Jump to content
Marios81

Το πήρα το Tsi !

Recommended Posts

Αν ξεκλειδώσεις το αυτοκίνητο και δεν ανοίξεις οποιαδήποτε πόρτα μέσα σε 30 (νομίζω) δευτερόλεπτα το αυτοκίνητο ξανακλειδώνει.

Αυτό που λέει ο Ηλίας είναι άλλο πράγμα. Μπορείς να το ενεργοποιήσεςι ειτε μέσω οθόνης Plus είτε με το διαγνωστικό. Να κλειδώνουν οι πόρτες όταν περάσεις τα 15km/h και (όχι απαραίτητα) να ξεκλειδώνει όταν βγάλεις το κλειδί.

Πόλλα μπορείς να ρυθμίσεις σχετικά με το κλείδωμα. και γι αυτό αλλά και για τους καθρέφτες διάβασε το Manual. Θα τα γράφει όλα.

Σωστα Δημητρη. Απλα ετσι το εχω στο δικο μου, να ξεκλειδωνει με το κλειδι.

Link to comment
Share on other sites

Και καλά κάνεις. Έτσι βολεύει. Υπάρχει και κάτι που βρήκα πρόσφατα και δεν ξέρω αν είναι ευρέως γνωστό. Με το κουμπί ξεκλειδώματος της πίσω πόρτας από το τηλεχειριστήριο να μην ξεκλειδώνει μόνο αλλά και να ανοίγει.

Εννοεις του πορτ - παγκαζ? Στο EOS πατωντας το μεσαιο κουμπι ανοιγει το trunk παντως. Στο Golf πως γινεται?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια μια τελευταια παρατηρηση 8α ηθελα να κανω. Χτες στο ταξιδι πηγαινα σταθερα με 120χλμ και εβαλα το GPS και μου εδειχνε οτι πηγαινα με 111χλμ :angry:;) τοσα πολλα κλεβει το κοντερ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια μια τελευταια παρατηρηση 8α ηθελα να κανω. Χτες στο ταξιδι πηγαινα σταθερα με 120χλμ και εβαλα το GPS και μου εδειχνε οτι πηγαινα με 111χλμ :angry:;) τοσα πολλα κλεβει το κοντερ?

Δεν ειναι και τοσα πολλα. Παντως και στα 160 το GPS μου δειχνει 150, 152.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και τοσα πολλα. Παντως και στα 160 το GPS μου δειχνει 150, 152.

απλα ειχα συνηθησει απο το πολο που εχανε απο 4 μεχρι 6 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

απλα ειχα συνηθησει απο το πολο που εχανε απο 4 μεχρι 6 χλμ.

Μηπως χανει το GPS!!! tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκλειδώσεις το αυτοκίνητο και δεν ανοίξεις οποιαδήποτε πόρτα μέσα σε 30 (νομίζω) δευτερόλεπτα το αυτοκίνητο ξανακλειδώνει.

Αυτό που λέει ο Ηλίας είναι άλλο πράγμα. Μπορείς να το ενεργοποιήσεςι ειτε μέσω οθόνης Plus είτε με το διαγνωστικό. Να κλειδώνουν οι πόρτες όταν περάσεις τα 15km/h και (όχι απαραίτητα) να ξεκλειδώνει όταν βγάλεις το κλειδί.

Πόλλα μπορείς να ρυθμίσεις σχετικά με το κλείδωμα. και γι αυτό αλλά και για τους καθρέφτες διάβασε το Manual. Θα τα γράφει όλα.

λοιπον ψαξε ψαξε βρηκα πως να τα ρυθμησω μεσω της οθονης plus για το κλειδωμα για τους καθρεφτες που ανεφερα ειναι μονο για του συνοδηγου protest.gif

και κατι αλλο με κλειδωμενο το αμαξι πατωντας το κουμπι για το πορτμπαγκαζ δεν εκανε τιποτα withstupid.gif δεν θα επρεπε να το ξεκλειδωνει?

Link to comment
Share on other sites

οχι δε ξεκλειδωνει...

γιατι ασχολειστε με το θεμα κλειδωμα ενω ειστε μεσα...εγω ενα φεγγαρι ηταν να το κανω αλλα εμαθα πολλα για το θεμα και τελικα δε το εκανα, μπορω να τις κλεινω και μονος μου, δεν ειναι τιποτα...

