Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Puck, προφανώς είσαι ο ενας εκ των δυο ιδιοκτητών GTI που πηγαίνει στον Γρατσία με αλλόκοτους κωδικούς από ανταλλακτικά... Το λέω γιατι ο δεύτερος είμαι εγώ. Τουλάχιστον αυτά ήταν τα λόγια του Κώστα στα ανταλλακτικά. Είμαστε και γείτονες, μένω απέναντι από την Ελληνογαλλική Σχολή και βλέπω το πίσω μέρος του Πλαισίου. Τέλος πάντων, εντελώς πληροφοριακά 'εβαλα την 'G' και τον σωλήνα με τη βαλβίδα (απίστευτο πακέτο να μπει η φλάντζα με τη θερμοασπίδα) αλλά δεν είχα διαρροή ούτως ή άλλως ώστε να δω κάποια βελτίωση. Αυτό που μοιάζει με N75 ειλικρινά πρώτη φορά το βλέπω, που σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις? Εϊχα σκεφθεί να κάνω κάποια πατέντα με μια τέτοια ώστε να αντικαταστήσω την εργοστασιακή σκάστρα με μια Greddy Type RS που μου έχει περισσέψει αλλά μάλλον θα περιμένω τη λύση της Forge. Επίσης, αν θες βοήθεια με τα ντουλαπάκια έχω αγοράσει τον κατάλληλο πριτσιναδόρο για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Στη θέση του οδηγού προτίμησα να βάλω τον εργοστασιακό πυροσβεστήρα όμως που ομολογουμένως ακροβατεί μεταξύ σπορ πινελιάς και καγκουριάς...

Και μια ερώτηση προς όλους: Ο BWA μου έχει την αντλία υψηλής (Hitachi) με κωδικό 'F'. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει δυο trial προγράμματα και έχω λιώσει στις διακοπές. Είδα στο ETKA πως παρουσιάστηκε και η 'H'. Την έχει δοκιμάσει κανείς? Υπάρχει και η πολυαναμενόμενη λύση της APR αλλά μάλλον θα έχω πεθάνει από γεράματα μέχρι να παρουσιαστεί... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, θα προσπαθήσω να έρθω και σε κάποια συνάντηση αν και δε γνωρίζω κανέναν (έχω μείνει προσκολλημένος στο ΤΤ CLub εδώ και 6 χρόνια)...

Link to comment
Share on other sites

χεχεχεχεχε, αχ αυτον τον κώσταααααααα.....Μου κάνει "τι σκατα εχετε εσεις με τα gti Και με τραβάτε με παραγγελειες εξωτερικου?"χεχεχε

Αυτο που μοιαζει με Ν75 , ειναι η Ν75 , είναι η καινουργια του S3...

αντε να τα πουμε απο κοντα....

Link to comment
Share on other sites

Puck, προφανώς είσαι ο ενας εκ των δυο ιδιοκτητών GTI που πηγαίνει στον Γρατσία με αλλόκοτους κωδικούς από ανταλλακτικά... Το λέω γιατι ο δεύτερος είμαι εγώ. Τουλάχιστον αυτά ήταν τα λόγια του Κώστα στα ανταλλακτικά. Είμαστε και γείτονες, μένω απέναντι από την Ελληνογαλλική Σχολή και βλέπω το πίσω μέρος του Πλαισίου. Τέλος πάντων, εντελώς πληροφοριακά 'εβαλα την 'G' και τον σωλήνα με τη βαλβίδα (απίστευτο πακέτο να μπει η φλάντζα με τη θερμοασπίδα) αλλά δεν είχα διαρροή ούτως ή άλλως ώστε να δω κάποια βελτίωση. Αυτό που μοιάζει με N75 ειλικρινά πρώτη φορά το βλέπω, που σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις? Εϊχα σκεφθεί να κάνω κάποια πατέντα με μια τέτοια ώστε να αντικαταστήσω την εργοστασιακή σκάστρα με μια Greddy Type RS που μου έχει περισσέψει αλλά μάλλον θα περιμένω τη λύση της Forge. Επίσης, αν θες βοήθεια με τα ντουλαπάκια έχω αγοράσει τον κατάλληλο πριτσιναδόρο για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Στη θέση του οδηγού προτίμησα να βάλω τον εργοστασιακό πυροσβεστήρα όμως που ομολογουμένως ακροβατεί μεταξύ σπορ πινελιάς και καγκουριάς...

