Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

πολυ κουραση εβγαλε αυτο το θεμα πιστευω..λοιπον ο καθενας εκανε τις επιλογες του και οπως εστρωσε θα κοιμιθει.αλλος πειρε manual και το μετανιωσε αλλος πειρε dsg και το μετανιωσε και αλλος εκανε την επιλογη του αναμεσα στα 2 κιβωτια και ειναι ευχαριστημενος.τα συμπερασματα νομιζω βγηκανε....γνωμη μου ετσι...

Γνωμη σου κ σεβαστη, αλλα με αυτη τη λογικη να το κλεισουμε το forum!

Αφου μια συζητηση, ισως η μοναδικη κατα την οποια δεν εχει υπαρξει τσακωμος κουρασε, να τα λεμε μονο για να κραζουμε ο ενας τον αλλο οπως γινεται σε ολα τα θεματα / μπαχαλο που υπαρχουν εδω μεσα.

Προφανως κ ο καθενας εκανε τις επιλογες του. Επιλογη εχει κανει και καποιος που εχει βελτιωσει το αυτοκινητο του και το συζηταει με αλλους που το εχουν βελτιωσει. Κ εκει εχουν κανει τις επιλογες τους ολοι. Αλλα συζητανε. Κ ενιοτε τσακωνονται, μαλλον γι αυτο δεν κουραζει το θεμα.

Αν κουραζει ενα θεμα, μην το διαβαζεις.

Και πριν παρεξηγηθω, λεω οτι δεν εχω κανενα υφος και φυσικα τιποτα μαζι σου. Αλλα δε μ αρεσει σε ενα thread να γραφει καποιος οτι κουρασε. Μην το παρακολουθεις αν σε κουραζει. Προφανως καποιοι συζητανε εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις διίστανται...

http://www.motoring.co.za/index.php?fArticleId=2470517

"But then things began to come unstuck – not for us the drivers but for VW and its claims about the DSG system – on the drag strip. Phakisa's friendly and helpful marshals had set up a proper quarter-mile (400m) double strip, complete with real-life, competition lights and timing, and we set to with red cars equipped with DSG and mean-looking black versions with a manual box.

Even the experts failed

VW's top brass stood by with smug smiles, the cars lined up manual against auto for each run. The Christmas tree flashed green, the first manual car smoked its front tyres but the auto – horrors! – bogged down, recovered, took off after its black opponent.

It happened time and time again – the manual cars dropped the autos and flashed through the timing lights, mostly in the mid-15 second bracket. Best top terminal speed was 160km/h, most were in the high 150's.

Expert drivers Enzo Kuun, Terry Moss and Jannie Habig took over – little difference. The DSG was discredited because, it seems, the autobox doesn't like to be held on the brake, even in sport mode, with elevated revs for more than two seconds before it kills the power.

Oh well, back to the drawing board… and maybe a fresh look at advertising campaigns. And any, for me at least, a manual gearbox is more fun any day. You make your own choice."

Μήπως το τεστ δεν έγινε σωστά?

Γιατί δεν άναψε το χριστουγεννιάτικο δένδρο πριν πέσουν οι στροφές (2 sec) για να αποφευχθεί το bogging? (έστω μία φορά από τις πολλές επαναλήψεις του ίδιου σφάλματος)

Το youtube βρίθει από βίντεο για launch control with DSG. Απ'ότι θυμάμαι στα πρώτα μοντέλα GTi δεν γινόταν LC...

Εν πάσει περιπτώσει, κόλπο του marketing ή όχι, αγώνες στην ευθεία τύπου ντραγκστερ είναι βαρετοί. Πολύ θα ήθελα να δω χρόνους σε πίστα από τον ίδιο οδηγό, με το ESP απενεργοποιημένο με/χωρίς DSG. Και φρένα με το αριστερό... ;) Στοιχήματα δεν βάζω πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη σου κ σεβαστη, αλλα με αυτη τη λογικη να το κλεισουμε το forum!

Αφου μια συζητηση, ισως η μοναδικη κατα την οποια δεν εχει υπαρξει τσακωμος κουρασε, να τα λεμε μονο για να κραζουμε ο ενας τον αλλο οπως γινεται σε ολα τα θεματα / μπαχαλο που υπαρχουν εδω μεσα.