να πω οτι εχει διπλο κλειδωμα το golfaki, και σε περιπτωσεις συναγερμων που κλειδωνουν απο μεσα εχει αναψει λαμπακι στην πορτα...το λαμπακι αναβει μονο οταν κλειδωσεις απεξω και δε μπορεις να βγεις απο μεσα οσο κι αν χτυπιεσαι!!!!Δε ξεκλειδωνει απο μεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα! Είναι το 1ο mail που στέλνω και ελπίζω να συνεχίσω στην όμορφη παρέα σας. Το πήρα και εγώ λοιπόν πριν 1 βδομάδα το GT με τα 170 άλογα και την "νέα έκδοση" GT Sport. Μπορώ να πω οτι έχω ενθουσιαστεί πάρα πολύ με την στιβαρότητα του αυτοκινήτου, το πέταγμά του και την οδήγησή του χωρίς εξωτερικούς-αεροδυναμικούς θορύβους! Επίσης μπορώ να πω οτι για τους ίππους που έχει είναι αρκετά οικονομικό. Έχω 750 χλμ με κατανάλωση 9,3 και όλα μέσα στην πόλη, με λίγη Αττική Οδό! Ήρθε η ώρα πιστεύω να βγει και λίγο εθνική.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως βλεπω την ταχυτητα στο clima?(εχω την sportline εκδοση)

Πηγαινε HOW TO's ---> Climatronic .Η ταχυτητα ειναι στο 19 νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα! Είναι το 1ο mail που στέλνω και ελπίζω να συνεχίσω στην όμορφη παρέα σας. Το πήρα και εγώ λοιπόν πριν 1 βδομάδα το GT με τα 170 άλογα και την "νέα έκδοση" GT Sport. Μπορώ να πω οτι έχω ενθουσιαστεί πάρα πολύ με την στιβαρότητα του αυτοκινήτου, το πέταγμά του και την οδήγησή του χωρίς εξωτερικούς-αεροδυναμικούς θορύβους! Επίσης μπορώ να πω οτι για τους ίππους που έχει είναι αρκετά οικονομικό. Έχω 750 χλμ με κατανάλωση 9,3 και όλα μέσα στην πόλη, με λίγη Αττική Οδό! Ήρθε η ώρα πιστεύω να βγει και λίγο εθνική.

Welcome to our club :D Ανοιξε το λιγακι γιατι θα σου μπουκωσει tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παλικαρια..σημερα πηγα για να κλεισω το gt..και στα εξτρα ειναι¨χρωμα περλε μαυρο,ηλεκτρικη οροφη,αλλα αυτην την στιγμη εχουν ενα με αυτα τα εξτρα αλλα επιπλεον κεντρικο υποβραχιο κ 4 ηχεια..το αμαξι βγαινει 26,276 ευρω.ρωτησα τι δωρα εχουν..κ μου ειπαν αισθητηρες παρκαρησματος κ συναγερμο..ειχα την εντηπωση οτι ο συναγερμος ηταν στανταρ.τεσπα ειπα ακυρο για αισθητηρες κ μου ειπαν για συναγερμο κ τελικη τιμη του αμαξιου 26000 στρογγυλλα κ καλα κατι σαν δωρο..υπαρχει κατι αλλο που μπορω να διεκδικισω απο δωρα?η υπαρχει καπου αλλου καλυτερα σαν δωρα ενοοω που μπορω να βρω?κατι αλλο που δεν ρωτησα ηταν για τα καθησματα χρωματα ταπετσαριας στα καθησματα,βγαινουν σχεδια η εχει κατι συγκεκριμενο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παλικαρια..σημερα πηγα για να κλεισω το gt..και στα εξτρα ειναι¨χρωμα περλε μαυρο,ηλεκτρικη οροφη,αλλα αυτην την στιγμη εχουν ενα με αυτα τα εξτρα αλλα επιπλεον κεντρικο υποβραχιο κ 4 ηχεια..το αμαξι βγαινει 26,276 ευρω.ρωτησα τι δωρα εχουν..κ μου ειπαν αισθητηρες παρκαρησματος κ συναγερμο..ειχα την εντηπωση οτι ο συναγερμος ηταν στανταρ.τεσπα ειπα ακυρο για αισθητηρες κ μου ειπαν για συναγερμο κ τελικη τιμη του αμαξιου 26000 στρογγυλλα κ καλα κατι σαν δωρο..υπαρχει κατι αλλο που μπορω να διεκδικισω απο δωρα?η υπαρχει καπου αλλου καλυτερα σαν δωρα ενοοω που μπορω να βρω?κατι αλλο που δεν ρωτησα ηταν για τα καθησματα χρωματα ταπετσαριας στα καθησματα,βγαινουν σχεδια η εχει κατι συγκεκριμενο?

Σχεδια οχι αποτι ξερω.Σε οτι πεσεις εκεινη την περιοδο.

Link to comment
Share on other sites

Στη δικη μου περιπτωση μου τοποθετησαν συναγερμο ΜΕΤΑ και μου εκαναν εκπτωση 500€,σε GT sport 140 με extra υποβραχιονιο και ηλιοροφη.Μου βγηκε γυρω στα 21800€.

