Jump to content

Search the Community

Showing results for tags 'προβλήματα'.

  • Search By Tags

    Type tags separated by commas.
  • Search By Author

Content Type


Forums

  • Read Me First
    • Κανονισμοί χρήσης / Usage Rules
    • Administration / Moderation Team
  • VWClub News
    • VWClub News
    • Instructions, Questions regarding the Forum functions
  • VWClub - Μέλη
    • Τα μέλη μας / Our Members
    • Meetings / Events
    • Hellenic VWClub F.C.
    • Hellenic VWClub Kart CUP
    • Βελτιωμένα Αυτοκίνητα Μελών / Tuned Members' Cars
    • Accessories - Προωθητικό υλικό
    • Εθελοντική Αιμοδοσία
  • VWClub - VIP Μέλη
  • Χορηγοί - Sponsors
    • Χορηγοί - Sponsors
    • Αγγελίες & Προσφορές των VWClub Sponsors
  • VW Cars
    • Beetle
    • Bora/Jetta
    • Corrado
    • EOS
    • Golf
    • Lupo/FOX
    • Passat
    • Passat CC
    • Polo
    • Scirocco
    • T-Cross
    • T-Roc
    • Tiguan
    • Touareg
    • Up
    • Other VW Cars
    • VW Historical Reference
    • HOW TO's
  • VAG Group & Other Cars
    • Audi
    • Seat
    • Skoda
    • Other Cars
  • Γενικά Θέματα Αυτοκ/του
    • Ήχος
    • Συναγερμοί
    • Γενικά Θέματα
    • Φροντίδα Αυτοκινήτου
    • Απαραίτητα Έγγραφα
    • Technical Analysis
  • Συνεργεία - Καταστήματα
    • Μηχανικά / Μηχανολογικά
    • Φανοποιεία
    • Ηλεκτρολογεία
    • Βουλκανιζατέρ
    • Αξεσουάρ / Ταπετσαρίες
    • Ήχος / Συναγερμοί
    • Πλυντήρια
    • Πρατήρια Καυσίμων
  • Αγώνες
    • Ελληνικοί Αγώνες
    • Ξένοι Αγώνες
    • Street Racing
  • Γενικά - Άσχετα
    • Links on the internet
    • Τι μας έτυχε
    • Διασκέδαση
    • Ανέκδοδα
    • Computers/Games Consoles
    • Κινητή Τηλεφωνία
    • Διάφορα
  • Group Buys
    • Group Buys

Categories

  • Sponsors Offers
  • Cars
  • Car parts
  • Computer stuff
  • Mobile Phones
  • Other

Product Groups

There are no results to display.


Find results in...

Find results that contain...


Date Created

  • Start

    End


Last Updated

  • Start

    End


Filter by number of...