Και μια ερώτηση προς όλους: Ο BWA μου έχει την αντλία υψηλής (Hitachi) με κωδικό 'F'. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει δυο trial προγράμματα και έχω λιώσει στις διακοπές. Είδα στο ETKA πως παρουσιάστηκε και η 'H'. Την έχει δοκιμάσει κανείς? Υπάρχει και η πολυαναμενόμενη λύση της APR αλλά μάλλον θα έχω πεθάνει από γεράματα μέχρι να παρουσιαστεί... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, θα προσπαθήσω να έρθω και σε κάποια συνάντηση αν και δε γνωρίζω κανέναν (έχω μείνει προσκολλημένος στο ΤΤ CLub εδώ και 6 χρόνια)...

Kαπου διαβασα οτι η αντλια του s3 δεν ταιριαζει σε εμας λογω εκκεντροφορων και οτι η παροχη της ειναι ιδια με την δικια μας!Τωρα δεν νομιζω να το εχει δοκιμασει κανενας μας!Οσο για την σκαστρα (πατεντα της atp turbo που βαζει οποια μηχανικη θες )το εχω δοκιμασει και θα σου ελεγα ΜΑΚΡΥΑ!Με τα περι διακοπων τελικα υπαρχει καποιο προγραμμα το οποιο δειχνει να δουλευει και μαλιστα πολυ δυνατα και χωρις κοψιματα!!Αν θες μπορω να σου πω με πμ!

Link to comment
Share on other sites

Kαπου διαβασα οτι η αντλια του s3 δεν ταιριαζει σε εμας λογω εκκεντροφορων και οτι η παροχη της ειναι ιδια με την δικια μας!Τωρα δεν νομιζω να το εχει δοκιμασει κανενας μας!Οσο για την σκαστρα (πατεντα της atp turbo που βαζει οποια μηχανικη θες )το εχω δοκιμασει και θα σου ελεγα ΜΑΚΡΥΑ!Με τα περι διακοπων τελικα υπαρχει καποιο προγραμμα το οποιο δειχνει να δουλευει και μαλιστα πολυ δυνατα και χωρις κοψιματα!!Αν θες μπορω να σου πω με πμ!

Τί μανία σας έχει πιάσει όλους και αλλάζετε τα ανταλακτικά σαν τα πουκάμισα....Τσ τσ τσ.....

Γιατί ρε δέν αφήνετε τα αμαξάκια σας ήσυχα μέχρι να βγούν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ λύσεις, και τρέχετε να βάλετε ότι μαλακια σας πετάνε στο vortex ( γιατι μόνο εκεί κάνουν απο τις καλές...τις χοντρές...)

Αντί να κάνετε αλλαγές που αξίζουν, όπως ένα καλό short shift, μιά ανάρτηση, έχετε πάρει σβάρνα το ΕΤΚΑ και....βίδες.

Δέν είναι δύσκολο να βρεί κανείς την σειρά των πραγμάτων.Γιατί θέλετε να γίνετε και καλα οι πρωτοπόροι;

Ο άλλος έφτιαξε πατέντα για το PCV και η homemade βαλβίδα του έσπασε και κόλησε στην μηχανή!!

Πρέπει να πάθετε για να μάθετε;;;;

Τί να πώ.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μοιαζει με Ν75 , ειναι η Ν75 , είναι η καινουργια του S3...

Όταν λες S3 εννοείς ότι δέν ήταν για τον δικό σου κωδικό αλλά για το S3 και εσύ απλά θεώρησες ότι είναι καλό να την βάλεις;;;

Ή σου είπε το παληκάρι στα ανταλακτικά ότι είναι....καλύτερη.....

Περίεργα πράγματα......

Link to comment
Share on other sites

Τί μανία σας έχει πιάσει όλους και αλλάζετε τα ανταλακτικά σαν τα πουκάμισα....Τσ τσ τσ.....

Γιατί ρε δέν αφήνετε τα αμαξάκια σας ήσυχα μέχρι να βγούν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ λύσεις, και τρέχετε να βάλετε ότι μαλακια σας πετάνε στο vortex ( γιατι μόνο εκεί κάνουν απο τις καλές...τις χοντρές...)