Προφανως κ ο καθενας εκανε τις επιλογες του. Επιλογη εχει κανει και καποιος που εχει βελτιωσει το αυτοκινητο του και το συζηταει με αλλους που το εχουν βελτιωσει. Κ εκει εχουν κανει τις επιλογες τους ολοι. Αλλα συζητανε. Κ ενιοτε τσακωνονται, μαλλον γι αυτο δεν κουραζει το θεμα.

Αν κουραζει ενα θεμα, μην το διαβαζεις.

Και πριν παρεξηγηθω, λεω οτι δεν εχω κανενα υφος και φυσικα τιποτα μαζι σου. Αλλα δε μ αρεσει σε ενα thread να γραφει καποιος οτι κουρασε. Μην το παρακολουθεις αν σε κουραζει. Προφανως καποιοι συζητανε εδω μεσα.

Πιο σωστος δεν γινεται.

Μακαρι να δουλευανε σαν και αυτο ολα τα posts στα υπολοιπα topics.

Ζηλεια ψωρα ....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το τεστ δεν έγινε σωστά?

Γιατί δεν άναψε το χριστουγεννιάτικο δένδρο πριν πέσουν οι στροφές (2 sec) για να αποφευχθεί το bogging? (έστω μία φορά από τις πολλές επαναλήψεις του ίδιου σφάλματος)

Το youtube βρίθει από βίντεο για launch control with DSG. Απ'ότι θυμάμαι στα πρώτα μοντέλα GTi δεν γινόταν LC...

Εν πάσει περιπτώσει, κόλπο του marketing ή όχι, αγώνες στην ευθεία τύπου ντραγκστερ είναι βαρετοί. Πολύ θα ήθελα να δω χρόνους σε πίστα από τον ίδιο οδηγό, με το ESP απενεργοποιημένο με/χωρίς DSG. Και φρένα με το αριστερό... ;) Στοιχήματα δεν βάζω πλέον...

Συμφωνω σε ολα.

Παντως το 0-400 ειναι σιγουρα απαραιτητο γιατι δειχνει δυνατοτητες που μπορει ο καθημερινος οδηγος να καταλαβει και να κρινει και ειναι και ενδεικτικες δυνατοτητων του αυτοκινητου.

Βεβαια οι χρονοι σε πιστα με τις συνθηκες που προαναφερονται ειναι αυτο που θα ελεγα και εγω απαραιτητο για να εχεις πληρη εικονα οχι μονο για τα συγκεκριμενα αλλα γενικως για οτι αυτοκινουμενο.

Πιστευω οτι δεν μπορει καπου θα υπαρχει το αναλογο, λιγο ψαξιμο παραπανω ισως και οποιος βρει ας μας διαφωτισει.

Εδω ευτυχως δεν αντιμαχομαστε, εξαλλου τι εχουμε να χωρισουμε, μονο να συζητησουμε την λειτουργικοτητα/αποτελεσματικοτητα των δυο συστηματων ως εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Για να δίνουν κατά 0.3sec καλύτερο 0-100 στο DSG προφανώς μέχρι κάποιο σημείο είναι μπροστά από το manual, παρά τις αυξημένες τριβές και το επιπλέον βάρος. Αυτό με το LC των πρώτων μοντέλων ίσχυε στην Αμερική, ίσως βέβαια και τα Νοτιοαφρικάνικα να είχαν την ίδια τύχη.

Για να δούμε και το 7άρι S-tronic του 2λιτρου Q5.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε και το 7άρι S-tronic του 2λιτρου Q5.

Λογικά δε θα είναι τελείως διαφορετικό μια και πρόκειται ουσιαστικά για όχημα ελεύθερου χρόνου όμως?

Link to comment
Share on other sites

Εν πάσει περιπτώσει, κόλπο του marketing ή όχι, αγώνες στην ευθεία τύπου ντραγκστερ είναι βαρετοί. Πολύ θα ήθελα να δω χρόνους σε πίστα από τον ίδιο οδηγό, με το ESP απενεργοποιημένο με/χωρίς DSG. Και φρένα με το αριστερό... :ninja: Στοιχήματα δεν βάζω πλέον...

Aυτό το ξεχνάμε. Αν πατησεις φρένο-γκάζι, τότε ακούει μόνο το γκάζι. Το χειρότερο μείον του ηλεκτρόγκαζου.

Εγώ να ρωτήσω το εξής. Πόσοι με dsg, αν ξέρανε ότι το manual είναι τόσο καλό θα επέλεγαν το χειροκίνητο;;; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δε θα είναι τελείως διαφορετικό μια και πρόκειται ουσιαστικά για όχημα ελεύθερου χρόνου όμως?