Joined

  • Start

    End


Group


AIM


MSN


Website URL


ICQ


Yahoo


Jabber


Skype


Personal Identity Number


Car's nickname


Interests

  1. Καλησπέρα σε όλους σας! Έχω ένα Golf 7.5 του 2019 (1.5, bluemotion, 130PS) και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Κατά καιρούς παρουσιάζονται θόρυβοι στο ταμπλό, τόσο από την πλευρά του οδηγού, όσο και από την πλευρά συνοδηγού. Το έχω πάει τέσσερις φορές στην αντιπροσωπεία (έχω εγγύηση για ένα χρόνο ακόμα) αλλά δεν μπορούν να το βρουν. Σας επισυνάπτω και τα σχετικά βίντεο. Αντιμετώπισε κάνεις σας αντίστοιχο πρόβλημα; Το αμάξι το έχω ένα χρόνο και άρχισε να κάνει τον θόρυβο από τους τρεις πρώτους μήνες... Τον θόρυβο τον κάνει όταν είμαι σε τραχύ οδόστρωμα ή όταν είμαι στάσιμος στις 1200 στροφές. Βέβαια, από την αντιπροσωπεία μου πέρασαν και συναγερμό (μια κάμερα αριστερά στο ταμπλό στη θέση του οδηγού και μια δεξιά του ταμπλό στη θέση του συνοδηγού). Αναρωτιέμαι αν το πρόβλημα το προκάλεσαν αυτοί όταν μου "άνοιξαν" το ταμπλό και μετά δεν το "κούμπωσαν" καλά. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποία βοήθεια. Χαλάει την όλη εμπειρία / οδηγική απόλαυση και είναι πραγματικά κρίμα για ένα καινούργιο αυτοκίνητο. received_162402258976816.mp4 received_388706888835585.mp4
  2. Καλησπέρα σας. Εσείς τι Βαθμό βάζετε στο δικό σας passat , ως την αξιοπιστία του ??? Μετά από 1 χρόνο στην κατοχή σας, και ακόμα παραπάνω χρόνια που το έχετε.
  3. Καλησπερα σε ολους, το γνωστο προβλημα και σε εμενα οπως και με αρκετους εδω που εγκατεστησαν οθονη κινεζικη σε mk5. αγορασα λοιπον μια οθονη απο Alli και ενω την εγκατεστησα ομορφα κι ωραια αυτη σβηνει μετα απο 3 λεπτα. Ποτε δειχνει πληροφοριες για πορτες ανοιχτες ποτε οχι, γενικά οτι θελει κανει. https://m.aliexpress.com/item/33007556954.html?spm=a2g0n.productlist.0.0.5f165a0erVlVH6&browser_id=9f69db6c8cf34be8ad4a775feb07796f&aff_trace_key=0be011240432442d8cdb77a4418fee42-1575226262531-04307-UrnIAeI&aff_platform=msite&m_page_id=17584b87a0d22c3cfcd81d468403524c66cdef18c8&gclid=&_imgsrc_=ae01.alicdn.com%2Fkf%2FH5b4192309b4142b5a8859a9735e67fd0k.jpg_640x640Q90.jpg Διαβασα σε αλλα παιδια εδω που ειχαν το οδιο προβλημα οτι δεν επικοινωνει σωστα ο canbus gateway με τον decoder του multimedia system αλλα δε διαβασα τι κανανε για να λυθει. Που κανανε αναβαθμιση ας πουμε. Που φαινεται τι μοντελο ειναι το δικο μου canbus και τι μοντελο θελω. Δε θελω να παω με διακοπτομενο ρευμα απο ασφαλεια παντως.
  4. Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα Polo 1.6 tdi bluemotion του 2012 με 140.000χλμ. Ναι οπως το διαβασατε, μου χει γυρισει το μυαλο, πριν απο αυτο βεβαια εγω γυρισει ολα τα συνεργεια ζητωντας βοηθεια. Επι της ουσιας. Οι ενδειξεις στο ταμπλο: Αναβοσβηνει η προθερμανση, λαμπακι κινητηρα, φιλτρο σωματιδιων. Στο ρελαντι του, ή σε χαμηλες στροφες μπορει να κανει και φραπε απο το κουνημα (ντουκγκου ντουκγου), ειναι σε safe mode δεν ανεβαινει πανω απο τις 2000 στροφες. Βonus, κατα την εκκινηση ο κινητηρας ακουγεται σαν ταξι που ειναι εντελως ρημαδι. Γνωμες? Σσς ευχαριστω εκ των προτέρων
