Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Πήρα και γω τηλ. την αντιπροσωπεία της BMC και μου είπαν τα ίδια.

Μάλιστα μου είπε αυτός που μου μίλησε ότι ενδιαφέρεται και ένας φίλος του με Golf V GTI (δεν πιστεύω ο ''φίλος'' να είσαι εσύ Nightangel ;)

Να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε? Έχει κανεις υπόψη του και το βαρελάκι της B&B γιατί και αυτή είναι πολύ καλή εταιρία. Τι λέτε?

BMC vs B&B

http://www.bb-automobiltechnik.de/bb2004/e...arbonairbox.php

Nightangel τι λες?

Στο link που δίνεις αν προσέξεις το βαρελάκι που είναι περασμένο στο αμάξι είναι και αυτό της BMC. Έχει ένα μικρό ασημένιο αυτοκολλητάκι στο πάνω μέρος. Υποθέτω ότι στα στάδια βελτίωσης η Β&Β χρησιμοποιεί βαρελάκια της BMC.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Δεν το εβαλα ακομα,περιμενω, αλλα δεν ψαχνω.

Τι περιμένεις ? Βάλτο να ακούσουμε εντυπώσεις και νούμερα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Στο link που δίνεις αν προσέξεις το βαρελάκι που είναι περασμένο στο αμάξι είναι και αυτό της BMC. Έχει ένα μικρό ασημένιο αυτοκολλητάκι στο πάνω μέρος. Υποθέτω ότι στα στάδια βελτίωσης η Β&Β χρησιμοποιεί βαρελάκια της BMC.

Nαι πραγματικά φαίνεται ότι είναι της BMC αλλά δεν ξέρω αν είναι ακριβώς ίδια.

Μην ξεχνάς ότι η B&B αλλά και κάθε βελτιωτικός οίκος δεν φτιάχνουν οι ίδιοι τα προιόντα. Απλώς μελετώντας και κάνοντας δοκιμές δίνουν τις προδιαγραφές τους σε αυτούς που ειδικεύονται ανάλογα, προκειμένου να φτιαχτεί για λογαριασμό τους (π.χ. από ότι θυμάμαι οι ζάντες type III του Schnitzer - βελτιωτή της BMW - ήταν της Ronal, η εξάτμηση της Remus, τα φρένα της Brembo κλπ). Δεν τα πουλάνε όμως οι συγκεκριμένες εταιρίες γιατί τα δικαιώματα και η τεχνογνωσία ανήκουν στη Schnitzer.

Kάτι τέτοιο πιστεύω ισχύει και εδώ. Η BMC έφτιαξε για λογαριασμό της B&B το βαρελάκι, αλλά το δικό της έχω την εντύπωση πως κάπου πρέπει να διαφέρει.

Όσο για τα στάδια, νομίζω ότι από ''μαμά'' μέχρι και το τελευταίο το βαρελάκι είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ POWERLOGIC ΣΕ GTI!ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ 260-265 ΑΛΟΓΑ ΚΑΙ 42 ΚΙΛΑ ΡΟΠΗΣ!900 ΕΥΡΩ!

Edited by aris29448
Link to comment
Share on other sites

ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΕΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝΕ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗΝ POWERLOGIC!Η DELTA CAR ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 TFSI ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ POWERLOGIC ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΧΟΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ!

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΕΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝΕ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗΝ POWERLOGIC!Η DELTA CAR ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 TFSI ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ POWERLOGIC ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΧΟΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ!

Και πού να ήξερες και τα παρελειπόμενα για την εν λόγω "εταιρία" ......

Ρίξε μιά ματιά κι'εδώ....

P.S.Χρονάκο επειδή με ξέρεις αρκετά όσον αφορά αυτά που κάνω....να είσαι σίγουρος ότι η επιλογή δέν θα είναι τυχαία... :):thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ POWERLOGIC ΣΕ GTI!ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ 260-265 ΑΛΟΓΑ ΚΑΙ 42 ΚΙΛΑ ΡΟΠΗΣ!900 ΕΥΡΩ!

Ναι φίλε μου ξέρω κάποιους από εδώ μέσα που έχουν βάλει αυτό το πρόγραμμα αλλά δε θα ήθελα να σου πω στο συγκεκριμένο topic.