ΣΠΟΡ ελευθερου χρονου.

Το αναλογο θα εχει και τον καινουργιο 2λιτρο με τα 211 αλογα αλλα πιο σημαντικο, τα 35 (καπου εκει νομιζω) κιλα ροπης.Εκτος οτι θα ειναι ξεροδισκο δηλ και ελαφρυτερο, η 7η σιγουρα θα ειναι για καθαρα λογους οικονομιας/ρυπων. Στην πραξη θα δειξει αν και τουλαχιστον τωρα οτι σχετιζεται με περεταιρω μειωση καταναλωσης/ρυπων εχει και το αντιστοιχο τιμημα σε επιδοσεις, παντα τηρουμενων των αναλογιων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω το εξής. Πόσοι με dsg, αν ξέρανε ότι το manual είναι τόσο καλό θα επέλεγαν το χειροκίνητο;;; :lol:

Θα αντιστρέψω την ερώτηση, στην οποία μπορούν να απαντήσουν μόνο όσοι έχουν ζήσει με dsg και άρα έχουν ανάλογη εμπειρία.

Πόσοι με το πολύ καλό manual, αν ξέρανε πόσο καλό είναι το dsg θα το επέλεγαν. Αν και δεν κολλάει γιατί είναι και το θέμα τιμής στη μέση..Για να αφήσω τα γενικόλογα, δεν πιστεύω ότι πήρε κανείς Dsg επειδή θεώρησε ότι δεν είναι καλό το manual...

Οπότε η απάντηση είναι απλή: Ελάχιστοι, σίγουρα λιγότεροι από όσους έχουν manual κ εύχονται να είχαν dsg και όσοι είναι αυτοί, θα είναι αυτοί που για κάποιους λόγους δεν μπορούν να το συνηθίσουν. Δε νομίζω δλδ ότι οποιοσδήποτε έχει μάθει να λειτουργεί το dsg, έχει κάποιο λόγο να συζητάει για manual...

Και πάλι βέβαια γούστα είναι...Εγώ έχω δηλώσει, είναι λόγος που πήρα VW το dsg...

Edited by iasonas
Link to comment
Share on other sites

Aυτό το ξεχνάμε. Αν πατησεις φρένο-γκάζι, τότε ακούει μόνο το γκάζι. Το χειρότερο μείον του ηλεκτρόγκαζου.

Το ίδιο όμως ισχύει και για τα δύο αυτοκίνητα είτε manual είτε dsg. Σε δεδομένη στροφή και ιδανική γραμμή με κατέβασμα σχέσης, νομίζω ότι μόνο με μυτη-τακούνι το manual μπορεί να ακολουθήσει το dsg.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το ξεχνάμε. Αν πατησεις φρένο-γκάζι, τότε ακούει μόνο το γκάζι. Το χειρότερο μείον του ηλεκτρόγκαζου.

Εγώ να ρωτήσω το εξής. Πόσοι με dsg, αν ξέρανε ότι το manual είναι τόσο καλό θα επέλεγαν το χειροκίνητο;;; :huh:

Αν και οπως φαινεται ειμαι ο ανταρτης μαζι με τον S8N εδω μεσα, οπου και οι 2 εχουμε DSG BUT αναφερουμε και τα αρνητικα του, δεν ξαναπαω οχι μονο σε manual αλλα ουτε σε αυτοματο με μετατροπεα ροπης.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το ξεχνάμε. Αν πατησεις φρένο-γκάζι, τότε ακούει μόνο το γκάζι. Το χειρότερο μείον του ηλεκτρόγκαζου.

Εγώ να ρωτήσω το εξής. Πόσοι με dsg, αν ξέρανε ότι το manual είναι τόσο καλό θα επέλεγαν το χειροκίνητο;;; :huh:

Αν και οπως φαινεται ειμαι ο ανταρτης μαζι με τον S8N εδω μεσα, οπου και οι 2 εχουμε DSG BUT αναφερουμε και τα αρνητικα του, δεν ξαναπαω οχι μονο σε manual αλλα ουτε σε αυτοματο με μετατροπεα ροπης.

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στο eos manual και στο golf σε dsg τι θα διαλέγατε?(Υπαρκτό και πολύ άμεσο ''πρόβλημα'').

