Jump to content
dennis

Service Golf TSi

Recommended Posts

Τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία σου πήρες ?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη λαδιων στο TSI :

Λαδια δικα μου αγορασμενα απο τον Λαμπριανιδη = 42 ευρω

Τιμη φιλτρου αντιπροσωπειας=15 ευρω

Εργατικα=15 ευρω

Συνολο 72 ευρω.

Καλα ειναι.Φτηνα τη γλιτωσαμε tongue.gif

-_- ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΑ τη γλήτωσες όχι αλπώς φτηνά. Πήρα τηλ σήμερα σε μερικές αντιπροσωπίες για το servis λαδιων στα 15.000.

Απαντήσεις:

1) Autoclub Φιλαδέλφια ----------> 135€

2) Φιλιππαίος Λ. Κηφισού --------> 145€ (με δικά μου λάδια --> 65€)

3) Παζαρόπουλος α) Πειραιώς ---> 190€ (με δικά μου λάδια --> 110€)

β) Ν. Ιωνία ---> 190€ (με δικά μου λάδια --> 140€ :)upyours.gifrocket.gifpopeye.giffire.gif )

¶ρα φίλε VeeDub Latou, όπως είχα γράψει και πιο παλιά και βιάστηκες να απαντήσεις οτι πρέπει να διαβάσω τι κάνουν και χρεώνουν στα σέρβις αφού το είχες γράψει πιο πριν, λες και έγω δεν τα ήξερα ή δεν είχα διαβάσει όλες τις σελίδες που υπήρχαν πιο πριν, καταλήγουμε στο συμπέρασμα οτι ΓΙΑ ΙΔΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ χρεώνει ότι θέλει ο καθένας!!! Και φυσικά δεν μπορείς να πεις μικρή τη διαφορά από 135€ εως 190€!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

-_- ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΑ τη γλήτωσες όχι αλπώς φτηνά. Πήρα τηλ σήμερα σε μερικές αντιπροσωπίες για το servis λαδιων στα 15.000.

Απαντήσεις:

1) Autoclub Φιλαδέλφια ----------> 135¤

2) Φιλιππαίος Λ. Κηφισού --------> 145¤ (με δικά μου λάδια --> 65¤)

3) Παζαρόπουλος α) Πειραιώς ---> 190¤ (με δικά μου λάδια --> 110¤)

β) Ν. Ιωνία ---> 190¤ (με δικά μου λάδια --> 140¤ :)upyours.gifrocket.gifpopeye.giffire.gif )

¶ρα φίλε VeeDub Latou, όπως είχα γράψει και πιο παλιά και βιάστηκες να απαντήσεις οτι πρέπει να διαβάσω τι κάνουν και χρεώνουν στα σέρβις αφού το είχες γράψει πιο πριν, λες και έγω δεν τα ήξερα ή δεν είχα διαβάσει όλες τις σελίδες που υπήρχαν πιο πριν, καταλήγουμε στο συμπέρασμα οτι ΓΙΑ ΙΔΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ χρεώνει ότι θέλει ο καθένας!!! Και φυσικά δεν μπορείς να πεις μικρή τη διαφορά από 135¤ εως 190¤!!!!!!!!!!!!

Βαλε και την Karenta στα ¤130 που πληρωσα για αλλαγη με δικα τους λαδια. Ειναι η φθηνοτερη η μου φαινεται? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και την Karenta στα ¤130 που πληρωσα για αλλαγη με δικα τους λαδια. Ειναι η φθηνοτερη η μου φαινεται? tongue.gif

Ουυυ παμφθηνα τι να σου πω... :blink:

Και γω στην Καρεντα πηγα,130 πληρωσα για τουρμπο λαδια..

Μεχρι πριν δεν ηξερα οτι υπαρχει περιπτωση να πληρωσει καποιος 130 ευρω για αλλαδη λαδιων.. :o

Ρωτησα ομως για να μην την ξαναπαθω και απο δω και στο εξης,

θα παω να αγοραζω μονος μου τα ιδια ακριβως λαδια 43 ευρω και να τα αλλαζω.. :)

Δεν θα κανω πλουσιο εγω το καθε στελεχος της Vw.. -_-

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κάθε αντιπροσωπεία έχει διαφορετικό τιμοκατάλογο δεν είναι μεμπτό, αν αυτό εννοείς. Φυσικά και ότι θέλει χρεώνει ο καθένας αφού έχει αυτό το δικαίωμα. Η kosmocar προτείνει στις αντιπροσωπείες οικονομική και γενικότερα πελατειακή πολιτική. Δεν επιβάλλει.

