Jump to content
mihalis19

Fiesta St Vs Tsi Gt Sport

Recommended Posts

οτι αφορα στο θεμα st με gt συμφωνω με το παλικαρι ακομα και πρωτο σχεδον σταδιο να ειναι το st πιστευω δεν εχει ελπιδα μπροστα στο gt.ειναι πυραυλος το αμαξι .εδω βλεπω οτι το δικο μου παει καλα το 140 δεν θα παει καλα το gt?κατω τα χερια απο τα golf.δεν πατιονται! :-)

Link to comment
Share on other sites

To φιεστα εχει 0-100 σε 8,4 και το GT 7,9....ΤΕΛΙΚΗ 208 το φιεστακι και το GT 220....

Ναι αλλα μετα τα 100 πιστευω το φιεστα να μαζευει λογω διλιτρου μοτερ κ βαρους..Μακαρι να κανω λαθος..γιατι κ γω περιμενω το golfaki (gt) μου σε 10 μερες....... ;):D:wub:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ πιστεύω ότι τα TSI με τα Fiesta ST θα είναι δίπλα δίπλα. Από ρολαριστές πάντα. Από στάση θα είναι πίσω το βαρύτερο Golf και εκτός αυτού είναι πολύ πιο δύσκολο σε ένα αυτοκίνητο με τόση ροπή, να ξεκινήσει κανείς σωστά. Είναι και πως θα γίνει η κόντρα. Το ένα 5τάχυτο, το άλλο 6τάχυτο, το ένα 1400 κυβικά, το άλλο 2λιτρο και το σημαντικότερο, διαφορετικοί οδηγοί. ¶λλες αλλαγές κάνεις με ένα ατμοσφαιρικό και άλλες με ένα τουρμπάτο.

Πάντως το st στο βίντεο είναι πολύ δυνατό. Δεν ξέρω αν είναι 190 άλογα, αλλά πάει πολύ καλά. Μπράβο στον φίλο που άνοιξε μαζί του, αν και να φανταστώ ότι τον κοροίδεψε ο fordακιας.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω μια και ειναι το δικο μου gt.Με το παλικαρι με το φιεστα ανοιξαμε κανονισμενα μεσο ενος φιλλου δικαβαλοι και οι 2.Το πρωτο πατιμα που δεν εχει βαλει το βιντεο παταμε απο δευτερες και μεχρι τελιωματα τετταρτη το φιεστα εινα 1,5-2 αμαχια μπροστα.Εμενα μου δηλωσε φιλτρο μεσαιο τελικο.Στην κουβεντα που ειχαμε μου ειπε οτι πατισε με corca opc και πηγεναι μαζι μεχρι τα 240.Μετα μπηκα στο fiesta club και ειδα οτι το συγεκριμενο ειναι φιλτρο προγραμα εξατμιση και εχει δυναμομετριση 190 αλογα μοτερ σε maha.Ολα αυτα τα λεει σε δικα του ποστ.Επειδη εχω πατισει με μαμα φιεστα st τα αυτοκινιτα απλα δεν εχουν επαφη.Το golf ειναι αιωνες μπροστα.Να πω οτι το δικο μου ειναι μαμα.

Αν ειναι ετσι οπως τα λες τοτε καλα τα πηγες ....

Link to comment
Share on other sites

παιδια προσοχη!το θεμα το ανοιξα για st και tsi gt sport 140ps οποτε εκει θελω να μαθω τι γινεται.εκτος απο αυτο να ξερετε οτι το st με ενα chipaki ανεβαινει γυρω στα 200 με 200 κατι αλογα.οποτε δεν ξερω τι ακριβως παιζει με το συγκεκριμενο st που λετε!

Πολλα βαζεις ... τι τα περασες τα αλογα ?

Link to comment
Share on other sites

οταν λεω 200 εννοω απο τα 150 φτανει τα 200 με το chipaki παιρνει περνει γυρω στα 50 απο οτι μου ειχαν πει σε ford επειδη ηταν να το παρω.αν δεν ειναι αληθεια σορυ

Link to comment
Share on other sites

Αν ανεβαιναν τοσο ευκολα τα αλογα σε ατμοσφαιρικα συνολα τοτε κανεις δεν θα επαιρνε τουρμπατα...

