Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

Οχι, ισα ισα επειδη ειναι στο στρωσιμο το προσεχω το γκαζι.

Η μονη διαφορα με το προηγουμενο που ειχα ειναι τα ζαντολαστιχα, τωρα 17αρια 225/45.

Τι μεσο ορο εχετε εσεις?

Για το 140 τα βρισκω υπερβολικα τα 225. Οπως εγραψε και ο gtse τα λαστιχα ευθυνονται για την αυξηση καταναλωσης.

Κοιτα εδω ενα βιντεο που εχω τραβηξει στα 30000χλμ τη καταναλωση εχω

http://www.youtube.com/watch?v=G3y-DuheaQ8

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εδω ενα βιντεο που εχω τραβηξει στα 30000χλμ τη καταναλωση εχω

http://www.youtube.com/watch?v=G3y-DuheaQ8

Λογικό αλλά όχι ενδεικτικό, αφού έχεις τραβήξει τη στιγμιαία.

Αν έχεις πιάσει πχ 100 κ μετά βλέπεις στιμιαία κατανάλωση, άνετα είσαι στο 4 περίπου.

Το θέμα είναι σε κύκλο διαδρομής τι καίει, πχ μηδενισμένο το πρωί που ξεκινάς και για όλη τη μέρα..

Link to comment
Share on other sites

Λογικό αλλά όχι ενδεικτικό, αφού έχεις τραβήξει τη στιγμιαία.

Αν έχεις πιάσει πχ 100 κ μετά βλέπεις στιμιαία κατανάλωση, άνετα είσαι στο 4 περίπου.

Το θέμα είναι σε κύκλο διαδρομής τι καίει, πχ μηδενισμένο το πρωί που ξεκινάς και για όλη τη μέρα..

Σωστα.

Ομως βλεπω σε μια στιγμη την μεση στα 6.5, αν ειδα σωστα.

Αλλα και παλι αυτο εξαρταται απο τι ειδους διαδρομη κανεις και με ποσα.

Παντως δεν μπορω να δεχτω οτι μονο η διασταση ελαστικων κανει αυτη τη διαφορα.

Στο GT που εχει αυτη τη διασταση με 170 αλογα και πιο βαρυ, η VW δινει 0.1-0.2 λιτρα διαφορα με το 140αρι.

Η διασταση δεν ειναι υπερβολικη για το συγκεκριμενο αυτοκινητο. Η Audi στα A3 με το σπορ πακετο της εχει αυτες τις διαστασεις στανταρ αρκετα χρονια, ακομα και στα 1600αρια (τοτε) και τα 1400αρια (τωρα).

Μην ξεχναμε οτι, τουλαχιστον απο προσωπικη εμπειρια σε συγκριση με το προηγουμενο 140αρι, τωρα νοιωθω και το φρεναρισμα αλλα και το κρατημα βελτιωμενο.

Βεβαια αν εχεις γνωμονα την οικονομια σιγουρα τα 205 16αρια ειναι πιο οικονομικα οχι μονο λογω

διαστασης αλλα και βαρους (17αρα μαμα πρεπει να ειναι 3 κατι κιλα βαρυτερη + το βαρος του μεγαλυτερου ελαστικου). Τα προηγουμενα δικα μου ηταν τα Energy που τουλαχιστον διαφημιζονται για πιο οικονομικοαποδοτικα σε σχεση με αντιστοιχα αλλων μαρκων.

Εγω πιστευω οτι εχει να κανει με το συνολικα μεγαλυτερο βαρος του αυτοκινητου οπως ειναι τωρα και φυσικα λογω λειτουργιας του dsg (6ταχυτο) ως πιο ενεργοβορο.

Οχι οτι με νοιαζει ιδιαιτερα αφου τα ωφελη ειναι περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πρωί που έρχομαι Πειραιά, στο d βλέπω μέχρι και 6λ την ώρα που φτάνω. Αν παω όμως σε ρυθμούς βόλτας αυτό. Τοπερισσοτερο που εχω δει σε ταξίδι επαρχιακό είναι 14,5 αλλά με οδήγηση βλαμμένου...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια αν εχεις γνωμονα την οικονομια σιγουρα τα 205 16αρια ειναι πιο οικονομικα οχι μονο λογω

διαστασης αλλα και βαρους (17αρα μαμα πρεπει να ειναι 3 κατι κιλα βαρυτερη + το βαρος του μεγαλυτερου ελαστικου). Τα προηγουμενα δικα μου ηταν τα Energy που τουλαχιστον διαφημιζονται για πιο οικονομικοαποδοτικα σε σχεση με αντιστοιχα αλλων μαρκων.

