Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Μήπως μπορούμε να βρούμε και το αντίστοιχό με σειριακό κιβώτιο για να τα συγκρίνουμε???

Όταν λές σειριακό;;;

Το manual ή κάτι άλλο;

Το παραπάνω είναι DSG = (ημί-σειριακό).

¶ν όντως εννοείς manual, θα ψάξω, αλλά η καμπύλη είναι απλά όπως σε νορμάλ dyno.Χωρίς πλατώ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως θα γνωριζετε οι περισσοτεροι, η REVo Technik παρουασιασε δυο νεα προιοντα της, το REVo Select και το REVo Select plus...

Περισσοτερα παραθετω απο το VW Vortex

Factory rated at 200 horse power, the new 2.0T FSI engine is a formidable power plant. Six months ago Revo Technik released software that is flashed via our proprietary flash programming system that significantly increases the power and performance of this already potent motor. Now six months later, Revo are proud to announce the imminent release* of our latest products, ‘select’ and ‘select plus’ these new ‘plug-in’ devices enable the user to change the ECU’s software settings in a matter of seconds.

select.jpg

select As with our first generation of Revo Technik programming, changing between performance and stock modes, enabling our supplemental security system, or opting for a more aggressive octane specific program, was accomplished using our optional SPS-1 or SPS-2 switches. Now available* for the new FSI technology is the ‘select’, our entry level version without PC connectivity. The ‘select’ allows the user to switch between stock and two octane specific performance programs and includes the added benefit of the Anti theft feature which is designed to disable the ECU itself.

select_plus.jpg

select plus Another first from Revo Technik, the ultimate in tunability and control. The ‘select plus’ features variable boost, timing and fuel adjustment. The ‘select plus’ consists of a diagnostic port interface, USB cable and new PC based software. Boost, timing and fuel adjustments can be uploaded directly to the ECU using the software communication mode. The ‘select plus’ not only features the 2 default performance modes like the ‘select’ version, but also includes an additional 3 “user based” modes. These modes allow the user to custom configure their performance settings and upload them to the ‘select plus’. Changes to ECU settings can then be made using just the ‘select plus’. These saved settings can be changed and re-saved using the software as your mechanical upgrades or environmental conditions permit. Combined with the ability to revert to stock programming, and our unique anti-theft mode, the ‘select plus’ is unmatched in its ability to provide the highest levels of control and flexibility, and is ONLY available from Revo Technik.

@ Golf RS : Θα σε παρακαλεσω να μικρυνεις την υπογραφη σου. Ευχαριστω.

Edited by Michail
Link to comment
Share on other sites

@ Golf RS : Θα σε παρακαλεσω να μικρυνεις την υπογραφη σου. Ευχαριστω.

Η υπογραφή μου είναι 51 Kb....

Πόσο να την μικρύνω.....στα 5 Kb ;;;; :);)

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου επειδη με ενδιαφερει παρα παρα πολυ το οτι το DSG εχει ορια ροπης, και εαν τα ξεπερασεις θα υπαρχει προβλημα στο μελλον του DSG, παρακαλω πολυ εαν γνωριζει καποιος κατι υπευθυνα ας με συμβουλεψει, γιατι θελω να δωσω την παραγγελια του αυτοκινητου μου, και εχω κολησει σε αυτο το θεμα.

Να το παρω με DSG ή οχι????

Link to comment
Share on other sites

@ Stefanos : Φιλε μου, ειναι σαφες, οτι αν θελεις να βελτιωσεις το αυτοκινητο σου περαιτερω, καποια στιγμη θα εχεις το DSG σαν ανασταλτικο παραγοντα...Δεν στο λεω να σε παρω στον λαιμο μου, απλα εχω ενημερωθει επ αυτου σε πολλες συζητησεις πανω σε αυτο το θεμα...Δε τσοις ις γιορς... :) Περα απο ολα αυτα ομως, εγω θελω οσα χρονια και να περασουν, να κατεβαζω ΕΓΩ ταχυτητα manually πριν την στροφη... ;)

Edited by BassakosVR6
Link to comment
Share on other sites

Φιλε michail εχεις δικιο σε αυτο.

Οδηγαω 20 χρονια manual και γουσταρω παρα πολυ να παιζω με την κουταλα :blink:

Ειδικα βεβαια οταν η κουταλα αυτη ειναι ο αψογος λεβιες ενος GOLG GTI :blink:

Γιαυτο 90% θα παραγγειλω manual.