Ότι θες με πμ.

Ούτε διαφήμηση θέλω να κάνω,ούτε να θάψω κάποια εταιρεία. Οκ ? :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προγραμμα χωρις εγγυηση ουτε του παπα να μην το πειτε!!!Σιγα μην βαλω προγραμμα σε αμαξι 30.000 και να βγει πατατα να μου χαλασει το αμαξι και να το κρατησω θα παω να τους το σπασω το μαγαζι μετα!!!!Αααααααααααααα ρε ελληνα απατεωνα!!!!!Παντως θελει πολυ ψαξιμο για προγραμμα στο Golf V GTI γιατι ειναι ακομα στην αρχη οι μετατροπες γι'αυτο το κινητηρα!!!!

Montoya.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προγραμμα χωρις εγγυηση ουτε του παπα να μην το πειτε!!!Σιγα μην βαλω προγραμμα σε αμαξι 30.000 και να βγει πατατα να μου χαλασει το αμαξι και να το κρατησω θα παω να τους το σπασω το μαγαζι μετα!!!!Αααααααααααααα ρε ελληνα απατεωνα!!!!!Παντως θελει πολυ ψαξιμο για προγραμμα στο Golf V GTI γιατι ειναι ακομα στην αρχη οι μετατροπες γι'αυτο το κινητηρα!!!!

Montoya.

και γιατι να του σπασει σιτ μαγαζι? ας προσεχες...... :D

Link to comment
Share on other sites

o kinitiras TFSI tou golfakiou GTI kai opoio allo ton foraei epidexetai anetotata beltiwsi.Epsaxa k brika mia beltiwsh pou gia thn gnwmi mou einai i pio axiopisti k arketa apodwtiki.Prokeite gia kit tis MTM to opoio anebazei thn isxy stous 245hp epeita apo "epidromi" sthn ECU tou aytokinhtou.Epishs me allagh oloklirou tou systimatos exagwgis to amaxi mporei na ftasei mexri ta 270-275hp!!K ola ayta xwris na anoixthei to moter k xwris na prosbaletai h axiopistia tou.To onoma tis MTM ga aytous pou xeroun nimizw apotelei eggyisi!Yparxoun bebaia k alles lyseis apo etairies opws h b&b pou anevazoun ipodynami mexri 350hp alla apaitoun allages se pistonia , beck etc.S ayto eimai ligo epifylaktikos dioti pistonia k beck gia kinhthres turbo amesou psekasmou den yparxoun akomi sthn after market agora ta opoia na mporoun na ikanopoihsoun plhrws to zhtoumeno.Px den yparxoun pistonia ta opoia na einai sfyrilata kai na diathetoun tin eidiki koilothta sthn kefalh tous h opoia apotelei dedomeno gia thn swsti leitourgia twn ameswn psekasthrwn.Episis den nomizw na exei bgalei h bosch beck ta opoia na exoun megalyteri paroxi se sxesi me ta ergostasiaka (bosch) k na antexoun stis pieseis pou dimiourgountai ston thalamo kaysis enos turbo kinitira. Den xerw alla eimai akomi epifylaktikos s aytes tis liseis.Teleiwnw mixanologos k exw diabasei kai asxolhthei para poly me t aytokinhto gi ayto epitrepste mou na exw kapoia gnwmi panw s ayto.Telos makari na bgei kapoio mixaniko diaforiko periorismenis olisthisis gia to golfaki gti.To amaxi tha g**aei!!Tha prepei vevaia na ginei kati k me to paketo twn ilektronikwn boithimatwn tou amaxiou afou yparxei to ilektronika elegxomeno diaforiko to opoio omws mprosta s ena swsto mixaniko den kanei tipota!

Συναδελφε(Ειμαι κ γω Μηχανολογος ΕΜΠ)εχω να κανω καποιες παρατηρησεις σχετικα με τη βελτιωση του Tfsi κινητηρα.Ασχολουμαι χρονια με τις βελτιωσεις,ειμαι κατοχος ενος golf gti IV 250+hp και σε ενα χρονο κ κατι (λογω στρατευσης) σκοπευω να αποκτησω το golf gti V,το οποιο θεωρω κορυφαιο αυτοκινητο.