Και Golf manual να εγραφες, μπροστα στο εκτρωμα το EOS θα επαιρνα οτιδηποτε εκτος απο αυτο :huh:

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην το πάρεις και προσωπικά....Απλά η ερώτηση είναι για να την πω αλλιώς:

Θα θυσιάζατε την ευκολία του αυτόματου κιβωτίου για ενα cabrio?Αλλωστε το golf 170hp dsg και τo eos 160hp έχουν την ίδια τιμή(περίπου 28.000)

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα σε άλλο φορουμ και είναι υπογραφή ενός dsg lover! tongue.gif Φάση δεν έχει?

For all the DSG haters, here is a signature I had back from m3forum....

Too bad 6mt owners don't respond to reason. They have computers do their homework, computers play their games, computers interact with forum buddies, computers buy their online crap, computers run all aspects of their lives....except the clutch. Oh god no, not the clutch. "Das wha ma knee is fo. Is fo cluchin".

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στο eos manual και στο golf σε dsg τι θα διαλέγατε?(Υπαρκτό και πολύ άμεσο ''πρόβλημα'').

Ειναι διαφορετικης χρησης και ειναι δυσκολο να συγκριθουνε.

Μην κρινεις με γνωμονα οτι κανουν τα ιδια χρηματα αλλα τι πραγματικα θελεις εσυ.

Εγω προσωπικα δεν εχω συμπαθειες με τα ανοιχτα αν και το Eos για την κατηγορια του ειναι ξεχωριστο (με την καλη εννοια). Το εχει και ενας ξαδερφος μου και εχω και προσωπικη εμπειρια.

Αποφασισε πρωτα τι ειδους αυτοκινητο θελεις και μετα να ασχοληθεις για dsg η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
Το βρήκα σε άλλο φορουμ και είναι υπογραφή ενός dsg lover! tongue.gif Φάση δεν έχει?

Δίκιο έχει.

Πραγματικά δεν με πείραξε που ο υπολογιστής ελέγχει το γκάζι μου, το φρένο μου, το στρίψιμό μου,

που με προστατεύει πολύ καλύτερα σε βρεγμένο η παγωμένο οδόστρωμα, που κάνει διάγνωση για τυχόν ζημιές άρα προστατεύει και την περιουσία μου κλπ......

Υπολογιστή όμως δεν θέλω στον συμπλέκτη μου και στο σασμάν μου. Δεν υπάρχει λόγος. Ίσως να υπάρχει λόγος για τους επαγγελματίες οδηγούς που πήζουν όλη μέρα στην κίνηση και κλείνουν 24ωρά άυπνοι στο τιμόνι. Εκεί ναι.

Όπως κάποιος που δεν χρειάζεται internet ή το microsoft word για να γράψει απλά δεν αγοράζει υπολογιστή,

έτσι και κάποιος που δεν θέλει άνεση και έχει για βόλτα(ίσως και χόμπι) και μόνο το αμάξι δεν αγοράζει DSG.

Tελευταίο post μου εδώ γιατί θεωρούνται αναξιόπιστα τα επιχειρήματά μου

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, μην το βλέπετε έτσι, μονόπλευρα. Πέρα από τις τεχνικές ιδιαιτερότητες του κάθε κιβωτίου, η επιλογή είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα.

¶λλοι θέλουν να κόβουν το ψωμί με ηλεκτρικό μαχαίρι, άλλοι με απλό μαχαίρι και άλλοι με το χέρι. Σε άλλους αρέσει το cd, σε άλλους η κασσέτα και σε άλλους το βινύλιο. Είναι πράγματα τελείως υποκειμενικά, που όλοι ξέρουμε τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα, αλλά κάνουμε τις επιλογές μας με βάση αυτό που μας αρέσει και μας ταιριάζει περισσότερο.

