Jump to content
pollakias

Αμορτισερ- Ελατηρια για 6n. Help!

Recommended Posts

Εχω το πολο 6n με 50 προφιλ λαστιχο και 15αρες ζαντες. Θελω να το χαμηλωσω λιγο. Μου έδωσε προσφορα ενας "φιλος" τα blistin κιτρινα και HR για ελατηρια 610 ευρω με τοποθετηση, ολα κομπλε. Μου ειπαν Ομως οτι θα κοπαναει πολυ. Η τιμη του ειναι πολυ καλη πιστευω αλλα αυτο που θελω εγω ειναι να το χαμηλωσω χωρις να κοπαναει κ πολυ. Τι μου προτεινετε να κανω:

Link to comment
Share on other sites

Εχω το πολο 6n με 50 προφιλ λαστιχο και 15αρες ζαντες. Θελω να το χαμηλωσω λιγο. Μου έδωσε προσφορα ενας "φιλος" τα blistin κιτρινα και HR για ελατηρια 610 ευρω με τοποθετηση, ολα κομπλε. Μου ειπαν Ομως οτι θα κοπαναει πολυ. Η τιμη του ειναι πολυ καλη πιστευω αλλα αυτο που θελω εγω ειναι να το χαμηλωσω χωρις να κοπαναει κ πολυ. Τι μου προτεινετε να κανω:

Πολυ καλη τιμη!!! 3 ποντους θα ειναι τα ελλατηρια?

Αν ναι δεν νομιζω να κοπαναει.αυτα φοραω εδω κ 6 χρονια.

αν τα προσεχεις κ δεν περνεις τις λακουβες κ τα χαντακια αγκαλια δεν θα εχεις ποτε.

Edited by BAD BOY
Link to comment
Share on other sites

Αλλά pollakias, φοράς 50άρι προφίλ που από την μάνα τους τα 6Ν δεν φοράνε (45άρι κανονικά φοράνε με 15άρα ζάντα) οπότε ίσως να έχεις πρόβλημα με τους θόλους.

Polo που έχω δει με 50άρι προφίλ φόραγε vogland ελατήρια και δεν έβρισκε.

Όταν είχα bilstein με eibach Και δοκίμασα 50άρι προφίλ έβρισκα στους θόλους και αναγκαστικά έβαλα και πάλι 45άρι.

Τώρα φοράω Bilstein - Vogland (την sprint της bilstein που είναι για χαμήλωμα) αλλά με 45άρι προφίλ και έχω αρκετή απόσταση από τους θόλους.

Ρώτα τον για αυτό τι νομίζει ο φίλος σου και αν είναι προχώρα με τα HR τα οποία θεωρούνται πάρα πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα να του φορεσω τα αμορτισερ απο το Polo GTI κ να βαλω ελατηρια (πιο πιθανο HR). Tι λετε για αυτο: Δεν θελω κατι το τρελο. Απλα λιγο πιο σκληρη αναρτηση απο την κανονικη κ ενα λογικο χαμηλωμα. Ενας φιλος μου εχει ενα peujeot 106 κ του εβαλε την αναρτηση του rally. πολυ ευχαριστημενος. Λιγοι κραδασμοι, αρκετα καλο κρατημα.

Link to comment
Share on other sites

άποψή μου είναι αφού θα το κάνεις το "εγχείρημα" κάντο σωστά... βάλε δηλαδή νέα αμορτισέρ χαμηλώματος και μη κάνεις "πειραματισμούς".

¶σε που εφόσον έχεις το 6Ν, δεν μπαίνει του GTi (6N2) η ανάρτηση γιατί έχει διαφορετικό τρόπο που βιδώνει επάνω στους θόλους.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο παλικαρι που ειχα παει κ πριν μου προτεινε κ κατι ακομα. Apex ελατηρια και kaiaba αμορτισερ. Του ειπα οτι δεν θελω κατι τοσο σκληρο οσο τα bilstien το κιτρινα κ μου προτεινε αυτα. Τιμη για ολα κομπλε κ ευθυγραμμιση 300 ευρω. Τι λετε:

Link to comment
Share on other sites

Πριμ μας πεις εντυπώσεις κάνε καμιά χιλιάδα χιλιόμετρα να στρώσουν τα αμορτισέρ.