Αντί να κάνετε αλλαγές που αξίζουν, όπως ένα καλό short shift, μιά ανάρτηση, έχετε πάρει σβάρνα το ΕΤΚΑ και....βίδες.

Δέν είναι δύσκολο να βρεί κανείς την σειρά των πραγμάτων.Γιατί θέλετε να γίνετε και καλα οι πρωτοπόροι;

Ο άλλος έφτιαξε πατέντα για το PCV και η homemade βαλβίδα του έσπασε και κόλησε στην μηχανή!!

Πρέπει να πάθετε για να μάθετε;;;;

Τί να πώ.....

+1

Link to comment
Share on other sites

Έλεος ρε RS, πάνω που είχα αρχίσει να σε συμπαθω ρε παιδάκι μου,

Δεν εννοουσα οτι είναι του S3, so είναι καλυτερη...Είναι η revised version της ν75, που δεν έχω αλλάξει εδω και καιρο, οπως σου είπα είχα καποια προβλήματα και το είχαμε εντοπίσει στην ν75 , αφου τα προβλήματα ήταν κόπια με τα δικά σου...Οπότε ηρέμισε λίγο και μην ανεβάζεις θερμοκρασία, ίσως να επωφελιθείς και εσύ απο κάποιους σαν και εμάς.....

Link to comment
Share on other sites

Έλεος ρε RS, πάνω που είχα αρχίσει να σε συμπαθω ρε παιδάκι μου,

Δεν εννοουσα οτι είναι του S3, so είναι καλυτερη...Είναι η revised version της ν75, που δεν έχω αλλάξει εδω και καιρο, οπως σου είπα είχα καποια προβλήματα και το είχαμε εντοπίσει στην ν75 , αφου τα προβλήματα ήταν κόπια με τα δικά σου...Οπότε ηρέμισε λίγο και μην ανεβάζεις θερμοκρασία, ίσως να επωφελιθείς και εσύ απο κάποιους σαν και εμάς.....

Δέν πειράζει άν δέν με συμπαθείς.

Εγώ προσπαθώ να προλάβω το στύλ "του S3 άρα είναι για παραπάνω άλογα..." καταστάσεις.

Τα ανταλακτικά έχουν κωδικό για ΕΝΑ ΣΚΟΠΟ.Για να ταιριάζουν με το αμάξι σου.Το....τελευταίο γράμμα, δέν σημαινει υποχρεωτικά και καλύτερη ή "βελτιωμένη" απόδοση.

Μπορεί νατί να φτιάξεις κάτι...να το χαλάσεις......

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοω "του s3 αρα παραπάνω αλογα"

Απλα για να βγαίνει ένα ανταλλακτικο για το s3 που θεωρητικά έχει 265 άλογα τότε θα έχει μεγαλύτερες ανοχές απο ένα ανταλλακτικό για 200.Ετσι δεν είναι?

Και ναι ίσως με ανταλλακτικα απο το s3 Να παίρνεις άλογα(πόσοι έχουνε κάνει s3 setup σε 20vt?).Αλλα με σημαντικά ανταλλακτικα(μπεκ, τουρμπο κτλ) και οχι με μια N75, οπως εγω, δεν την πήρα επειδη είχε την σήμανση s3, την πήρα επειδη ήταν ο ίδιος κωδικός με την δικιά μου απλα revised, η δικια μου Β αυτη F...

simple as that...

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά ο μόνος λόγος που κάνω τέτοιες αναβαθμίσεις είναι για να προλάβω πιθανές βλάβες στο μέλλον. Αν φερ' ειπείν είχα τη 'B' σκάστρα στο αυτοκίνητο, δε βλέπω τον λόγο να μην αναβαθμιστώ στη 'C' που θεωρητικά έχει διάφραγμα μεγαλύτερης αντοχής. Ομοίως με τη βαλβίδα PCV, δε θα κάτσω να δω αν θα μου πετάει τα λάδια από την τάπα του καπακιού για να την αλλάξω. Τα ανταλλακτικά αυτά είναι στην κυριολεξία στην φθήνια και το θεώρησα σώφρον να τα αντικατασταστήσω για παν ενδεχόμενο. Ομοίως με την αντλία. Όντως του S3 δουλεύει στα ίδια bar με τη δική μας, αλλά μήπως ο χρόνος απόκρισης είναι καλύτερος γιατι αυτό είναι το πραγματικό ζήτημα. Αν δεν εξασφαλίσω την ομαλή λειτουργία κάποιων εξαρτημάτων δε μπορώ να προχωρήσω.