ακομα και να εβγαζες τα energy και να εβαζες καποιο αλλο λαστιχο ποιο σπορ για καλυτερα κρατηματα η καταναλωση θα αλλαζε προς τα πανω γιατι τα συγκεκριμενα λαστιχα εινα φτιαγμενα για οικονομια καυσιμου γιαυτο αλλωστε ειναι οτι χειροτερο για ενα αυτοκινητο 140 και πανω άλογα.

χανει πολυ και στα φρενα και στα κρατηματα.

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Λογικό αλλά όχι ενδεικτικό, αφού έχεις τραβήξει τη στιγμιαία.

Αν έχεις πιάσει πχ 100 κ μετά βλέπεις στιμιαία κατανάλωση, άνετα είσαι στο 4 περίπου.

Το θέμα είναι σε κύκλο διαδρομής τι καίει, πχ μηδενισμένο το πρωί που ξεκινάς και για όλη τη μέρα..

Πιστεψε με δεν ειναι καθολου ενδεικτικο. Η καταναλωση μου ειναι στο 9.1 περιπου, κινουμενος Νοτια προαστια που δεν εχουμε κινηση. Απλα τραβηξα αυτο το βιντεο για να δειξω οτι μπορεις να κινηθεις με 90 χλμ και με χαμηλη καταναλωση. Αν ειδες σε ενα κομματι την αυτονομια που μου εβγαλε στα 830χλμ!!!!!!!!! :thumbsup: Το συγκεκριμενο παντως ειναι τραβηγμενο στην παραλιακη Αθηνων-Σουνιο υψος Σαρωνιδας.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με δεν ειναι καθολου ενδεικτικο. Η καταναλωση μου ειναι στο 9.1 περιπου, κινουμενος Νοτια προαστια που δεν εχουμε κινηση. Απλα τραβηξα αυτο το βιντεο για να δειξω οτι μπορεις να κινηθεις με 90 χλμ και με χαμηλη καταναλωση. Αν ειδες σε ενα κομματι την αυτονομια που μου εβγαλε στα 830χλμ!!!!!!!!! :thumbsup: Το συγκεκριμενο παντως ειναι τραβηγμενο στην παραλιακη Αθηνων-Σουνιο υψος Σαρωνιδας.

Συμφωνώ, φυσικά και μπορείς!!! Tsi ή Gt έχεις? Αν κινείσαι νορμάλ, ακόμα και χωρίς να σέρνεσαι, είναι πολύ οικονομικό. Αν το καις, πάλι είναι οικονομικό σχετικά με το πώς πάει.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με δεν ειναι καθολου ενδεικτικο. Η καταναλωση μου ειναι στο 9.1 περιπου, κινουμενος Νοτια προαστια που δεν εχουμε κινηση. Απλα τραβηξα αυτο το βιντεο για να δειξω οτι μπορεις να κινηθεις με 90 χλμ και με χαμηλη καταναλωση. Αν ειδες σε ενα κομματι την αυτονομια που μου εβγαλε στα 830χλμ!!!!!!!!! :D Το συγκεκριμενο παντως ειναι τραβηγμενο στην παραλιακη Αθηνων-Σουνιο υψος Σαρωνιδας.

Οποτε ας μην παραπονιεμαι και μενα που τωρα δειχνει μ.ο. 9.2 .

Απλως επειδη στο προηγουμενο ειχα 8.1 μ.ο. και λεγεται οτι το dsg ειναι καπως πιο οικονομικο, περιμενα αν οχι λιγωτερο τουλαχιστον ιδια καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εδω ενα βιντεο που εχω τραβηξει στα 30000χλμ τη καταναλωση εχω

http://www.youtube.com/watch?v=G3y-DuheaQ8

Τι συμπεραίνεις μ' αυτό το βίντεο? Το κοντέρ είναι στα 70km/h και το στροφόμετρο δείχνει κάτω κι απο τις 2000 στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στο περιοδικό drive αυτού του μήνα το συγκριτικό του νεου golf με τα υπόλοιπα turbaτα του ανταγωνισμού.Το μοντέλο της δοκιμής είναι το 160Hp με το 7τάχυτο κιβώτιο dsg.