Ηδη εχω ξεκινησει τη μελετη του 2.0TFSI και εχω να παρατηρησω τα εξης...

1)Ο κινητηρας ειναι εξαιρετικος σε αντοχη.Οι μπιελες (αχχιλειος πτερνα των 1.8τ κινητηρων και ειδικα των 150/180ιππων με vvt,που ειχαν 19mm πειρο αντι για 20mm που ειχαν τα s3/leon cupra-R/tt225 και τα παλια ντιζατα 1.8τ) εχουν 36% μεγαλυτερη αντοχη σε καμψη απ αυτες του s3!Στα υπολοιπα σημεια(πιστονια,φλατζα κεφαλης,καναλια ψυκτικου υγρου κλπ)η σχεδιαση παραμενει στα γνωστα υψηλα επιπεδα.Η συμπιεση ανεβαινει στο παλαβο .για πολλους,10.5 προς 1,αλλα αυτο συνεπαγεται υψηλο βαθμο αποδοσης και,σε συνδιασμο με τα 2 πλεον λιτρα,κορυφαια αποκριση κ στροφαρισμα ακομα κ με αρκετα μεγαλυτερα turbochargers(οταν φτασουμε σ αυτο το σημειο...).

2)το turbo του (κ03-0086) εχει παρομοιες διαστασεις με το κ04-020/22/23 των s3 kai ειναι ικανο να παρεχει μεχρι 290-300 ιππους οριακα με ροπη κοντα στα 50kgm!(εχει γινει δυναμομετρηση,με 0.85% συντελεστη απωλειων μεταδοσης)εφοσον αντικατασταθει η ΕΞΑΤΜΙΣΗ!Ειναι εξαιρερτικα "φιμωμενο" το συστημα εξαγωγης.Κορυφαια επιλογη αποτελει η εξατμιση της αγγλικης MILLTEK,με το αναλογο αντιτιμο βεβαια.Ο καταλυτης ειναι ακριβως μετα το turbo και θελει καλη κατασκευη κ καλης ποιοτητας καταλυτη (αν καταφυγουμε σε κατι χειροποιητο)για να αποφυγουμε to check engine.Ο κινητηρας αυτος κερδιζει πανω απο 30 αλογα με την αντικατασταση της εξατμισης(αν δειτε το site toυ DAHLBACK(κορυφαιος σουηδος βελτιωτης κ εξαιρετικα εγκυρος)θα διαπιστωσετε οτι δινει chip 244hp,chip+exhaust 277hp!)!Η εισαγωγη ειναι αρκετα καλη(οπως κ στον 1.8τ)με μεγαλο φιλτρο και cold air intake.θεωρω οτι βελτιωση σ αυτο το σημειο δεν μπορει να γινει σημαντικη.Ισως ενα φιλτρο K&N χωρις λαδι (για να μην εχουμε τα γνωστα προβληματα με τον maf) sto μεγαλο φιλτροκουτι.Στο θεμα των μπουζι,εχει διαπιστωθει οτι δουλευουν τελεια αυτα του rs2,BOSCH F5DPOR.πολυ ψυχρα,alla den ginetai diaforetika me 10.5 CR kai 1.3+ bar boost.

Οσον αφορα στα προγραμματα,τα καλα ξενα προγραμματα μεγαλων οικων ειναι κορυφαια.Πχ η ΜΤΜ ειναι για μενα ισως η κορυφαια εταιρια βελτιωσης vag.To kako omvw einai oti poylaei oloklhrvmena stages.Ετσι πρεπει να παρεις το stage3 260hp του ΑΧΧ κινητηρα αντι 4500ΕΥΡΩ!!!αυτο σημαινει προγραμμα κ πληρης εξατμιση.Δεν μπορεις να παρεις μονο το προγραμμα για αυτοκινητο με εξατμιση(η οποια παρεπιπτοντως ειναι εξαιρετικης κατασκευης κ ησυχη κ αποδοτικη,αλλα με δυσθεωρητο κοστος).Η λυση,αν αποφασισεις να κινηθεις κ με Bolt-ons(downpipe,cat,εξατμιση,εισαγωγη)ειναι ενα προγραμμα φτιαχτο σε δυναμομετρο,στα μετρα του καθε αυτοκινητου,φυσικα απο τον Γιαννη Ανδριανακη(κατα την αποψη μου ο κορυφαιος ελληνας προγραμματιστης) η τον Γρηγορη Δημητριαδη,απο τον οποιο εχω δει εξαιρετικα δειγματα.Ο προγραμματισμος του Motronic ME9 den einai καθολου ευκολη υποθεση.