Εξάλλου, οι προτεραιότητές μου έχουν αλλάξει πολύ με το Golf. Στο TT είχα και short shifter, βολάν μονής μάζας και δίσκο εξάφτερο με τακάκια kevlar και θηριώση ελατήρια για να μη σκορτσάρει αλλά και πλατώ Sachs Racing. Είχα επίσης δοκιμάσει την PSS9 με τα δικά της ελατήρια πίσω, μετά με ελατήρια από την coilover της H&R γιατι τα πρώτα ήταν ελαττωματικά, τέλος πήγα σε KW Variant III. Το 2001 μου στοίχισε ενα κάρο χρήματα μόνο το K-Mac camber kit για να έχω σωστές ρυθμίσεις πίσω. Μπορώ επίσης να σου πω χίλιες δυο ιστορίες για τα φρένα από 993 Turbo 4 που είχα τοποθετήσει και το τι πατέντα ήθελαν με αποστάτες, τι τραβούσα κάθε φορά που έπρεπε να βγουν οι ζάντες και πόσο προσεκτική ζυγοστάθμιση ήθελαν. Το αποτέλεσμα ήταν ενα αυτοκίνητο πολύ καλοστημένο για πίστα και για εκκινήσεις που σου έβγαζε τα σφραγίσματα στις ελληνικές λακκούβες και που δε μπορούσε να οδηγηθεί εύκολα από άλλους (γυναίκα κλπ). Πέρασαν έξι χρόνια και ωρίμασα, αφού όμως έδωσα ενα κάρο χρήματα σε ενα σωρό 'επαγγελματίες' του βελτιωτικού χώρου. Πίστεψέ με, σιχάθηκα τους πάντες. Επίσης συνειδητοποίησα πως αν θες να κάνεις ενα αυτοκίνητο αρκετά πιο γρήγορο απ' ότι είναι τότε καλύτερα να το πουλήσεις και να πάρεις εξ' αρχής κάτι πραγματικά πιο γρήγορο. Για τον λόγο αυτό έχω μια 996 C4. Όσον αφορά το Golf, ειλικρινά διάλεξα DSG μόνο και μόνο για να μην ασχολούμαι με Short shifters, με δισκόπλατω και βολάν, με ζημιές από λάθος κατεβάσματα ή χαμένες αλλαγές. Επίσης έχω ορκιστεί πως δε θα αλλάξω ποτέ ανάρτηση στο GTI αφού σχεδόν πάντα το αυτοκίνητο γίνεται πιο απόλυτο ενώ στις καθημερινές διαδρομές υποφέρει. Θα ήθελα λίγα παραπάνω άλογα και λίγο καλύτερα φρένα, δοκίμασα το πρώτο και κόλλησα στο πρόβλημα με την αντλία. Το δεύτερο δε νομίζω να το επιχειρήσω άμεσα. Πάντα όμως είμαι σχολαστικός με τα αυτοκίνητά μου και φροντίζω να τους κάνω τα διάφορα 'updates'. Ή τουλάχιστον αυτά που κρίνω απαραίτητα!

Τώρα για τη N75 δε θα το δοκιμάσω. Μπορεί να έχει άλλο duty cycle και να μη λειτουργήσει σωστά. Τα έχω περάσει και αυτά στο παρελθόν... :D

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια βλέπω και μετανιώνω που πήρα το DSG... protest.gif:wub:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά διαβάζω, και για αυτό προσπαθώ να σας προλάβω.

Έχουμε και λέμε λοιπόν.....

1)Κανείς δέν είπε να μήν αλλάξεις ανταλακτικό, αλλά ΜΟΝΟ όταν αυτό παρουσιάζει βλάβη, και τότε μόνο είναι ευκαιρία να

βάλεις νεότερη έκδοση ΑΛΛΑ...

2)Πάντα κοιτάμε να βάλουμε την νεότερη έκδοση του ανταλακτικού, που το ΕΤΚΑ όμως ΔΙΝΕΙ για το αμάξι μας.Τί σημαίνει αυτό;;

Άν πάς στην DV και το αμάξι σου έχει την "Β" και ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ τότε την αλλάζεις και βάζεις την "C" εφ'οσον βέβαια το "επιτρέπει" το ΕΤΚΑ....