Δεν ξέρω αν με κατάλαβες. Αν είδες στο τέλος γράφω οτι ,μόνο σ' αυτές τις 4 αντιπροσωπίες που ρώτησα, υπήρχε μια διαφορά 55€! Δηλαδή 55€ αέρα! Φυσικά και δεν είναι στάνταρ οι χρεώσεις. Αυτό είπα άλλωστε και εγώ παλιότερα και ο VeeDub Latou το παρερμήνευσε και μου απάντησε κάπως απότομα. Μπορεί να το είχα καταλάβει εγώ λάθος, τι να πω. Απλά με είχε πειράξει τότε.

Anyway, θα το καταλάβαινα αν η διαφορά ήταν 10 - 15 € και όχι 55€. Δηλαδή αν για τα λάδια είναι τόσο σε ένα μεγάλο σέρβις η διαφορά μπορεί να είναι και πάνω από 100€!!! Όσο και έλευθερους να τους έχει αφήσει οι διαφορές μου φαίνονται πολύ μεγάλες. Την άποψή μου λέω. Ίσως μερικές αντιπροσωπίες να μην θέλουν πελάτες tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχουν διαφορές >1.000 ευρώ στην τιμή του ίδιου αυτοκινήτου με τον ίδιο εννοείται εξοπλισμό. Και στην τελική μόνο στη VW συμβαίνει αυτό ? Ή μόνο στα αυτοκίνητα γενικότερα ? Αεριτζήδες υπάρχουν παντού. Μαγκιά τους. Βρίσκουν και τα κάνουν. Γιατί λίγοι είναι οι πελάτες που πιστεύουν ότι μεγαλύτερη τιμή συνεπάγεται και σωστότερη εξυπηρέτηση ?

Δεν ειναι καθολου τυχαιο ομως που αυτην την αποψη την θεωρουν σωστη και φυσιολογικη,

συνηθως κατοχοι πουλ-μουρ γερμανικων αυτοκινητων.. :)

Edited by TOMMASO
Link to comment
Share on other sites

Tall, αν διαβάσεις πιο πίσω μερικά ποστς, θα δεις τι έλεγχοι είναι και πόση ώρα παίρνουν, ειδικά στα 15.000 χλμ!

Είναι η μλακία που τους δέρνει βασικά και βαριούνται πολλές φορές να χτυπάνε την κάρτα εργασίας, οπότε φαίνεται πως έχει βαρέσει πολλή εργατοώρα, ενώ αυτοί μπορεί και να μην έκαναν τίποτα στο αμάξι σου. Αυτό θα το αντιμετπίσεις πιο συχνά Χριστούγεννα, Πάσχα, 15αύγουστο που όλοι πάνε να φτιάξουν το αμάξι πριν το ταξίδι ή πριν τις διακοπές, ξέροντας πως θα υπολειτουργεί το σύμπαν!

Δεν ξέρω αν με κατάλαβες. Αν είδες στο τέλος γράφω οτι ,μόνο σ' αυτές τις 4 αντιπροσωπίες που ρώτησα, υπήρχε μια διαφορά 55€! Δηλαδή 55€ αέρα! Φυσικά και δεν είναι στάνταρ οι χρεώσεις. Αυτό είπα άλλωστε και εγώ παλιότερα και ο VeeDub Latou το παρερμήνευσε και μου απάντησε κάπως απότομα. Μπορεί να το είχα καταλάβει εγώ λάθος, τι να πω. Απλά με είχε πειράξει τότε.

Anyway, θα το καταλάβαινα αν η διαφορά ήταν 10 - 15 € και όχι 55€. Δηλαδή αν για τα λάδια είναι τόσο σε ένα μεγάλο σέρβις η διαφορά μπορεί να είναι και πάνω από 100€!!! Όσο και έλευθερους να τους έχει αφήσει οι διαφορές μου φαίνονται πολύ μεγάλες. Την άποψή μου λέω. Ίσως μερικές αντιπροσωπίες να μην θέλουν πελάτες tongue.gif

Οχι ρε φίλε!

