Jump to content
geocha

Tsi 140 σε 170 αλογα....Ευκολα?

Recommended Posts

ΑΝ είναι ίδια βλακεία με τον MED 17.5 όπως και με τα ΝΕΑ TSI (1.8 TFSI 160ps), στα Leon & Passat, τότε όντως ισχύει. Αυτό εκμεταλλεύεται ο Μπουλέκος και κράζει παράλληλο εγκεφαλάκι με 850 + ΦΠΑ, και τοποθέτηση δωρεάν σε 3 λεπτά..

Από την άλλη, η nothelle Λέει πως ήδη έβγαλε πρόγραμμα για 1.4 TSI 140, TSI 170, αλλά και 1.8 TSI 160.... Τώρα κατά πόσο ισχύει πως έχουν βρει το RSA key, ενώ όλος ο κόσμος ακόμα το ψάχνει... Γιατί αυτοί δεν βάζουν παράλληλο βέβαια, αλλά η nothelle συγκεκριμένα δεν κάνει ΟΥΤΕ σειριακό... Εχει μείνει στις εποχές που ξεκολούσες PCB....

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ είναι ίδια βλακεία με τον MED 17.5 όπως και με τα ΝΕΑ TSI (1.8 TFSI 160ps), στα Leon & Passat, τότε όντως ισχύει. Αυτό εκμεταλλεύεται ο Μπουλέκος και κράζει παράλληλο εγκεφαλάκι με 850 + ΦΠΑ, και τοποθέτηση δωρεάν σε 3 λεπτά..

Από την άλλη, η nothelle Λέει πως ήδη έβγαλε πρόγραμμα για 1.4 TSI 140, TSI 170, αλλά και 1.8 TSI 160.... Τώρα κατά πόσο ισχύει πως έχουν βρει το RSA key, ενώ όλος ο κόσμος ακόμα το ψάχνει... Γιατί αυτοί δεν βάζουν παράλληλο βέβαια, αλλά η nothelle συγκεκριμένα δεν κάνει ΟΥΤΕ σειριακό... Εχει μείνει στις εποχές που ξεκολούσες PCB....

Πως ακριβως δουλευει αυτο Αρη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι κάτοχος ενός Tsi 140 Sportline.

Η αλήθεια είναι ότι το αμάξι μετά τις 5.500 στροφές ψιλοκρεμάει. Επίσης μετά από ένα χρόνο και 20.000 χιλιόμετρα (και πάντα 100στάρα) , πολλές φορές νομίζω οτί πιά δεν πάει μια. Έχω διαβάσει αρκετά και έχω ακούσει ακόμα περισσότερα. Οι αναρτήσεις του είναι ίδιες με του GT. Για τα φρένα έχω μια μικρή αμφιβολία. Στα υπόλοιπα πάντως , η συγκεκριμένη έκδοση (SportLine) , είναι ίδια με το GT. .

εχουμε το ιδιο αυτοκινητο και σε δυναμομετρηση που εκανα την max horse power την αποδιδει κοντα στις 5000rpm(4987 για τους σχολαστικους)

και την μεγιστη ροπη 3790rpm.

ειναι λογικο να "κρεμαει".μαλλον σου φαινεται οτι κρεμαει εχοντας 24 κιλα περιπου ροπη απο...πριν βαλεις το κλειδι στην μιζα.....

ειναι λιγο δυσκολο να εχει "σωστη αισθηση"μεχρι κοφτη.δεν ειναι η φιλοσοφια του τετοια εξαλλου.μην ξεχνας οτι 140ps εχουμε δεν ειναι gti

γενικα σε αυτοκινητα με κοφτη τις 6900-7000rpm οι 6 ειναι αρκετες.

τα φρενα δεν ειναι ιδια(δυστυχως)με το gt

Link to comment
Share on other sites

Υπάεχουν προγράμματα και για med 17,5. Βέβαια το πρόγραμμα δε περνιέται σειριακά αλλά πρέπει να βγεί ο εγκέφαλος (δεν έχει σπάσει ακόμα το κλείδωμα για να περνάει μέσω obd)

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβως δουλευει αυτο Αρη?