+1000

σοβαρα τωρα ομως. Το maximum που εχει παρει st στην Ελλαδα ειναι στα 187 και αυτο με εκκεντροφορους-προγραμμα-φουλ εξατμιση-βαρελακι (ενα μπλε ανευ ριγες ειναι). Κοινως θελεις ενα καρο λεφτα για να παρεις +30 με +35 αλογα, πραγμα που σε τουρμπο ειναι πολυ πιο ευκολο.

Τα 190 στο st απο το βιντεο δεν αληθευουν 1000% και δεν εχει περιγραψει ποτε τετοια βελτιωση ο κατοχος (οπως και δεν υπαρχει και δυναμομετρηση).

Οσο για το τσιπακι σαφως και ειναι μυθος, αυτος που το ειπε να πουλησει ηθελε καθαρα.

Συμπερασμα: αν θελει κανεις να ανεβασει την ιπποδυναμη του με περιφερειακες βελτιωσεις δεν αγοραζει ατμοσφαιρικο. Οποτε η επιλογη σου απο την στιγμη διαθετεις καποιο ποσο για αναβαθμιση ειναι η καλυτερη και μην ψαχνεις τι θα γινονταν αν αγοραζες το st. Η Ford εχει γενικότερα μια "τσιγκουνια" στα άλογα εν αντιθεσει με τον κυβισμό. Αυτοματα θα ειχες μεγαλυτερα τελη και ασφαλιστρα.

Σου ευχομαι να χαρεις το αυτοκινητακι σου και μην μετανιώνεις για την επιλογη που εκανες.

Link to comment
Share on other sites

+1000

σοβαρα τωρα ομως. Το maximum που εχει παρει st στην Ελλαδα ειναι στα 187 και αυτο με εκκεντροφορους-προγραμμα-φουλ εξατμιση-βαρελακι (ενα μπλε ανευ ριγες ειναι). Κοινως θελεις ενα καρο λεφτα για να παρεις +30 με +35 αλογα, πραγμα που σε τουρμπο ειναι πολυ πιο ευκολο.

Τα 190 στο st απο το βιντεο δεν αληθευουν 1000% και δεν εχει περιγραψει ποτε τετοια βελτιωση ο κατοχος (οπως και δεν υπαρχει και δυναμομετρηση).

Οσο για το τσιπακι σαφως και ειναι μυθος, αυτος που το ειπε να πουλησει ηθελε καθαρα.

Συμπερασμα: αν θελει κανεις να ανεβασει την ιπποδυναμη του με περιφερειακες βελτιωσεις δεν αγοραζει ατμοσφαιρικο. Οποτε η επιλογη σου απο την στιγμη διαθετεις καποιο ποσο για αναβαθμιση ειναι η καλυτερη και μην ψαχνεις τι θα γινονταν αν αγοραζες το st. Η Ford εχει γενικότερα μια "τσιγκουνια" στα άλογα εν αντιθεσει με τον κυβισμό. Αυτοματα θα ειχες μεγαλυτερα τελη και ασφαλιστρα.

Σου ευχομαι να χαρεις το αυτοκινητακι σου και μην μετανιώνεις για την επιλογη που εκανες.

+1 TSI 4 Ever !!!!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι ενα st με κουτσο(η ολοκληρο) φπε περασε ενα gt απο ρολλαριστες...

ξεκινησε και πιο νωρις το golf αλλα το st το περασε αεροπορια.....περιεργο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

παιδια ετσι οπως τα λετε δεν νομιζω οτι εχετε αδικο!μαλλον ειναι μουφα αυτο που μου ειπε ο τυπας απο την ford.σιγουρα υπαρχει απλα δεν παιρνει τοσα αλογα.

και ενοοειτε TSI FOR EVER.ειμαι απιστευτα ευχαριστημενος σε ολα και θα παραμεινω.ενοειτε βεβαι ομως οτι καθε μερα το <γλυφω> hehe.

Link to comment
Share on other sites

+1000

σοβαρα τωρα ομως. Το maximum που εχει παρει st στην Ελλαδα ειναι στα 187 και αυτο με εκκεντροφορους-προγραμμα-φουλ εξατμιση-βαρελακι (ενα μπλε ανευ ριγες ειναι). Κοινως θελεις ενα καρο λεφτα για να παρεις +30 με +35 αλογα, πραγμα που σε τουρμπο ειναι πολυ πιο ευκολο.