Καμιά απολύτως διάθεση να σου την πω ή οτιδήποτε! Μάλλον πρέπει να με είχες παρεξηγήσει σε εκείνη τη φάση, και ειλικρινά δε διακρίνω το λόγο γιατί! :)

Μην ανησυχείς, όλα καλά, no probs at all B)

Οσο για τη διαφορά 135 με 190 ευρώ... Είναι στην ουσία μια Ν249 μαζί με περαστικά. Καθόλου αμελητέα διαφορά μπορώ να πω!

Link to comment
Share on other sites

Την άποψη τη δική μου εννοείς , ή ότι μεγαλύτερη τιμή ----> καλύτερη εξυπηρέτηση ?

Oχι ρε Dis ,δεν αναφερομαι σε σενα :)

Στην αποψη μεγαλυτερη τιμη---->καλυτερη εξυπηρετηση αναφερομαι.Η οποια εκφραζει πολλους κατοχους Μercedes/BMW/Αudi/VW

Καλυτερα θα πρεπε να το παραφρασουμε... Μεγαλυτερη τιμη------>Μεγαλυτερο πιασιμο του πωπου και συναμα κοροιδια! B)

Το θεμα ειναι οτι αυτοι που καθιερωσαν αυτη την νοοτροπια ειναι κατι τυποι που δεν τους πειραζει καθολου να τους πιανουν τον

πωπο ,αρκει να αισθανονται ανωτεροι ...πληρωνοντας προκλητικα παραπανω ανταλλακτικα, εργασια και εξοπλισμό που δεν κοστιζουν ουτε το 1/4 απ'οσο τους χρεωνουν!! knife.gif

Παρολαυτα ,το γεγονος αυτο τους κανει να αισθανονται ωραια!!! Ειναι ψυχοπαθολογικο το αίτιο,μην το ψαχνεις !!! lick.gif

Και εκμεταλλευομενη η Vw και καθε Vw το ψωνιο τους ,αναγκαστικα

παιρνει η μπόρα και τους υπολοιπους πελατες τιμολογιακα!! :xmas:

Συνηθως ειναι κατοχοι πουλ-μουρ γερμανικων αυτοκινητων...Υπαρχουν κι αλλοι. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπε...

Cruise Control = 73 ευρώ..

Εγκατάσταση = +200!!!!!!

Για εργασία 1μιση ώρας, 200 ευρώ... Κοινώς σα να σου λέει πως η εργατοώρα κοστίζει 130 ευρώ με το ΦΠΑ, αντί για 59.50 που χρεώνεται (50+ΦΠΑ)... Για κάτι που αν το πλακώσω μόνος μου στην τελική, με βάση τις οδηγίες του kage (αν θυμάμαι καλά), αν όχι σε 2, σε 3 ώρες θα το τελειώσω και θα μου μείνουν και τα 200!

Αλλά βλέπεις, είναι παροχή υπηρεσιών, οπότε και η φορολόγηση είναι πιο ψηλή... Αρα από κάπου πρέπει να βγει το κόστος, αλλιώς πώς θα ζήσουν κι αυτοί...

Link to comment
Share on other sites

Παντως δε γινεται αυτο το κακο σε ολες τις αντιπροσωπειες.Στη Ford για παραδειγμα η αλλαγη λαδιων κοστιζει κατω απο 50 ευρω εδω, αλλα και στην Πατρα.Επισης εχω ακουσει στη honda οτι κοστιζει περιπου 70 ευρω αλλα και στην peugeot ειναι αρκετα φθηνα.Σιγουρα ο καθενας χρεωνει οτι θελει αλλα τα 130 ευρω για παραδειγμα ειναι χρεωμενος αερας κοπανιστος.Τι στο καλο;Χρυσαφι ειναι το λαδι;

Link to comment
Share on other sites

Παντως δε γινεται αυτο το κακο σε ολες τις αντιπροσωπειες.Στη Ford για παραδειγμα η αλλαγη λαδιων κοστιζει κατω απο 50 ευρω εδω, αλλα και στην Πατρα.Επισης εχω ακουσει στη honda οτι κοστιζει περιπου 70 ευρω αλλα και στην peugeot ειναι αρκετα φθηνα.Σιγουρα ο καθενας χρεωνει οτι θελει αλλα τα 130 ευρω για παραδειγμα ειναι χρεωμενος αερας κοπανιστος.Τι στο καλο;Χρυσαφι ειναι το λαδι;

ΠΙΟ ΛΑΔΙ;;; :) 140€ ΜΕ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ! B)dead.gif