Στις μετρήσεις ρεπρίζ αναφέρει πχ 80-110 με 3η ή 100-140 με 5η και αναρωτιέμαι:

Μήπως το 7τάχυτο ως πιο καινούριο με καλυτερο software οταν ειναι στο manual δεν κανει kick down από μόνο του όταν πατήσεις όλο το γκάζι?Γιατί σε προηγούμενο ποστ αναφέρθηκε οτι το 6άρι ενεργεί ''αυτόνομα'' σε αντίστοιχη περίπτωση και κατεβάζει μόνο του.Αν το ίδιο γίνεται και στο 7άρι πώς μπόρεσαν να μετρήσουν ρεπρίζ με σταθερ'η σχεση ταχύτηας?

Μήπως έχει κανείς το καινούριο να μας πεί?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στο περιοδικό drive αυτού του μήνα το συγκριτικό του νεου golf με τα υπόλοιπα turbaτα του ανταγωνισμού.Το μοντέλο της δοκιμής είναι το 160Hp με το 7τάχυτο κιβώτιο dsg.

Στις μετρήσεις ρεπρίζ αναφέρει πχ 80-110 με 3η ή 100-140 με 5η και αναρωτιέμαι:

Μήπως το 7τάχυτο ως πιο καινούριο με καλυτερο software οταν ειναι στο manual δεν κανει kick down από μόνο του όταν πατήσεις όλο το γκάζι?Γιατί σε προηγούμενο ποστ αναφέρθηκε οτι το 6άρι ενεργεί ''αυτόνομα'' σε αντίστοιχη περίπτωση και κατεβάζει μόνο του.Αν το ίδιο γίνεται και στο 7άρι πώς μπόρεσαν να μετρήσουν ρεπρίζ με σταθερ'η σχεση ταχύτηας?

Μήπως έχει κανείς το καινούριο να μας πεί?

Ειναι απλο. Kickdown κανεις με δυο τροπους. Οταν το εχεις στο manual και πατησεις τερμα το γκαζι δε κανει kickdown. Αν ομως το πατησεις βαθυτερα για να φτασει στο πατωμα, τοτε "δραση" αναλαμβανει ενα κουμπακι που ειναι στο πατωμα και σου κανει kickdown εστω και sto manual mode. Επομενως τα ρεπριζ που διαβαζεις ειναι σε manual mode χωρις την "ενεργοποιηση" του κουμπιου. Αν ειχες dsg δεν θα ειχες αυτη την απορια tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς πατώντας το γκάζι σε ποσοστό μικρότερο του 100% για να μην κανει kickdown ,δεν επιταχύνει πλήρως το αυτοκίνητο ,δηλαδή δεν εκμεταλλεύεται όλη την επιτάχυνση που θα μπορούσε.Αυτό καταλαβαίνω εγώ.

Οσο για το αν είχα dsg,θα έχω εντός της βδομαδας και θα κρίνω και μόνος μου.Κάθε σχόλιο-υπόδειξη πάντως είναι δεκτό.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς πατώντας το γκάζι σε ποσοστό μικρότερο του 100% για να μην κανει kickdown ,δεν επιταχύνει πλήρως το αυτοκίνητο ,δηλαδή δεν εκμεταλλεύεται όλη την επιτάχυνση που θα μπορούσε.Αυτό καταλαβαίνω εγώ.

Οσο για το αν είχα dsg,θα έχω εντός της βδομαδας και θα κρίνω και μόνος μου.Κάθε σχόλιο-υπόδειξη πάντως είναι δεκτό.

Κανεις λαθος. Διαβασε καλα τι εχω γραψει. Ποιος ειπε οτι το αμαξι δεν επιταχυνει 100%?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλο. Kickdown κανεις με δυο τροπους. Οταν το εχεις στο manual και πατησεις τερμα το γκαζι δε κανει kickdown. Αν ομως το πατησεις βαθυτερα για να φτασει στο πατωμα, τοτε "δραση" αναλαμβανει ενα κουμπακι που ειναι στο πατωμα και σου κανει kickdown εστω και sto manual mode. Επομενως τα ρεπριζ που διαβαζεις ειναι σε manual mode χωρις την "ενεργοποιηση" του κουμπιου. Αν ειχες dsg δεν θα ειχες αυτη την απορια tongue.gif

Πατάω τέρμα σημαίνει ,πατάω όσο παίρνει-κοινώς μέχρι το πάτωμα.Σε αυτη την περίπτωση ΄΄βαθύτερα΄΄ δεν υπάρχει!Απλά πράγματα ,εκτός αν δεν το λες καλα ή δεν καταλαβαίνω εγώ.Αν δεν πατήσω το γκάζι τέρμα,δεν εχω όλη την επιτάχυνση που θα μπορούσα να εχω.

