Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

εχω σκεφτει μηπως παρω κανα μπαρομετρακι του 'γιατρου',γλυκερινης νομιζω, ετσι ισα ισα να βλεπω τι πιεση σηκονει το αμαξι.αξιζει ή ειναι πολυ καγκουρικο??που συνδεεται το μπαρομετρο?μπορω να το βαλω μονος μου?

τι εγινε,κανεις δεν εχει σκεφτει να το κανει αυτο? οποιαδηποτε γνωμη,καλη κακη,την ακουω. new_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε,κανεις δεν εχει σκεφτει να το κανει αυτο? οποιαδηποτε γνωμη,καλη κακη,την ακουω. new_killother.gif

Μπορείς να διαβάσεις τα παρακάτω θέματα :

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=35114

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34403

Link to comment
Share on other sites

Θυμαστε εκεινο το ωραιο λαμπακι καυσαεριων που αναβε στα leon με revo; Ε αναψε και σε εμενα...παροτι εχω την αναβαθμισμενη εκδοση που θεωρητικα δεν εμφανιζει αυτο το προβλημα. Το διαγνωστικο εδειξε οτι δεν επιτευχθηκε η ζητουμενη πιεση (; ) ή κατι τετοιο. Το σβησανε ελενξανε και σκαστρα κτλ (η σκαστρα ηταν σαν καινουρια μετα απο 50000χλμ)ολα δειχνουν ΟΚ. Ελπιζω να μη ξανααναψει...παντως το αυτοκινητο πηγαινε κανονικα χωρις κανενα προβλημα.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το λαμπακι μπορει να αναψει απο χιλιους δυο λογους, χωρις φυσικα να ευθυνεται καποιο προγραμμα, και αυτοι οι λογοι ειναι πολυ πιθανον να μην ανιχνευονται ηλεκτρονικα αλλα μονο εμπειρικα η πειραματικα. Μου ειχε συμβει και σε μενα με το προηγουμενο 140αρι που ειχα, εντελως μαμα, και το μονο που εκαναν ηταν να αλλαξουν καποιες βαλβιδες/αισθητηρες χωρις αποτελεσμα (αν και για πολυ λιγο καιρο δεν αναβε, αλλα τελικα παντα εμφανιζοταν). Δεν μπορεσα να βρω τι ειχε πραγματικα γιατι εντωμεταξυ το εδωσα πισω ανταλλαγη για ενα με dsg το οποιο παροτι εχω αλλαξει 3 προγραμματα με τελευταιο το revo, δεν αναψε ποτε κανενα λαμπακι με κανενα προγραμμα.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα τωρα τα αρχικα ποστ εδω..

Ρε παιδια τι 130-140 αλογα ειναι τα μαμα 122? Εμενα δηλαδη που ηταν 125-127 δεν θυμαμαι ακριβως τι? τα αλλα

με βαρεθηκαν?

1ο. ή λεγαν βλακειες τα περιοδικα.

2ο. ή φταιει οτι δυναμομετρησα στα 3000χλμ..μετα θα γεννουσε ξερω ξερω..

Link to comment
Share on other sites

http://www.vwtuningmag.com/the-new-abt-golf-vi-2/

Εδώ κάτω από τις φωτογραφίες γράφει ότι η ABT τον 122άρη τον φτάνει στα 170PS (125kW). Είναι εφικτό κάτι τέτοιο μόνο με πρόγραμμα??

Ή μας κοροιδεύουν για να τους δώσουμε το 1000ρικο??

Edited by Miltos_Golf6
Link to comment
Share on other sites

http://www.vwtuningmag.com/the-new-abt-golf-vi-2/

Εδώ κάτω από τις φωτογραφίες γράφει ότι η ABT τον 122άρη τον φτάνει στα 170PS (125kW). Είναι εφικτό κάτι τέτοιο μόνο με πρόγραμμα??

Ή μας κοροιδεύουν για να τους δώσουμε το 1000ρικο??

