Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Κόστος των Service.

Recommended Posts

Δεν θα προσπαθήσω περισσότερο να σε πείσω....Αν θέλεις βάλε google το λάδι και θα δεις από μόνος σου τι πλεονεκτήματα και τι μειονεκτήματα έχει...Εγώ πάντως στην θέση σου θα έβαζα ένα καλό 40αρι όπως τα παρακάτω...Α και κάτι γενικότερο ..μην εμπιστεύεσαι περισσότερο τους μηχανικούς από τον εαυτό σου...οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι σημαίνει ιξώδες...διάβασε λίγο στο internet και πίστεψε με θα μάθεις πολλά..

"βλέπω το μοτέρ και το ακούω ποιο ξεκούραστο" Αιτιολόγησε μου πως???

Αmsoil AFL 5-40

Castrol Edge sport 0-40

Fuchs Titan Supersyn SL 5-40

Mobil 1 0-40

Motul 8100 X-cess 5-40

Motul 8100 X-clean 5-40

Valvoline Synpower 0-40 και 5-40

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Γιάννη. Τα 47.1 είναι τα εργατικά για την αλλαγή των υγρών φρένων και μόνο ? Το brake fluid τι DOT ήταν? Πάντως τα 47.1 αν τα έδωσες μόνο για τα υγρά μου φαίνονται υπερβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Service στα 30,000 km σε passat 1.6fsi.

Λαδια shell helix ultra 5W-40: 61.13

Φιλτρο Λαδιου : 13,88

Εργατικα :20,40

Φιλτρο καμπινας το είχα αλλαξει μονος μου πριν ενα μηνα και εκανε 18 ευρω.

Συνολο service (χωρις το φιλτρο καμπινας) 108 τελικη με ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Service(Λίπανση) Golf Tsi 140 πρώτος χρόνος στα 11.530χλμ

54€ λάδια 4lt Castrol Edge 5W30

+19,56€ (φίλτρο και καθαριστικό παρμπρίζ)

Δωρεάν εργατικά στο πρώτο service (λίπανση μεντεσέδες-σημεία τριβής, έλεγχος αμαξώματος από κάτω και test drive)

Σύνολο : 73,56€

Υ.Γ. Έχω κάνει αναβάθμιση το Μάιο, ρώτησα αν έχει βγεί νέα και μου είπαν όχι.

Link to comment
Share on other sites

Service(Λίπανση) Golf Tsi 140 πρώτος χρόνος στα 11.530χλμ

54¤ λάδια 4lt Castrol Edge 5W30

+19,56¤ (φίλτρο και καθαριστικό παρμπρίζ)

Δωρεάν εργατικά στο πρώτο service (λίπανση μεντεσέδες-σημεία τριβής, έλεγχος αμαξώματος από κάτω και test drive)

Σύνολο : 73,56¤

Υ.Γ. Έχω κάνει αναβάθμιση το Μάιο, ρώτησα αν έχει βγεί νέα και μου είπαν όχι.

Που εκανες το Service?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας...

Έκανε κανείς service 60.000χλμ? Γνωρίζουμε τίποτα από κόστος και τι είδους συντήρηση γίνεται? Την άλλη εβδόμάδα μάλλον θα πρέπει να το κάνω...

¶σχετο (όχι και πολύ). Επειδή είχαμε γράψει σχετικά με τους μετρητές και αισθητήρες που έχουν τα αυτοκίνητα και ειδοποιούν για το επόμενο service, 2η φορά που μου συμβαίνει στη σειρά, είναι η ειδοποίηση να συμπέφτει με τα χλμ που έχω. Δηλαδή, σκεφτόμουν ότι πρέπει να κάνω service στα 60.000χλμ και στα 58.500χλμ μου βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να κάνω service σε 1.600χλμ (δλδ στα 60.100χλμ). Αυτά προς το παρόν. Λάδι που κοίταξα είμαι φουλ (δεν καίει τίποτα το πλοίο!) και το μόνο που χρειάστηκα να συμπληρώσω πρίν από 1-2 εβδομάδες, ήταν λίγο G12 για το ψυγείο μου... Φυσικά (δεν ξέρω τι τα κάνω) πρέπει να αλλάξω και πίσω τακάκια (για 2η φορά)... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας...