3 φύσες κάνεις αποσύνδεση, και σύνδεση στον εγκέφαλο. Διαμεσολαβητής κοινώς είναι!

Link to comment
Share on other sites

3 φύσες κάνεις αποσύνδεση, και σύνδεση στον εγκέφαλο. Διαμεσολαβητής κοινώς είναι!

Αξιζει να το βαλω? Στα service αργοτερα δε θα το δουν οι τεχνικοι? Το ρωταω για το θεμα της εγγυησης αν παθει κατι το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να το βαλω? Στα service αργοτερα δε θα το δουν οι τεχνικοι? Το ρωταω για το θεμα της εγγυησης αν παθει κατι το αμαξι.
Ο προγραμματιστής κανονικά κρατά back up του "μαμα" προγράμματος, οπότε σε περιπτωση προβλήματος πρέπει με την ίδια διαδικασία να σου επαναφέρει το "μαμά". Τώρα για το αν ανιχνεύεται αυτό εξαρτάται απο το αν θα το ψάξει η αντιπροσωπεία -_-
Link to comment
Share on other sites

Την επομένη λοιπόν , πηγαίνω πάλι στην αντιπροσωπεία ( μπριζομένος και ευχαριστημένος από το update ) και τους σκάω την ερώτηση. Σημειοτέον, ο υπεύθυνος του συνεργείου είναι ο γιός του ιδιοκτήτη της αντιπροσωπείας.

<< Μπορώ να το ανεβάσω στα 170 με πρόγραμμα???>> Η απάντηση ήταν: << Και βέβαια, 800 ευρώ , με πρόγραμμα , και με άλλα 600 (πάλι με πρόγραμμα) στα 204, εδώ σε εμάς χωρίς ρίσκο και κανένα πρόβλημα.>>

Δηλαδή ? (τον ρώτησα εγώ)

Θα σου κανουμε νεα χαρτογράφηση εγκεφάλου όπως του GT και όλα θα είναι μιά χαρά.Και 170 και εγγυημένα και σίγουρα. Εδώ σε εμάς(ατνιπροσωπεία)

Το 204 μου ακούγεται πολύ τραβηγμένο αλλά το 170 με γαργαλαέι....

Τι λέτε...???

Ποια αντιπρωσοποια ειναι αυτη ρε ψηλε ?? Κ ποιας εταιρειας ειναι αυτο το προγραμμα γιατι ψινομαι ατσαλα για προγραμμα!!! rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στην αντιπροσωπεία από όπου το πήρα και ρώτησα σήμερα για πρόγραμμα.

Για τα 2007+ TSI δεν μπορεί να μπει πρόγραμμα ακόμα, το δουλεύουν όμως λέει για να προσφέρουν κάτι με εγγύηση από την ίδια την αντιπροσωπεία. Προς το παρόν το μόνο που γίνεται είναι να μπει εγκέφαλος από GT με ~900 ευρώ κι έτσι να έχουμε 170 άλογα, όμως υπάρχει μια μικρή ασυμβατότητα στο firmware και αφήνει μονίμως αναμένο το λαμπάκι check engine χωρίς όμως να υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ποια αντιπρωσοποια ειναι αυτη ρε ψηλε ?? Κ ποιας εταιρειας ειναι αυτο το προγραμμα γιατι ψινομαι ατσαλα για προγραμμα!!! rocket.gif

Παζαρόπουλος μου μυρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρωτα στο Μπουλέκο... Αλλά είναι λίγο μαρκέ ο τυπος στις τιμές, και υπολογίζω όσα είπε και σε μένα για το LEON 1.8 TSI.... κοινώς 850 + ΦΠΑ....