Και λεω 90% και οχι 100% γιατι και στο DSG εαν γυρισεις το λεβιε δεξια και το κανεις σειριακο, κανει κατι κατεβασματα αλλο πραγμα!!!!

Επειδη ομως φοβαμε την αξιοπιστια του κατα το τσιπαρισμα που θα του κανω, τωρα θα γραψω 95% θα παρω manual. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε michail εχεις δικιο σε αυτο.

Οδηγαω 20 χρονια manual και γουσταρω παρα πολυ να παιζω με την κουταλα :blink:

Ειδικα βεβαια οταν η κουταλα αυτη ειναι ο αψογος λεβιες ενος GOLG GTI :blink:

Γιαυτο 90% θα παραγγειλω manual.

Και λεω 90% και οχι 100% γιατι και στο DSG εαν γυρισεις το λεβιε δεξια και το κανεις σειριακο, κανει κατι κατεβασματα αλλο πραγμα!!!!

Επειδη ομως φοβαμε την αξιοπιστια του κατα το τσιπαρισμα που θα του κανω, τωρα θα γραψω 95% θα παρω manual. :blink:

Κάπου πήρε το μάτι μου να γράφεται ότι για να φτάσει κανείς τις επιδόσεις του DSG χρειάζεται +100 άλογα σε ολόιδιο αυτοκίνητο....

Σε έβαλα σε σκέψεις εεε;;;;

Πάντως εγώ πάλι manual θα έπερνα... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Κάπου πήρε το μάτι μου να γράφεται ότι για να φτάσει κανείς τις επιδόσεις του DSG χρειάζεται +100 άλογα σε ολόιδιο αυτοκίνητο....

Σε έβαλα σε σκέψεις εεε;;;;

Πάντως εγώ πάλι manual θα έπερνα... :blink:

Σιγά μην θες και 300!Εγώ πάντος με 10 παραπάνω του έραψα πολλά κουστουμάκια!Οποιος το πάρει παιδια με dsg και αργοτερα θελει να το βελτιωσει θα κλαψει με μαυρο δακρυ! thumbsdown.gifthumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα λέμε τώρα εκ του ασφαλούς. Κακά τα ψέματα το DSG είναι ένα κιβώτιο θαύμα. Αντέχει άνετα μέχρι 35 κιλά ροπής και από εκεί και πάνω νομίζω ότι δεν διαβάζει σωστά ο εγκέφαλος το λειτουργικό του κιβωτίου. Λέτε όμως να το αφήσει η vw να περάσει έτσι; Από την μάνα του είναι πιο γρήγορο. Αλλά και ο κάτοχος ενός βελτιωμένου με manual, αν δεν ξέρει τέλεια το αυτοκίνητο και αν δεν προσέξει πολύ, μπορεί ένα μαμα με το DSG να του τα σκάσει. Φίλε ¶ρη, δεν νομίζω να φταίνε τα 10 παραπάνω άλογα που το πέρασες. Μάλλον το παληκάρι κάτι δεν έκανε σωστά. Τώρα γιατί δεν το διαλέξαμε και εμείς; Μου αρέσει να έχω την δύναμη στα χέρια μου. Τίποτα δεν συγκρίνεται με το manual και την αίσθηση που σου δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην θες και 300!Εγώ πάντος με 10 παραπάνω του έραψα πολλά κουστουμάκια!Οποιος το πάρει παιδια με dsg και αργοτερα θελει να το βελτιωσει θα κλαψει με μαυρο δακρυ! thumbsdown.gifthumbsdown.gif

Αυτά "ακούγονται"..

Εγώ πάντως μαμά και με ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟ DSG 2ες πηγαίναμε μαζί!!! :blink::blink:

Ίσως βέβαια να έπαιζε ρόλο ότι είχε βρέξει και δέν έβρισκε πρόσφυση, αλλά με απογοήτευσε......Περίμενα κάτι παραπάνω...

Έσυ arisgti τί έχεις πάνω;;; Τα 10 που λές τί είναι;;

Link to comment
Share on other sites

EIDA GOLF V R32 DSG APO 250HP KAI 350NM NA GINETE 405HP KAI 530NM

STO GTI GIATI NA MHN GINETE????

Μαρίνο έχουν άλλο κιβώτιο αυτά...

Είναι η "δυνατή" έκδοση του DSG απο το 3.2 TT...