Έκανε κανείς service 60.000χλμ? Γνωρίζουμε τίποτα από κόστος και τι είδους συντήρηση γίνεται? Την άλλη εβδόμάδα μάλλον θα πρέπει να το κάνω...

¶σχετο (όχι και πολύ). Επειδή είχαμε γράψει σχετικά με τους μετρητές και αισθητήρες που έχουν τα αυτοκίνητα και ειδοποιούν για το επόμενο service, 2η φορά που μου συμβαίνει στη σειρά, είναι η ειδοποίηση να συμπέφτει με τα χλμ που έχω. Δηλαδή, σκεφτόμουν ότι πρέπει να κάνω service στα 60.000χλμ και στα 58.500χλμ μου βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να κάνω service σε 1.600χλμ (δλδ στα 60.100χλμ). Αυτά προς το παρόν. Λάδι που κοίταξα είμαι φουλ (δεν καίει τίποτα το πλοίο!) και το μόνο που χρειάστηκα να συμπληρώσω πρίν από 1-2 εβδομάδες, ήταν λίγο G12 για το ψυγείο μου... Φυσικά (δεν ξέρω τι τα κάνω) πρέπει να αλλάξω και πίσω τακάκια (για 2η φορά)... B)

Δεύτερη φορά τακάκια σε 60.000km?? :D Το αυτόματο κιβώτιο φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον.... Να σημειώσω ότι ήδη έχω αλλάξει μια φορά και τα μπροστά! :) Δλδ πάμε για την 3η στο σύνολο αλλαγή από τακάκια... <_<

(ίσως να φταίει που κάθε μέρα πήγαινε-έλα στη δουλειά φρενάρω τουλάχιστον 10-12 φορές από τα 200+ στα 120-130χλμ/ω, και αυτό μόνο με φρένα και χωρίς κατέβασμα ταχύτητας)...

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας...

Έκανε κανείς service 60.000χλμ? Γνωρίζουμε τίποτα από κόστος και τι είδους συντήρηση γίνεται? Την άλλη εβδόμάδα μάλλον θα πρέπει να το κάνω...

¶σχετο (όχι και πολύ). Επειδή είχαμε γράψει σχετικά με τους μετρητές και αισθητήρες που έχουν τα αυτοκίνητα και ειδοποιούν για το επόμενο service, 2η φορά που μου συμβαίνει στη σειρά, είναι η ειδοποίηση να συμπέφτει με τα χλμ που έχω. Δηλαδή, σκεφτόμουν ότι πρέπει να κάνω service στα 60.000χλμ και στα 58.500χλμ μου βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να κάνω service σε 1.600χλμ (δλδ στα 60.100χλμ). Αυτά προς το παρόν. Λάδι που κοίταξα είμαι φουλ (δεν καίει τίποτα το πλοίο!) και το μόνο που χρειάστηκα να συμπληρώσω πρίν από 1-2 εβδομάδες, ήταν λίγο G12 για το ψυγείο μου... Φυσικά (δεν ξέρω τι τα κάνω) πρέπει να αλλάξω και πίσω τακάκια (για 2η φορά)... <_<

