Jump to content
BABIS

Συμπλήρωμα υγρών

Recommended Posts

Πηγα αντιπροσωπεια και μου συμπληρωσαν μια μικρη ποσοτητα απιονισμενο νερο,περιπου 300ml και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα απωλειων.

Ειχα 7350χλμ και τωρα στα 11200 δεν εχει χασει καθολου.

Κανε και συ το ιδιο μονος σου,εκτος και αν μενεις ή πηγαινεις σε περιοχες με πολυ χαμηλες θερμοκρασιες-παγετου,οποτε συμπληρωσε την απωλεια με αντιψυκτικο G12 και μονο!

μια μικρη απωλεια στο τοσο ειναι φυσιολογικη αφου το νερο μεσα στο ψυγειο βραζει οποτε συμπληρωνουμε με λιγο απιονισμενο νερο και ειμαστε ενταξει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κατα δεύτερον αυτο που είπα όσον αφορά το χρώμα του παραφλού ισχυεί?

παραφλου λετε το αντιψικτικο?

εαν ναι τοτεσ ισχι αυτο που ειπε ο παπαδογιοργασ.

καπου μεσα το 90 ι VW αντικαταστατισε το G11 ( σκουροπρασινο) απο το G12 για λογο νεον κινιτιρον (αλουμινιο).

επιδι το G11 με το G12 δεν κανι μαζι να το ανακατεψισ για αυτο και το εντονο κοκκινο χρωμα.

πρασσινα, κιτρινα και μπλε γινετε αναμεταξιτουσ.

το νεο αντιψικτικο τισ VW το G12+ γινετε να ανακατεφτι και με τα αλα.

Link to comment
Share on other sites

παντως το 1ο πραγμα που με ρωτησαν απο την αντιπροσωπεια οταν τους το ανεφερα ηταν αν δουλευα πολυ τον κλιματισμο και οτι ισως οφειλεται σ'αυτο δηλαδη επειδη το αμαξι το πηρα καλοκαιρι 8/07 καινουργιο+αδουλευτο γι αυτο να ειχα απωλειες. παντως τον κλιματισμο δεν τον δουλευω πολυ και γενικα ειμαι κατα του κλιματισμου (κοβει και αλογα tongue.gif )

Εγω παντως που το πηρα τον περασμενο Μαιο και ο κλιματισμος δουλευε καθε μερα ολο το καλοκαιρι,δεν επεσε καθολου η σταθμη.

Link to comment
Share on other sites

παραφλου λετε το αντιψικτικο?

εαν ναι τοτεσ ισχι αυτο που ειπε ο παπαδογιοργασ.

καπου μεσα το 90 ι VW αντικαταστατισε το G11 ( σκουροπρασινο) απο το G12 για λογο νεον κινιτιρον (αλουμινιο).

επιδι το G11 με το G12 δεν κανι μαζι να το ανακατεψισ για αυτο και το εντονο κοκκινο χρωμα.

πρασσινα, κιτρινα και μπλε γινετε αναμεταξιτουσ.

το νεο αντιψικτικο τισ VW το G12+ γινετε να ανακατεφτι και με τα αλα.

;):lol: πολυ σωστα φιλε μου το ψαξα και γω σημερα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ειχα πει πιο παλια οτι η σταθμη μου ειχε πεσει απο το max σχεδον οταν το ειχα παρει, σχεδον στο min στα 8000χλμ. εβαλα απιονισμενο νερο στα 8000χλμ περιπου και το εφτασα μεχρι το max παλι. τωρα εχω 10700χλμ και σ'αυτα τα 2700χλμ περιπου εχει υποχωρησει λιγο απο το max χωρις βεβαια να εχει πεσει πολυ.απλα μου κανει εντυπωση γιατι για 2700χλμ "καταναλωσε" εστω και καποια μικρη ποσοτητα. υπαρχει περιπτωση να εχω διαρροη? ειναι φυσιολογικο? προβληματα θερμοκρασιας δεν εχω..

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ειχα πει πιο παλια οτι η σταθμη μου ειχε πεσει απο το max σχεδον οταν το ειχα παρει, σχεδον στο min στα 8000χλμ. εβαλα απιονισμενο νερο στα 8000χλμ περιπου και το εφτασα μεχρι το max παλι. τωρα εχω 10700χλμ και σ'αυτα τα 2700χλμ περιπου εχει υποχωρησει λιγο απο το max χωρις βεβαια να εχει πεσει πολυ.απλα μου κανει εντυπωση γιατι για 2700χλμ "καταναλωσε" εστω και καποια μικρη ποσοτητα. υπαρχει περιπτωση να εχω διαρροη? ειναι φυσιολογικο? προβληματα θερμοκρασιας δεν εχω..

Αν κανεις 3 την ωρα κοντρες Λευκωνα - Σερρες (μεχρι την μονοδρομιση της Βενιζελου) να μη σου καψει? -_-:lol: :lol:

εμενα δε μου φαινεται φυσιολογικο για χειμωνα και θερμοκρασιες Σερρων, Δραμας , Καβαλας :huh: :huh:

Link to comment
Share on other sites

Η στάθμη υγρών του ψυγείου έχει πέσει αρκετά κάτω από το min με μόλις 4.000χλμ ενώ όταν αγόρασα το αυτοκίνητο ήταν ακριβώς στη μέση των ενδείξεων max-min.

Πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και μου είπαν να συμπληρώσω με απιονισμένο νερό μέχρι το ύψος που ήταν το υγρό όταν πήρα το αυτοκίνητο κι αν παρατηρήσω ξανά τόση μείωση να το πάω για να το ψάξουν glare.gif

Τι προτείνετε να το συμπληρώσω μόνος μου ή να πάω στην αντιπροσωπεία και να επιμείνω να το δουν;

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην αντιπροσωπεία και πάρε ένα μπουκάλι G12. 10 ευρώ έχει. Και συμπλήρωσέ το μόνος σου. Δεν χρειάζεται ψάξιμο.

ετσι ακριβως οπως το λεει o dis.νερο απιονισμενο στο αμαξι;που ζουν αυτοι;30 χρονια πισω;μονο G12!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάθει κάτι αν συμπληρώσεις λίγο απιονισμένο. Συνηθίζεται, δεν είναι κακό. Μπορεί να το έκαναν και σε κάποιο service πχ χωρίς να το πάρεις χαμπάρι. Δεν έγινε και τίποτα. Επειδή όμως έχεις την επιλογή και επειδή το κόστος του G12 είναι μικρό, καλύτερα βάλε G12.

Δεν έχω κάνει ακόμα service, ευτυχώς μάλλον γιατί αν το πιάσουν στα χέρια τους θα το πεθάνουν :D

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :D

Link to comment
Share on other sites

B):lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

:wacko: :wacko: :wacko:

10Ε το g12+ πήρα ένα να μην παρακαλάω το κάθε μάστορη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.