Link to comment
Share on other sites

Ποια αντιπρωσοποια ειναι αυτη ρε ψηλε ?? Κ ποιας εταιρειας ειναι αυτο το προγραμμα γιατι ψινομαι ατσαλα για προγραμμα!!! rocket.gif

Φίλε αυτά μου τα είπαν στην αντιπροσωπεία της VW στην Κέρκυρα. Το ποιάς εταιρείας είναι και πως και τι δεν τα ρώτησα γιατί ήμουν σχετικά βιαστικός και δεν ήξερα και πολλά!

Σύντομα όμως θα τους επισκευτώ για κάτι ψιλοερωτησούλες σχετικά με την μάσκα του GT Sport και θα τους ζητήσω λεπτομέρειες. Μόλις τις έχω θα σε ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε το ιδιο αυτοκινητο και σε δυναμομετρηση που εκανα την max horse power την αποδιδει κοντα στις 5000rpm(4987 για τους σχολαστικους)

και την μεγιστη ροπη 3790rpm.

ειναι λογικο να "κρεμαει".μαλλον σου φαινεται οτι κρεμαει εχοντας 24 κιλα περιπου ροπη απο...πριν βαλεις το κλειδι στην μιζα.....

ειναι λιγο δυσκολο να εχει "σωστη αισθηση"μεχρι κοφτη.δεν ειναι η φιλοσοφια του τετοια εξαλλου.μην ξεχνας οτι 140ps εχουμε δεν ειναι gti

γενικα σε αυτοκινητα με κοφτη τις 6900-7000rpm οι 6 ειναι αρκετες.

τα φρενα δεν ειναι ιδια(δυστυχως)με το gt

Φίλε μου σωστά τα όσα μου γράφεις και τα ασπάζομαι πλήρως.

Μόνο που πρόσφατα οδήγησα ένα GT και από τότε ψληνομαι άσχημα για ένα προγραμματάκι έως τα 170 (183+). Είναι άλλη φάση. Όσο για τα φρένα... μέχρι να τα αλλάξω θα έχω λίγη προσοχή παραπάνω. Όπως και με το ESP ,που επειδή δεν ήθελα να περιμένω , δεν το έχω και προσέχω παραπάνω. Βέβαια που και που με πιάνει η όρεξη για παιχνίδια και αρχίζω να κουνάω την ουρά μου...χεχεχε (αφού έχω κάνει όμως και 20000 χιλιόμετρα και 6 ταξιδάκια σε διάφορα μέρη και έμαθα το αμάξι μου και τις αντιδράσεις του αρκετά)

Link to comment
Share on other sites

εχουμε το ιδιο αυτοκινητο και σε δυναμομετρηση που εκανα την max horse power την αποδιδει κοντα στις 5000rpm(4987 για τους σχολαστικους)

και την μεγιστη ροπη 3790rpm.

ειναι λογικο να "κρεμαει".μαλλον σου φαινεται οτι κρεμαει εχοντας 24 κιλα περιπου ροπη απο...πριν βαλεις το κλειδι στην μιζα.....

ειναι λιγο δυσκολο να εχει "σωστη αισθηση"μεχρι κοφτη.δεν ειναι η φιλοσοφια του τετοια εξαλλου.μην ξεχνας οτι 140ps εχουμε δεν ειναι gti

γενικα σε αυτοκινητα με κοφτη τις 6900-7000rpm οι 6 ειναι αρκετες.

τα φρενα δεν ειναι ιδια(δυστυχως)με το gt

Φίλε μου σωστά τα όσα μου γράφεις και τα ασπάζομαι πλήρως.

Μόνο που πρόσφατα οδήγησα ένα GT και από τότε ψληνομαι άσχημα για ένα προγραμματάκι έως τα 170 (183+). Είναι άλλη φάση. Όσο για τα φρένα... μέχρι να τα αλλάξω θα έχω λίγη προσοχή παραπάνω. Όπως και με το ESP ,που επειδή δεν ήθελα να περιμένω , δεν το έχω και προσέχω παραπάνω. Βέβαια που και που με πιάνει η όρεξη για παιχνίδια και αρχίζω να κουνάω την ουρά μου...χεχεχε (αφού έχω κάνει όμως και 20000 χιλιόμετρα και 6 ταξιδάκια σε διάφορα μέρη και έμαθα το αμάξι μου και τις αντιδράσεις του αρκετά)

Ούτως ή άλλως στην Κέρκυρα πού χώρος να το ευχαριστηθώ...???

