Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σας γράφω πλήρως στενοχωρημένος και ξενερωμένος. Του κουτιού Polo TSI στα 1100 km, με κανονικό οδηγηματάκι μέχρι 3.000 στρ. μόλις μου έσβησε στα φανάρια, εκεί που περίμενα στο κόκκινο 2-3 φορές, χωρίς κάποια ένδειξη/ήχο/ανωμαλία στην οδηγική συμπεριφορά. Το αυτοκίνητο ήταν 15 λεπτά μετά από στάση. Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να είναι; Βλάβη στο σύστημα εξαγωγής καυσαερίων, λαμδα, ποιότητας βενζίνης; Δεν θα άναβε λαμπάκια αν ήταν ηλεκτρικό το θέμα;

Κάποια ιδέα όποιος και αν έχει θα βοηθήσει έστω για να διατηρήσω (συντηρήσω) την ψυχραιμία μου μέχρι να ανοίξει το service την Τρίτη...

//update 11-7-2010: Το πρόβλημα είναι γενικό και παραμένει άλυτο σε όσους κατόχους έχουν αναφέρει το πρόβλημα.

//update 30-7-2010: Εγκατάσταση του update που βγήκε την τρίτη εβδομάδα του Ιουλίου από αρκετά άτομα, διευθετώντας το συγκεκριμένο θέμα. Αναμονή αποτελεσμάτων και παρατηρήσεων, Σχετική σελίδα

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σας γράφω πλήρως στενοχωρημένος και ξενερωμένος. Του κουτιού Polo TSI στα 1100 km, με κανονικό οδηγηματάκι μέχρι 3.000 στρ. μόλις μου έσβησε στα φανάρια, εκεί που περίμενα στο κόκκινο 2-3 φορές, χωρίς κάποια ένδειξη/ήχο/ανωμαλία στην οδηγική συμπεριφορά. Το αυτοκίνητο ήταν 15 λεπτά μετά από στάση. Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να είναι; Βλάβη στο σύστημα εξαγωγής καυσαερίων, λαμδα, ποιότητας βενζίνης; Δεν θα άναβε λαμπάκια αν ήταν ηλεκτρικό το θέμα;

Κάποια ιδέα όποιος και αν έχει θα βοηθήσει έστω για να διατηρήσω (συντηρήσω) την ψυχραιμία μου μέχρι να ανοίξει το service την Τρίτη...

Μήπως έχει το σύστημα stop-start?

Δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σας γράφω πλήρως στενοχωρημένος και ξενερωμένος. Του κουτιού Polo TSI στα 1100 km, με κανονικό οδηγηματάκι μέχρι 3.000 στρ. μόλις μου έσβησε στα φανάρια, εκεί που περίμενα στο κόκκινο 2-3 φορές, χωρίς κάποια ένδειξη/ήχο/ανωμαλία στην οδηγική συμπεριφορά. Το αυτοκίνητο ήταν 15 λεπτά μετά από στάση. Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να είναι; Βλάβη στο σύστημα εξαγωγής καυσαερίων, λαμδα, ποιότητας βενζίνης; Δεν θα άναβε λαμπάκια αν ήταν ηλεκτρικό το θέμα;

Κάποια ιδέα όποιος και αν έχει θα βοηθήσει έστω για να διατηρήσω (συντηρήσω) την ψυχραιμία μου μέχρι να ανοίξει το service την Τρίτη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σας γράφω πλήρως στενοχωρημένος και ξενερωμένος. Του κουτιού Polo TSI στα 1100 km, με κανονικό οδηγηματάκι μέχρι 3.000 στρ. μόλις μου έσβησε στα φανάρια, εκεί που περίμενα στο κόκκινο 2-3 φορές, χωρίς κάποια ένδειξη/ήχο/ανωμαλία στην οδηγική συμπεριφορά. Το αυτοκίνητο ήταν 15 λεπτά μετά από στάση. Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να είναι; Βλάβη στο σύστημα εξαγωγής καυσαερίων, λαμδα, ποιότητας βενζίνης; Δεν θα άναβε λαμπάκια αν ήταν ηλεκτρικό το θέμα;