Έχει και μεγαλύτερο "όριο" απο ότι ξέρω.

Οπότε άλλη φάση...

Link to comment
Share on other sites

EIDA GOLF V R32 DSG APO 250HP KAI 350NM NA GINETE 405HP KAI 530NM

STO GTI GIATI NA MHN GINETE????

Αν τα δίνανε όλα στο Gti τι θα κρατούσανε για το R32 ρε φιλαράκο; Έχει άλλο λογοσμικό και τελείως διαφορετική χαρτογράφηση. 405 είπες ε; Και 53 κιλά ροπής ε; :blink::blink:

Και για πες, έχει και πατέρα βενζινά;

Αυτά "ακούγονται"..

Ίσως βέβαια να έπαιζε ρόλο ότι είχε βρέξει και δέν έβρισκε πρόσφυση, αλλά με απογοήτευσε......Περίμενα κάτι παραπάνω...

Σε απογοήτευσε; ;) Ίσως δεν υπήρχε πρόσφυση, ίσως το παλικάρι δεν το είχε συνηθίσει ακόμα και ακόμα ίσως να μην το πίεσε τόσο όσο εσύ το αυτοκίνητο. Μιλάμε για αλλαγές τέλειες και σε κλάσματα του δευτερολέπτου. Δεν τίθετε θέμα αν το manual είναι καλύτερο από το DSG. Είναι έτη φωτός μακριά. Στη βελτίωση χάνει επειδή είναι κάτι καινούργιο και μόνο αυτό. Και αν σε απογοήτευσε, σκέψου ότι εσύ πάλευες να κάνεις τις καλύτερες αλλαγές και που σίγουρα μερικές από αυτές τις κάρφωνες δυνατά, βλάπτοντας έτσι τον δίσκο, και ο άλλος το μόνο που είχε να κάνει ήταν να παίζει τα δαχτυλάκια του. Εγώ και εσύ ιδρώνουμε και οι άλλοι είναι σαν να παίζουν playstation. ;)

@ενωθηκαν 2 ποστ

Edited by NforN_xronis
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου επειδη με ενδιαφερει παρα παρα πολυ το οτι το DSG εχει ορια ροπης, και εαν τα ξεπερασεις θα υπαρχει προβλημα στο μελλον του DSG, παρακαλω πολυ εαν γνωριζει καποιος κατι υπευθυνα ας με συμβουλεψει, γιατι θελω να δωσω την παραγγελια του αυτοκινητου μου, και εχω κολησει σε αυτο το θεμα.

Να το παρω με DSG ή οχι????

Tα πλεονεκτηματα του σειριακου κιβωτιου ειναι τα εξης.

1)Αμεση αλλαγη ταχυτητων,οι οποιες γινονται αστραπιαια ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΝΑ ΧΑΛΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ!

2)Η οδηγηση στην κινηση γινεται εντελως ξεκουραστα

3)Σε περιπτωση που μιλαμε για 2 νορμαλ 200 ιππων αυτοκινητα αυτο με το DSG θα ειναι ΟΡΙΑΚΑ μπροστα,εφοσον εχουμε στα αυτοκινητα μεσους οδηγους και οχι τον Vatanen!Αλλα οσο καλος "πιλοτος" κ να σαι ποσο αξιοπιστα θα μπορεις να κανεις αλλαγες 2α-3η η 4η-5η σε 0,2sec? καποιες στιγμες θα σου "ξεφυγουν" κ θα σμπαραλιασεις το κιβωτιο!

Τα πλεονεκτηματα του μηχανικου κιβωτιου ειναι τα εξης.

1)Κοστιζει φθηνοτερα

2)Ο συμπλεκτης της luk των 240mm ειναι πολυ ανθεκτικος!αυτο βεβαια δεν παιζει ρολο οταν το αυτοκινητο ειναι νορμαλ,αφου κ οι 2 μεταδοσεις αντεχουν την ροπη των 280nm, αλλα οταν αρχισουν οι μετατροπες εχει ιδιαιτερη βαρυτητα!Ηδη με σωστο προγραμμα σε stage 1 η ροπη φτανει τα 41-42 χγρμ στο 1,4bar!Hδη ειμαστε εκτος οριων ροπης του DSG!