  5. καλημερα σε ολους... Οπως λεει και ο τιτλος, χτες ενω η οθονη εγραφε 60 χλμ και ο δεικτης κατω απο το τελευταιο τεταρτο, το αυτοκινητο δεν επαιρνε μπροστα...πεταχτηκα βενζιναδικο και πηρα ενα μπιτονακι βενζινη και εριξα στο ντεποζιτο.Πηρε κανονικα..το μυαλο μου παει στο φλοτερ μιας και οργανα μου δουλευουν κανονικα...παιζει να χει κολλησει...εχετε καμια αλλη ιδεα;;;διαγνωστικο δεν εχω κουμπωσει να δω αν πεταξει κανα κωδικο για το συγκεκριμενο θεμα αλλα νομιζω δεν προκειται να δειξει κατι
  6. καλημερα στη παρεα...το πισω αριστερα παραθυρο ενω ανεβαινει κανονικα, οταν παταω το διακοπτη για να κατεβει, δεν κατεβαινει...οταν το ακουμπησω εξωτερικα ή απο μεσα πεφτει με δυναμη...το μοτερακι δουλευει και στο ανεβασμα και στο κατεβασμα...να φανταστω κανα συρματοσχοινο ή γρυλλος;;;
  7. καλησπερες...στην εθνικη κατα την επιστροφη απο διακοπες μου αναψε το κοκκινο λαμπακι του χειροφρενου παλλομενο με 3 μπιπ μπιπ στην αρχη...εκανα στην ακρη εσβησα ξαναβαλα μπρος ολα καλα...μετα απο λιγο ξαναναβει παλλομενο με 3 μπιμπ μπιπ παλι...και τις 2 φορες παρατηρησα οτι πηγαινα με πανω απο 140...ξανακανω στην ακρη και κουμπωνω obdeleven...το σφαλμα που μου εμφανισε στη φωτο...εχουμε ιδεα κανεις το γινεται;;τουλαχιστον να προετοιμαστω...και σιγουρα εχει να κανει με φρενα...τα οποια μου λειτουργουν κανονικα..την γνωμη σας κυριοι...ευχαριστω
  8. οπως λεει και ο τιτλος...μετα απο 2 μερες ακινησια σε κρυα εκκινηση ακουσα ξανα αυτον τον κλασικο μεταλλικο θορυβο για κανα σκαρτο δευτερολεπτο...ενημερωτικα εχω αλλαξει ολο το σετ καδενας και παρελκομενα στα 90.000 χλμ προοληπτικα με τα καινουρια part numbers...τωρα στα 140.000 ξανα αυτος ο αγαπημενος θορυβος που ξερουμε οι περισοτεροι...τωρα;;;;ξανα παλι ολοκληρο σετ ή κατι απο ολα πχ τεντωτηρας;;; το αυτοκινητο ειναι touran 1.4 tsi bmy 140hp
  9. Καλησπέρα σας παιδιά, Είμαι νέος κάτοχός μεταχειρισμενου Polo 6n2 16V 101 , 2000. Ξεκίνησα σιγα σιγα να μαζεύω τις εργασίες που πρέπει να κάνω στο όχημα και τα έχω βρει μπαστουνιά σε μερικά σημεία. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω είναι σχετικά με ένα ανταλλακτικό πλαστικό που βρίσκετε πάνω απο το καπάκι τροπετου εκεί που τελειώνει το μπροστινό τζάμι του αυτ/του και που προστατευει τη μηχανη και τον εγκεφαλο από νερά. Δείτε σας παρακαλώ τη φώτο και συμβουλέψτε με που μπορώ να το αλλάξω καθως ολες οι προσπαθιες για εντοπισμό και αγορά έπεσαν στο κενό. Επίσης δεν εχω το Manual Κατασκευαστή για να δω τις ασφάλειες του οχηματος , ο προηγούμενος ιδιοκτητης ειχε συναγερμό επανω με αυτόματο κλειδωμα ο οποίος δεν λειτουργεί καθως και κάποια εσωτερικά φώτα/ενδείξεις στα μπουτον των ηλεκτρικών παράθυρων δεν λειτουργούν επίσης. Δηλαδή ψάχνω και για ηλεκτρολογο που να μπορεσει να δει ολα τα ηλεκτρολογικα από την αρχή. Ευχαριστω για το χρονο σας