Κάποια ιδέα όποιος και αν έχει θα βοηθήσει έστω για να διατηρήσω (συντηρήσω) την ψυχραιμία μου μέχρι να ανοίξει το service την Τρίτη...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα,το ιδιο προβλημα δυστυχως αντιμετωπιζω κ γω....μου το κανει σταματημενος σε φαναρι η σε κινηση(οχι παντα)κανει ενα τρεμουλο κ ανεβαζει στροφες στις 1100-1200 κ μετα σβηνει....το εχω παει ηδη δυο φορες στην αντιπροσωπεια κ η απαντηση που πηρα ηταν οτι λογω του οτι ειναι καινουριο μοντελο ουτε οι ιδιοι γνωριζουν γιατι συμβαινει αυτο.....αν εχεις βρει λυση στο προβλημα σε παρακαλω να μου το πεις,το ιδιο 8α κανω κ γω...ευχαριστω εκ των προτερων.....

Link to comment
Share on other sites

Το πήγες για διαγνωστικό και δεν έχει καταγράψει τίποτα ο εγκέφαλος; Εγώ λέω να περάσω αύριο, μία βόλτα από την αντιπροσωπεία.

BTW από εκείνη τη στιγμή έχω κάνει 500 km με το αυτοκίνητο και είναι οκ. Δεν μου έχει ξανασβήσει, το μόνο διαφορετικό που έχω κάνει είναι ότι δεν το έχω αφήσει από τότε να ανάψει λαμπάκι βενζίνης + δεν έβαλα από το βενζινάδικο που είχα βάλει την τελευταία φορά πριν το περιστατικό. Προφανώς δεν είναι θέμα βενζίνης, πιστεύω ότι ίσως είναι κάτι ηλεκτρικό αλλά θα δούμε.

Μήπως σου σβήνει όταν πάει να ξεκινήσει ο ανεμιστήρας, την ώρα που μας ρουφάει βίαια τάση; Λιώστο στη βόλτα και όταν γυρίσεις σπίτι περίμενε μέχρι να ανάψει ο ανεμιστήρας όταν παρκάρεις. Θα σου πω αύριο τι θα πουν και από τη δική μου αντιπροσωπεία.

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

Το πήγες για διαγνωστικό και δεν έχει καταγράψει τίποτα ο εγκέφαλος; Εγώ λέω να περάσω αύριο, μία βόλτα από την αντιπροσωπεία.

BTW από εκείνη τη στιγμή έχω κάνει 500 km με το αυτοκίνητο και είναι οκ. Δεν μου έχει ξανασβήσει, το μόνο διαφορετικό που έχω κάνει είναι ότι δεν το έχω αφήσει από τότε να ανάψει λαμπάκι βενζίνης + δεν έβαλα από το βενζινάδικο που είχα βάλει την τελευταία φορά πριν το περιστατικό. Προφανώς δεν είναι θέμα βενζίνης, πιστεύω ότι ίσως είναι κάτι ηλεκτρικό αλλά θα δούμε.

Μήπως σου σβήνει όταν πάει να ξεκινήσει ο ανεμιστήρας, την ώρα που μας ρουφάει βίαια τάση; Λιώστο στη βόλτα και όταν γυρίσεις σπίτι περίμενε μέχρι να ανάψει ο ανεμιστήρας όταν παρκάρεις. Θα σου πω αύριο τι θα πουν και από τη δική μου αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Το πήγες για διαγνωστικό και δεν έχει καταγράψει τίποτα ο εγκέφαλος; Εγώ λέω να περάσω αύριο, μία βόλτα από την αντιπροσωπεία.

BTW από εκείνη τη στιγμή έχω κάνει 500 km με το αυτοκίνητο και είναι οκ. Δεν μου έχει ξανασβήσει, το μόνο διαφορετικό που έχω κάνει είναι ότι δεν το έχω αφήσει από τότε να ανάψει λαμπάκι βενζίνης + δεν έβαλα από το βενζινάδικο που είχα βάλει την τελευταία φορά πριν το περιστατικό. Προφανώς δεν είναι θέμα βενζίνης, πιστεύω ότι ίσως είναι κάτι ηλεκτρικό αλλά θα δούμε.