Kαι ποιος ξερει ποτε και αν θα βγουν βελτιωτικα παρτς(πχ ενισχυμενα δισκακια κλπ) μεταδοσης για DSG?Παντως για το golf 4 r32 240ps εν εχει βγει τιποτα!Τα R32 βεβαια εχουν ισχυροτερη μεταδοση...Γενικα θα σου συστηνα να το αποφυγεις αν σκοπευεις να κινηθεις σε μεγαλα νουμερα ροπης (πχ 40+ χγρμ).Παντως στον εγκεφαλο της bosch υπαρχει πληρης χαρτογραφηση της Ν75 με τρισδιαστατο χαρτη (Φορτιο - στροφες - παλμος)

και απιστευτη αναλυση περιοχων(ειληκρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι χρησιμοποιουν boost controller(ρητορικη ερωτηση...))και μπορεις να κανεις οτι θες(αν ξερεις βεβαια...).Σοβαρες εταιριες (πχ Β&Β) κρατανε ιδια ροπη στα DSG και δεν την αυξανουν ανεξελεγκτα ακομα και σε big turbo!

Eλπιζω να σε καλυψα...Η επιλογη δικη σου!

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλαρακια!!

Με καλυψατε απολυτα.

Απο τη στιγμη που βραζει το αιμα μου να το ανεβασω στα 40 κιλα ροπης, ξεχναω και το DSG.

Ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια που με ενημερωσαν τοσο σχολαστικα.

Aυτη την εβδομαδα θα παω να το παραγγειλω, αλλα επειδη θελω πολλα και διαφορα αξεσουαρ, προβλέπω αρκετα μεγαλη παραδοση.

Τι να κανουμε? Το καλο πραγμα αργει να γινει!!

Παλι καλα που εχω και τη τζιπαρα μου (RAV 4 ) και δεν βιαζομαι ιδιαιτερα.

Το polaki που γραφω οτι εχω, θα το δωσω για την αγορα του GTI.

(εχω βρει ειδη αγοραστη που θα το παρει cash!!!)

Και παλι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τι ευχαριστείς;Αφού ξέρεις ότι ψοφάμε για κάτι τέτοια. Τέτοια θέματα να μας απασχολούν πάντα. tongue.gif

¶ντα με το καλό και υπομονή. Είναι μακρύς ο δρόμος για την παραλλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Για κοιτάξτε το παρακάτω link όσων αφορά τα 40 kg ροπής για DSG

http://www.mtm-online.de/en/index.php?nav=...um=MGO5200313FX

Καλώς τον master. Και έλεγα πότε θα μιλήσει ο ειδικός. Από ότι διάβασα μέχρι 40 κιλά κανάνα πρόβλημα. Το κάνανε το θαύμα τους. Αλλά και τα 11.203 είναι πολύ καλά. Βοήθησε όμως. Πως γίνεται με 2.500€ να το φτάνεις 280 άλογα και για 53 παραπάνω να δίνεις άλλα 10.000€ Πείτε με ηλίθιο αλλά δεν το καταλαβαίνω. Είπαμε 1ο στάδιο, πρόγραμμα, εξάτμιση και φίλτρο. Για τα 313 θα αλλάζει τουρμπίνα, ιντερκούλερ και τι ακόμα; Φρένα αναρτήσεις και όλα τα συναφή;

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Καλώς τον master. Και έλεγα πότε θα μιλήσει ο ειδικός. Από ότι διάβασα μέχρι 40 κιλά κανάνα πρόβλημα. Το κάνανε το θαύμα τους. Αλλά και τα 11.203 είναι πολύ καλά. Βοήθησε όμως. Πως γίνεται με 2.500¤ να το φτάνεις 280 άλογα και για 53 παραπάνω να δίνεις άλλα 10.000¤ Πείτε με ηλίθιο αλλά δεν το καταλαβαίνω. Είπαμε 1ο στάδιο, πρόγραμμα, εξάτμιση και φίλτρο. Για τα 313 θα αλλάζει τουρμπίνα, ιντερκούλερ και τι ακόμα; Φρένα αναρτήσεις και όλα τα συναφή;

Όταν θες ένα αμάξι ''εργοστασιακό'' με 313ps θα πρέπει να χώσεις και το 10άρικο Γιώργο.

Νεότερα την Παρασκευή :) και αναλυτικά πλέον ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Nightangel εσυ εχεις απολυτη εμπιστοσυνη στην MTM οτι θα σου κανει το DSG 39,5 κιλα ροπης και θα αντεξει για παντα?