Edited by Tallman
Link to comment
Share on other sites

ΠΙΟ ΛΑΔΙ;;; :) 140¤ ΜΕ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ! B)dead.gif

Σωστα.Γραψε λαθος.Παντως φιλε μου επρεπε να κανεις φασαρια.Με κατι τετοια τις ριχνουν αρκετα τις τιμες.Πιανει αρκετες φορες αυτο.Παντως ,αν υπαρχει, καλο ειναι να πηγαινεις εξω σε καποιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο.Δηλαδη στο μεγαλο σερβις τι θα σου ζητησουν;Να στηθεις να σε......;

Link to comment
Share on other sites

Ουυυ παμφθηνα τι να σου πω... :whistling:

Και γω στην Καρεντα πηγα,130 πληρωσα για τουρμπο λαδια..

Μεχρι πριν δεν ηξερα οτι υπαρχει περιπτωση να πληρωσει καποιος 130 ευρω για αλλαδη λαδιων.. :xmas:

Ρωτησα ομως για να μην την ξαναπαθω και απο δω και στο εξης,

θα παω να αγοραζω μονος μου τα ιδια ακριβως λαδια 43 ευρω και να τα αλλαζω.. :)

Δεν θα κανω πλουσιο εγω το καθε στελεχος της Vw.. B)

Αναφερθηκα στο post tou Tallman. Στα υπολοιπα που γραφεις συμφωνω απολυτα. Την επομενη φορα, με το λαδακι μου!! Βεβαια, πρεπει να αναφερω οτι με πηραν τηλεφωνο απο τη Karenta μετα απο 2 ημερες να με ρωτησουν αν εμεινα ικανοποιημενος απο το service, etc και τους ειπα οτι η εξυπηρετηση ηταν αψογη, οι τιμες ομως φαρμακειο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα σήμερα σε ένα "λαδάδικο" και πήρα τα castrol edge 5w30 18€/lt :wub: . Είχα μπει στο site της castrol και είδα οτι τα συγκεκριμένα λάδια αναφέρονταν στα vw! :wub: Απ' ότι μου είπαν είναι τα πιο ακριβά λάδια που υπάρχουν. Πάντως δε μπορώ να πω, μου δώσανε και ένα φουτεράκι της castrol για να μου χρυσόσουνε το χάπι tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΡΕ!!!!! Οχι και 18 το λίτρο....

Τουλάχιστον την έβγαλες κάπως καθαρή με το φουτεράκι, όντως! :wub:

Αν και με αυτή την τιμή, ούτε 2 φουτεράκια δεν τους έσωζαν! :wub:

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΡΕ!!!!! Οχι και 18 το λίτρο....

Τουλάχιστον την έβγαλες κάπως καθαρή με το φουτεράκι, όντως! :wub:

Αν και με αυτή την τιμή, ούτε 2 φουτεράκια δεν τους έσωζαν! :wub:

¶στα!!!!! Με τέτοια τιμή κανονικά έπρεπε να μου δώσουν και παντελόνι και παπούτσια και καπέλο μη σου πω! tongue.gif

Εχεις βρει όμως πουθενά τα λάδια αυτα σε καλύτερη τιμή; Τι να κάνω; Λίγο που θέλω το καλύτερο για το όχημα, λίγο που φοβάμαι μη μου βγάλει κανένα προβληματάκι .....

Link to comment
Share on other sites

+φωνώ μαζί σου, αλλά όχι και 18 το λίτρο...

Εγώ έδωσα 13500 πόντους smart πάντως, και πήρα 12 κιλά 5-30 Helix Ultra VX (vag approved), και έχω 3 αλλαγές δωρεάν ουσιαστικά! Ασε δε, που το ίδιο ακριβώς λάδι ο Μανδύλας μου το χρεώνει (σε μένα προσωπικά) 8.50 ευρώ το λίτρο + ΦΠΑ...

Link to comment
Share on other sites

+φωνώ μαζί σου, αλλά όχι και 18 το λίτρο...

Εγώ έδωσα 13500 πόντους smart πάντως, και πήρα 12 κιλά 5-30 Helix Ultra VX (vag approved), και έχω 3 αλλαγές δωρεάν ουσιαστικά! Ασε δε, που το ίδιο ακριβώς λάδι ο Μανδύλας μου το χρεώνει (σε μένα προσωπικά) 8.50 ευρώ το λίτρο + ΦΠΑ...