Καλημέρα σας κύριε πρόεδρε. Καλά που πλησιάζει το σέρβις σου και μας θυμάσαι. :thumbsup: Νομίζω ότι πρέπει ν΄αλλάξεις τα μπουζί,να καθαρίσεις το φίλτρο ελευθέρας ροής αέρα σύμφωνα με τις οδηγίες συντήρησης του κατασκευαστή και ν΄αλλάξεις τα λάδια.Επίσης καλό θα ήταν να αλλάξεις και το φίλτρο καμπίνας (νομίζω ο Γιάννης ότι έχει πάρει καμιά 12άδα) και να διορθώσεις την σπασμένη βάση στην εισαγωγή αέρα.Τα τακάκια αν φαγώθηκαν σημαίνει ότι ο κινητήρας δουλεύει άψογα και έτσι δουλεύουν υπερωρίες για να ακινητοποιηθεί το τέρας B) . Νομίζω το κόστος δεν θα ξεπεράσει τα 150 ευρώ αν πας στον φίλο μας τον Αποστόλου.Τα λέμε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κύριε πρόεδρε. Καλά που πλησιάζει το σέρβις σου και μας θυμάσαι. :D

Γιατί με μαλώνεις ρε δάσκαλε???? :) Είπε κανείς να βρεθούμε και είπα όχι??? tongue.gif

Νομίζω ότι πρέπει ν΄αλλάξεις τα μπουζί,να καθαρίσεις το φίλτρο ελευθέρας ροής αέρα σύμφωνα με τις οδηγίες συντήρησης του κατασκευαστή και ν΄αλλάξεις τα λάδια.Επίσης καλό θα ήταν να αλλάξεις και το φίλτρο καμπίνας (νομίζω ο Γιάννης ότι έχει πάρει καμιά 12άδα)

Αυτά τα έχω κι εγώ στο νου μου. Επίσης σκέφτομαι να αντικαταστήσω και το υγρό φρένων, αφού αν θυμάμαι καλά, λέει η VW κάθε 2 χρόνια να αλλάζει. Εγώ τον Ιούνιο θα κλείσω 2 χρόνια (ίσως πρέπει να το αφήσω για το επόμενο service). Με τους ιμάντες, τι γίνεται??? Πρέπει να αλλαχθούν? Στα πόσα χλμ αλλάζουν?

και να διορθώσεις την σπασμένη βάση στην εισαγωγή αέρα.

Αυτό ρε δάσκαλε άλλαξε την επομένη που το είχαμε δει!! <_<

Τα τακάκια αν φαγώθηκαν σημαίνει ότι ο κινητήρας δουλεύει άψογα και έτσι δουλεύουν υπερωρίες για να ακινητοποιηθεί το τέρας :thumbsup: . Νομίζω το κόστος δεν θα ξεπεράσει τα 150 ευρώ αν πας στον φίλο μας τον Αποστόλου.Τα λέμε B)

