Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

Φιλε antoniss, δεν ξερω να σου απαντησω σε αυτο που λες αλλα νομιζω οτι paint renovator της Autoglym, αν δεν ξερεις να το χρησιμοποιεις, ισως σου κανει κακο στο χρωμα. Νομιζω οτι ειναι χοντρι αλοιφη για αφαιρεση γρατζουνιων. Δεν ειμαι ειδικος αλλα θα σου πω τι εκανα εγω πριν κανενα 3μηνο στο μαυρο Golf που εχω. Το αμαξι ειναι 3 χρονων σχεδον και το βλεπει καθε μερα ο ηλιος. Οπως καταλαβαινεις το χρωμα ειχε χασει την αρχικη γυαλαδα του και επεισης ειχε και αρκετη "αραχνη". Αγορασα μια αλοιφη Autoglym ULTRA DEEP SHINE και εκατσα μεσα σε ενα γκαραζ και το περασα. Κομματι κομματι με το χερι με ενα σφουγκαρακι για αλοιφες που μου εστειλε αυτος που την αγορασα. Αφησα κανενα τεταρτο την αλοιφη να ξεραθει και μετα αρχισα και την ετριβα με ενα πανακι μικροϊνων για να βγαλω την αλοιφη. Μετα που τελειωσα και ειδα το αμαξι απλα τα παιξα. Ηταν λες και το πηρα καινουργιο εκεινη την στιγμη. Το 90% της αραχνης ειχε εξαφανιστει και το αμαξι απλα ειχε γινει τελειο. Σου προτινω και σενα να κανεις το ιδιο. Πιστευω οτι θα βγαλει την θαμπαδα που εκανες με την κακη χρηση του κεριου. Την αλοιφη την αγορασα απο ebay.co.uk 24 ευρω νομιζω τελικη τιμη μαζι με μεταφορικα αλλα ειναι 1 λιτρο και περιειχε 2 σγουγκαρακια και 3 πανακια μικροϊνων. Αν θεσ πες μου να σου στειλω το λινκ του πωλητη αλλα κοιταξα και δεν εχει το σετακι που ειχα αγορασει. Ισως αν του κανεις ερωτιση. Επισης το καλο με την Autoglym ULTRA DEEP SHINE ειναι οτι ειναι αλοιφη γυαλισματος-κεροματος. Τελοσπαντων πιστευω να σε βοηθησα!

και βεβαια βοηθησες φιλε

σκεφτομαι αντι του paint enovator να παρω κατι πιο ελαφρυ (μην εχουμε τα χειροτερα...)

πχ. Super Resin Polish της Autoglym

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

super το προίον της autoglum. Το χρησιμοποιώ καθε 4 μήνες περίπου, επειδή κάνω συχνά πλυσίματα. Όλα τα προιόντα της autoglum είναι καλά!!! Μπορεί να τσιμπάνε καμιά φορά αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις!!!!ΤΕΛΟΣ!!! καλά τριψίματα

Link to comment
Share on other sites

antoniss τι χρωμα ειναι το αυτοκινητο σου? Η Super Resin Polish της Autoglym απο οτι εχω διαβασει ειναι ιδια με την Ultra Deep Shine απλα η ultra ειναι ειδικη αλοιφη της Autoglym για σκουροχρωμα. Ισως να περιεχει τιποτα που στα σκουροχρωμα να γινετε καλυτερη δουλεια. Παντος και η Super Resin ειναι αριστη γιατι εχω δει αυτοκινητο που το εχουν γυαλισει με αυτη. Ειναι αληθεια οτι ειναι λιγο πιο ακριβες αλλα οπως λενε οτι πληρωνεις περνεις. Παντος απο το αγγλικο ebay δεν μου φανικαν ακριβες. Μαλλον ειναι κατασκευαστρια χωρα.