3)ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ απλά ένα εξάρτημα α)βασιζόμενος τα λεγόμενα των άλλων (που ένας θεός ξέρει τί έχουν κάνει στο αμάξι τους...) και β) μόνο και μόνο διαβάζοντας το τελευταίο γράμμα του ανταλλακτικού.ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ που υπάρχουν αυτά τα γράμματα, και δέν είναι πάντα για να

επισημαίνουν "βελτίωση".Και εξηγούμαι....

Κάποιος βασιζόμενος στα λεγόμενα άλλων (που και αυτοί απλά έχουν "ακούσει") πάει και βάζει (όπως αναφέρθηκε πιο πάνω) την έκδοση X (π.χ.) απο την Ν75, πιθανολογόντας ότι αφου είναι για αμάξι με περισσότερα άλογα, σίγουρα καλό θα κάνει παρά κακό....Και λέμε τώρα.....ΕΦΟΣΟΝ Η DV είναι ηλεκτρονικά ελεγχόμενη, και ενεργεί σε συγκεκριμένα σήματα (voltage) απο τον εγκέφαλο, ΠΩΣ πιστεύει κάποιος ότι η Κ04 έχει το ίδιο management με την Κ03 και κατα συνέπεια τα σήματα απο τον εγκέφαλο (του Κ03 αυτοκινήτου) έχουν το ίδιο αποτέλεσμα στην Ν75 που προορίζεται για την Κ04 ;;;Και άν η Ν75 δέν είναι ON/OFF αλλά έχει ενδιάμεσα voltage ελέγχου, ΠΩΣ αυτά επιρεάζουν την συμπεριφορά του συστήματος εκτόνωσης;;;

Παράδειγμα 2ο.....

Κάποιος ανέφερε την αντλια του S3 σαν "βελτιωτικό"....Μπορεί κάποιος να σκέφτηκε να αλλάξει την αντλία του Gti με αυτή του S3 για να "λύσει" πιθανά προβλήματα...Σκέφτηκε κανείς ότι δέν πρόκειται για μια απλή αντλία, αλλά για μία μηχανική με κίνηση απο τους εκκεντροφόρους;;;

Το γεγονός ότι το S3 έχει ΑΛΛΟΥΣ εκκεντροφόρους, και πιθανώς το σύστημα έχει ρυθμιστεί πάνω σε αυτήν την "σχέση" το σκέφτηκα κανείς;;;

Παράδειγμα 3ο

Όταν εγώ άλλαξα την βάση μηχανής , το ΕΤΚΑ μου έβγαζε 2 διαφορετικούς κοδικούς για της ΒΙΔΕΣ της βάσεις.Ο ένας ήταν ειδικά για το VIN μου ενώ ο άλλος υπήρχε σαν revised κωδικός.ΕΣΕΙΣ ΠΟΙΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΑΤΕ;;;Γνωρίζετε άν το revision βγήκε σαν "βελτίωση" των εν λόγω βιδών (έσπαγαν δηλαδή;;:lol: ή απλά ίσως να άλλαξε το καπάκι του σασμάν στα νεότερα μοντέλα, και κατα συνέπεια τα "πάσα" στην υποδοχή των βιδών, κάνοντας υποχρεωτική την αλλαγή κωδικού την εν λόγω βίδας;;;Εγώ δέν μπορώ να το ξέρω...Αλλά ξέρω τί διάλεξα....

Τα παραπάνω είναι μερικές σκέψεις/παραδείγματα, για να βάλουν μερικούς σε σκέψη, γιατί τα πράγματα δέν είναι τόσο απλά.Το VIN search στο ΕΤΚΑ έχει ΕΝΑΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ.Δέν είναι τυχαίο.Μήν υπερβάλουμε λοιπόν και μήν τρέχουμε σε αλλαγές που αντί να μας ωφελείσουν, μπορεί να μας βλάψουν.

Και κάτι ακόμα, λίγο ποιό προσωπικό.Όταν εγώ λέω κάτι το λεώ γιατί ίσως γνωρίζω μερικά παραπάνω πράγματα.Δέν το λέω γιατί μου αρέσει να την "σπάω".Δικά σας είναι τα αμάξια ότι θέλετε τα κάνετε, και το φόρουμ είναι απλά για να εκφράεζεις απόψεις, ΟΧΙ για να τις επιβάλεις.