3)Ο επομενος περιορισμος ειναι η τροφοδοσια.Ο κινητηρας αυτος λειτουργει με πιεση καυσιμου 110bar,se κατασταση full throttle.Exei παρατηρηθει οτι με την αντλια 06F 127 025B poy forane ta AXX υπαρχει μια αδυναμια να κρατηθει η πιεση στα 110bar στις μεσαιες στροφες με 1.5bar overboost(στις υψηλες ειχε 110bar).με την αντλια 06f 127 025F δεν παρατηρειται αυτο το φαινομενο,συμφωνα με εναν που εκανε την αλλαγη κ ειχε προγραμμα giac.Παντως,συμφωνα με τον BRETT(μηχανικο της APR)oi 2 αντλιες ειναι ακριβως ιδιες(δημοσιευσε spec sheet της HITACHI).Οι αντλιες που χρησιμοποιει to VAG ειναι των 3 εκκεντρων.Αν κατεβει η πιεση κατω απ τα 90-περιπου-bar to aytokinhto mpainei se safe mode.H αντλια βενζινης επακει και για 350+ αλογα αρκει να γυριζει με πολλες στροφες η αντλια!Αρα σε υψηλη περιστροφη κινητηρα!Η αντλια γυριζει με τις μισες στροφες του στροφαλου.ΓΙ ΑΥΤΟ Κ Η ΜΤΜ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ 306PS KIT ME ERGOSTASIAKH ANTLIA BENZINHS!Γιατι το μεγαλο turbo βγαζει τα αλογα se υψηλες στροφες,οπου επαρκει η πιεση που δημιουργει σ αυτες τις στροφες η εργοστασιακη αντλια.

Ολα αυτα εν αναμονη του καινουργου s3 me 2.0 tfsi κινητηρα 260 ιππων.Πιστευω πως για να δυναμωσεις το 200αρη στα 300+αλογα θα απαιτουνται parts απ το νεο s3(turbo/manifold,fuel pump,injectors,etc).Οτι γινοταν κ με τα 150/180αρια 1.8τ που εβαζες s3 parts για να ανεβεις στα 280!

Link to comment
Share on other sites

REVO ΕΒΑΛΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ?????????????????

Φιλε Αρη,το REVO ακομα δεν εχει ερθει επισημα στον Ελληνα αντιπροσωπο.

@golf-agu: Χρησιμες οι πληροφοριες φιλε μου,να 'σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι ενα θεμα σοβαρο με το μπαρομετρο.Λογω του αεροσακου δε μπαινει στο γνωστο σημειο οποτε ψαχνουμε.Εχει κανει καποιος καποια πατεντα να το βαλει αλλου????

Θεμα δευτερο.Με το φιλτρο αερα εχει κανει κανεις τιποτα?Σημερα ξεστραβωθηκα στο VWVORTEX και κατεληξα στα εξης.Την Κ&Ν την εμπιστευομουν πολυ και ειχα και στο CUPRA air filter μεσα στο κουτι.Κανανε καποιες μετρησεις στο GTI και ειδαν οτι ειναι χειροτερο και απο το "μαμα".Μετα εκαναν δοκιμη το air filter της Carbonio το οποιο ειχε τρομερη αποδοση και εχουν τρελαθει ολοι.Μαλιστα καποιος ειπε πως αυτη η διαφορα στον αερα που φερνει το Carbonio στο κινητηρα ισοδυναμει με 18 αλογα!!!!!,πραγμα που εχει μετρησει σε δυναμομετρο(δεν το πιστευω,απλα το αναφερω).Να πω επισης πως αυτο το συστημα της Carbonio ειναι σαν σκουπα σχεδον,παρομοιο με το μαμα με ανθρακονημα και εχει μεσα φιλτρο της Pipercross το οποιο ειναι ειδικα φτιαγμενο γι'αυτη το συστημα και δε χρειαζεται λαδι(για να μην υπαρχει προβλημα με τον MAF).Ακουω αποψεις και να μου πειτε αν θελετε να το παραγγειλουμε πολλοι μαζι να μας ερθει πιο φτηνα..