Μήπως σου σβήνει όταν πάει να ξεκινήσει ο ανεμιστήρας, την ώρα που μας ρουφάει βίαια τάση; Λιώστο στη βόλτα και όταν γυρίσεις σπίτι περίμενε μέχρι να ανάψει ο ανεμιστήρας όταν παρκάρεις. Θα σου πω αύριο τι θα πουν και από τη δική μου αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ την αντιπροσωπεία και είπαν, αφού δεν άναψε λαμπάκι δεν έχει γραφτεί κάτι στο Log και αφού δεν μου το έχει ξανακάνει και αφού είχα πολύ λίγη βενζίνη όταν συνέβει, ήταν κάποιο θέμα με την ποιότητα της βενζίνης και έκαψε κάποιο σκουπίδι (ίσως). Θα το πάω αν και μόνο αν το ξανακάνει. Εγώ μόλις ανάβει λαμπάκι βενζίνης κατευθείαν θα του βάζω και από εκεί και πέρα θα δω πώς θα πάει.

Πες μου τι θες να πεις, χωρίς να κάνεις quote. Απλά Add Reply για να μας πεις την δική σου γνώμη. Cheers mate και καλοτάξιδα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν θέμα με σκουπιδάκι... Ότι και να 'ναι πάντως εγώ δε θα το ξαναπήγαινα στο βενζινάδικο που το είχα γεμίσει πριν συμβεί αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν θέμα με σκουπιδάκι... Ότι και να 'ναι πάντως εγώ δε θα το ξαναπήγαινα στο βενζινάδικο που το είχα γεμίσει πριν συμβεί αυτό!

Δεν το ξαναπήγα εκεί, εννοείται machinegun.gif . Δεν νομίζω να είναι θέμα βενζίνης, πάντως, αλλά από την άλλη χωρίς λαμπάκι μηχανής δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Αν έχω κάποια εξέλιξη με το θέμα και ξανασυμβεί, θα το πάω αντιπροσωπεία και θα γράψω εδώ τι έγινε.

Cheers.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξαναπήγα εκεί, εννοείται machinegun.gif . Δεν νομίζω να είναι θέμα βενζίνης, πάντως, αλλά από την άλλη χωρίς λαμπάκι μηχανής δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Αν έχω κάποια εξέλιξη με το θέμα και ξανασυμβεί, θα το πάω αντιπροσωπεία και θα γράψω εδώ τι έγινε.

Cheers.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω κανει γυρω στα 1400χλμ κ πριν λιγο που ερχομουν απο τα3ιδι σε κινηση μου εσβησε μια φορα....το εχω παει σε 3 διαφορετικα βενζιναδικα αλλα το ιδιο μου κανει ακομα....στα 200 περιπου χλμ μου αναψε ενδειξη στο καντραν δυσλειτουργεια καταλυτη,το πηγα αμεσως στην αντιπροσωπεια κ το μονο που εκαναν ηταν να σβησουν την ενδει3η....8α κανω αυτο που ειπες με την βενζινη,να μην το αφηνω στο λαμπακι κ αυριο πρωι πρωι αντιπροσωπεια παλι μπας κ εχουμε νεοτερα κ απο αυτους,μηπως κ οι ιδιοι μα8αν τι ειναι.....!!!!thanks again

Edited by saravaloo
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι πως με καινουργιο αμαξι θα παιδευτειτε χωρις λογο. Δεν νομίζω πως οι μπαγλαμάδες στην αντιπροσωπεία θα ξέρουν να σας πουν τι εχει μιας και το συγκεκριμένο αμάξι ειναι ολοκαίνουργιο στην ελληνική αγορά. Τεσπά οτι και να ειναι ελπίζω να μην ειναι σοβαρό και να μην σας κανει να αισθανθείτε σαν beta testers του συγκεκριμένου αμαξιού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι πως με καινουργιο αμαξι θα παιδευτειτε χωρις λογο. Δεν νομίζω πως οι μπαγλαμάδες στην αντιπροσωπεία θα ξέρουν να σας πουν τι εχει μιας και το συγκεκριμένο αμάξι ειναι ολοκαίνουργιο στην ελληνική αγορά. Τεσπά οτι και να ειναι ελπίζω να μην ειναι σοβαρό και να μην σας κανει να αισθανθείτε σαν beta testers του συγκεκριμένου αμαξιού.