Πιεσε τους ή παρε προσφορες και απο αλλες αντιπροσωπειες,αφου καποιοι απο την παρεα μας πηραν ελαφρως πιο μεγαλη εκπτωση,απο οσο εχω διαβασει.Η μεγιστη οροφη πλησιαζει τα 1000€ max,αν και το νουμερο αυτο ειναι αρκετα σπανιο...

Link to comment
Share on other sites

Για δειτε αυτο http://www.overload-performance.gr/site/in...amp;Arg_make=VW

140ps->200ps

220nm->290nm

τιμη 740ε

τωρα παιδια απο θεμα αξιοπιστιας..... ;)

Edited by Μαρινος-TSI
Link to comment
Share on other sites

Να ευλογησουμε λιγο και τα γενια μας..... :o

Το βραβείο καλύτερης τεχνολογίας στον κινητήρα TSI, για το συνδυασμό μηχανικού συμπιεστή και συμπιεστή καυσαερίων, απένειμε η επιτροπή 15 εκπροσώπων Ευρωπαϊκών χωρών, στην Κωνσταντινούπολη. Σε ειδική τελετή που πραγματοποιήθηκε στην Κωνσταντινούπολη, η Volkswagen παρέλαβε το φημισμένο βραβείο τεχνολογίας “TechnoBest” για τους κινητήρες TSI. Την επιτροπή αξιολόγησης αποτελούσαν άνθρωποι του χώρου του αυτοκινήτου, από αγορές της Ανατολικής και της Κεντρικής Ευρώπης. Η ετυμηγορία της επιτροπής βασίστηκε στο γεγονός ότι ο κινητήρας TSI της Volkswagen αποτελεί μία πραγματική καινοτομία στον τομέα της τεχνολογίας των κινητήρων βενζίνης.

Οι κινητήρες twincharger συνδυάζουν τον μηχανικό συμπιεστή και τον συμπιεστή καυσαερίων και αποδίδουν ισχύ από 103 kW / 140 PS έως 125 kW / 170 PS. Αυτοί οι κινητήρες τοποθετούνται ήδη στα μοντέλα Volkswagen Golf, Golf Plus, Golf Variant, Jetta, Touran και Tiguan. Το μεγάλο πλεονέκτημα του κινητήρα TSI, είναι η επίτευξη κορυφαίων επιδόσεων, με τη διατήρηση της κατανάλωσης σε εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα.

127.000 οδηγοί σε όλο τον κόσμο, απολαμβάνουν έως τώρα τα πλεονεκτήματα της συγκεκριμένης τεχνολογίας, έχοντας ένα κινητήρα TSI κάτω από το καπώ του Volkswagen τους. Η Volkswagen είναι ο μοναδικός μέχρι σήμερα κατασκευαστής αυτοκινήτων, που χρησιμοποιεί αυτήν την τεχνολογία σε κινητήρες μαζικής παραγωγής. Ο μηχανικός συμπιεστής αποδίδει υψηλή πίεση σε μεγάλη κλίμακα στροφών, και χαρίζει στο αυτοκίνητο εκπληκτικές επιταχύνσεις. Δεδομένου ότι η τεχνολογία TSI συνδυάζεται με κινητήρες σχετικά χαμηλού κυβισμού, επιτυγχάνονται εξαιρετικά επίπεδα κατανάλωσης καυσίμου αλλά και πολύ μειωμένες εκπομπές CO2.