Link to comment
Share on other sites

antoniss τι χρωμα ειναι το αυτοκινητο σου? Η Super Resin Polish της Autoglym απο οτι εχω διαβασει ειναι ιδια με την Ultra Deep Shine απλα η ultra ειναι ειδικη αλοιφη της Autoglym για σκουροχρωμα. Ισως να περιεχει τιποτα που στα σκουροχρωμα να γινετε καλυτερη δουλεια. Παντος και η Super Resin ειναι αριστη γιατι εχω δει αυτοκινητο που το εχουν γυαλισει με αυτη. Ειναι αληθεια οτι ειναι λιγο πιο ακριβες αλλα οπως λενε οτι πληρωνεις περνεις. Παντος απο το αγγλικο ebay δεν μου φανικαν ακριβες. Μαλλον ειναι κατασκευαστρια χωρα.

σκουρο χρωμα εχω.

σημερα αγορασα απο το αγγλικο και τις 2 με 25¤

Link to comment
Share on other sites

σκουρο χρωμα εχω.

σημερα αγορασα απο το αγγλικο και τις 2 με 25¤

έλα ρε!!! από το ebay??? και εγώ πλήρωσα τόσα για την μια????

πάντως επείδή τα έψαχνα στο site της autoglym, νομίζω πως για καινούργια αμάξια <2 χρόνια θέλουμε ένα καθαρό κέρι και όχι μια κρέμα γυαλίσματος που να έχει κερί.Έχει δοκιμάσει κανεί κάτι σε εξ'ολοκλήρου κερί?

Link to comment
Share on other sites

ναι :o

εννοητε!!! Αποστολοπουλου 43 Θανασης απο Auto Glym φιλος θα πεις απο μενα και τελος.

Κανει και πλυσιμο μεσα εξω στο χερι με κερι,αντιμικροβιακα,2πλος αρωματισμος,πορτ μπαγκαζ-καμπινα,κερωμα ζαντες,περιποιηση εσωτερικων πλαστικων με γαλακτωμα vynil κτλ 20€ :DB)B)

Link to comment
Share on other sites

εννοητε!!! Αποστολοπουλου 43 Θανασης απο Auto Glym φιλος θα πεις απο μενα και τελος.

Κανει και πλυσιμο μεσα εξω στο χερι με κερι,αντιμικροβιακα,2πλος αρωματισμος,πορτ μπαγκαζ-καμπινα,κερωμα ζαντες,περιποιηση εσωτερικων πλαστικων με γαλακτωμα vynil κτλ 20¤ B)B)B)

όλα αυτα 20ευρω???σε ποια περιοχή είναι???Χαλάνρι??? Μην μου πείς πως είναι δίπλα στην Αλέκα(σουβλακερί)???

Edited by MikeVW
Link to comment
Share on other sites

όλα αυτα 20ευρω???σε ποια περιοχή είναι???Χαλάνρι??? Μην μου πείς πως είναι δίπλα στην Αλέκα(σουβλακερί)???

sry gia tin ka8ysterhsh alla twra t eida...dipla einai...gia epikoinwnia sto 2106727803 zhtas ton 8anash...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω αγορασα ενα γιαλιστικο με κερι και χρωμα της sonax

εβαλα το υλικο πανω στο χρωμα (σε σκια με χλιαρη λαμαρινα, αν και το μπουκαλι ελεγε ΚΑΙ σε ζεστη λαμαρινα αλλα οχι σε απευθειας ηλιο)

τεσπα, το απλωσα και σε 1 λεπτο περιπου αρχισα να τριβω με κατι σαν βαβμακι αλλα πιο μαλακο !!

ναι μεν γιαλισε αλλα,

το θεμα ειναι πως οταν το βλεπεις στον ηλιο και μονο τοτε φαινοντε τα περασματα του βαμβακιου σαν ελαφριες γρατσουνιες

μαλλον το ετριψα παραπανω αποτι επρεπε...γμτ ;)

καποια αλοιφη...?

διορθωνετε τωρα?