  10. Καλησπερα παιδια! Ειμαι κατοχος ενος golf 6 tsi 122 (142000 χλμ). και τις τελευταιες 2 βδομαδες το αυτοκινητο δεν τραβαει οπως τραβαγε,σα να δινει το τουρμπο λιγοτερη πιεση σε ολο το φασμα ή να μην ανοιγει καποιες φορες. Με 2α,3η δινει πιεση απο τις 2500 στροφες με αποτομο γκαζι,αλλα σιγουρα αρκετα λιγοτερη απο οση ηταν ,σε σημειο που θυμιζει ατμοσφαιρικο. Επισης στο ρελαντι ,παρατηρω καποιο τρεμουλο. Πηγα συνεργειογια διαγνωστικο και δε βγαζει καποιο fault code.Εγινε σερβις με αλλαγη σε μπουζι,λαδια,φιλτρα κτλ Ο μηχανικος μου πε οτι μπορει να ναι τουρμπινα(ανακατασκευη), ή intercooler ή καπακια μηχανης και λεει να περιμενω να βγαλει engine check για να δειξει σφαλμα και να βρουμε τι φταιει. Σκεφτομουν για n75,n249 ,αλλα μου λεει ο μηχανικος ,αφου δε βγαζει κατι στο διαγνωστικο ,να μην κανω κατι.Εχει κανεις καμια ιδεα ή καποιον που μπορει να χει ιδεα,μπας και αποφυγω να πληρωνω τουρμπινες αντιπροσωπια? Ευχαριστω εκ των προτερων.
  11. Καλησπέρα σε όλους, Νέο μέλος παλιός κάτοχος ενός mk5 gti. Το αυτοκίνητο στην κατοχή μου από καινούριο το 2007 και πλέον έχει 311.000 χιλιόμετρα. Όλα τα σέρβις στην ώρα τους πάντα το προσέχω πάντα το καμαρώνω αλλά τελευταία με έχει καταστρέψει. Φοράει φίλτρο,προγραμμα και εξάτμιση με περίπου 250-260 άλογα. Μην το πολυλογώ... Εδώ και 1 μήνα αντιμετωπίζω έναν θόρυβο που πλέον έχω φτάσει στο σημείο να πιστεύω ότι είναι το τούρμπο. Το αυτοκίνητο κρύο δεν κάνει ούτε ένα θόρυβο περίεργο ή ανησυχητικό, όταν όμως το οδηγήσω για λίγα χιλιόμετρα με νορμάλ οδήγηση (όχι κανιβαλισμό) και έχω π.χ. 130-140 σταθερά και πατήσω σανίδα γκάζι το τούρμπο φουσκώνει και ξεκινάει ένας θόρυβος (θα προσπαθήσω να βάλω και τα αντίστοιχα βίντεο) σαν τρίξιμο πολύ δυνατό το οποίο πότε το κάνει πότε σταματάει. Να παραθέσω ακόμα ότι εαν έχω κάνει Χ χιλιόμετρα χαλαρά και το αμάξι έχει ζεσταθεί το τρίξιμο γίνεται και με νεκρά η από στάση καθώς συμπλεκτάρεις να ξεκινήσεις. Τα πιο πρόσφατα που έχουν γίνει στο αυτοκίνητο είναι τα εξής: 1. Σερβις (φίλτρα,λάδια,μπουζί) 2. αλλαγή τρόμπας υψηλής 3.αλλαγή σένσορα εκκεντροφόρου 4.καθαρισμός πολλαπλής και βαλβίδων Είμαι ήδη στην αναζήτηση κ04-064 αλλά ανησυχώ μήπως είναι κάποιο κύλινδρος αν και δεν έχουμε ακούσει κάτι. Δεκτή οποιαδήποτε άποψη/βοήθεια. IMG_7521.mov IMG_7576.mov
  12. παιδια μηπως ειναι κανεις αθηνα κατα προτιμηση νοτια προαστια με διαγνωστικο εργαλειο (vag/vcds ή οτιδηποτε αλλο εξειδικευμενο για vag) να κανουμε ενα σκαναρισμα;;; ειμαι κατοχος touran 1.4 tsi bmy 140hp..σαν να μην ακουωτο πρωτο τουρμπακι..αυτο που επλεκεται στα χαμηλα...βεβαια ακουω το ´τακ´λιγο πριν μπει το αλλο τουρμπακι στις 3χιλ και μετα...βεβαια ισως ειναι η ιδεα μου...να πω οτι δεν εχω παρατηρησει μειωση της δυναμης..