Τα 190 στο st απο το βιντεο δεν αληθευουν 1000% και δεν εχει περιγραψει ποτε τετοια βελτιωση ο κατοχος (οπως και δεν υπαρχει και δυναμομετρηση).

Οσο για το τσιπακι σαφως και ειναι μυθος, αυτος που το ειπε να πουλησει ηθελε καθαρα.

Συμπερασμα: αν θελει κανεις να ανεβασει την ιπποδυναμη του με περιφερειακες βελτιωσεις δεν αγοραζει ατμοσφαιρικο. Οποτε η επιλογη σου απο την στιγμη διαθετεις καποιο ποσο για αναβαθμιση ειναι η καλυτερη και μην ψαχνεις τι θα γινονταν αν αγοραζες το st. Η Ford εχει γενικότερα μια "τσιγκουνια" στα άλογα εν αντιθεσει με τον κυβισμό. Αυτοματα θα ειχες μεγαλυτερα τελη και ασφαλιστρα.

Σου ευχομαι να χαρεις το αυτοκινητακι σου και μην μετανιώνεις για την επιλογη που εκανες.

Ναταλ μου φαινονται λίγα τα αλογα που λες δεδομένου οτι αλλαζεις εκκεντροφορους. Δεν ξερω αν κανω λαθος γιατι τα ford ειναι αγνωστα σε μενα αλλα οταν τα αλλα φτανουν κοντα τα 100hp/lt ατμόσφαιρα με ενα καλο δευτερο σταδιο το fiesta γιατι να μην μπορει? Τωρα τα 190 που λεει ο αλλος με πρωτο σταδιο ειναι πολλα αλλα οπως και να εχει το fiesta πατησε το gt σχετικα ανετα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε marinos tsi εχεις το gt sport 140ps?αν ναι ξερεις πιος κωδικος ειναι στα ψηφιακα οργανακια η θερμοκρασια λαδιου η πιεση λαδιου?γιατι αυτα που γραφουν εδω σε αλλη ενοτητα δεν ειναι σωστα για το tsi gt sport!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει θερμοκρασια λαδιου η πιεση στα οργανακια

φιλε μου επειδη μαλλον ξερεις τι παιζει.μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις κανενα link με ολες τις λειτουργιες απο τα οργανακια στα ελληνικα?αλλα οχι απο εδω γιατι εδω οσα λενε δεν ειναι σωστα.θυμηζω οτι ειναι για tsi gt sport 140ps.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου επειδη μαλλον ξερεις τι παιζει.μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις κανενα link με ολες τις λειτουργιες απο τα οργανακια στα ελληνικα?αλλα οχι απο εδω γιατι εδω οσα λενε δεν ειναι σωστα.θυμηζω οτι ειναι για tsi gt sport 140ps.

Στο δικο μου(GOLF GT)αυτα που γραφουν εδω μερικα ειναι σωστα και αλλα οχι.Τωρα καποιο link δεν γνωριζω να σου πω.Παντως αυτο που κοιταω εγω συνηθως ειναι η θερμοκρασια μηχανης (19.2)

Link to comment
Share on other sites

φιλε marinos tsi εχεις το gt sport 140ps?αν ναι ξερεις πιος κωδικος ειναι στα ψηφιακα οργανακια η θερμοκρασια λαδιου η πιεση λαδιου?γιατι αυτα που γραφουν εδω σε αλλη ενοτητα δεν ειναι σωστα για το tsi gt sport!

Εμενα ειναι η sportline(μετα ονομαστηκε σε gt sport).Δυστηχως φιλε δεν γνωριζω,ενδιαφερομαι και εγω παντως.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω καποιος να βοηθησει γιατι υπαρχουν διαφορες αναμεσα σε gt kai tsi.αν μαθεις κατι στειλε μου αλλιως θα σου στειλω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ειμαι μελος του clubfiesta.Η συγκριση των 2 αυτοκινιτων κατα τη γνωμη μου μπορει να γινει μονο στο δρομο.Επειδη το συγκεκριμενο St το ξερω νομιζω πως στην συγκεκριμενη κοντρα επαιξα καθαρα θεμα ο οδηγος.