Βασικά μπορούν να μας πουν από την εγκεφαλοδιάγνωση. Σε ποια αντιπροσωπεία πήγε ο saravaloo; Εκεί πρέπει να απευθύνεται συνεχώς και για λόγους εγγύησης. Δεν χρειάζεται άγχος, απλά λίγο πρήξιμο στο service. Αν το ξανάκανε έπρεπε να το ξαναπάει αμέσως. Το αυτοκίνητο δεν είναι καινούριο στην Ευρώπη και είμαι σίγουρος ότι στις μεγάλες αντιπροσωπείες εδώ, γνωρίζουν τι ακριβώς χρειάζεται αν δουν κάποια ένδειξη στο log.

saravaloo στο έχει κάνει και με γεμάτο ντεπόζιτο; Αν ναι, τότε περιμένουμε τα νέα σου, από την επίσκεψη που θα ξανακάνεις στην αντιπροσωπεία. Αύριο το μεσημέρι που θα έχεις νέα (λογικά), κατευθείαν post εδώ! Αν έχεις παρατηρήσει, στο κάνει όταν πάει να ανάψει ο ανεμιστήρας στο σύστημα ψύξης;

Πάντως η δική μου πρόγνωση είναι πως παίζει κάτι ηλεκτρονικό - αλλά δεν είμαι τεχνικός και χωρίς καθόλου εμπειρία.

edit: Μπορεί να έχει σχέση αυτό εδώ το πρόβλημα από το subforum για τα golf

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Εν το μεταξύ από τότε που μου συνέβη ξεκίνησα τις βόλτες, Μαρκόπουλο-Σούνιο-Αθήνα-Κόρινθο κλπ και έχω χαλάσει άπειρη βενζίνη. Παρόλα αυτά δεν το ξανά-έκανε.
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Εν το μεταξύ από τότε που μου συνέβη ξεκίνησα τις βόλτες, Μαρκόπουλο-Σούνιο-Αθήνα-Κόρινθο κλπ και έχω χαλάσει άπειρη βενζίνη. Παρόλα αυτά δεν το ξανά-έκανε.

Aπο Μαρκοπουλο εισαι? Εκει μενεις?

Link to comment
Share on other sites

Aπο Μαρκοπουλο εισαι? Εκει μενεις?

Off Topic

Ξέχασα ότι ξεκίνησα από Αθήνα ... -Μαρκόπουλο-Σούνιο-Αθήνα-Κόρινθο :p:P Δεν είμαι από Μαρκ. Πάω αρκετά όμως Π.Ρ. από πολύ μικρός, οπότε μ' αρέσει να ανεβαίνω που και που.

Πάντως από ότι είδα στα άλλα subfora, ακριβώς αυτό το πρόβλημα το αποκτούν αρκετοί μέσα από κακής ποιότητας βενζίνης και master candidate είναι βρώμικη πεταλούδα.

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Ξέχασα ότι ξεκίνησα από Αθήνα ... -Μαρκόπουλο-Σούνιο-Αθήνα-Κόρινθο :p:P Δεν είμαι από Μαρκ. Πάω αρκετά όμως Π.Ρ. από πολύ μικρός, οπότε μ' αρέσει να ανεβαίνω που και που.