το ειχα ποσταρει και εγω αυτο κατι σελιδες ποιο πισω ισως πανω απο 20 αλλα δεν το βρισκω τωρα.

δες την ποτε λει οτι ειναι το αρθρο (ημερομινια)

ουτε εγω το ειχα προσεξει.

ασε που ηταν και νουμερα ανεπισημα :)

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

http://www.vwtuningmag.com/the-new-abt-golf-vi-2/

Εδώ κάτω από τις φωτογραφίες γράφει ότι η ABT τον 122άρη τον φτάνει στα 170PS (125kW). Είναι εφικτό κάτι τέτοιο μόνο με πρόγραμμα??

Ή μας κοροιδεύουν για να τους δώσουμε το 1000ρικο??

160 hp , 250 Nm τον πηγαίνει το πρόγραμμα της ABT τον tsi 122ps.

http://www.abt-sportsline.de/en/tuning/shop/VW-Golf-VI-5K0-Motortechnik_1280_1279_4/produkt/Abt-Leistungssteigerung-3054-1/

Link to comment
Share on other sites

το ειχα ποσταρει και εγω αυτο κατι σελιδες ποιο πισω ισως πανω απο 20 αλλα δεν το βρισκω τωρα.

δες την ποτε λει οτι ειναι το αρθρο (ημερομινια)

ουτε εγω το ειχα προσεξει.

ασε που ηταν και νουμερα ανεπισημα :)

Έχεις δίκιο. 24 JAN λέει και τα σχόλια από κάτω είναι του 2009..¶ρα πάμε πάνω από 1 χρόνο πίσω όταν ξεκίνησε η παραγωγή του VI

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δε το προσεξα... στις ποσες στροφες ειναι ο μαμα κοφτης; Σαν μαμα ποτε δε το πηγαινα μεχρι κοφτες γιατι μετα τις 5000-5500 εχανε το αυτοκινητο.

Το λαμπακι το εσβησαν και βλεπουμε αν θα ξαναεμφανιστει... closedeyes.gif Δεν με ανησυχει πολυ καθως και με το λαμπακι το αυτοκινητο δεν ειχε εμφανισει καμια δυσλειτουργια.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο φίλτρο για να αλλάξω το μαμα? Θέλω να μπαίνει στο μαμα φιλτροκούτι και αν γίνεται να είναι χωρίς λάδι...Έχουμε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο φίλτρο για να αλλάξω το μαμα? Θέλω να μπαίνει στο μαμα φιλτροκούτι και αν γίνεται να είναι χωρίς λάδι...Έχουμε τίποτα?

Χωρίς το λάδι θα ρουφάει περισσότερες σκόνες. Για αυτό και τα καλύτερα είναι τα Bmc και K&N τα οποία χρησιμοποιούν λάδι.

Link to comment
Share on other sites

Ωστε λέτε όχι pipercross...Δεν θα έχω προβλημα με τον maf η τελος πάντων ότι έχουμε εμείς και το λάδι? Πάω τρένο για kn?

Απ' ότι έχει ειπωθεί τα αυτοκίνητα μας δεν έχουν maf όπως τα παλιά. Οπότε πάρε Κ&Ν αρκεί να το κάνεις καθαρίζεις - λαδώνεις κάθε τόσο.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?ψυγειο λαδιου εχουμε στα αμαξια μας?και αν οχι,τωρα που πιανουν οι ζεστες,πρεπει να βαλουμε?

ειναι καλο να βαλεις τετοιο ψυγειο ή ειναι περιττο?ειχα δει στο εβαυ ενα περιπου στα 50 ευρω αν θυμαμαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

εχει αναφερθει πολλες φορες,

εχουμε ειναι σαν «σαντουιτς» (τερμα βλαχια στα Ελληνικα το εγραψα αλλα εχει πλακα) μαζι με το ψυγειο νερου που εχουμε.

pipercross αμα προσεχεις το καθαριζεις και θες φασαρια και καγκουρια βαλε.