κοστος?

HELP!!!!

λοιπον παιδια περασα ολο το αμαξι με το paint renovator (ανανεωτης χρωματος) της aytoglym και μετα με ultra deep shine(γιαλισμα/κερωμα) παλι aytoglym.

το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο.

εξαφανιστικαν οι ελαφριες γρατζουνιες που ειχα προξενησει με το βαμβακι και γιαλισε.

το ερωτημα μου ειναι, θα εχει διαρκεια ή μετα 4-5 πλυσιματα θα εμφανιστουν παλι?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ακομα?

τι διαφορα υπαρχει αναμεσα σε εναν επωνυμο πηλο (clay bar) και σε εναν ανωνυμο και πιο φτηνο?

ειναι θεμα αποτελεσματικοτητας μονο ή τιθετε θεμα ζημιας στο χρωμα?

επισης με τι υγρο θα μπορουσα να τον δουλεψω?

θελει κατι ειδικο ή σκετο νερακι με ενα ηπιο καθαριστικο (σαμπουαν)

ειναι οικονομικο το θεμα, αλλιως ξερω... meguiars clay bar και Detailer

τηνχ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια περασα ολο το αμαξι με το paint renovator (ανανεωτης χρωματος) της aytoglym και μετα με ultra deep shine(γιαλισμα/κερωμα) παλι aytoglym.

το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο.

εξαφανιστικαν οι ελαφριες γρατζουνιες που ειχα προξενησει με το βαμβακι και γιαλισε.

το ερωτημα μου ειναι, θα εχει διαρκεια ή μετα 4-5 πλυσιματα θα εμφανιστουν παλι?

Εξαρταται και απο το τι σαμπουαν χρησιμοποιεις αλλα και πως το πλενεις.Αν δηλαδη το πας σε πλυντηριο με πιεστικο και βουρτσα μην περιμενεις να αντεξει πολυ.Θα σου συνιστουσα να το πλενεις μονος με μαλακο σφουγγαρι και να χρησιμοποιεις σαμπουαν που να περιεχει κερι.Ετσι θα αντεξει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια περασα ολο το αμαξι με το paint renovator (ανανεωτης χρωματος) της aytoglym και μετα με ultra deep shine(γιαλισμα/κερωμα) παλι aytoglym.

το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο.

εξαφανιστικαν οι ελαφριες γρατζουνιες που ειχα προξενησει με το βαμβακι και γιαλισε.

το ερωτημα μου ειναι, θα εχει διαρκεια ή μετα 4-5 πλυσιματα θα εμφανιστουν παλι?

Αυτα τα κωλο-προϊοντα της AG πρέπει να εξαφανιστούν από την αγορά....

Έχουν γεμιστικά agents που καλύπτουν τις ελαφριές γρατζουνιές , αλλα δεν τις αφαιρούν...

Κοιτάξτε στην τέλεια σειρά της 3M, σε Megs και σε Menzerna..

** Όσο για τον πυλό , κοίτα της 3Μ , είναι λίγο ακριβός αλλα κάνει δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ακομα?

τι διαφορα υπαρχει αναμεσα σε εναν επωνυμο πηλο (clay bar) και σε εναν ανωνυμο και πιο φτηνο?

ειναι θεμα αποτελεσματικοτητας μονο ή τιθετε θεμα ζημιας στο χρωμα?

επισης με τι υγρο θα μπορουσα να τον δουλεψω?

θελει κατι ειδικο ή σκετο νερακι με ενα ηπιο καθαριστικο (σαμπουαν)

ειναι οικονομικο το θεμα, αλλιως ξερω... meguiars clay bar και Detailer

τηνχ

Υπάρχουν clay bars που δουλεύουν με σκέτο νερό και άλλοι με νεροσάπουνο.

Διαφορές στις πλαστελίνες δεν υπάρχουν. Η ζημιά στο χρώμα εξαρτάται από το τι επιθετικότητας πλαστελίνη έχεις.