Πάντως από ότι είδα στα άλλα subfora, ακριβώς αυτό το πρόβλημα το αποκτούν αρκετοί μέσα από κακής ποιότητας βενζίνης και master candidate είναι βρώμικη πεταλούδα.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω αυτο που νομιζω ειναι οτι κατι πρεπει να παιζει με αισθητηρα...αυτο μου ειπαν κ αλλοι που ρωτησα...αυριο πρωι που 8α παω 8α εχω νεωτερα...8α σας ενημερωσω κ 8α τους πω κιολας οτι υπαρχουν πολλοι που αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα,μπας κ παρουν το κωλο τους κ ψαχτουν να βρουν τι φταιει....δεν δικαιολογειται σε καινουριο αμα3ι 3 φορες το μηνα συνεργειο...αν ηταν ετσι επερνα μεταχειρισμενο.........

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω αυτο που νομιζω ειναι οτι κατι πρεπει να παιζει με αισθητηρα...αυτο μου ειπαν κ αλλοι που ρωτησα...αυριο πρωι που 8α παω 8α εχω νεωτερα...8α σας ενημερωσω κ 8α τους πω κιολας οτι υπαρχουν πολλοι που αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα,μπας κ παρουν το κωλο τους κ ψαχτουν να βρουν τι φταιει....δεν δικαιολογειται σε καινουριο αμα3ι 3 φορες το μηνα συνεργειο...αν ηταν ετσι επερνα μεταχειρισμενο.........

Ωραίος. Αναμένω με αγωνία. Πάντως κάτι με καύσιμα παίζει σίγουρα! Τώρα είναι θέμα υλικού ή του ίδιου του αναλώσιμου, δεν γνωρίζω. Αν και από ότι βλέπω από την μικρή περιήγησή μου στα άλλα subfora, αν οι βενζίνες ήταν καθωσπρέπει, ο κόσμος θα ήταν καλύτερος! Το ίδιο και οι αισθητήρες λάμδα και οι πεταλούδες και τα πάντα και τα κοάλα.

Και καλοτάξιδο. Μην ξεχνάμε. :p

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Ξέχασα ότι ξεκίνησα από Αθήνα ... -Μαρκόπουλο-Σούνιο-Αθήνα-Κόρινθο :whistling::p Δεν είμαι από Μαρκ. Πάω αρκετά όμως Π.Ρ. από πολύ μικρός, οπότε μ' αρέσει να ανεβαίνω που και που.

Πάντως από ότι είδα στα άλλα subfora, ακριβώς αυτό το πρόβλημα το αποκτούν αρκετοί μέσα από κακής ποιότητας βενζίνης και master candidate είναι βρώμικη πεταλούδα.

Εγω μενω Μαρκοπουλο πλεον (απο Καλλιθεα φυγαμε :)) και κατεβαινω συχνα πυκνα Πορτο Ραφτη για καφε (Κασμπα for the win). Αν σε φερνει ο δρομος απο εκει θα σου δωσω το τηλεφωνο με πμ να παμε για κανενα καφεδακι.

Το προβλημα του ρελαντι μπορει να προελθει απο κακή βενζίνη και βρωμικη πεταλουδα αλλα δεν δικαιολογειται σε τοσο καινουργιο αυτοκινητο. Εκτος και αν η βενζινη εχει νερο, που τοτε θα παρατηρουσες αρυθμίες σε ολο το φασμα των στροφων, δεν μπορει να σβηνει στα στεγνα στο φαναρι. Η πεταλούδα μπορεί να θέλει καθαρισμα καθε 15000χλμ οποτε και παλι δεν δικαιολογειται τετοια συμπεριφορα απο πεταλουδα. Οπως και να χει να πατε στην αντιπροσωπια και να τους πηξετε!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω αυτο που νομιζω ειναι οτι κατι πρεπει να παιζει με αισθητηρα...αυτο μου ειπαν κ αλλοι που ρωτησα...αυριο πρωι που 8α παω 8α εχω νεωτερα...8α σας ενημερωσω κ 8α τους πω κιολας οτι υπαρχουν πολλοι που αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα,μπας κ παρουν το κωλο τους κ ψαχτουν να βρουν τι φταιει....δεν δικαιολογειται σε καινουριο αμα3ι 3 φορες το μηνα συνεργειο...αν ηταν ετσι επερνα μεταχειρισμενο.........

Any news on that?

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.