Jump to content
geocha

Tsi 140 σε 170 αλογα....Ευκολα?

Recommended Posts

μην κολατε σε κωδικους τουρμπινας.ο.κ ειναι η βαση για να συγκρινουμε κατι αλλα μετρανε πολλα ακομα οπως το a/r φτερωτες αλλουμινια μαντεμια εισαγωγες το w/g και αλλα πολλα.δεν μιλαω συγκεκριμενα για το turbo του tsi vs turbo του gti,γιατι ετσι και αλλιως δεν γνωριζω τις διαφορες τους, αλλα γενικα <_<

τωρα για βελτιωση του tsi πιστευω οτι το πρωτο πραγμα που πρεπει να αλλαξει κανεις πριν ακομα και απο ενα απλο φιλτρο ειναι τα φρενα.προσωπικα ετσι θα εκανα και μετα θα ψαχνομουνα με αναρτησεις και αλογα αλλα αν ειναι να φτασει μακρια η βαλιτσα υπαρχει και ετοιμο......το gti tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

+1 για τα φρενα....

Με εχουν τρομαξει αρκετες φορες μεχρι που τα συνηθησα! tongue.gif

Εχουν πολυ μεγαλη διαδρομη μεχρι να εχεις ικανοποιητικο φρεναρισμα...

Τι βελτιωση μπορουμε να κανουμε?

Oversize δισκους , μηπως?

Link to comment
Share on other sites

Στην ενότητα των φρένων πρέπει να υπάρχουν κάποιες προτάσεις. Του R32 πάντως που ταιριάζουν γάντι, αλλά απαιτούν μεγαλύτερες ζάντες, πρέπει να κάνουν τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

κ03 φοραει μονο το gti!

Για οσους εψαχναν σε προηγουμενα post τι τουρμπινα φοραει το tsi,gt, ειναι της borg warner ko3, και ο compressor ειναι eaton m24. Αυτα για οσους ρωτουσαν κ οσους ειχαν αμφιβολιες οτι δεν ειναι ko3.

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

Για οσους εψαχναν σε προηγουμενα post τι τουρμπινα φοραει το tsi,gt, ειναι της borg warner ko3, και ο compressor ειναι eaton m24. Αυτα για οσους ρωτουσαν κ οσους ειχαν αμφιβολιες οτι δεν ειναι ko3.

και το gti?

Link to comment
Share on other sites

Kαι το GTI kο3 εχει. αλλα το turbo του tsi ειναι πιο ενισχυμενο για να αντεχει σε υψηλοτερες θερμοκρασιες fire.gif

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: υποθέτοντας ότι αλλάζουμε το πρόγραμμα στο TSi και του βάζουμε το μαμά GT, χρειάζεται να αλλαχθεί και το Intercooler (πέρα από φρένα κλπ) για να δουλεύει σωστά ο κνητήρας;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: υποθέτοντας ότι αλλάζουμε το πρόγραμμα στο TSi......

Οχι, η μηχανη κ ολο το υπολοιπο συστημα που περιλαμβανει τη μηχανη (intercooler κτλ) ειναι ακριβως η ιδια. Το μονο που αλλαζει ειναι η χαρτογραφηση του εγκεφαλου, και τα φρενα. Τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο και απλο φαινεται να περαστει το προγραμμα του GT

ΑΛΛΑ

που να παμε για να μας το περασουν χωρις περαιτερω παρατραγουδα

αξιοπιστιας και σπασιμο εγγυησης???

Επισης και με τι κοστος?

thanx

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο και απλο φαινεται να περαστει το προγραμμα του GT

ΑΛΛΑ

που να παμε για να μας το περασουν χωρις περαιτερω παρατραγουδα

αξιοπιστιας και σπασιμο εγγυησης???