  13. Καλησπέρα και καλές γιορτές. Στις 14 Μαρτίου 2018 έγινα και εγώ ιδιοκτήτης αυτοκινήτου Volkswagen.Συγκεκριμένα αγόρασα το νέο Volkswagen Polo (έκδοση beats 1.0 TSI 95 PS) και το πρόβλημά μου είναι ένα τρίξιμο στην πόρτα του οδηγού,το οποίο είναι άκρως ενοχλητικό,με αποτέλεσμα κάθε φορά που ακούω μουσική ή πέφτω σε καμιά λακούβα (στην Ελλάδα είμαστε μην το ξεχνάμε) να αποσπάται η προσοχή μου και να μην ευχαριστιέμαι το καινούριο μου αυτοκίνητο. Επισκέφτηκα την αντιπροσωπεία της περιοχής μου (Ρόδος) και μου πρότειναν να κρατήσουν το αυτοκίνητο για να το τσεκάρουν αλλά αρνήθηκα.Ο λόγος που αρνήθηκα είναι ότι δεν θέλω να αρχίσουν να βγάζουν τα πλαίσια της πόρτας απο ένα αυτοκίνητο που καλά καλά δεν έκλεισε μήνα και θεώρησα πιο σωστό να απευθυνθώ σε κάποιο forum (καλή ώρα) για να δώ αν υπάρχουν και άλλοι με το ίδιο πρόβλημα. Εσείς τι προτείνετε; Υ.Γ Έχω εγγύηση 4 χρονια. Ευχαριστώ !
  14. Έχω ένα golf 4, 1.4 16v την έκδοση generation. Όταν ζεσταθει λίγο ακούγεται ένας ήχος σαν ψιλό γράτζουνισμα παράλληλα με τον ήχο της μηχανής. Έχω την αίσθηση ότι Ακουγεται από την πλευρά του συνοδηγού. Ο ήχος είναι έντονος στις πρώτες δεύτερες και κυρίως στις στροφές 1500 με 3000. Ο ίδιος ήχος επαναλαμβάνεται και στην νεκρά.Στο συνεργείο δεβ είδαν κάτι ανησυχείτικο ούτε βρήκαν από που. έρχεται Πρόσφατα έχει γίνει το μικρό service, αλλαγή ιμάντα δύναμο, όλο το δύναμο + σετ Τεντοτηρα. Έχει κανείς ιδέα από που μπορεί να προέρχεται ?
  15. καλησπέρα έχω ένα Passat 2008 1.8 tsi στα καλά καθούμενα, μετά από ταξίδι με full φορτίο (...μάλλον άσχετο), άναψε στο καντράν το λαμπάκι από το TPMS ( βλ. photo) Δεν κάνει reset με τίποτα (πατώντας το κουμπί δίπλα στο λεβιέ ταχυτήτων) Τα λάστιχα έχουν normal πίεση & το λαμπάκι είναι μονίμως αναμμένο! Πιθανολογώ ότι χρειάζεται RESET όλο το σύστημα TPMS μέσω ECU, γιατί και πριν 3-4 χρόνια είχε ξανασυμβεί το ίδιο και δεν γλύτωσα το 50ρικο! γνωρίζει κανείς τι προκαλεί αυτό το πρόβλημα ?? υπάρχει έμμεσος τρόπος - τρυκ , ώστε να αποφύγω την επίσκεψη σε συνεργείο και ξανά τα έξοδα ( πχ βγάλσιμο μπαταρίας)? Επίσης τώρα που είναι ώρα για νέα ελαστικά ( michelin primacy 4) σκέφτομαι να αγοράσω internal TPMS sensors με bluetooth συνδεση για android περιβάλλον : https://www.ebay.co.uk/itm/4-Internal-Sensors-BT4-0-TPMS-Tire-Pressure-Alarm-Monitor-System-for-Android-IOS/292164711273?hash=item44065fb369:g:BzgAAOSw0j9ZUcje θα πετάξω τα λεφτά μου ? ευχαριστώ
  16. Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει κάποιο καλό συνεργείο που γνωρίζει πραγματικά από κωδικοποιήσεις για να κάνει κάποιος αναβαθμίσεις λογισμικού ώστε να ενσωματώσει στο αυτοκίνητο του νέες λειτουργίες (εν συντομία ας πούμε cruise control, αλλαγή τιμονιού με χειριστήρια, αλλαγή/προσθηκη comfort λειτουργιών όπως αυτόματο κλείσιμο ηλιοροφης με rain sensors, αυτόματο κλείσιμο καθρεφτών μαζί με τα παράθυρα και τέτοιου είδους παρεμφερεις εργασίες.) Θα προτιμούσα να προτείνετε μαγαζιά που έχετε επισκεφτεί και πραγματικά είδατε αποτελέσματα χωρίς να ταλαιπωρηθειτε γιατί χρησιμοποίησαν το αυτοκίνητο σας για "πειραματόζωο". Ευχαριστώ όλους για το χρόνο τους.