Ότι θα πάω στον Γιώργο, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Όλο σκέφτομαι κανένα project, να αλλάξω μπρος-πίσω φρένα με αυτά του R36, αλλά πρέπει μια μέρα να βρω κάποιον από εσάς με το ΕΤΚΑ, να δούμε κατά πόσο ταιριάζουν κλπ... Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι Νίκο τα φρένα και ΄γω θα το σκεφτόμουνα σοβαρά να τα αναβαθμίσω αν ήμουνα στην θέση σου. Σου στέλνω τους κωδικούς από τον μεγαλύτερο δίσκο που έχει στο ΕΤΚΑ προφανώς για το R32 πρέπει να είναι και τα διάφορα παρελκόμενα που ίσως χρειάζεται ν΄αλλάξεις για να πάρεις μια γεύση για το τι σε περιμένει. Δεν έχω δυστυχώς για το R36 γιατί μου λείπουν οι αναβαθμίσεις.1Κ0 615 301 Μ δίσκοι αεριζόμενοι 345Χ30 5/112 τιμή γύρω στα 200 ΕΥΡΏ ο ένας. 1Κ0 698 151 Β τακάκια το σετ περίπου 140 ευρώ.Δεν ξέρω αν χρειάζεσαι και αλλαγή στις δαγκάνες 1Κ0 615 123 C,1K0 615 124 C (αριστερή-δεξιά) 500 ευρώ και οι δύο.Για πίσω δεν βλέπω καμιά αλλαγή γιατί δίνει μόνο μια διάσταση δισκόπλακας.Οι τιμές με κάθε επιφύλαξη βέβαια.Καλά δεν σε μάλωσα κιόλας, αφού ξέρεις ότι είσαι ο καλύτερός μου μαθητής. Σίγουρα θα συναντηθούμε γιατί προέκυψαν πολλά project εκ των οποίων κάποια είχαν επιτυχή έκβαση και κάποια είναι σε εξέλιξη.Μάλλον την ερχόμενη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ ρε συ για τους κωδικούς. Βέβαια, αν γίνει μια μετατροπή, καλό είναι να γίνει στο μέγιστο δυνατό, οπότε σίγουρα θα ψάξω για φρένα από R36. Δεν ξέρω τι παίζει και με AUDI όσον αφορά το ταίριασμα αλλά και για τα πίσω τα οποία είναι ηλεκτρικά... Το δυσκολότερο είναι να βεβαιωθώ ότι ταιριάζουν. Να μέναμε σε καμιά Γερμανία, θα βρίσκαμε και κανένα μεταχειρισμένο από R36 να το βλέπαμε. Εδώ Ελλάδα, με το ζόρι βρίσκεις ίδιο (που λέει ο λόγος)...

Όσο για την συνάντηση, από εβδομάδα θα με βόλευε κι εμένα. Μέχρι τότε, τα λέμε... :D

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ ρε συ για τους κωδικούς. Βέβαια, αν γίνει μια μετατροπή, καλό είναι να γίνει στο μέγιστο δυνατό, οπότε σίγουρα θα ψάξω για φρένα από R36. Δεν ξέρω τι παίζει και με AUDI όσον αφορά το ταίριασμα αλλά και για τα πίσω τα οποία είναι ηλεκτρικά... Το δυσκολότερο είναι να βεβαιωθώ ότι ταιριάζουν. Να μέναμε σε καμιά Γερμανία, θα βρίσκαμε και κανένα μεταχειρισμένο από R36 να το βλέπαμε. Εδώ Ελλάδα, με το ζόρι βρίσκεις ίδιο (που λέει ο λόγος)...

Όσο για την συνάντηση, από εβδομάδα θα με βόλευε κι εμένα. Μέχρι τότε, τα λέμε... :lol:

Ασχετο Νικο αλλα βρηκα ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ.πλυθηκε βιολογικα το κιν μου και δεν εχω το τηλ σου.απαντησε μου φιλε

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να ενημερώσω σχετικά με το service των 60.000χλμ.

Για κινητήρες 2.0TFSI & V6 3.2 τα απαραίτητα για το service των 60.000χλμ είναι:

* Αλλαγή λαδιών

* Αλλαγή φίλτρου λαδιών

* Αλλαγή φίλτρου αέρα

* Αλλαγή φίλτρου καμπίνας

* Έλεγχος λαδιού αυτόματου κιβωτίου (η VW λέει ότι τα λάδια του κιβωτίου είναι για μια ζωή και δεν χρειάζεται να αντικατασταθούν)

* Έλεγχος και γρασάρισμα του μηχανισμού της ηλιοροφής

--- Μπουζί οι εν λόγω κινητήρες αλλάζουν στα 90.000χλμ! Για τους υπόλοιπους κινητήρες γίνεται και αλλαγή μπουζί.

--- Επίσης, όσοι κινητήρες ΔΕΝ έχουν καδένα, ο έλεγχος του ιμάντα χρονισμού ξεκινά στα 90Κχλμ και μετά ανά 15Κ και η υποχρεωτική αντικατάστασή του (αν δεν έχει αλλαχθεί μέχρι τότε), είναι στα 180Κχλμ...

