Jump to content
NEA_KIOS

Golf 5/6 1.4 Tsi - Aftermarket Σκάστρες [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Recommended Posts

. ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΜΠΛΕ!!!!

υ.γ. τα σιλικονουχα σωληνάκια της forge ειναι gtp.σημερα μου κοπηκε ενα...

φίλε εξαρταται τι προγραμμα έχεις και τι πιεσεις σηκώνεις ,το μπλε είναι για 1,57 και πάνω -

εγω έχω το μπλε και το αυτοκινητο δεν κάνει το φλουταρισμα εαν αυτο εννοείς -το surge ή turbo flutter είναι όταν ο αερας επιστρεφει προς την τουρμπινα και χτυπαει τα φτερα της με αποτελεσμα να την φρεναρει (διοτι η σκαστρα δεν ανοιγει εγκαιρα ) και κάνει τον χαρακτηριστικο ηχο

http://www.youtube.com/watch?v=XKhxdkDuU4c

εμενα αυτο πάντως δεν συμβαινει

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτο μου το κάνει όταν πάω να παρακάτω και όταν αλλάζω με πολυ λίγες στροφές ταχύτητα.. Με 2000 πχ και στο παρκάρισμα πχ Σε κατηφόρα όταν βάζω όπισθεν να ανέβω για να παρακάρω.. Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αυτο.. Revo stage 2 έχω...

Link to comment
Share on other sites

αυτό γίνεται με μεγάλη ποσ΄σοτητα αερα που έχει συμπιεστεί από την τουρμπνα

βρισκει κλειστη την πεταλουδα και γυρναει προς τα πίσω-

αυτο σημαινει σε πολυ γκαζι ή καλυτερα όταν η τουρμπινα δουλευει full και όχι στις 2000 στροφες -

απλα με την χοανη που εχεις (και εχω ) όλα ακουγονται πολυ περισσότερο ,δηλαδή και στα χαμηλα που μπορει να ανοιξει η σκαστρα ακουγεται περισσότερο η λειτουργίας της τουρμπινας-

αυτο που πρεπει να δεις είναι με γκαζι όταν το αφήσεις αποτομα αν ακους το γνωστο Pssss ή ακους το παραπανω φλουταρισμα

Link to comment
Share on other sites

και ένα videaki στο οποίο φαίνεται ξεκαθαρα τι είναι το flutter και πως πρεπει να ακουγεται αν δεν έχει flutter

Link to comment
Share on other sites

εμενα κανει αυτο το θορυβο αλλα οχι ψηλα...χαμηλα κυριως!και επειδη μιλησα με ενα παιδι που ξερει θα το αλλαξω πριν παρω την φτερωτη στο χερι...ηδη σκεφτομαι μην εχει γινει μλκια τοσο καιρο!αλλωστε οι πιεσεις που δουλευω ειναι κατω του 1.56 που δινει η εταιρια για το κιτρινο!

Link to comment
Share on other sites

Μετα τις 2000rpm κάνει το γνωστό τσουφ.. Μόνο στα παραπολυ χαμηλα το κάνει δεν νομίζω να έχω πρόβλημα... Πίεση ανεβάζει 1.55 τι να κάνω να βάλω το κίτρινο;;

Edited by kaklios design Rodos
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα ειδηση οτι η forge με το σκληρο ελατηριο κανει surging.πρεπει να αλλαχτει με το πιο μαλακο...ελπιζω κακλιο να εχεις βαλει το μαλακο. ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΜΠΛΕ!!!!

υ.γ. τα σιλικονουχα σωληνάκια της forge ειναι gtp.σημερα μου κοπηκε ενα...

τι ειναι το surging?
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ρε φιλε τι να κανω...πραγματικα.εγω δεν βλεπω πανω απο 1.5...αλλα φοβαμαι την φτερωτη.δλδ μονο εμενα κανει surging?πως γινετε? η χαμηλα κανουν ολα?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ρε φιλε τι να κανω...πραγματικα.εγω δεν βλεπω πανω απο 1.5...αλλα φοβαμαι την φτερωτη.δλδ μονο εμενα κανει surging?πως γινετε? η χαμηλα κανουν ολα?

τι να σου πω στα πολυ χαμηλα και στο παρκαρισμα το κανει κ εμενα αλλα οχι παντα.. πανω απο 1,55 δεν εχω δει δεν ξερω αν πρεπει να βαλω κ εγω το κιτρινο.. αυριο θα καταφερω να βγαλω βιντεακι να στο δειξω.. παντος μετα τις 2000 κανει μονο τσουφ..

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το surging?

surging ειναι αυτο που περιγραφει πιο πανω ο dimiv.