Το λέω ειδικά για τα Kayaba γιατί μέχρι να στρώσουν είναι πολύ σκληρά.

Σε άλλα αμορτισέρ περιέργως δεν πρόσεξα να χρειάζονται στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι και το ασχετο!

Λοιπον... θελω τα φωτα σας... απο το λιγο ψαξιμο που εκανα κατεληξα οτι εχω το Polo 6N... (μοντελο του 98-99, με το διπλο προφυλακτηρα).

Νομιζω οτι ηρθε ο καιρος να αλλαξω τα αμορτισερ σιγα σιγα, αφου εχουν συμπληρωσει 80000km και εχει αρχισει να πηγαινει "βαρκα στο γυαλο"... αλλα τι να του βαλω;οεο;

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι και το ασχετο!

Λοιπον... θελω τα φωτα σας... απο το λιγο ψαξιμο που εκανα κατεληξα οτι εχω το Polo 6N... (μοντελο του 98-99, με το διπλο προφυλακτηρα).

Νομιζω οτι ηρθε ο καιρος να αλλαξω τα αμορτισερ σιγα σιγα, αφου εχουν συμπληρωσει 80000km και εχει αρχισει να πηγαινει "βαρκα στο γυαλο"... αλλα τι να του βαλω;οεο;

:excl::excl: Ασχετο εεε?

Λοιπον Bilstein με κλειστα τα ματια ειναι η κορυφη!!!

Αν θες και λιγο χαμηλωμα για να μπαινεις κ καλυτερα στα πεταλα :excl:HR η vogland ελατήρια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες τι θέλεις όμως.

Θες να είναι όπως ήταν καινούριο;

θες λίγο ποιο σφιχτά

ή θες κάτι αρκετά καλύτερο (σε συμπεριφορά, όχι σε ποιότητα)

αλλά και σφιχτότερο;

Για την δεύτερη περίπτωση πάντως

προτείνω με κλειστά μάτια Boge κόκκινα.

Boge Turbo το όνομα του μοντέλου και είναι αερίου λαδιού.

Η Boge, για όσους δεν ξέρουν,

είναι η εταιρία που κάνει τα μαμά αμορτισέρ για τα 6Ν.

Edited by Vrachos
Link to comment
Share on other sites

:D:lol: Ασχετο εεε?

Λοιπον Bilstein με κλειστα τα ματια ειναι η κορυφη!!!

Αν θες και λιγο χαμηλωμα για να μπαινεις κ καλυτερα στα πεταλα :angry2:HR η vogland ελατήρια....

Δεν μας είπες τι θέλεις όμως.

Θες να είναι όπως ήταν καινούριο;

θες λίγο ποιο σφιχτά

ή θες κάτι αρκετά καλύτερο (σε συμπεριφορά, όχι σε ποιότητα)

αλλά και σφιχτότερο;

:lol: Βρε παιδια... μη με μπερδευεται! Τι πεταλα και χαμηλωμα μου λετε; Τι σφιχτο σε συμπεριφορα; Τι ειναι ολα αυτα;

Εγω το αυτοκινητο το εχω σαν μεσο μεταφορας της αφεντιας μου και το μονο που αναζητω ειναι η ασφαλεια, η ανεση και η αντοχη στους κατσικοδρομους της Ελλαδας καθως κανω πολλααααα χιλιομετρα εβδομαδιαιως (τα 65.000 τα εκανε μεσα σε 2.5 χρονια μαζι μου... καινουργιο το ειχα παρει ουσιαστικα). Αρα για να απαντησω στα παραπανω, μαλλον το θελω οπως το πηρα... χαμηλωμα δεν θελω. Μια χαρα ειναι το υψος του δε χτυπαει και στα πεζοδρομια που το ανεβαζω κατα καιρους! tongue.gif Αυτο το πιο σφιχτο δεν το πιανω... τι εννοει ο ποιητης; Για να το καταλαβω... τα αμορτισερ ειναι ελατηρια... με τα οποια ας πουμε επικοινωνει το υπολοιπο αυτοκινητο με τη ροδα. Αν ειναι σκληρα... πεφτοντας σε μια λακουβα θα ταραζεται το συμπαν... Σωστα; Απο την αλλη στις στροφες δεν θα γερνει (οπως κανει τωρα). Λογω επαγγελματος θα με βοηθουσε να μου μιλουσατε για αποσβεση του ελατηριου αυτου...