Edited by rallakias
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλο. Kickdown κανεις με δυο τροπους. Οταν το εχεις στο manual και πατησεις τερμα το γκαζι δε κανει kickdown. Αν ομως το πατησεις βαθυτερα για να φτασει στο πατωμα, τοτε "δραση" αναλαμβανει ενα κουμπακι που ειναι στο πατωμα και σου κανει kickdown εστω και sto manual mode. Επομενως τα ρεπριζ που διαβαζεις ειναι σε manual mode χωρις την "ενεργοποιηση" του κουμπιου. Αν ειχες dsg δεν θα ειχες αυτη την απορια tongue.gif

Ισως δε το εξηγω, εγω καλα :o

Ειναι εμφανες οτι δεν εχεις οδηγησει ποτε αυτοματο ;)

Edited by eliasj
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πρεπει να διευκρινιστει ειναι αν γινεται kickdown και στις δυο λειτουργιες, auto/manual και πως.

Εγω εχω dsg αλλα επειδη εχω μονο 1800 χλμ μονο στο auto μπορω να πω οτι γινεται το kickdown γιατι στο manual δεν το εχω ζορισει ακομα.

Ισως και στο Sport mode να λειτουργει διαφορετικα.

Στο συγκεκριμενο τεστ δεν ξερω σε ποιο mode εγιναν οι μετρησεις ωστε να εχουμε καλυτερη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πρεπει να διευκρινιστει ειναι αν γινεται kickdown και στις δυο λειτουργιες, auto/manual και πως.

Εγω εχω dsg αλλα επειδη εχω μονο 1800 χλμ μονο στο auto μπορω να πω οτι γινεται το kickdown γιατι στο manual δεν το εχω ζορισει ακομα.

Ισως και στο Sport mode να λειτουργει διαφορετικα.

Στο συγκεκριμενο τεστ δεν ξερω σε ποιο mode εγιναν οι μετρησεις ωστε να εχουμε καλυτερη αποψη.

Γίνεται παντού kickdown. Και στο D και στο S και στο manual. Αν πατήσεις ΚΑΙ το κουμπάκι όπως πολύ σωστά ανέφερε ο elias, κάνει Kickdown. By the way, το "κουμπάκι" υπάρχει σε ό,τι αυτόματο έχω οδηγήσει εγώ, εκτός απο smart αν θυμάμαι καλά.

Όπως και όλα τα αυτόματα που έχω οδηγήσει κάνουν Kickdown με το "κουμπάκι", ακόμα και στο manual mode. Φυσιολογικό βέβαια, αφού κάνει το dsg που ειναι κ το πιο sportif.

Edited by iasonas
Link to comment
Share on other sites

Δηλ το kickdown δεν αποφευγεται στο manual?

Αν θελω να κρατησω μια σχεση, η να κατεβασω οταν εγω θελω, που θα πρεπει να ειναι φυσιολογικο στο manual, δεν γινεται?

Αν ειναι ετσι τοτε ολες οι μετρησεις θα πρεπει φυσιολογικα να γινονται με kickdown, ειτε λεγεται ειτε οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ το kickdown δεν αποφευγεται στο manual?

Αν θελω να κρατησω μια σχεση, η να κατεβασω οταν εγω θελω, που θα πρεπει να ειναι φυσιολογικο στο manual, δεν γινεται?

Αν ειναι ετσι τοτε ολες οι μετρησεις θα πρεπει φυσιολογικα να γινονται με kickdown, ειτε λεγεται ειτε οχι.

Αποφευγεται. Σκεψου το κουμπακι που υπαρχει σαν ενα "forced kickdown". Αν πατησεις το γκαζι τερμα χωρις να πατησεις και το κουμπι, ευκολο ειναι, δε θα σου κανει kickdown στο manual mode. Αλλο παραδειγμα. Εισαι στο D με 6η και 90χλμ. Πατας γκαζι τερμα χωρις να ακουμπησεις το κουμπακι. Θα σου κατεβασει σε 3η το πιθανοτερο. Αν πατησεις και το κουμπακι θα σου κατεβασει σε 2α, οπου βεβαια μετα θα σε κρεμασει γιατι θα ειναι στις 6000+στρ. Ελπιζω να εγινα κατανοητος αυτη τη φορα. Το γκαζι ετσι και αλλιως δινει τη μεγιστη ισχυ οταν το πατας μεχρι εκει που υπαρχει το κουμπι. Επομενος στα ρεπριζ που κανουν σε manual mode δεν κανουν Kickdown

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαινω το 'κουμπακι' πρεπει να βρισκεται μετα το περας της διαδρομης του πενταλ.

