κανείς πως γίνεται η διαδικασία και τι είδους μάκτρα και από που να αγοράσω? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εαν βρεις τις BOSCH θα σου τα προτεινα ανεπιφυλακτα. Βγαζει πολυ καλη ποιοτητα. Αν και θα σε συμβουλευα να κανεις υπομονη τους καλοκαιρινους μηνες και να κανεις την αλλαγη απο Σεπτεμβριο και μετα που δεν ειναι τοσο καυτος ο ηλιος.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες στο Praktiker και βρήκα λάστιχα. Της BOSCH φαίνονται πολύ καλά, αν και νομίζω ότι τα έχει ακριβά (2,90Ε το ζευγάρι). Τελικά θα τα αλλάξω το Σεπτέμβριο, τώρα καλοκαίρι δεν έχει νόημα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως όπως και στο πόλο λέω να ακολουθήσω την ίδια τακτική...

αλλαγή ολόκληρο μπροστά και λάστιχο μόνο στο πίσω....

Edited by doumasj
Link to comment
Share on other sites

Βαλε τα καινούργια της bosch τυπου λεπιδα σαν του MkV.Υπάρχουν με ειδικους αντάπτορες για τα παλαιοτερα μοντελα περιπου 25€ απο SAVELLO

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως όπως και στο πόλο λέω να ακολουθήσω την ίδια τακτική...

αλλαγή ολόκληρο μπροστά και λάστιχο μόνο στο πίσω....

Μια απο τα ίδια και εγώ στο Polo :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ίδια και εγώ στο Polo :D

+10000000000000 Μια απο τα ιδια μιας και η συνταγη ειναι πετυχημενη :D .

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ψάξιμο κατέληξα στο ότι δεν υπάρχουν ανταλακτικά λάστιχα για αυτούς τους υαλοκαθαριστήρες και κάθε χρόνο θα πρέπει να σκάμε γύρω στα 40Ε για αλλαγή (2 μπροστά και ένας πίσω). Αν πάρεις από αντιπροσωπεία βγαίνει γύρω στα 50 - 53Ε. Από βενζινάδικο βρήκα γύρω στα 40Ε. Εφόσον της αντιπροσωπέιας είναι VALEO και όχι BOSCH, γιατί να μην αγοράσω no name από το βενζινάδικο?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι και ψειρας με τους υαλοκαθαριστηρες....

αλλαξα στου πατερα μου και εβαλα μαιμουδιες και σε εναμιση χρονο εχουν αρχισει και γρατσουνανε και δεν καθαριζουν καλα...

στο δικο μου GOLF V εχω τα μαμισια και το αμαξι 3μιση χρονια απο τα οποια τα 2 εκτος παρκινκ και ακομα ειναι μια χαρα, και ΙΣΩΣ τα αλλαξω του χρονου..( α και 106.000KM...)

οποτε μαλλον αξιζει να επενδυσεις... αληθεια απο VW ποσο κοστιζουν?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.