Να σας πω κατι αλλο...δεν εχουμε καταφερει ακομα να βγαλουμε 190 αλογα st παρολη την προσπαθεια και την εποικινωνια που εχουμε με αγγλια....τωρα που βρεθηκε η δυναμομετρηση με 190 δεν ξερω ...μακαρι αν υπαρχει και την εχει δει καποιο μελος απο εδω να μας την δωσει να εποικινωνησουμε με το παιδι που εχει το st του 190 μπας και δουμε και εμεις καμια ασπρη μερα....

Επειδη το st λοιπον μαμα.... ειναι πολυ πνιγμενο σαν αμαξι με περιοριστες ροπης 1 κ 2 σχεση και ενα φιλτρο εισαγωγης αερα που "δεν υπαρχει" δεν εχει καμια συγκριση με GT σε μαμα καταστασεις....πιστευω οτι μιλαω λογικα και με καταλαβαινετε ολοι...

Οι δυναμομετρησεις που εχουν γινει μεσα στο club μας σε μαμα st μας εχουν δειξει το πολυ 148 αλογα......

Το συγκεκριμενο st φοραει φιλτρο τελικο... οσο και αν σας φαινεται περιεργο ειναι κεριες επεμβασεις στο st για να παρει τα πανω του....

λοιπον η δυναμομετρηση του st ειναι αυτη που σας παραθετω παρακατω.... και ειναι 150,7 .

Μιλαω εντελως φιλικα και χωρις παρεξηγησεις ...ειμαι απο τα ατομα που δεν πιστευουν σε 0-100 εργοστασιου και δυναμομετρησεις διαφορων dyno....

ο καλυτερος κριτης ειναι ο δρομος και οτι δειξει αυτος....

post-8104-1204388105_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κατσω να ποσταρω δυναμομετρισεις και αλλα στοιχεια.Ενα πατημα ηταν και με περασε απλα ειπα τι λεει το ιδιο το παιδι οτι ειναι το αμαχι του γιατι αλλο ειναι το φιλτρο τελικο και αλλο το αγωνιστικος καταλυτης μεσαιο τελικο φιλτρο και προγραμμα.Επεις να σου πω οτι ο 2.0 DURATEC περνει ευκολα αλλογα αφου η miltek στο site δηλωνει 22 αλογα με φουλ εξατμιση.Και ακομα να πω οτι το st δεν υπηρχε περιπτοση να το μαζεψω πουθενα.Τωρα στο θεμα μας για τα μαμα απλα δεν εχουν επαφη.Οσο δρομο εχει το gt τοσο θα ανοιγει δοκιμασμενο tongue.giftongue.gif

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι κατοχος ενος Golf V TSI GT Sport Και ενος fiesta ST (και στην ομαδα διαχειρησης του FordNetwork.gr).

Φιλε μου το ST που ανοιξες εχει τα εξης τελικο, καταλυτη, χοανη και μπουζοκαλωδια (για του λογου το αληθες). Ειναι δυναμομετρημενο στην ΤΑΤ στα 163 αλογα μετα απο αναχαρτογραφηση (που δεν ειχε οταν ανοιξατε).

Στο λεω αυτο γιατι εαν αυτο ειναι 191 αλογα που ισχυριζεσαι το δικο μου ειναι 300+ :Ρ. Εδω http://www.youtube.com/watch?v=oL3FCyRAxGM θα δεις ανοιγμα του παιδιου που ανοιξες με εμενα και την χαοτικη διαφορα μεταξυ μας (το δικο μου ειναι το μπλε).

Εχωντας και τα δυο αμαξια (Golf V TSI GT sport & Fiesta ST f/l) δεν υπαρχει επαφη με το 140αρι (μεχρι 3500 απο ρολλαρισμα απλα το 140αρι μενει διπλα στο ST μεχρι το διλιτρο να το χαιρετησει για τα καλα). Το ιδιο ισχυει και για το 170 απλα σε μικροτερο βαθμο και μιλαω παντα για μαμα αμαξια.

Ελπιζω να βοηθα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι κατοχος ενος Golf V TSI GT Sport Και ενος fiesta ST (και στην ομαδα διαχειρησης του FordNetwork.gr).

Φιλε μου το ST που ανοιξες εχει τα εξης τελικο, καταλυτη, χοανη και μπουζοκαλωδια (για του λογου το αληθες). Ειναι δυναμομετρημενο στην ΤΑΤ στα 163 αλογα μετα απο αναχαρτογραφηση (που δεν ειχε οταν ανοιξατε).