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Aυτο ειναι ενα θεμα σοβαρο με το μπαρομετρο.Λογω του αεροσακου δε μπαινει στο γνωστο σημειο οποτε ψαχνουμε.Εχει κανει καποιος καποια πατεντα να το βαλει αλλου????

Θεμα δευτερο.Με το φιλτρο αερα εχει κανει κανεις τιποτα?Σημερα ξεστραβωθηκα στο VWVORTEX και κατεληξα στα εξης.Την Κ&Ν την εμπιστευομουν πολυ και ειχα και στο CUPRA air filter μεσα στο κουτι.Κανανε καποιες μετρησεις στο GTI και ειδαν οτι ειναι χειροτερο και απο το "μαμα".Μετα εκαναν δοκιμη το air filter της Carbonio το οποιο ειχε τρομερη αποδοση και εχουν τρελαθει ολοι.Μαλιστα καποιος ειπε πως αυτη η διαφορα στον αερα που φερνει το Carbonio στο κινητηρα ισοδυναμει με 18 αλογα!!!!!,πραγμα που εχει μετρησει σε δυναμομετρο(δεν το πιστευω,απλα το αναφερω).Να πω επισης πως αυτο το συστημα της Carbonio ειναι σαν σκουπα σχεδον,παρομοιο με το μαμα με ανθρακονημα και εχει μεσα φιλτρο της Pipercross το οποιο ειναι ειδικα φτιαγμενο γι'αυτη το συστημα και δε χρειαζεται λαδι(για να μην υπαρχει προβλημα με τον MAF).Ακουω αποψεις και να μου πειτε αν θελετε να το παραγγειλουμε πολλοι μαζι να μας ερθει πιο φτηνα..

Μπαρόμετρο μπαίνει κανονικά στο γνωστό σημείο, χωρίς να επηρεάζει τον αερόσακο.

Πιστεύω να σας το δείξω σε λίγες μέρες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω την αληθεια δε θελω καν να βαλω σε εκεινο το σημειο.Θα περιμενω να βγει καμια βαση να αντικαθιστα τον (αχρηστο) αεραγωγο που ειναι πανω στο ταμπλο και να περνει 3 μαζι.Θα ειναι παρομοιο με αυτο που εχουν τα Subaru στο ιδιο σημειο.Θα ειναι πολυ πιο ευκολες οι καλωδιωσεις και αν θελησεις το βγαζεις μια μερα,βαζεις στη θεση τον αεραγωγο και ειναι οπως ηταν πριν.

Για το Carbonio κανεις?????

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι ενα θεμα σοβαρο με το μπαρομετρο.Λογω του αεροσακου δε μπαινει στο γνωστο σημειο οποτε ψαχνουμε.Εχει κανει καποιος καποια πατεντα να το βαλει αλλου????

Θεμα δευτερο.Με το φιλτρο αερα εχει κανει κανεις τιποτα?Σημερα ξεστραβωθηκα στο VWVORTEX και κατεληξα στα εξης.Την Κ&Ν την εμπιστευομουν πολυ και ειχα και στο CUPRA air filter μεσα στο κουτι.Κανανε καποιες μετρησεις στο GTI και ειδαν οτι ειναι χειροτερο και απο το "μαμα".Μετα εκαναν δοκιμη το air filter της Carbonio το οποιο ειχε τρομερη αποδοση και εχουν τρελαθει ολοι.Μαλιστα καποιος ειπε πως αυτη η διαφορα στον αερα που φερνει το Carbonio στο κινητηρα ισοδυναμει με 18 αλογα!!!!!,πραγμα που εχει μετρησει σε δυναμομετρο(δεν το πιστευω,απλα το αναφερω).Να πω επισης πως αυτο το συστημα της Carbonio ειναι σαν σκουπα σχεδον,παρομοιο με το μαμα με ανθρακονημα και εχει μεσα φιλτρο της Pipercross το οποιο ειναι ειδικα φτιαγμενο γι'αυτη το συστημα και δε χρειαζεται λαδι(για να μην υπαρχει προβλημα με τον MAF).Ακουω αποψεις και να μου πειτε αν θελετε να το παραγγειλουμε πολλοι μαζι να μας ερθει πιο φτηνα..