Έχω οδηγήσει TSI, GT, GTI με DSG και μου άρεσαν όλα πολύ. Αλλά το δικό μου το πήρα με manual. Δεν με απασχολεί που δεν είναι τόσο γρήγορο στις περισσότερες των περιπτώσεων, ούτε που δεν έχω τα αυτάκια να παίζω πίσω από το τιμόνι. Θέλω να έχω εγώ το έλεγχο, να προσπαθώ για μια καλή αλλαγή, ένα καλό κατέβασμα πριν από τη στροφή. Αν ήταν στο χέρι μου θα το έκανα και ντιζάτο. Ωραίο δεν θα ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο ,το χειροκίνητο κιβώτιο της volkswagen είναι εξαιρετικό (πλην των περιπτώσεων χαλασμένων συχρονιζέ).Θα προτιμούσα να έμπαινε σε όλα μοντέλα και το dsg αλλά και το manual δεν θα με χάλαγε....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αφού δεν αλλάζει γραναζι η τιποτα τετοιο. Ο προγραμματισμός μόνο αλλάζει.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Το αλλο που εχω παρατηρησει με το dsg σε σχεση με το μηχανικο που ειχα (ιδια αυτοκινητα κατα τα αλλα) ειναι η σημαντικη ελαττωση του θορυβου κινησης, δηλ το αυτοκινητο ειναι σχεδον αθορυβο, μου εχει πραγματικα κανει εντυπωση, ειδικα σε χαμηλες ταχυτητες μεσα στην πολη.

Ισως επειδη ειναι προγραμματισμενο να αλλαζει χαμηλα αλλα και παλι η λειτουργια του ειναι μερα με νυχτα απο το προηγουμενο, αφου κοιταζω πραγματικα αν αλλαζουν ταχυτητες γιατι απο τον θορυβο του κινητηρα δεν καταλαβαινω τπτ.

Ακομα και σε ενα κατεβασμα που εκανα (με τα paddles) απο 4η σε 3η στην Αττικη ανεβηκε στις 5000+ στροφες αλλα και παλι σχεδον δεν ακουστηκε.

Αλλους ισως τους χαλαει, που θελουν και εντονα ηχητικα εφφε, αλλα εμενα μου αρεσει καθοτι θελω να οδηγω με οσο το δυνατον λιγωτερο θορυβο, ιδιως καθημερινα.

Ελπιζω να μην ειναι κατι παρωδικο.

Το μονο αρνητικο που συνεχιζει, αν και εχω μολις κανει 1500 χλμ, ειναι η καταναλωση που εξακολουθει να ειναι 1+ λιτρο αυξημενη σε σχεση με το προηγουμενο μηχανικο.

Link to comment
Share on other sites

Το αλλο που εχω παρατηρησει με το dsg σε σχεση με το μηχανικο που ειχα (ιδια αυτοκινητα κατα τα αλλα) ειναι η σημαντικη ελαττωση του θορυβου κινησης, δηλ το αυτοκινητο ειναι σχεδον αθορυβο, μου εχει πραγματικα κανει εντυπωση, ειδικα σε χαμηλες ταχυτητες μεσα στην πολη.

Ισως επειδη ειναι προγραμματισμενο να αλλαζει χαμηλα αλλα και παλι η λειτουργια του ειναι μερα με νυχτα απο το προηγουμενο, αφου κοιταζω πραγματικα αν αλλαζουν ταχυτητες γιατι απο τον θορυβο του κινητηρα δεν καταλαβαινω τπτ.

Ακομα και σε ενα κατεβασμα που εκανα (με τα paddles) απο 4η σε 3η στην Αττικη ανεβηκε στις 5000+ στροφες αλλα και παλι σχεδον δεν ακουστηκε.

Αλλους ισως τους χαλαει, που θελουν και εντονα ηχητικα εφφε, αλλα εμενα μου αρεσει καθοτι θελω να οδηγω με οσο το δυνατον λιγωτερο θορυβο, ιδιως καθημερινα.

Ελπιζω να μην ειναι κατι παρωδικο.

Το μονο αρνητικο που συνεχιζει, αν και εχω μολις κανει 1500 χλμ, ειναι η καταναλωση που εξακολουθει να ειναι 1+ λιτρο αυξημενη σε σχεση με το προηγουμενο μηχανικο.

Περιεργο παντως αυτο που αναφερεις για αυξημενη καταναλωση. Μηπως το πατας περισσοτερο απο το manual?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ισα ισα επειδη ειναι στο στρωσιμο το προσεχω το γκαζι.

Η μονη διαφορα με το προηγουμενο που ειχα ειναι τα ζαντολαστιχα, τωρα 17αρια 225/45.

Τι μεσο ορο εχετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ισα ισα επειδη ειναι στο στρωσιμο το προσεχω το γκαζι.

Η μονη διαφορα με το προηγουμενο που ειχα ειναι τα ζαντολαστιχα, τωρα 17αρια 225/45.

Τι μεσο ορο εχετε εσεις?

πιστεψε με ειναι μεγαλη διαφορα τα λαστιχα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.