Ενταξει λεει οτι γινετε. Και εγω το εχω δει γιατι το εχει κανει γνωστος μου. Το θεμα ειναι για ποσο θα αντεξει!!! Βεβαια ο γνωστος μου δεν το εχει κανει με ΜΤΜ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Nightangel εσυ εχεις απολυτη εμπιστοσυνη στην MTM οτι θα σου κανει το DSG 39,5 κιλα ροπης και θα αντεξει για παντα?

Ενταξει λεει οτι γινετε. Και εγω το εχω δει γιατι το εχει κανει γνωστος μου. Το θεμα ειναι για ποσο θα αντεξει!!! Βεβαια ο γνωστος μου δεν το εχει κανει με ΜΤΜ.

Όταν μπαίνουν στον χορό τέτοια ονόματα, δεν νομίζω ότι υπάρχουν μεγάλα περιθώρια αμφισβίτησης. Η MTM δεν είναι κάποια τυχαία στο χώρο. Στο R32 όπως είχε αναφέρει ο Μαρίνος, έχει φτάσει στο καθόλου ευκαταφρόνητο 50 για την ροπή. Με DSG πάντα. Κάποιο τρόπο θα βρήκανε και για το δικό μας τα τσακάλια και θα ξεπεράσανε τα προβλήματα. Και εσύ ρωτάς αν θα αντέξει για πάντα... closedeyes.gifclosedeyes.gifclosedeyes.gif

Θα αντέξει σίγουρα μέχρι να του βάλεις πάνω το κιτ με τα 400 άλογα :);):baby:

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Φιλε μου Nightangel εσυ εχεις απολυτη εμπιστοσυνη στην MTM οτι θα σου κανει το DSG 39,5 κιλα ροπης και θα αντεξει για παντα?

Ενταξει λεει οτι γινετε. Και εγω το εχω δει γιατι το εχει κανει γνωστος μου. Το θεμα ειναι για ποσο θα αντεξει!!! Βεβαια ο γνωστος μου δεν το εχει κανει με ΜΤΜ.

Μονολεκτικά θα σου απαντούσα ''ΝΑΙ''

Αλλά μήπως γνωρίζεις ποια άλλη εταιρεία εκτός από την Motoren Technik Mayer ''σκαλίζει'' επίσημα Ferrari,Lamborghini,Bentley και Porsche ?

Εφ' όσων οι παραπάνω φίρμες εμπιστεύονται τα διαμάντια τους,τότε εμπιστεύομαι και εγώ ΑΠΟΛΥΤΑ το Φολκσβάγκεν μου ;)

Θα μπορούσα να σου πω περισσότερα, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ. :baby:

Όποιοι κατάλαβαν, κατάλαβαν :)

Link to comment
Share on other sites

Μονολεκτικά θα σου απαντούσα ''ΝΑΙ''

Αλλά μήπως γνωρίζεις ποια άλλη εταιρεία εκτός από την Motoren Technik Mayer ''σκαλίζει'' επίσημα Ferrari,Lamborghini,Bentley και Porsche ?

Εφ' όσων οι παραπάνω φίρμες εμπιστεύονται τα διαμάντια τους,τότε εμπιστεύομαι και εγώ ΑΠΟΛΥΤΑ το Φολκσβάγκεν μου ;)

Θα μπορούσα να σου πω περισσότερα, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ. ;)

Όποιοι κατάλαβαν, κατάλαβαν ^_^

H συγκεκριμενη εταιρεια φιλε Στεφανε,ειναι απλα και μακραν Η καλυτερη και πιο αξιοπιστη απο ολες τις αλλες μαζι.

Μπορει να ειναι πανακριβη,αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις,ο,τι πληρωνεις παιρνεις.

Η αξιοπιιστια και η σιγουρια που σου δινει,και οχι τυχαια,την κανει πιστευω την καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Like 272 HP, but in addition with MTM exhaust mani fold, turbocharger, air inlet max. torque about 395 Nm Also possible with DSG gearbox !!!

επιτελους!!!!

πρέπει να μαθουμε εαν αλλαζουν τιποτα ή οχι!

backstage απο μεσα απο την giac δοκιμάσουν ενα gti με dsg με αλλαγμένη τουρμπινα και ροπη αλλουυυυυ και ως τωρα κανένα προβλημα.

λιγο υπομονη πρέπει να κανουμε και εμεις!!!

για δειτε και αυτο το λινκ

http://www.mtm-online.de/en/index.php?nav=3&subnav=2&id=25

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.