"ξεψυρισα" το TFSI μοτερ και διαπιστωσα οτι τοσο το φιλτρο οσο κ το φιλτροκουτι ειναι επαρκη.Η χρηση χαρτινου φιλτρου με καποια τροποποιηση στις εσωτερικες διοδους αερα (προαιρετικα,χωρις να κρινετα απαραιτητο)κρατωντας παντα την εργοστασιακη σκουπα κρυου αερα ειναι για μενα το καλυτερο.18 αλογα δεν μπορει να κερδισει με την εισαγωγη,παρα μονο υπο ορισμενες συνθηκες.Αν συγκρινουμε την τριτη απανωτη δυναμομετρηση,που κινητηρας κ intercooler εχουν θερμανθει,με την πρωτη της carbonio ισως δουμε διαφορα 10-15hp,αλλα δεν οφειλεται στην εισαγωγη αλλα στις συνθηκες κινητηρα κατα την δυναμομετρηση.13 hp κερδιζει η m3 e46 με φιλτροχοανη + cold air intake,μονο που το φιλτρο της ειναι σχεδον το μισο του golf kai bgazei 343hp!

Ο περιορισμος ροης δεν ειναι στο φιλτροκουτι,οσον αφορα στην εισαγωγη!Ειναι για μια ακομα φορα(οπως κ στα 1.8τ)στην εισοδο του αερα ακριβως πριν τη φτερωτη εισαγωγης!!!Οσοι εχετε TFSI,θα διπιστωσετε οτι ο αερα ερχεται με γωνια 90 μοιρων,χωρις ο σωληνας να εχει σταθερη διατομη(μικραινει πανω στην κουρμπα).Δεν υπαρχει ομως aftermarket part ακομα ενω,για αλλη μια φορα,δεν περιοριζει κατ αρχην ο συμπιεστης(ακομα κ με τον οριακο σωληνα εισροης)αλλα ο στροβιλος της τουρμπινας.Πρωτη κινηση πρεπει να ειναι η εξατμιση.Αν δειτε απο κατω τη σωληνωση θα καταλαβετε ποσο περιοριζει!Για μενα πρωτο σταδιο ειναι η ανακατασκευη της εξατμισης στα περιοριστικα σημεια με χρηση σωληνας 2.5",τα καλα μπουζι και στο τελος προγραμμα πανω σε δυναμομετρο(αυτα που αναφερω εχουν γινει ηδη με πολυ καλα αποτελεσματα)

Μπαρομετρο μπαινει χαμηλα στην κολωνα.ο αεροσακος κεφαλης της κολωνας ανοιγει ψηλα.Αν το βαλεις χαμηλα δεν θα χεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει να του δειξω τελεια εγκατασταση μπαρομετρου και γενικα οργανου στο 5αρι, σε τελεια θεση, εμφανη και χωρις να επηρεασει τον αεροασακο ας μου πει...Βεβαια ας μην τσιγκουνευτειτε τα λεφτα κριμα ειναι...

GReddy rulezzz...Σπυρο τρελε, εσυ καλως εχοντων των πραγματων θα τα δεις απο κοντα...

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Εγω να πω την αληθεια δε θελω καν να βαλω σε εκεινο το σημειο.Θα περιμενω να βγει καμια βαση να αντικαθιστα τον (αχρηστο) αεραγωγο που ειναι πανω στο ταμπλο και να περνει 3 μαζι.Θα ειναι παρομοιο με αυτο που εχουν τα Subaru στο ιδιο σημειο.Θα ειναι πολυ πιο ευκολες οι καλωδιωσεις και αν θελησεις το βγαζεις μια μερα,βαζεις στη θεση τον αεραγωγο και ειναι οπως ηταν πριν.

Για το Carbonio κανεις?????