Εγώ άλλαξα λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο καμπίνας, πίσω τακάκια (γνήσια Ferrodo), και μου βγήκαν όλα μαζί 200€. Επίσης να σημειώσω ότι για άλλη μια φόρα, δεν είχα κάψει καθόλου λάδι!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ο μετρητής γράφει 14700 οπότε αυτή, το πολύ την επόμενη βδομάδα πάω για των 15000χλμ. Γράφετε πολλοί τιμές αλλά κανένας αντιπροσωπείες. Για πείτε βρε παιδιά να ξεστραβωθούμε. Παίζει κανένα "φιλότιμο" επίσημο; Είναι και η ρημάδα η εγγύηση αλλιώς θα πήγαινα σε δικό μου μηχανικό και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ο μετρητής γράφει 14700 οπότε αυτή, το πολύ την επόμενη βδομάδα πάω για των 15000χλμ. Γράφετε πολλοί τιμές αλλά κανένας αντιπροσωπείες. Για πείτε βρε παιδιά να ξεστραβωθούμε. Παίζει κανένα "φιλότιμο" επίσημο; Είναι και η ρημάδα η εγγύηση αλλιώς θα πήγαινα σε δικό μου μηχανικό και τέλος.

Έχουμε γράψει και αντιπροσωπείας. Εγώ το 1ο των 15.000χλμ το έκανα στην αντιπροσωπεία και ήταν κάπου στα 130€ αν θυμάμαι καλά. Αλλά την εγγύησή σου δεν την χάνεις, αν αυτός που σου κάνει service βάζει γνήσια ανταλλακτικά και σφραγίζει το βιβλιαράκι των service κανονικά... Εγώ έτσι κάνω πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε γράψει και αντιπροσωπείας.

Τιμές αντιπροσωπείΑς έχετε γράψει, αυτό που είπα εγώ είναι ότι δεν έχετε γράψει αντιπροσωπείΕς. Σε ποια πήγατε δλδ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εκανα σερβις στο jetta 1.6 το μεγαλο ιμαντες και ταλιπα και πηγαν 750 ευρο σε καρεντα ....

και μονο τα λαδια μου πηραν 140 ευρω

οσο για τα μακτρα (υαλοκαθαριστηρες) ζητησαν γυρο στα 40 ευρω

φωτια και λαυρα ειναι η αντιπρωσοποιες ...

1 ταση που πηρε ενας φιλος μου του ειπαν 28 ευρω το ενα

Edited by beowoulf
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν πηγες σε ενα συνεργειο και επελεξες το ΄΄σφαγειο΄΄;εγγυηση δεν εχεις ουτως ή αλλως :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τιμές αντιπροσωπείΑς έχετε γράψει, αυτό που είπα εγώ είναι ότι δεν έχετε γράψει αντιπροσωπείΕς. Σε ποια πήγατε δλδ;

Υπάρχει κάποιος κανονισμός και δεν γράφει κανείς αντιπροσωπείες;Τέσπα, για τον Γρατσία έχεις κάποιος άποψη; Το πήρα από κει και λέω να το πάω. Αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος κανονισμός και δεν γράφει κανείς αντιπροσωπείες;Τέσπα, για τον Γρατσία έχεις κάποιος άποψη; Το πήρα από κει και λέω να το πάω. Αξίζει;

Sorry, δεν κατάλαβα, νόμιζα τιμές έψαχνες. Εγώ το έκανα στον Μανδύλα στην Θεσσαλονίκη, αλλά μάλλον δεν σε ενδιαφέρει και πολύ!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Sorry, δεν κατάλαβα, νόμιζα τιμές έψαχνες. Εγώ το έκανα στον Μανδύλα στην Θεσσαλονίκη, αλλά μάλλον δεν σε ενδιαφέρει και πολύ!!! tongue.gif

Ναι μου πέφτει μακριά!! ¶σε που θα έχω φτάσει και τα 15500 μέχρι να έρθω. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.