Στο λεω αυτο γιατι εαν αυτο ειναι 191 αλογα που ισχυριζεσαι το δικο μου ειναι 300+ :Ρ. Εδω http://www.youtube.com/watch?v=oL3FCyRAxGM θα δεις ανοιγμα του παιδιου που ανοιξες με εμενα και την χαοτικη διαφορα μεταξυ μας (το δικο μου ειναι το μπλε).

Εχωντας και τα δυο αμαξια (Golf V TSI GT sport & Fiesta ST f/l) δεν υπαρχει επαφη με το 140αρι (μεχρι 3500 απο ρολλαρισμα απλα το 140αρι μενει διπλα στο ST μεχρι το διλιτρο να το χαιρετησει για τα καλα). Το ιδιο ισχυει και για το 170 απλα σε μικροτερο βαθμο και μιλαω παντα για μαμα αμαξια.

Ελπιζω να βοηθα.

Θα σου κανω 2 ερωτησεις και ειναι η ταλευταια φορα που ασχολημαι με αυτο το πατημα και ας πιστεψει ο καθενας οτι θελει.Αν ειναι για καθε πατημα να ασχολυμαι τοσο πολυ δεν θα εκανα αλλη δουλεια απ το να γραφω .Δηλαδη λες οτι το st ειναι ποιο γρηγορο απο gt και τα 2 μαμα??Με gti?Να φανταστω κοπιο η και μπρωστα το st.Το τι ηταν το st ξερω απο πολυ σιγουρη πηγη και πολυ καλα(η πηγη μου δεν ειναι αυτη που νομιζεις)

Αυτα απο μενα

Edited by xontros gt
Link to comment
Share on other sites

Θα σου κανω 2 ερωτησεις και ειναι η ταλευταια φορα που ασχολημαι με αυτο το πατημα και ας πιστεψει ο καθενας οτι θελει.Αν ειναι για καθε πατημα να ασχολυμαι τοσο πολυ δεν θα εκανα αλλη δουλεια απ το να γραφω .Δηλαδη λες οτι το st ειναι ποιο γρηγορο απο gt και τα 2 μαμα??Με gti?Να φανταστω κοπιο η και μπρωστα το st.Το τι ηταν το st ξερω απο πολυ σιγουρη πηγη και πολυ καλα(η πηγη μου δεν ειναι αυτη που νομιζεις)

Αυτα απο μενα

Φιλε μου πρωτον λυπαμαι που η γνωμη μου σε ενοχλησε, δεν ειναι αυτοσκοπος του ποστ μου. Περισσοτερο ηθελα να συνεισφερω στην αποσαφηνηση του ποστ που ανοιξες για οφελος ολων.

Δευτερον σου λεω οτι, ναι, το ST ειναι πιο γρηγορο απο GT και εαν θες με πμ το βαζουμε στην πραξη και εχουμε και ενα βιντεακι ακομα.

Με το GTI δεν υπαρχει καμμια επαφη οπως πολυ καλα ξερεις(το GTI μακραν μπροστα). Εαν τωρα υπονοεις οτι η διαφορα του GTI me to GT ειναι μικρη επιτρεψε μου να διαφωνησω.

Οσο αφορα εμενα με GTI με BSR ημουν διπλα του μεχρι τα 150 και μεχρι τα 200 ηταν 3 μηκη αυτοκινητου μπροστα μου, εν συνεχεια και λογω κλιμακωσης ανοιγε και αλλο το GTI.

Βεβαια η συγκριση αδικη διοτι μιλαμε για διαφορετικη κατηγορια αντιστοιχοι ανταγωνιστες του GTI ειναι τα OPC, Focus ST, Focus RS kok.

Οσο αφορα το ST του Basilhs που ανοιξες σου λεω οτι μπορεις να βρεις τι ειναι ακομα και τις δυναμομετρησεις του στο FordNetwork οποτε κανε ενα κοπο μιας και εγω τον ξερω προσωπικα και διαφωνω

με το πως το παρουσιαζεις (πιθανοτατα γιατι ηταν μπροστα σου).

Δεν θελω να παρατεινω την συζητηση εφοσον υπαρχουν βιντεακια που τεκμηριωνουν τα λεγομενα μου.

Απολογιες για το μεγεθος του ποστ μου.

Edited by Ulfius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.