Προφανώς εννοείς αυτό που έχω ξαναποστάρει 3 φορές αλλά δεν το βρήκα ακόμα. :whistling:

"ξεψυρισα" το TFSI μοτερ και διαπιστωσα οτι τοσο το φιλτρο οσο κ το φιλτροκουτι ειναι επαρκη.Η χρηση χαρτινου φιλτρου με καποια τροποποιηση στις εσωτερικες διοδους αερα (προαιρετικα,χωρις να κρινετα απαραιτητο)κρατωντας παντα την εργοστασιακη σκουπα κρυου αερα ειναι για μενα το καλυτερο.18 αλογα δεν μπορει να κερδισει με την εισαγωγη,παρα μονο υπο ορισμενες συνθηκες.Αν συγκρινουμε την τριτη απανωτη δυναμομετρηση,που κινητηρας κ intercooler εχουν θερμανθει,με την πρωτη της carbonio ισως δουμε διαφορα 10-15hp,αλλα δεν οφειλεται στην εισαγωγη αλλα στις συνθηκες κινητηρα κατα την δυναμομετρηση.13 hp κερδιζει η m3 e46 με φιλτροχοανη + cold air intake,μονο που το φιλτρο της ειναι σχεδον το μισο του golf kai bgazei 343hp!

Ο περιορισμος ροης δεν ειναι στο φιλτροκουτι,οσον αφορα στην εισαγωγη!Ειναι για μια ακομα φορα(οπως κ στα 1.8τ)στην εισοδο του αερα ακριβως πριν τη φτερωτη εισαγωγης!!!Οσοι εχετε TFSI,θα διπιστωσετε οτι ο αερα ερχεται με γωνια 90 μοιρων,χωρις ο σωληνας να εχει σταθερη διατομη(μικραινει πανω στην κουρμπα).Δεν υπαρχει ομως aftermarket part ακομα ενω,για αλλη μια φορα,δεν περιοριζει κατ αρχην ο συμπιεστης(ακομα κ με τον οριακο σωληνα εισροης)αλλα ο στροβιλος της τουρμπινας.Πρωτη κινηση πρεπει να ειναι η εξατμιση.Αν δειτε απο κατω τη σωληνωση θα καταλαβετε ποσο περιοριζει!Για μενα πρωτο σταδιο ειναι η ανακατασκευη της εξατμισης στα περιοριστικα σημεια με χρηση σωληνας 2.5",τα καλα μπουζι και στο τελος προγραμμα πανω σε δυναμομετρο(αυτα που αναφερω εχουν γινει ηδη με πολυ καλα αποτελεσματα)

Μπαρομετρο μπαινει χαμηλα στην κολωνα.ο αεροσακος κεφαλης της κολωνας ανοιγει ψηλα.Αν το βαλεις χαμηλα δεν θα χεις προβλημα.

Φίλε μου σε ότι απαντάς παραπάνω συμφωνώ απολύτως. worthy.gif

Θα χαιρόμουν να τα λέγαμε και από κοντά, μιας και έχω κάποιο φυλλάδιο που θα σε ενδιαφέρει πάρα πολύ. :whistling:

Οποιος θελει να του δειξω τελεια εγκατασταση μπαρομετρου και γενικα οργανου στο 5αρι, σε τελεια θεση, εμφανη και χωρις να επηρεασει τον αεροασακο ας μου πει...Βεβαια ας μην τσιγκουνευτειτε τα λεφτα κριμα ειναι...

GReddy rulezzz...Σπυρο τρελε, εσυ καλως εχοντων των πραγματων θα τα δεις απο κοντα...

Γιατρέ μου, το δικό μου είναι της Blitz το DCII μαζί με το recorder :whistling:

Έχω ήδη αγοράσει την επένδυση της κολώνας και περιμένω ;)

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ειναι 60αρι της GReddy 60αρι, με Warning και Memory για το Peak.

Παρεα του κανει ενα ομοιο ασημι 60αρι Oil Press παλι της GReddy με Warning και μνημες, ενω κατω απο το Climatronic εχει τοποθετηθει το GReddy Full Auto timer και ταιριαζει απολυτα και εμφανισιακα...

Απο εκει μια λειτουργια ειναι μη αξιοποιησημη so far...

Εγω Σπυρο σε καμια περιπτωση στην κολωνα...Πρεπει πριν το βαλεις να δεις μια εγκατασταση που εχω κανει, και αξιζει...Πολυ κυριλε, και διακριτικη...Δεν φαινεται απο εξω, και ειναι πολυ racing παραλληλα...

Αληθεια ποσο κοστισε το BLITZ...?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.