Ευχαριστωωωωω....

ps. αυτα τα boge... ή καπως ετσι που ειδα... ειναι ειπαμε αυτα που εχει απο τη μανα του; αυτα σε ποια κατηγορια κατατασσονται;

Link to comment
Share on other sites

Εχω το πολο 6n με 50 προφιλ λαστιχο και 15αρες ζαντες. Θελω να το χαμηλωσω λιγο. Μου έδωσε προσφορα ενας "φιλος" τα blistin κιτρινα και HR για ελατηρια 610 ευρω με τοποθετηση, ολα κομπλε. Μου ειπαν Ομως οτι θα κοπαναει πολυ. Η τιμη του ειναι πολυ καλη πιστευω αλλα αυτο που θελω εγω ειναι να το χαμηλωσω χωρις να κοπαναει κ πολυ. Τι μου προτεινετε να κανω:

Καταρχην καλησπέρα. Να το χαμηλώσεις και να μην κοπανάει ξέχνα το. ολο και κάποιοι τριγμή θα εμφανιστούν. Αν έχεις κόλλημα με τριγμούς αστο χαμήλωμα . Αν θές να στρίβεις HR-ΒΙΛΣΤΕΙΝ k;itrina για πολάκι .Ρώτα όποιον θες :angry2:

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα boge... ή καπως ετσι που ειδα... ειναι ειπαμε αυτα που εχει απο τη μανα του; αυτα σε ποια κατηγορια κατατασσονται;

Η Boge είναι γερμανική και προμηθεύει την VW με αμορτισέρ.

Στο εμπόριο βγάζει τρία μοντέλα, αλλά δεν είναι ίδια με αυτά που δίνει στην VW

γιατί τα μαμίσια τα φτιάχνει σύμφωνα με τις προδιαγραφές της εταιρίας

ώστε να χαλάνε γρήγορα.

Το πρώτο μοντέλο είναι απλό λαδιού, για τα χιλιάρια,

το μεσαίο είναι αερίου λαδιού και είναι αυτό που σου προτείνω

και το μεγαλύτερο είναι αρκετά ποιο σκληρό.

Το μεσαίο είναι σχεδόν σαν το αμορτισέρ που φοράει από την μάνα του

και είναι η καλύτερη επιλογή αν σε ικανοποιεί το αμάξι

και δεν θες να αλλάξεις την συμπεριφορά του.

Link to comment
Share on other sites

Η Boge είναι γερμανική και προμηθεύει την VW με αμορτισέρ.

.................

το μεσαίο είναι αερίου λαδιού και είναι αυτό που σου προτείνω

.................

Το μεσαίο είναι σχεδόν σαν το αμορτισέρ που φοράει από την μάνα του

και είναι η καλύτερη επιλογή αν σε ικανοποιεί το αμάξι

και δεν θες να αλλάξεις την συμπεριφορά του.

Ευχαριστω.... ψαξε - ρωτα... κατι εμαθα. ;) και αρκετα χρησιμο νομιζω. Thanks a lot!

Link to comment
Share on other sites

και εγω θελω να αλλαξω αμορτησερ απο σεπτεμβριο γιατι παει σαν βαρκα.να φανταστειτε οτι απλα κλεινω την πορτα και το αμαξι κουνιετε περα δωθε (δεν κανω πλακα) :huh: χαλι μαυρο ε? new_lol.gif και απλα ελεγα αφου θα αλλαξω που θα αλλαξω να το χαμηλωσω και λιγο ετσι να δειξει κιολας γτ ειναι σαν τζιπ. απλα ηθελα κατι οικονομικο και μου ειπανε για sachs και hr στα 450 και οτι το αμαξι θα χαμηλωσει 3.5 ποντους.καλα ειναι???για 1000ρι μιλαμε... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.