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, έχει βγάλει. Αυτό μου έκαναν και εμένα όταν είχα πρόβλημα > χαλάρωμα κολάρων (δες προηγούμενο post) και ειχε "απορυθμιστεί" ο εγκέφαλος όσον αφορά το μίγμα κάυσης. Είδα πάντως μια μικρη διαφορά αλλά όχι τρελά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε

abt απο 170PS σε 210PS 290ΝΜ

SKN απο 140PS σε 173PS 275ΝΜ

απο 170PS σε 200PS 275ΝΜ και 207 335ΝΜ

Oettinger απο 170PS σε 205PS 290NM

Παζαροπουλος απο 140PS σε 170PS 240NM

170PS σε 200PS 250NM

Ανδριαανακης απο 140ΡS σε180PS

170PS σε 200PS

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε

abt απο 170PS σε 210PS 290ΝΜ

SKN απο 140PS σε 173PS 275ΝΜ

απο 170PS σε 200PS 275ΝΜ και 207 335ΝΜ

Oettinger απο 170PS σε 205PS 290NM

Παζαροπουλος απο 140PS σε 170PS 240NM

170PS σε 200PS 250NM

Ανδριαανακης απο 140ΡS σε180PS

170PS σε 200PS

Τιμες ???

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσουμε οτι η εγγυηση παει "περιπατο"?

Π.χ. ο Παζαροπουλος που ειναι και εξουσιοδοτημενος?

Αλλο σεναριο:

το αυτοκινητο με αφηνει ξαφνικα και ειμαι κοντα στην Καρεντα,

εγω τους φιλαω σταυρο οτι ειναι απειραχτο,

το βαζουν στο διαγνωστικο,

και εκεινοι αρχιζουν να μου (την) λενε το ποσο θα κοστισει η επισκευη γιατι εμεις βλεπουμε "αλλα κολπα" εδω?

Αποριες withstupid.gif

Και τιμες???

Edited by NIKΟΣ (+)
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναί η εγγύηση ακυρώνεται. Ο Μανδύλας μου είπε οτι χάνω την εγγύηση και με εξάτμιση μόνο, είναι δυνατόν?

Για tsi 122 υπάρχει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Τα παραπανω προγραμματα κανουν για οποια version εγκεφαλου κι αν εχουμε?Εγω οταν ρωτησα παζαροπουλο μου ειπε οτι η εγγυηση ισχυει κανονικα(μπορει να εννοουσε οτι τα service πλεον θα γινονται σε αυτον και μονο για να ισχυει κατι τετοιο)Παντως απο ΚΑΡΕΝΤΑ που πηρα τηλ.και ρωτησα αν υπαρχει καποιο επισημο προγραμμα-αναβαθμιση κινητηρα η απαντηση ηταν κατηγοριματικα οχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Παντως απο ΚΑΡΕΝΤΑ που πηρα τηλ.και ρωτησα αν υπαρχει καποιο επισημο προγραμμα-αναβαθμιση κινητηρα η απαντηση ηταν κατηγοριματικα οχι.

Tην ιδια απαντηση ελαβα και εγω απο κανα δυο αντι/πειες και μου ειπαν οτι για τα tsi δεν εχει βγει ακομη . Οταν θα ξαναπαω θα ρωτησω.

Link to comment
Share on other sites

Η ΚΑΡΕΝΤΑ επισημως ποτε δεν θα βγαλει,οσες αντι/πειες σου πουν οτι υπαρχει ειναι απο συνεργασια δικια τους με τον εκαστοτε βελτιωτη,παντως εγω θα το σκεφτομουν σοβαρα μονο αν εβγαζε καμια ΜΤΜ η καποιος τελος παντων διεθνης οικος .Καλο ψαξιμο σε ολους :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.