Επισης και με τι κοστος?

thanx

μαλλον δεν θα γινει ποτε αυτο μεσω αντιπροσωπειας,μακαρι δηλαδη για in house αναβαθμισεις αλλα δεν το βλεπω.μπορεις ομως να ρωτησεις καποιον που αντιπροσωπευει βελτιωτικο οικο εξωτερικου που εχει καποια α πειρα και φημη και συνηθως δινουν πανω απο τα μαμα 170 του gt -_- .φυσικα εγγυηση αντιπροσωπειας δεν θα εχεις αλλα δεν μπορει να τα εχει ολα καποιος στην ζωη? ;)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν θα γινει ποτε αυτο μεσω αντιπροσωπειας,μακαρι δηλαδη για in house αναβαθμισεις αλλα δεν το βλεπω.μπορεις ομως να ρωτησεις καποιον που αντιπροσωπευει βελτιωτικο οικο εξωτερικου που εχει καποια α πειρα και φημη και συνηθως δινουν πανω απο τα μαμα 170 του gt :lol: .φυσικα εγγυηση αντιπροσωπειας δεν θα εχεις αλλα δεν μπορει να τα εχει ολα καποιος στην ζωη? -_-

Σιγουρα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα γι' αυτο διαλεγω τα 2 ακομη χρονακια εγγύησης

και μεχρι τοτε βλέπουμε.... :D

Προς το παρον με βλέπω για κατι πιο light, δηλαδη κανενα φιλτρακι και τελικο εξατμισης...

Βεβαια δεν περιμενω και θαυματα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και όμως η αντιπροσωπεία πλέον αναβαθμίζει με κανονική εγγύηση τον TSI 140 σε TSI 170. Μόλις πριν λίγες μέρες έκανα παραγγελία το TSI GT Sport 140 DSG και μου το επιβεβαίωσαν. Μάλιστα στην Αγγλία δεν υπάρχει πλέον η έκδοση GT στην παλιά μορφή της. Όλες οι εκδόσεις sport γράφουν GT sport στην μπροστινή μάσκα (που έχει πλέον αλλάξει και μοιάζει με του GTI) και πίσω TSI. Απλά υπάρχουν ιπποδυνάμεις 140 και 170 με διαφορετικές ζάντες και μέγεθος δισκόπλακων. Αυτά...Μπορείτε να το επιβεβαιώσετε στο www.volkswagen.co.uk.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι η αναβάθμιση αφορα την UK αντιπροσωπια και οχι την Ελληνικη γιατι

θα ειχε πεσει "σύρμα"...

Για να δουμε τι θα γινει στο Ελλαδα... new_grrrr.gif

Γιατι αμα ειναι να μην "σπαει" η εγγυηση, φευγω σουμπιτος!!! new_sugkrotima.gif

Βεβαια το 1000ακι ¤, το λιγοτερο, δεν το γλυτωνουμε rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Και όμως η αντιπροσωπεία πλέον αναβαθμίζει με κανονική εγγύηση τον TSI 140 σε TSI 170. Μόλις πριν λίγες μέρες έκανα παραγγελία το TSI GT Sport 140 DSG και μου το επιβεβαίωσαν. Μάλιστα στην Αγγλία δεν υπάρχει πλέον η έκδοση GT στην παλιά μορφή της. Όλες οι εκδόσεις sport γράφουν GT sport στην μπροστινή μάσκα (που έχει πλέον αλλάξει και μοιάζει με του GTI) και πίσω TSI. Απλά υπάρχουν ιπποδυνάμεις 140 και 170 με διαφορετικές ζάντες και μέγεθος δισκόπλακων. Αυτά...Μπορείτε να το επιβεβαιώσετε στο www.volkswagen.co.uk.

Στην Αγγλια φιλε μου το TSi ονομαζοταν Golf Sport και το αλλο GT οπως εδω. H καινουργια ονομασια GT Sport 140 kai 170 υπαρχει παντου πια.

Παντως ειμαι περιεργος να μας πεις, σε ποια αντιπροωπεια αναβαθμιζουν τον κινητηρα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να βοηθήσει.Το ανέβασα γιατί το forum δεν επιτρέπει μεγαλύτερο από 1.96mb.Δεν ξέρω αν το έχετε ήδη αλλα είναι αρκετά καλο.

Μην ακούω ότι τα τσι παθαίνουν ζημια και m@l@k13$.Einai από τα λίγα 1.400cc που μπορούν και κάνουν over 2.2 bar χωρίς να δημιουργείται το παραμικρό πρόβλημα.