τι να σου πω στα πολυ χαμηλα και στο παρκαρισμα το κανει κ εμενα αλλα οχι παντα.. πανω απο 1,55 δεν εχω δει δεν ξερω αν πρεπει να βαλω κ εγω το κιτρινο.. αυριο θα καταφερω να βγαλω βιντεακι να στο δειξω.. παντος μετα τις 2000 κανει μονο τσουφ..

μηπως δεν πρεπει να το κανει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

βάλε το κιτρινο να σου φύγει η ιδέα ,απλα καλοκαιρι και με φορτίο εγώ περναω το 1,6 για αυτο έχω βαλει το μπλε-

σε πολυ χαμηλές στροφες ,και οχι πάντα πχ σε λιγο ανηφόρα με 1η ή το πολυ με 2α τον ακουω και εγω αυτόν τον ήχο ,δεν είναι flutter όμως γιατί ακουγεται όταν έχεις το γκαζι ανοικτο ,δηλαδη η πεταλουδα είναι ανοικτη -αυτο που ακουμε είναι η τουρμπινα μας που γυρναει με τον αερα που ερχεται απο τον κομπρεσορα ,αυτο πιστευω εγω -

εγω το εχω δοκιμασει με τον προγραμματιστη μου με ανοικτο το vag com στην εθνικη σε όλο το φασμα των στροφων και δουλευει αψογα-

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

βάλε το κιτρινο να σου φύγει η ιδέα ,απλα καλοκαιρι και με φορτίο εγώ περναω το 1,6 για αυτο έχω βαλει το μπλε-

σε πολυ χαμηλές στροφες ,και οχι πάντα πχ σε λιγο ανηφόρα με 1η ή το πολυ με 2α τον ακουω και εγω αυτόν τον ήχο ,δεν είναι flutter όμως γιατί ακουγεται όταν έχεις το γκαζι ανοικτο ,δηλαδη η πεταλουδα είναι ανοικτη -αυτο που ακουμε είναι η τουρμπινα μας που γυρναει με τον αερα που ερχεται απο τον κομπρεσορα ,αυτο πιστευω εγω -

εγω το εχω δοκιμασει με τον προγραμματιστη μου με ανοικτο το vag com στην εθνικη σε όλο το φασμα των στροφων και δουλευει αψογα-

κ εμενα σε αυτες τις περιπτωσεις το κανει...

αφου δεν δουλευει η τουρμπινα στις 2000 οποτε λογικα λογο εισαγωγης ακουγονται ολα αυτα.. με φιλτρο πιστευω δεν θα ακουγοταν τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

βάλε το κιτρινο να σου φύγει η ιδέα ,απλα καλοκαιρι και με φορτίο εγώ περναω το 1,6 για αυτο έχω βαλει το μπλε-

σε πολυ χαμηλές στροφες ,και οχι πάντα πχ σε λιγο ανηφόρα με 1η ή το πολυ με 2α τον ακουω και εγω αυτόν τον ήχο ,δεν είναι flutter όμως γιατί ακουγεται όταν έχεις το γκαζι ανοικτο ,δηλαδη η πεταλουδα είναι ανοικτη -αυτο που ακουμε είναι η τουρμπινα μας που γυρναει με τον αερα που ερχεται απο τον κομπρεσορα ,αυτο πιστευω εγω -

εγω το εχω δοκιμασει με τον προγραμματιστη μου με ανοικτο το vag com στην εθνικη σε όλο το φασμα των στροφων και δουλευει αψογα-

παω μια βολτα να το δω! θα εχω νεα σε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

ποια υγεια...παρκισον παθαινει το μπαρομετρο!

φιλε μου εχω εξατμιση εχω προγραμμα εχω τοσα δεν ειχα ποτε μυο κανενα προβλημα με τη μαμα!επισης η ηλεκτρονικη σκαστρα ειναι καλυτερη τεχνολογια απο τη παλια εμβολου.το μονο καλυτερο που εχει η forge ειναι οτι αντεχει περισσοτερο.α και οτι κανει το φσσσ η ανοιχτου τυπου αν και αυτο σε πολλους δεν αρεσει.οποτε αν η πιεση που δουλευεις ειναι τοσο μεγαλη παιρνεις τι forge αλλιως πιο το νοημα
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...εχω σφιγμένη wg.όταν πάταγα το μπαρομετρο πήγαινε στο 1.4 που είναι η σταθερή μου πίεση και έπαιζε πλέον δεν το κάνει.οπότε η μαμα δεν την πάλευε.τώρα που βγήκα βόλτα παρατήρησα ότι όσο ανεβαίνουν η στροφές δεν κάνει surging.χαμηλά όμως συνεχίζει στις 2000 στροφές με0.5 πίεση κάνει ένα λίγο.αύριο θα δοκιμάσω το άλλο ελατήριο και θα σας πω εντυπώσεις.πάντως σκέφτηται ότι επειδή συνήθως είμαστε με χαμηλές ταχύτητες παίζει να κάνει πολύ surging.μάλλον ο κρίτωνας θα βγάλει το φίδι από την τρύπα.πραγματικά προβληματίζομαι...midkin εσυ δεν μου έλεγες ότι με το σκληρό ελατήριο μέχρι0.5 δεν ανοίγει η σκαστρα σου;δεν σε ανησυχεί αυτό;