μιλαω παντα για χωανη, εγω 2 μερες την αντεξα.

καλυτερα βαλε η το κιτακι της k&n η βαρελακι bmc or forge

διαφορετικα οτι και να επιλεξεις απο ελευθερα φιλτρα στο μαμα κουτι ειναι ολα ιδια πανω κατω.

Link to comment
Share on other sites

εχει αναφερθει πολλες φορες,

εχουμε ειναι σαν «σαντουιτς» (τερμα βλαχια στα Ελληνικα το εγραψα αλλα εχει πλακα) μαζι με το ψυγειο νερου που εχουμε.

pipercross αμα προσεχεις το καθαριζεις και θες φασαρια και καγκουρια βαλε.

μιλαω παντα για χωανη, εγω 2 μερες την αντεξα.

καλυτερα βαλε η το κιτακι της k&n η βαρελακι bmc or forge

διαφορετικα οτι και να επιλεξεις απο ελευθερα φιλτρα στο μαμα κουτι ειναι ολα ιδια πανω κατω.

Εχω την εντυπωση οτι το ψυγειο λαδιου ειναι μεσα στη θηκη για το φιλτρο λαδιου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχει σχέση με το ψυγείο λαδιού απλά χρησιμοποιεί το ψυκτικό υγρό για την ψύξη του λαδιού.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψηθει για καμια εισαγωγουλα! Για βαρελακι σκεφτομαι καθως η φιλτροχοανη ειναι θορυβωδης απ'οτι λεγεται.Τι ηχο ομως βγαζει το βαρελακι?Δε θελω να ακουγεται οπως χωρις το καπακι..Poen τα φωτα σου!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψηθει για καμια εισαγωγουλα! Για βαρελακι σκεφτομαι καθως η φιλτροχοανη ειναι θορυβωδης απ'οτι λεγεται.Τι ηχο ομως βγαζει το βαρελακι?Δε θελω να ακουγεται οπως χωρις το καπακι..Poen τα φωτα σου!!

Λοιπον...

το βαρελακι ειναι αυτο που θες.

σκασιματα απο την σκασρτα κοφτα και αγρια.

δεν εχει το υπερβολικο της χωανης ουτε το καγκουρικο γουργουριτο χωρις το καπακι sillyhorse1rb5.gif

εγω εχω δοκιμασει και χωανη pipercross (2 μερες) και βαρελακι pipercross (δεν το αγορασα απλα το τεσταρα στα παιδια στην overload.

για το δικο μας TSI 122 το BMC CDA-SP13S http://www.bmcairfilters.com/VisDetail.asp?ID=582

ειναι ακριβως αυτο που θελουμε καθως το σπιραλ κομματι με τον ανταπτορα που πιανει πανω στο φιλτροκουτι παραμενει και εχεις ΤΕΛΕΙΑ εφαρμογη!

εχει και αναμονη για την επιστροφη απο τις αναθυμιασεις

IMG_0455-1.jpg

αν εισαι Αθηνα μπορουμε να τα πουμε απο κοντα να το δεις ακουσεις αν ειναι δυσκολο τραβαω ενα βιντεακι αν και αλλο live αλλα video sillyhorse1rb5.gif

κερδιζεις παντου και ιδικα στα ψηλα!

αν τελικα ψηθεις για αγορα στηλε πμ το κην σου να σου πω απο που και πως θα το παρεις χωιρις να δωσεις 250 ~ 300 ευρο που ζητανε

Link to comment
Share on other sites

Αγια Μαρινα κορωπι μενω και εγω! χαχαχα

αλλα σπουδαζω Λαρισα και δεν ειμαι συχνα κατω εδω και 3-4 χρονια

θα ειμαι σιγουρα το σκ της πρωτομαγιας

αν θες τα λεμε για λιγο :ninja:

βιντεο αν δεν βρεχει αυριο και ακουγεται καλα απο το iphone θα τραβηξω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.