Πλάκα κάνεις;;;; δηλαδή 10¤ το lt διαφορά;;; ;)knife.gifpopeye.gif Δεν μπορεί κάποιο λάκο έχει η φάβα. Μηπώς είναι για 7500 km; Μήπως δηλαδή έχει άλλο ιξώδες και γι΄αυτό; (όχι οτι αυτό θα δικαιολογούσε εντελώς την διαφορά των 10¤ new_killother.gif αλλά λέμε τώρα)

Edited by Tallman
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως... Είναι το 504 00, 506 00, και είναι το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ που πουλάνε και βάζουν στις αντιπροσωπείες...

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις;;;; δηλαδή 10¤ το lt διαφορά;;; :Dknife.gifpopeye.gif Δεν μπορεί κάποιο λάκο έχει η φάβα. Μηπώς είναι για 7500 km; Μήπως δηλαδή έχει άλλο ιξώδες και γι΄αυτό; (όχι οτι αυτό θα δικαιολογούσε εντελώς την διαφορά των 10¤ new_killother.gif αλλά λέμε τώρα)

Μην το αποκλειεις.Εξαλλου οταν αγοραζεις πολλα λιτρα,μειωνεται η τιμη του λιτρου.Παντως ρε συ γιατι δεν αγορασες τα λαδια απο το trade-wind.gr;Εγω τα ιδια λαδια με σενα (η παλια ονομασια ηταν slx longlife iii 5w30) τα πληρωσα 11 ευρω το λιτρο απο το συγκεκριμενο site και εφτασαν στα χερια μου σε 2 μερες χωρις εξοδα αποστολης.Ο αντιπροσωπος της castrol μου τα εδινε 19,5 ευρω/λιτρο.Δε σφαξανε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα σήμερα σε ένα "λαδάδικο" και πήρα τα castrol edge 5w30 18?/lt :D . Είχα μπει στο site της castrol και είδα οτι τα συγκεκριμένα λάδια αναφέρονταν στα vw! :D Απ' ότι μου είπαν είναι τα πιο ακριβά λάδια που υπάρχουν. Πάντως δε μπορώ να πω, μου δώσανε και ένα φουτεράκι της castrol για να μου χρυσόσουνε το χάπι tongue.gif

Σε "λαδαδικο" στην Ανοιξη,αγορασα τα Aral Super Tronic III,Longlife 5W30 για 12€/λιτρο :rolleyes: .

Τα αντιστοιχα Castrol τα εδινε 14,5€/λιτρο.

Edited by IoanGTs
Link to comment
Share on other sites

Μην το αποκλειεις.Εξαλλου οταν αγοραζεις πολλα λιτρα,μειωνεται η τιμη του λιτρου.Παντως ρε συ γιατι δεν αγορασες τα λαδια απο το trade-wind.gr;Εγω τα ιδια λαδια με σενα (η παλια ονομασια ηταν slx longlife iii 5w30) τα πληρωσα 11 ευρω το λιτρο απο το συγκεκριμενο site και εφτασαν στα χερια μου σε 2 μερες χωρις εξοδα αποστολης.Ο αντιπροσωπος της castrol μου τα εδινε 19,5 ευρω/λιτρο.Δε σφαξανε.

Πάντως όταν ρώτησα εκεί που πήρα τα λάδια για τα παλιά τα slxIII που είχα βάλει και την πρώτη φορά στα 5000km, μου είπε πως δεν τα βγάζει πια, τα έχει λέει σταματήσει. Και να σε ρωτήσω κάτι, πως γίνεται τα καινούρια που πήρα (edge castrol) να έχεουν 18€ το λίτρο και τα παλία της να σου τα δίνει ο αντιπρόσωπος 19,5;;;;;;;;;;; ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο αντιπρόσωπος θα πιάσει τον κ@λο του λιανικού πελάτη, γιατί δεν περιμένει κατανάλωση, και θα παρέχει σε χονδρικές τιμές στον μεταπωλητή.

Κλασικά φαινόμενα στο ελεύθερο εμπόριο! (εξ άλλου κι εγώ έτσι δουλεύω στο μαγαζί μου, και όλη η αγορά που πουλάει χονδρική αυτό κάνει!), οπότε μην απορείς! ;)

Link to comment
Share on other sites

τελικά πόσο πλήρωσες για το service?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.