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν μπορω να καταλαβω το εξης και διορθωστε με αν κάνω λαθος -

με το πατημα του γκαζιου εισερχεται ο αερας περναει απο τον κομπρεσσορα (στις χαμηλές στροφες) συμπιεζεται παει προς την τουρμπινα όπου σε εκεινες της στροφες δεν λειτουργει (απλά περιστρεφεται ) παει προς i/c μετα βρισκει πεταλουδα ανοικτη και εισερχεται στην μηχανη (σε όλη αυτη την φαση η σκαστρα είναι κλειστη)

μόλις αφήσουμε το γκαζί ο αερας που εχει ηδη συμπιεστει απο τον κομπρεσορα βρίσκοντας κλειστη την πεταλουδα γυρναει προς τα πισω και σε εκεινο το σημείο με την πίεση που έχει ανοίγει την σκαστρα πριν φτασει στην τουρμπινα-

οποτε πως γίνεται να έχεις το παραπανω φαινομενο αφου με το γκαζι ανοικτο ,έστω και σε χαμηλες στροφες ο αερας εισερχεται στην μηχανη και δεν γυρναει προς τα πίσω για να χτυπησει την τουρμπινα εάν όπως υποψιάζεστε δεν ανοιγει η σκαστρα

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν μπορω να καταλαβω το εξης και διορθωστε με αν κάνω λαθος -

με το πατημα του γκαζιου εισερχεται ο αερας περναει απο τον κομπρεσσορα (στις χαμηλές στροφες) συμπιεζεται παει προς την τουρμπινα όπου σε εκεινες της στροφες δεν λειτουργει (απλά περιστρεφεται ) παει προς i/c μετα βρισκει πεταλουδα ανοικτη και εισερχεται στην μηχανη (σε όλη αυτη την φαση η σκαστρα είναι κλειστη)

μόλις αφήσουμε το γκαζί ο αερας που εχει ηδη συμπιεστει απο τον κομπρεσορα βρίσκοντας κλειστη την πεταλουδα γυρναει προς τα πισω και σε εκεινο το σημείο με την πίεση που έχει ανοίγει την σκαστρα πριν φτασει στην τουρμπινα-

οποτε πως γίνεται να έχεις το παραπανω φαινομενο αφου με το γκαζι ανοικτο ,έστω και σε χαμηλες στροφες ο αερας εισερχεται στην μηχανη και δεν γυρναει προς τα πίσω για να χτυπησει την τουρμπινα εάν όπως υποψιάζεστε δεν ανοιγει η σκαστρα

εμμμ αυτο λεω και εγω.. αν ξερει καποιος κατι παραπανξω να μας βοηθησει pls..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση

Τη στιγμη που ξεκινα να ακουγεται ο χαρακτηριστικος ήχος, μηπως παρατηρειτε και καποιο ελαφρυ κομπιασμα απο το αμαξι?

(Ο χαρακτηριστικος ηχος στον οποιο αναφερεστε είναι σαν ξεφυσημα από βαλβίδα?κατι παρόμοιο?)

Φιλε kaklios εχω και εγω το ιδιο πρόβλημα χαμηλα, θεωρω πως ειναι αυτό γιατι δεν εχω βρει κατι αλλο.χαμηλα αρχίζει το ξεφυσημα σαν φσσσσσ αλλα εμένα μου κοβει και λίγο...

Edited by freak107
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση

Τη στιγμη που ξεκινα να ακουγεται ο χαρακτηριστικος ήχος, μηπως παρατηρειτε και καποιο ελαφρυ κομπιασμα απο το αμαξι?

(Ο χαρακτηριστικος ηχος στον οποιο αναφερεστε είναι σαν ξεφυσημα από βαλβίδα?κατι παρόμοιο?)

Φιλε kaklios εχω και εγω το ιδιο πρόβλημα χαμηλα, θεωρω πως ειναι αυτό γιατι δεν εχω βρει κατι αλλο.χαμηλα αρχίζει το ξεφυσημα σαν φσσσσσ αλλα εμένα μου κοβει και λίγο...

εγω παντως το αφησα με το σκληρο και ο θεος βοηθος!χαμηλα το κανει ψηλα ξεφυσά κανονικα! ασε που εχει τρομακτική βελτιωση στις επιδοσεις! και ολοι αυτο φορανε...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα :clapping: απλα δεν έχει διαφορα μεγαλη στον ηχο απο την μαμα σκαστρα πάντα σε συνδυασμο με την piper -

πρεπει να βάλω εγω να δείτε γλεντια :help:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.