Πίσω από αυτών τον κινητήρα εργάστηκαν άνθρωποι με γνώση μεράκι και τελειότητα στην δουλειά τους.

http://www.sharebigfile.com/file/194438/1-4tsi-pdf.html

ps:sorry gia ta greeklish.

Edited by konstantinos passat
@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα γι' αυτο διαλεγω τα 2 ακομη χρονακια εγγύησης

και μεχρι τοτε βλέπουμε.... ;)

Προς το παρον με βλέπω για κατι πιο light, δηλαδη κανενα φιλτρακι και τελικο εξατμισης...

Βεβαια δεν περιμενω και θαυματα! :)

κι ομως υπαρχουν συνεργασιες αντιπροσωπειών με βελτιωτικούς οίκους (PAzaropoulos - power LOgic ΑΠΑΙΣΙΟΣ ΚΑΙ ΚΛΕΦΤΗΣ ,Φιλοσίδης - REVO)

Link to comment
Share on other sites

Και όμως η αντιπροσωπεία πλέον αναβαθμίζει με κανονική εγγύηση τον TSI 140 σε TSI 170. Μόλις πριν λίγες μέρες έκανα παραγγελία το TSI GT Sport 140 DSG και μου το επιβεβαίωσαν. Μάλιστα στην Αγγλία δεν υπάρχει πλέον η έκδοση GT στην παλιά μορφή της. Όλες οι εκδόσεις sport γράφουν GT sport στην μπροστινή μάσκα (που έχει πλέον αλλάξει και μοιάζει με του GTI) και πίσω TSI. Απλά υπάρχουν ιπποδυνάμεις 140 και 170 με διαφορετικές ζάντες και μέγεθος δισκόπλακων. Αυτά...Μπορείτε να το επιβεβαιώσετε στο www.volkswagen.co.uk.

Sorry αλλα, Η μαμά vw δεν δέχεται την βελτιώσει του κινητήρα και ειδικά μέσω ecu reprogramming.Γιατί?

1.Γιατί θα το κάναν οι ήδη και το κέρδος θα έμπαινε στις δικιές τους τσέπες

2.Γιατί τα περιφερικά και όχι ο κινητήρας αλλοιώνονται λίγο περισσότερο

3.Γιατί τα πρώτα τσι με εγκέφαλο med9.5.10 προγραμματίζονταν σειριακά ενώ τα καινούρια 2006+ έχουν med17.5.10 και πρέπει να ανοιχτούν και να προγραμματιστούν με διαφορετικό τρόπο

4.Γιατί απλά οι γερμανοί πιστεύουν στο overengineering.

ps:.Πάντα υπάρχει τροπος να περασεις το αμαξι σου εγγυηση ακομα και αν εχει προγραμμα.

Edited by konstantinos passat
@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

Αν ξερει κανεις γερμανικα ας κανει μια μεταφραση.

βοηθάν οι εικόνες και οι πίνακες.Δεν το βρίσκεις εύκολα αυτό και μακάρι να το είχα στα Ελληνικά.

Edited by konstantinos passat
@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

Στην RORRIS ΕΠΕ μου είπαν ότι στο Service τους έχουν ήδη το πρόγραμμα αναβάθμισης. Το κόστος μου είπαν ότι είναι κοντά στα 1000Εuro. (H υπεύθυνη δεν θυμόταν το ακριβές ποσό) Επιπλέον με διαβεβαίωσε ότι η εγγύηση ισχύει κανονικά κατόπιν της αναβάθμισης. Το ίδιο περίπου μου είπαν και στον Φιλοσίδη αλλά όχι με τόση σαφήνεια όσο στην RORRIS ΕΠΕ. Επίσης μου είπαν απόλυτα υπεύθυνα (καθώς ήμουν επίμονος στην ερώτηση) ότι οι διαφορές του GT Sport 140 και GT Sport 170 στη βασική έκδοση είναι η διάμετρος των δισκόφρενων, οι ζάντες και το πρόγραμμα του εγκέφαλου του TSI.

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6

φιλε μου vw-gti-mk4

θα σε παρακαλουσα να γραφεις

με Ελληνικους χαρακτηρες

συμφωνα με τους ορους χρησης

του vwclub

ευχαριστω! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.