Όποιος άκουσε άκουσε...

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, λίγο ποιό προσωπικό.Όταν εγώ λέω κάτι το λεώ γιατί ίσως γνωρίζω μερικά παραπάνω πράγματα.Δέν το λέω γιατί μου αρέσει να την "σπάω".Δικά σας είναι τα αμάξια ότι θέλετε τα κάνετε, και το φόρουμ είναι απλά για να εκφράεζεις απόψεις, ΟΧΙ για να τις επιβάλεις.

Όποιος άκουσε άκουσε...

Το καλύτερο το κράταγες για το τέλος...Ίσως αυτό πρέπει να το βάλεις στην υπογραφή σου για να μην σε παρεξηγούν.. :lol:

Όσο για τα λάδια που λέγαμε χτες το site του Λαμπριανίδη είναι :ΛΑΔΙΑ

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

Αυτά διαβάζω, και για αυτό προσπαθώ να σας προλάβω.

Έχουμε και λέμε λοιπόν.....

1)Κανείς δέν είπε να μήν αλλάξεις ανταλακτικό, αλλά ΜΟΝΟ όταν αυτό παρουσιάζει βλάβη, και τότε μόνο είναι ευκαιρία να

βάλεις νεότερη έκδοση ΑΛΛΑ...

2)Πάντα κοιτάμε να βάλουμε την νεότερη έκδοση του ανταλακτικού, που το ΕΤΚΑ όμως ΔΙΝΕΙ για το αμάξι μας.Τί σημαίνει αυτό;;

¶ν πάς στην DV και το αμάξι σου έχει την "Β" και ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ τότε την αλλάζεις και βάζεις την "C" εφ'οσον βέβαια το "επιτρέπει" το ΕΤΚΑ....

3)ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ απλά ένα εξάρτημα α)βασιζόμενος τα λεγόμενα των άλλων (που ένας θεός ξέρει τί έχουν κάνει στο αμάξι τους...) και β) μόνο και μόνο διαβάζοντας το τελευταίο γράμμα του ανταλλακτικού.ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ που υπάρχουν αυτά τα γράμματα, και δέν είναι πάντα για να

επισημαίνουν "βελτίωση".Και εξηγούμαι....

Κάποιος βασιζόμενος στα λεγόμενα άλλων (που και αυτοί απλά έχουν "ακούσει") πάει και βάζει (όπως αναφέρθηκε πιο πάνω) την έκδοση X (π.χ.) απο την Ν75, πιθανολογόντας ότι αφου είναι για αμάξι με περισσότερα άλογα, σίγουρα καλό θα κάνει παρά κακό....Και λέμε τώρα.....ΕΦΟΣΟΝ Η DV είναι ηλεκτρονικά ελεγχόμενη, και ενεργεί σε συγκεκριμένα σήματα (voltage) απο τον εγκέφαλο, ΠΩΣ πιστεύει κάποιος ότι η Κ04 έχει το ίδιο management με την Κ03 και κατα συνέπεια τα σήματα απο τον εγκέφαλο (του Κ03 αυτοκινήτου) έχουν το ίδιο αποτέλεσμα στην Ν75 που προορίζεται για την Κ04 ;;;Και άν η Ν75 δέν είναι ON/OFF αλλά έχει ενδιάμεσα voltage ελέγχου, ΠΩΣ αυτά επιρεάζουν την συμπεριφορά του συστήματος εκτόνωσης;;;

Παράδειγμα 2ο.....

Κάποιος ανέφερε την αντλια του S3 σαν "βελτιωτικό"....Μπορεί κάποιος να σκέφτηκε να αλλάξει την αντλία του Gti με αυτή του S3 για να "λύσει" πιθανά προβλήματα...Σκέφτηκε κανείς ότι δέν πρόκειται για μια απλή αντλία, αλλά για μία μηχανική με κίνηση απο τους εκκεντροφόρους;;;

Το γεγονός ότι το S3 έχει ΑΛΛΟΥΣ εκκεντροφόρους, και πιθανώς το σύστημα έχει ρυθμιστεί πάνω σε αυτήν την "σχέση" το σκέφτηκα κανείς;;;