  17. Καλημερα σε ολους. Προσφατα αντιμετωπισα (και αντιμετωπιζω οδευοντας προς την λυση σιγα σιγα με συνεχεις αλλαγες) προβλημα με το αντιψυκτικο. Μια ωραια πρωια ετοιμαζομενος για να παω ταξιδι αποφασιζω να ριξω μια τελικη ματια κατω απο το καπω (γενικη εικονα μηχανοστασιου). Προς κακη μου τυχη παρατηρησα το δοχειο του αντιψυκτικου να εμανιζει ελαφρως καφετι χρωμα. Ανοιγω το καπακι λοιπον και βλεπω μια κατασταση οπως οι επισυναπτομενες φωτογραφιες και αρχιζουν να με "ζωνουν" τα φιδια... Βουταω και μια χαρτοπετσετα μεσα στο δοχειο και βγαινει εχοντας επανω περιεργα ιχνη με υφη λαδιου...
  18. Καλησπερα σε ολους, ειμαι καινουργιος στο φορουμ. Golf Mk IV, 4, 1600, 105hp, 8-valve, 1999 model. Πριν λιγες μερες, με το που εβαλα μπροστα το αυτοκινητο, η λυχνια λαδιου αναβοσβηνε (κοκκινο) με 3 ηχητικα μπιπ. Ταυτοχρονα, το στροφομετρο, σταματησε να δουλευει. Συνεργειο και αλλαγη βαλβιδας λαδιου (εαν θυμαμαι καλα, €10). Προβλημα συνεχιζεται. Συνεργειο λεει οτι η αντια λαδιου δουλευει. Το πηγα Πατρα και πισω, ο κινητηρας δεν καηκε, αρα ΟΚ απο αντλια/πιεση. Στο συνεργειο (εξουσιοδοτημενο για Skoda), δεν μπορουν να βρουν την ζημια. Υποψια για καλωδιωση αλλα και παλι δεν ξερουν. Προτειναν να αλλαξω οργανα (ηλεκτρικο, οχι ντιζα) αλλα θελω να κρατηθω λιγο ακομα πριν τα "σκασω". Εχω κανει αλλαγη σασμαν/δισκου πριν 3 μηνες (και ενα service σε λαδια/φιλτρο/μπουζι), αρα ακομα "κλαιω". Το διαγνωστικο εβγαλε διαφορα μικρο-θεματα, αλλα τα διαγραψαμε (το προβλημα δεν το βλεπει ομως). Ειχε καποιος παραμοιο προβλημα? Καπου διαβασα εδω μεσα οτι μπορει να εχει σχεση αισθητηρα στροφαλου. Ιδεες? Ευχαριστω προκαταβολικα!!
  19. Είμαι κάτοχος Golf 7 1.6 TDI μοντέλο 2013 και τις τελευταίες εβδομάδες ακούω ένα φοβερά ενοχλητικό τρίξιμο πότε από την πλευρά του οδηγού περίπου στο ύψος του αυτιού μου και πότε από την πλευρά του συνοδηγού. Γνωρίζει κάνεις τι μπορεί να συμβαίνει;
  20. Γειας σας, Εχω ενα golf 5 1,4 fsi 137000 χμ. Εχω παρατηρησει αρκετες φορες στα καλα καθουμενα - χωρις να κανω κατι - να αναβει και να σβηνει το κοκκινο λαμπακι της μπαταριας στο καντραν στιγμιαια. Η μπαταρια μου ειναι δυο ετων και δεν εχω παρατηρησει καποια δυσκολια στην μιζα οταν το βαζω μπροστα. Εχει κανεις καμια ιδεα? Επισης προσφατα μου εκαψα εναν πολλαπλασιαστη . Ο μαστορας στο συνεργειο μου αλλαξε μονο τον ενα και παρατηρησα αυξηση στην καταναλωση της βενζινης. Λετε να σχετιζεται με αυτο? Λετε να τους αλλαξω όλους ?? Ευχαριστω
  21. Καλησπερα σας ! Ειμαι καινουριος στο φορουμ το polo μου ενα tdi 2015 τελικα εβγαλε προβλημα στο βολαν ! Το πηγαμε στην καρεντα για να το δουνε και μας ειπαν οτι ειναι το βολαν και χρειαζεται αντικατασταση μαζι με τον συμπλεκτη και το δεξι ημιαξονιο??! Το κοστος που μας εβγαλαν ειναι στα 1500 ευρω ! Ειναι λογικο ενα αυτοκινητο με 70000 χλμ να βγαλει εκει προβλημα ??