Ετσι ομως μπορει και στο manual οταν πατησω τερμα το γκαζι κατα λαθος να περασω και στο 'κουμπακι' οποτε να σου το kickdown οταν δεν το θελω.

Μαλλον αν παλι καταλαβαινω σωστα θα πρεπει να υπαρχει εξοικοιωση με τις διαδρομες του πενταλ για να μην υπαρχει παρεξηγηση στην εντολη.

Καπως περιπλοκο μου φαινεται (αν και μαλλον κανω λαθος).

Καιρος να αφησω τη θεωρια και να δω την πραξη.

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα περιορισμενες δοκιμες.

'Ανακαλυψα' το κουμπακι.

Ειναι γενικως οπως τα λενε τα παιδια παραπανω.

Οταν χρειαστει να το πατησεις δεν πρεπει μετα να τραβηξεις το ποδι, δηλ μην το φοβηθεις επειδη θα περασει τις 5000+ στροφες, γιατι θα σε 'κρεμασει'.

Ειναι κατι σαν boost και μπορει να κατεβασει παραπανω απο 1-2 ταχυτητες.

Στο αυτοματο το kickdown γινεται χωρις το κουμπακι αλλα αν το ζορισεις τοτε γινεται και ετσι.

Αυτο που συνεχιζει να με εκπλησσει ειναι το ποσο αθορυβο ειναι το αυτοκινητο σε σχεση με το προηγουμενο Tsi μου. Ακομα και σε υψηλες στροφες ο θορυβος ακουγεται πολυ λιγωτερο. Στις χαμηλες ιδιως ειναι σχεδον ανεπαισθητος.

Δεν ξερω αν συμβαινει ετσι και σε αλλα dsg, τα παιδια θα πρεπει μαλλον να εχουν εμπειρια απο αναλογο μηχανικο για να συγκρινουν, η μηπως βελτιωσαν την λειτουργια/ηχομονωση αν και το βλεπω δυσκολο ιδιως για ενα μοντελο που εβγαινε απο την παραγωγη!

Το προηγουμενο ηταν 07 μοντελο δηλ προσφατο.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει και στο Jetta (κατασκευή Μεξικό). Ο κινητήρας είναι τραχύς χαμηλά, αλλά ψηλά ψιθυρίζει. Η μόνωση είναι απίθανη.

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα περιορισμενες δοκιμες.

'Ανακαλυψα' το κουμπακι.

Ειναι γενικως οπως τα λενε τα παιδια παραπανω.

Οταν χρειαστει να το πατησεις δεν πρεπει μετα να τραβηξεις το ποδι, δηλ μην το φοβηθεις επειδη θα περασει τις 5000+ στροφες, γιατι θα σε 'κρεμασει'.

Ειναι κατι σαν boost και μπορει να κατεβασει παραπανω απο 1-2 ταχυτητες.

Στο αυτοματο το kickdown γινεται χωρις το κουμπακι αλλα αν το ζορισεις τοτε γινεται και ετσι.

Αυτο που συνεχιζει να με εκπλησσει ειναι το ποσο αθορυβο ειναι το αυτοκινητο σε σχεση με το προηγουμενο Tsi μου. Ακομα και σε υψηλες στροφες ο θορυβος ακουγεται πολυ λιγωτερο. Στις χαμηλες ιδιως ειναι σχεδον ανεπαισθητος.

Δεν ξερω αν συμβαινει ετσι και σε αλλα dsg, τα παιδια θα πρεπει μαλλον να εχουν εμπειρια απο αναλογο μηχανικο για να συγκρινουν, η μηπως βελτιωσαν την λειτουργια/ηχομονωση αν και το βλεπω δυσκολο ιδιως για ενα μοντελο που εβγαινε απο την παραγωγη!

Το προηγουμενο ηταν 07 μοντελο δηλ προσφατο.

worthy.gif:o

Ευτυχως πριν μπει το καινουργιο ετος!!!! :lol: Κατεβαζει και παραπανω απο 2 ταχυτητες παντως!!! Ακομα και 4 μπορει να σου κατεβασει αναλογα τα χλμ και την σχεση που εχεις μεσα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.