Παράδειγμα 3ο

Όταν εγώ άλλαξα την βάση μηχανής , το ΕΤΚΑ μου έβγαζε 2 διαφορετικούς κοδικούς για της ΒΙΔΕΣ της βάσεις.Ο ένας ήταν ειδικά για το VIN μου ενώ ο άλλος υπήρχε σαν revised κωδικός.ΕΣΕΙΣ ΠΟΙΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΑΤΕ;;;Γνωρίζετε άν το revision βγήκε σαν "βελτίωση" των εν λόγω βιδών (έσπαγαν δηλαδή;;:lol: ή απλά ίσως να άλλαξε το καπάκι του σασμάν στα νεότερα μοντέλα, και κατα συνέπεια τα "πάσα" στην υποδοχή των βιδών, κάνοντας υποχρεωτική την αλλαγή κωδικού την εν λόγω βίδας;;;Εγώ δέν μπορώ να το ξέρω...Αλλά ξέρω τί διάλεξα....

Τα παραπάνω είναι μερικές σκέψεις/παραδείγματα, για να βάλουν μερικούς σε σκέψη, γιατί τα πράγματα δέν είναι τόσο απλά.Το VIN search στο ΕΤΚΑ έχει ΕΝΑΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ.Δέν είναι τυχαίο.Μήν υπερβάλουμε λοιπόν και μήν τρέχουμε σε αλλαγές που αντί να μας ωφελείσουν, μπορεί να μας βλάψουν.

Και κάτι ακόμα, λίγο ποιό προσωπικό.Όταν εγώ λέω κάτι το λεώ γιατί ίσως γνωρίζω μερικά παραπάνω πράγματα.Δέν το λέω γιατί μου αρέσει να την "σπάω".Δικά σας είναι τα αμάξια ότι θέλετε τα κάνετε, και το φόρουμ είναι απλά για να εκφράεζεις απόψεις, ΟΧΙ για να τις επιβάλεις.

Όποιος άκουσε άκουσε...

Όπως και να έχει , εμένα δουλεύει αστέρι το αμάξι, και αυτο μπορει να το βεβαιωσει και ο αντώνης , που ανοιγουμε ανα τακτα χρονικα διαστηματα για να βλέπουμε αν το χ που βάλαμε έκανε διαφορα....

Και ναι οντως είχα πρόβλημα με την PCV...

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει , εμένα δουλεύει αστέρι το αμάξι, και αυτο μπορει να το βεβαιωσει και ο αντώνης , που ανοιγουμε ανα τακτα χρονικα διαστηματα για να βλέπουμε αν το χ που βάλαμε έκανε διαφορα....

Και ναι οντως είχα πρόβλημα με την PCV...

τον κραταω με το χαληναρι.τουλαχιστον μεχρι στιγμης δεν εχει κανει εκτεταμενες αλλαγες και αυτες οι αλλαγες που εχει κανει δεν εχουν επηρεασει αρνητικα ισα-ισα μπορω να πω οτι το αμαξι δουλευει καλυτερα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει καλύτερα και αυτό μπορεί να το ξέρει μόνο αυτός που το οδηγεί συνέχεια. Εγώ πάντως που το έκανα μια βόλτα χθες, τρελάθηκα. :rolleyes: :rolleyes: :blink: Πάντως δεν έχει άδικο ο GolfRS. Καθόλου άδικο.

@GolfRS, κανείς μα κανείς δεν έχει αμφισβητήσει το επίπεδο γνώσεων που έχεις. Τουλάχιστον όχι κάποιος από εμάς. Με τον τρόπο που τα γράφεις έχουμε πρόβλημα. Αν τα ποσταρίσματα σου ήταν όλα όπως τα παραπάνω, τότε θα είμασταν όλοι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

τον κραταω με το χαληναρι.τουλαχιστον μεχρι στιγμης δεν εχει κανει εκτεταμενες αλλαγες και αυτες οι αλλαγες που εχει κανει δεν εχουν επηρεασει αρνητικα ισα-ισα μπορω να πω οτι το αμαξι δουλευει καλυτερα. :rolleyes:

Εγώ πάλι δεν ξέρω αν το αμάξι πάει καλύτερα αλλά ακούγεται πολύ καλύτερα music.gifmusic.gif

Έχασα τίποτα καλό χτες βράδυ???

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.