Jump to content
nikoskallithea

Θάμπωμα εμπρός φωτιστικών

Recommended Posts

Μια βοήθεια σε ενα Fiat Punto που εχω έχουν θαμπώσει τα πλαστικά κρύσταλλα των μπροστινών φαναριών, μηπως ξέρει κάποιος τι μπορώ να κάνω, κάθε γνώμη δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

βαζεις αλοιφη γυαλισματος με πολυ λεπτη υφη σε αλοιφαδορο και το περνας παντα με προσοχη. Φευγει αλλα μετα απο 1 - 1,5 χρονο θα ειναι παλι τα ιδια. Το ειχα κανει στο προηγουμεno Hyundai Accent.

Ο ηλιος καιει τα παντα. δεν γινεται διαφορετικα

Link to comment
Share on other sites

βαζεις αλοιφη γυαλισματος με πολυ λεπτη υφη σε αλοιφαδορο και το περνας παντα με προσοχη. Φευγει αλλα μετα απο 1 - 1,5 χρονο θα ειναι παλι τα ιδια. Το ειχα κανει στο προηγουμεno Hyundai Accent.

Ο ηλιος καιει τα παντα. δεν γινεται διαφορετικα

Αυτη κάνει??

http://www.carsystem-group.gr/products/index.php?groupid=378

Link to comment
Share on other sites

Για δες ρε φιλαράκι εδώ:

undefined

Νομιζω οτι σε χρεώνει 25¤ για καθε φαναρι!

Νίκο η πρόταση του φίλου εδώ είναι πολύ καλή και αξιόπιστη.Πήγα στο εδώ κατάστημα με την ίδια επωνυμία στη Θεσ/νίκη το Rover του πεθερού μου και τα πλαστικά από τα φανάρια έγιναν σαν καινούργια.Απ΄ότι είδα χρησιμοποιούν χιλιάρι γυαλόχαρτο και ένα υγρό σαν διαλυτικό (δεν μου είπαν ποια είναι ακριβώς η σύστασή του) και ξύνουν τα χοντράδια που έχουν δημιουργηθεί και μετά εφαρμόζουν μια λεπτή αλοιφή και τα γυαλίζουν με τον αλοιφαδόρο.Κόστος 40 ευρώ για τα 2 φανάρια. :D

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

αναλαμβανουν και τα γνωστα καταστηματα του στυλ chips away να τα επαναφερουν,κοστος δεν γνωριζω.πολυ συχνο φαινομενο στα κορεατικα και τα γιαπωνεζικα ειδικοτερα σε hundai accent και toyota yaris.γερμανικο δεν εχω δει ποτε ουτε ενα με φαναρια ξεθωριασμενα απο τον ηλιο/πολυκαιρια.

Link to comment
Share on other sites

Κάνει και μπορεις να το κανεις και μονος σου και με λιγα χρηματα. Αν δεν εχεις ή δεν μπορεις να βρεις αλοιφαδορο τοτε με βαμβακι μπορεις να το κανεις κανοντας παντα κυκλικες κινησεις και μονο κυκλικες.

Link to comment
Share on other sites

αναλαμβανουν και τα γνωστα καταστηματα του στυλ chips away να τα επαναφερουν,κοστος δεν γνωριζω.πολυ συχνο φαινομενο στα κορεατικα και τα γιαπωνεζικα ειδικοτερα σε hundai accent και toyota yaris.γερμανικο δεν εχω δει ποτε ουτε ενα με φαναρια ξεθωριασμενα απο τον ηλιο/πολυκαιρια.

να δεις και κατι opel astra και να σε πιανει τρελα, κατι citroen c3, και και και

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάποτε είχα χρησιμοποιήσει Brasso με το οποίο γυαλίζουν τα ασημικά και τα μπρούτζινα. Το απλώνεις πάνω το αφήνεις λίγο και με βαμβακερό πανί το σκουπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

να δεις και κατι opel astra και να σε πιανει τρελα, κατι citroen c3, και και και

Και όχι μόνο. 5άρες ΒMW, Mercedes E-Class, Audi A4...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα ως εξής:

α) Γυαλόχαρτο πολύ ψιλό και τρίψιμο με κατά διαστήματα προσθήκη νερού.

β)Τρίβεις μέχρι να φύγουν τα ποιό πολλά και να καθαρίσει το φανάρι.(φεύγει η κιτρινάδα και μένει μια θαμπάδα)

γ) Εφαρμογή κρέμμας αφαίρεσης γρατσουνιών και πάλι τρίψιμο. Εγώ χρησιμοποίησα μία της sonax από πράκτικερ.

Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας (1 ώρα περίπου και για τα δύο)τα φανάρια ήταν σαν καινούρια.

Προσοχή θέλει να μην τρίψεις και τη λαμαρίνα περιμετρικά του φανού.Κάντε το μόνοι σας είναι πολύ απλό και το αποτέλεσμα σε αποζημειώνει.

Link to comment
Share on other sites

Πολυμερίζεται το πλαστικό από την ηλιακή ακτινοβολία.

Link to comment
Share on other sites

Πολυμερίζεται;;; Τι είναι πολυμερίζεται; sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Μπορείτε να δείτε και εδώ πως περίπου γίνεται η όλη δουλειά!

Πολύ καλό το DIY !!

Off Topic

Εντελώς φιλικά :

http://users.auth.gr/~anagig/poly/polymerbl.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.