Προσωπικά χρησιμοποιώ νεροσάπουνο ως λιπαντικό για να καθαρίσω την επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν clay bars που δουλεύουν με σκέτο νερό και άλλοι με νεροσάπουνο.

Διαφορές στις πλαστελίνες δεν υπάρχουν. Η ζημιά στο χρώμα εξαρτάται από το τι επιθετικότητας πλαστελίνη έχεις.

Προσωπικά χρησιμοποιώ νεροσάπουνο ως λιπαντικό για να καθαρίσω την επιφάνεια.

+1

Η επαγγελματική σειρά της Megs παίζει με βαθμίδες aggressiveness....

Edit: Πάντως συμφέρουν άπειρα οι επαγγελματικές συσκευασίες και σε κόστος και σε ποσότητα και σε ποιότητα...

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες,

Εχω το golfaki 6, ασπρο χρώμα, για το πλυσιμο τι να κανω? το εχω παει 3 φορες σε ενα βενζιναδικο καινουργιο της εκο, που έχει ολοκληρο τουνελ με vetex βουρτσα και όχι απο τις αλλες.. αλλα και παλι το ψιλοφοβαμαι, το αποτελεσμα καλο ειναι σχετικα...

Μια ερωτηση αν μετα απο αυτο το πλυσιμο, περασω το σπρεϊ κερι για γυαλαδα, προστασια, γρατζουνιες θα είμαι οκ? Η πείτε μου εσεις κατα την γνωμη σας ποιο είναι καλο.

Η σειρα meguiars καταλαβα ότι ειναι εκπληκτική, τι λέτε αν μετα απο αυτη την διαδικασια θα είμαι καλά?

Το ρωταω γιατι έχω ασπρο χρώμα, δεν ειναι μεταλλικο και θελω να το ψαξω λίγο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες,

Εχω το golfaki 6, ασπρο χρώμα, για το πλυσιμο τι να κανω? το εχω παει 3 φορες σε ενα βενζιναδικο καινουργιο της εκο, που έχει ολοκληρο τουνελ με vetex βουρτσα και όχι απο τις αλλες.. αλλα και παλι το ψιλοφοβαμαι, το αποτελεσμα καλο ειναι σχετικα...

Μια ερωτηση αν μετα απο αυτο το πλυσιμο, περασω το σπρεϊ κερι για γυαλαδα, προστασια, γρατζουνιες θα είμαι οκ? Η πείτε μου εσεις κατα την γνωμη σας ποιο είναι καλο.

Η σειρα meguiars καταλαβα ότι ειναι εκπληκτική, τι λέτε αν μετα απο αυτη την διαδικασια θα είμαι καλά?

Το ρωταω γιατι έχω ασπρο χρώμα, δεν ειναι μεταλλικο και θελω να το ψαξω λίγο.

Ευχαριστω.

Αν δεν θέλεις να αποκτήσεις με τον καιρό "αράχνες"(λέμε τις μικρές γρατσουνιές που γίνινται κατά το πλύσιμο κυρίως σε αυτόματα πλυντήρια) πρέπει να το πλένεις μόνος σου με μαλακό σφουγγάρι άλλο για το αμάξωμα και άλλο για τις ζάντες και τα μαρσπιέ.

Κέρωμα με κάποιο της AUTOGLYM -SONAX-MEGUIRES , προσοχή για καινούρια χρώματα δύο φορές το χρόνο μετά από καλό πλύσιμο πριν το Φθινόπωρο και μετά το Χειμώνα .

Link to comment
Share on other sites

Γραντζουνιές και αράχνες γίνονται και με σφουγάρι...

Γενικά ότι ακουμπάει το χρώμα , είτε είναι σκόνη , είτε σφουγάρι, όλα αφήνουν την γνωστή αράχνη...