  22. Παιδιά τα φώτα σας, το τελευταίο διάστημα όταν βάζω μπροστά (κρύο) το αμάξι δουλεύει στις 1300 στροφές με 4,9 lit κατανάλωση, πολύ παραπάνω απ οτι δούλευε μέχρι πρότινος. Όταν ζεσταθεί (2 λεπτά μετά ), πέφτει στις 700-800 στροφές με κάτω από 0,9 lit κατανάλωση Έχω το octavia 1400cc tsi του 2009 Να διευκρινίσω οτι τα τελευταία 7 χρονιά που το έχω η κατανάλωση στο ζέσταμα του δεν ανέβηκε πότε πάνω από 2,5 lit
  23. Καλησπέρα συνφορουμίτες! Long story short για όσους δεν γνωρίζουν, από το 2012 μένω μόνιμα Ολλανδία οπότε και το totally pimped Polo 6N μου μένει όλο τον χρόνο σε ένα υπόγειο πάρκινγκ με βενζίνη στο 1/4 ίσα ίσα για να μπαίνει μπροστά 1 φορά τους 2 μήνες από τα αδέρφια μου ή ίσα ίσα για να βάλω μπροστά όποτε κατεβαίνω Ελλάδα, να την κάψει και να την ανανεώσω με καινούρια. Ενίοται να το φουλάρω 100άρα και να το βολτάρω 2-3 μέρες (όταν μένω παραπάνω) και να κατέβει πάλι στο 1/4 και να το παρκάρω και πάλι. Την προ-τελευταία φορά, παρόλο που η μπαταρία ήταν αποσυνδεδεμένη με το αμάξι ακίνητο για 5 μήνες, χρειάστηκε ο αδερφός μου να συνδέσει το δικό του για 30-40' μέχρι να πάρει τα πάνω της η μπαταρία μου και μετά από μπόλικες και επίμονες μιζιές πήρε. Οπότε η 1η ερώτηση μου έρχεται εδώ, πόσο εύκολα χαλάνε τα καρβουνάκια της μίζας; Πόσες η πιθανότητες από μιζάρισμα της τάξεως των 10"-15" να χαλάσει η μίζα; Τώρα που ήρθα εγώ την περασμένη εβδομάδα, έβαλα τον πόλο και το αυτοκίνητο πήρε απευθείας (οπότε η μίζα ακόμη βέβαια καλά κρατεί). Το έβγαλα βόλτα, έκαψε την βενζίνη, του έβαλα 20 ευρώ 100άρα για να έχει, το έκανα άλλη μια βόλτα και το άφησα με 1/4 ρεζερβουάρ στο πάρκινγκ, αφήνοντας την μπαταρία επάνω καθώς ήθελα να το κυκλοφορήσω ξανά μετά από 1 εβδομάδα. Προχθές λοιπόν πήγα Αθήνα να το βγάλω πάλι βόλτα αλλά το polo είχε αντίθετη άποψη. Μετά από αρκετές δοκιμές (μιζαρίσματα κλπ) και αφού το είχα συνδέσει με το αυτοκίνητο της αδερφής μου για 40' (just to be safe αν και δεν φάνηκε να είναι θέμα της μπαταρίας), παρατήρησα πως τελικά δεν ακούγεται η τρόμπα βενζίνης. Κοίταξα τις ασφάλειες αν τυχόν έχει σκάσει καμία, μέχρι και τον ρελέ της αντλίας έβγαλα-έβαλα από την θέση του αλλά τζίφος. Εδώ η μεγάλη ερώτηση λοιπόν... έχει κανείς εμπειρία; Λέτε να πέθανε η αντλία; Η να είναι το ρελέ; Ειδάλλως παίζει να είναι κάτι άλλο; Το πρόβλημα είναι πως φεύγω ξανά για Ολλανδία την Κυριακή οπότε δεν έχω πολλές μέρες να το ψάξω και το συνεργείο μου έχει κλείσει για καλοκαίρι οπότε δεν μπορώ να φέρω τον μηχανικό μου σπίτι να το δει (το αυτοκίνητο είναι σε υπόγειο πάρκινγκ και δεν παίζει να βγει για να φορτωθεί σε γερανό). Ευχαριστώ!
  24. Καλησπέρα σας. Παιδιά τα φώτα σας και την Βοήθεια σας σας παρακαλώ πολύ...!!! Σήμερα το μεσημέρι καθώς γυρνούσα από Θεσσαλονίκη ,για την Έδεσσα, και εκεί που πήγαινα ωραία και καλά. Ξαφνικά στον περιφερειακό που βρισκόμουν ανάβει το λαμπάκι του αερόσακου και μου βγάζει και μήνυμα. Error airback. έχετε καμία ιδέα τη συμβαίνει, και τι μπορούμε να κάνουμε????
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.