Από την ημέρα που παρουσιάστηκαν οι κινητήρες τεχνολογίας TSI, έτυχαν μίας ιδιαίτερα μεγάλης αποδοχής κερδίζοντας παράλληλα και αρκετές από τις πλέον φημισμένες παγκόσμιες διακρίσεις – όπως για παράδειγμα τον τίτλο του «Κινητήρα της χρονιάς» για το 2006 και 2007. Η τελευταία διάκριση, που είναι το βραβείο τεχνολογίας “TechnoBest”, απονεμήθηκε από την επιτροπή “AutoBest”, μία ανεξάρτητη επιτροπή αυτοκινήτου που απαρτίζεται από κορυφαίους δημοσιογράφους αναπτυσσόμενων Ευρωπαϊκών αγορών αυτοκινήτου όπως η Βουλγαρία, η Κύπρος, η η Κροατία, η FYROM, η Σερβία, το Μαυροβούνιο, η Ρουμανία, η Σλοβακία, η Τουρκία, η Ουγγαρία, η Πολωνία, η Ουκρανία, η Δημοκρατία της Τσεχίας, η Ρωσία και η Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το Gt μου ειναι πλεον 3 ημερων..μου ειπαν οτι για στρωσιμο θελει μεχρι τις 3000 στροφες εως τα 1500 χιλιομετρα και μετα ανα 1000 χιλιομετρα να ανεβενω στροφες σταδιακα..Για πειτε μου να ξερω γιατι απο οτι εχω ακουσει ολη η δουλεια ειναι στο στρωσιμο.και κατι αλλο..Οταν το αναβω το πρωι το αφηνω να δουλευει στο ρελαντι κανα 8λεπτο κ μετα ξεκιναω..οταν ειναι να το σβησω αφου παρκαρω πρεπει να περιμενω κ εκει για λιγο η το σβηνω κατευθειαν..?καποιος μου ειπε οτι μετα το στρωσιμο καλο ειναι να του αλλαξω λαδια γιατι η μηχανη ειναι καινουργια κ τριβονται τα μεταλλα μεταξυ τους κ δημιουργοθν ρινισματα.Οτιδηποτε παραπανω σαν συμβουλη ευπροσδεκτη.. :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το Gt μου ειναι πλεον 3 ημερων..μου ειπαν οτι για στρωσιμο θελει μεχρι τις 3000 στροφες εως τα 1500 χιλιομετρα και μετα ανα 1000 χιλιομετρα να ανεβενω στροφες σταδιακα..Για πειτε μου να ξερω γιατι απο οτι εχω ακουσει ολη η δουλεια ειναι στο στρωσιμο.και κατι αλλο..Οταν το αναβω το πρωι το αφηνω να δουλευει στο ρελαντι κανα 8λεπτο κ μετα ξεκιναω..οταν ειναι να το σβησω αφου παρκαρω πρεπει να περιμενω κ εκει για λιγο η το σβηνω κατευθειαν..?καποιος μου ειπε οτι μετα το στρωσιμο καλο ειναι να του αλλαξω λαδια γιατι η μηχανη ειναι καινουργια κ τριβονται τα μεταλλα μεταξυ τους κ δημιουργοθν ρινισματα.Οτιδηποτε παραπανω σαν συμβουλη ευπροσδεκτη.. :D

Ανοιξε το manual και βρες που λεει για "ρονταρισμα κινητηρα".Περιπου ετσι οπως σου ειπαν ειναι.Οσο για το ξεκινημα και το σβησιμο,στο ξεκινημα μεινε στο ρελαντι μεχρι να πεσουν οι στροφες (καθοτι στο αναμα του κινητηρα ανεβαινουν κοντα στις 1200) και πριν το σβησεις αστο να δουλεψει κανα λεπτο στο ρελαντι.Ειδικα αν το εχεις σκισει πιο πριν (για μετα το στρωσιμο βεβαια) τοτε ειναι που χρειαζεται πιο πολυ προσοχη στο σβησιμο ωστε να πεσει η θερμοκρασια της τουρμπινας.Εγω π.χ. μετα απο ταξιδι που μπορει να το εχω λιωσει,το αφηνω κανα διλεπτο στο ρελαντι.Εσυ αυτη τη στιγμη στρωσε το οπως λεει το manual και απεφευγε τις γρηγορες επιταχυνσεις και τα αποτομα φρεναρισματα,τα καρφωματα ταχυτητων κ.λ.π.Μεχρι να στρωθει φερσου του με το γαντι :D

Edited by Nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το manual και βρες που λεει για "ρονταρισμα κινητηρα".Περιπου ετσι οπως σου ειπαν ειναι.Οσο για το ξεκινημα και το σβησιμο,στο ξεκινημα μεινε στο ρελαντι μεχρι να πεσουν οι στροφες (καθοτι στο αναμα του κινητηρα ανεβαινουν κοντα στις 1200) και πριν το σβησεις αστο να δουλεψει κανα λεπτο στο ρελαντι.Ειδικα αν το εχεις σκισει πιο πριν (για μετα το στρωσιμο βεβαια) τοτε ειναι που χρειαζεται πιο πολυ προσοχη στο σβησιμο ωστε να πεσει η θερμοκρασια της τουρμπινας.Εγω π.χ. μετα απο ταξιδι που μπορει να το εχω λιωσει,το αφηνω κανα διλεπτο στο ρελαντι.Εσυ αυτη τη στιγμη στρωσε το οπως λεει το manual και απεφευγε τις γρηγορες επιταχυνσεις και τα αποτομα φρεναρισματα,τα καρφωματα ταχυτητων κ.λ.π.Μεχρι να στρωθει φερσου του με το γαντι :D

+1000

Τα 8 λεπτα ομως ειναι υπερβολικα και κανεις κακο πρωτα στο περιβαλλον και μετα στο κινητηρα γιατι δεν λιπαινεται

Link to comment
Share on other sites

+1000

Τα 8 λεπτα ομως ειναι υπερβολικα και κανεις κακο πρωτα στο περιβαλλον και μετα στο κινητηρα γιατι δεν λιπαινεται

+1 τα 8 ειναι πολλα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.