Γενικά την AG την αποφεύγω γιατί οι αλοιφές αλλά και τα κεριά της , δεν είναι τίποτα το σπουδαίο..

Αν υπάρχει όρεξη και χρήμα τότε από τα καλύτερα προιόντα είναι αυτά της 3Μ και ειδικά σε γερμανικά χρώματα που είναι "σκληρά" είναι καλή και η Menzerna.

Όλα αυτά τα λέω από προσωπική εμπειρία και με τις 3 εταιρίες και στο βαλιτσάκι μου πλεον έχω μόνο menzerna & 3M από αλοιφές...

Link to comment
Share on other sites

Γραντζουνιές και αράχνες γίνονται και με σφουγάρι...

Ναι ενταξει αλλα μη συγκρινεις πλυντηριο με σφουγγαρι.Δε θα εχει προβλημα με το σφουγγαρι αν προσεξει.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει όρεξη και χρήμα τότε από τα καλύτερα προιόντα είναι αυτά της 3Μ και ειδικά σε γερμανικά χρώματα που είναι "σκληρά" είναι καλή και η Menzerna.

χρημα εχουμε, η ορεξη μας λειπει... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι ενταξει αλλα μη συγκρινεις πλυντηριο με σφουγγαρι.Δε θα εχει προβλημα με το σφουγγαρι αν προσεξει.

Αντικατάστησε το σφουγγάρι με ένα microfiber πανί και αντί για ένα κουβά έχε 2.

Μειώνει δραματικά τα swirl marks αυτός ο συνδυασμός.

Link to comment
Share on other sites

το microfiber πανάκι είναι φοβερό... δεν κάνει σημάδια... τέλειο...

Link to comment
Share on other sites

το microfiber πανάκι είναι φοβερό... δεν κάνει σημάδια... τέλειο...

τελειο και φτηνο !!!

να χρησιμοποιεις αλλο πανι απο τα χερουλια και κατω, γιατι εκει εχει την περισσοτερη βρωμια και να το ξεπλενεις συχνα να φευγουν οι σκονες, μικρες πετρες !!

τελος ποτε πλυσιμο στον ηλιο

και γενικως καμια δουλεια στον ηλιο

το μονο που εχεις να κανεις οταν το αμαξι ειναι στον ηλιο, ειναι να το βαλεις στην σκια :huh:tongue.gif

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

παιδες τα κερια ειναι ξεπερασμενα και δεν προστατευουν το χρωμα απο πολλα συν το κολλημα της σκονης τι λετε για πραγματικη προστασια χρωματος με ΝΑΝΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ τα μονα που τα προτεινουν με χαρτια τα εργοστασια τησ γερμανιας και με γραπτη πενταετη εγγυηση για το χρωμα

προτερηματα γυαλαδα προστασια απο βουρτσες ,βρωμια δεν καθεται ,πλενεται με χαμηλη πιεση και οχι με πολλα bar εστω και με λαστιχο

η εξυπνη πανε μπροστα αποριες με νανοτεχνολογια με ενα πμ η τηλ

Link to comment
Share on other sites

παιδες τα κερια ειναι ξεπερασμενα και δεν προστατευουν το χρωμα απο πολλα συν το κολλημα της σκονης τι λετε για πραγματικη προστασια χρωματος με ΝΑΝΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ τα μονα που τα προτεινουν με χαρτια τα εργοστασια τησ γερμανιας και με γραπτη πενταετη εγγυηση για το χρωμα

προτερηματα γυαλαδα προστασια απο βουρτσες ,βρωμια δεν καθεται ,πλενεται με χαμηλη πιεση και οχι με πολλα bar εστω και με λαστιχο

η εξυπνη πανε μπροστα αποριες με νανοτεχνολογια με ενα πμ η τηλ

Γιατι με πμ;Εχεις κανενα λινκ με προιοντα να δοκιμασουμε.Η ταχνολογια αυτη οντως εχει ακουστει οτι κανει καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.