Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Το ξες οτι μ εχεις αφησει ψυχολογικα? Βλεπω ποστ σ και νομιζα σε αφησε παλι η τουρμπινα! :p

Τι είπε ο παίκτης...χαχαχαχαχα :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue:

Μην το γλωσσοτρώς το παιδί... :ahappy:

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

για οποιον ενδιαφερεται να καθαρισει βαλβιδες εισαγωγης.. μια καλη εισοδος για το σπρευ καθαρισμου που θα ριξετε μεσα..

ειναι το εξης

p110415173108.jpg

εγω εριξα μεσα σπρευ καθαρισμου της wurth ! κρατουσα τις στροφες στις περιπου 2000 .. εκανε δουλιτσα.. πισω πεταξε καρβουνιλα..!

απο διαφορες.. νομιζω μια ελαχιστη σπιρταδα την απεκτησε! εκτος και αν ειναι ψυχολογικο :thumbsup: εχω 47 χιλ χλμ !

Link to comment
Share on other sites

ενας γνωστος μου ρε συ με alfa gt Που ειναι και αυτου FSI αμεσου ψεκασμου μου το κανε.. πολυ απλο!

το σπρευ επισης ευκολο να βρεθει! αν και εχει και η μαμα vw προτεινει το δικο της σπρευ καθαρισμου που ειναι http://www.lambda-uk.com/tank-otto.htm αυτο...

καθαρισα και πεταλουδα... δν ειχε και τοση βρωμα...αλλα οκ.. και αυτο πολυ ευκολο!

αντε οποτε θες το κανουμε τωρα που εμαθα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ενας γνωστος μου ρε συ με alfa gt Που ειναι και αυτου FSI αμεσου ψεκασμου μου το κανε.. πολυ απλο!

το σπρευ επισης ευκολο να βρεθει! αν και εχει και η μαμα vw προτεινει το δικο της σπρευ καθαρισμου που ειναι http://www.lambda-uk.com/tank-otto.htm αυτο...

καθαρισα και πεταλουδα... δν ειχε και τοση βρωμα...αλλα οκ.. και αυτο πολυ ευκολο!

αντε οποτε θες το κανουμε τωρα που εμαθα! :rolleyes:

για μενα τιποτα ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

και σε σενα θοδωρη αλλα πρεπει να βρουμε το αντιστοιχο σωληνακι υποπιεσης που να πηγαινει στην εισαγωγη!

πρεπει να βρουμε σπρευ.. μαλλον πρεπει να προτιμησουμε της μαμα εταιριας μην εχουμε κν θεμα με τσιμουχακια και αλλα διαφορα πλαστικα.. γιατι αυτα ειναι δυνατα και μπορει να διαβρωνουν..

η πεταλουδα ειναι πολυ ευκολο..

Link to comment
Share on other sites

η πεταλούδα καθαρίζει πολύ εύκολα με σπρέυ εισαγωγής ή καρμπιρατέρ, βγάζεις τα 2 βιδάκια από το κολάρο πάνω από την τουρμπίνα, ξεφισώνεις τον ΜΑΡ και ανοίγεις τα αυτάκια με τα χέρια πάνω από την πεταλούδα, βγάζεις το κολάρο οπότε την έχεις προσβάσιμη

αντίστοιχο σωληνάκι πριν την πεταλούδα δεν υπάρχει, παρά μόνο του ΜΑΡ που αν βγει θα έχει θέμα (ίσως σβήσει ή βγάλει σφάλμα λόγω διαφορετικής πίεσης) ή πριν την τουρμπίνα που δεν ξέρουμε αν θα φτάσει μέχρι την εισαγωγή

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδια να ασχοληθουμε με το θεμα του turbo μας καθόλου ? Πώς μπορουμε να το αλλαξουμε και τι ακριβώς θα χρειαστεί? Βρηκα αυτην την τουρμπινα td 03 την οποια εχουν χρησιμοππιησει στην τουρκια για το 122 αρι που εβγαλε 210 + αλογα αλλα και που χρησιμοποει και η bb (το διαβασα σε ενα τοπικ εξωτερικου) . Η οποια απο οτι φενεται ταιριαζει χωροταξικα.. http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Turbocha ... ccessories

Δειτε και αυτη...http://cgi.ebay.com/ebaymotors/VOLVO-2- ... ccessories

Μπορει καποιος να μας πει και να μας συγκρινει την δικια μας με αυτές?Μεγεθος φτερωτων , ποσα αλογα φτανει?

Επειτα τι αλλο θα πρεπει να δουμε και να ξεπερασουμε για να δουλέψει?

Εννοειται πως η πολλαπλη που θα κουμπωσει στην τουρμπινα θα ειναι custom (ετσι και αλλιως πολλοι απο εδω εχουμε βαλει εξατμιση custom dp καταλυτες κτλ) αυτο θα μας πειραξει?? .

Τι γινεται με την λιπανση της?Ολες οι τουρμπινες λυπαινονται με τον ιδιο τρόπο?Ποια η ιδιαιτεροτητα μας σε αυτο τον τομεα?? Τι Αλλο θα χρειαστει?

Κοιταξτε το μοτερ μου με την τουρμπινα μου

02022011511.jpg

και βελτιωμενο αμαξι με την παραπανω τουρμπινα φορεμενη

aaaasdasd139592x444.jpg

Resized to 44% (was 2048 x 1536) - Click image to enlargeaaaasdasd-138.jpg

Καποιος γνωστης μπορει να μας πει τι παιζει με τις σωληνωσεις?Τι αλλο εχει αλλαχτει και τι ειναι η forge dump valve?

aaaasdasd-140-592x789.jpg

να και φωτο απο την δυναμομετρηση του ..για πειτε κριτικες

Link to comment
Share on other sites

τσουκ.

θες αρκετα...

το μεγαλυτερο προβλημα ολων ειναι το cooler.

επαρκει οριακα για 1ο σταδιο

Link to comment
Share on other sites

τσουκ.

θες αρκετα...

το μεγαλυτερο προβλημα ολων ειναι το cooler.

επαρκει οριακα για 1ο σταδιο

τελικα κανενα νεο για υβριδιο στην υπαρχον τουρμπινα απο αγγλια εχουμε?

κατι αλλο! απο τιν στιγμη που εχουν βγει κενουργιες γραμμές ψυξης-λίπανσης απο οτι βλεπω στιν φωτο! γιατι να μην πας κατευθιαν σε κο3 απο το 160 αρι?οπος και για το κοολερ πιστευω οτι ενα παραληλο side mount απο 20ντ μπορει να μπει ανετα πιστεύω...

αλλα ρε γμτο δεν πειραματιζετε κανεις! αν ειχα το χρημα θα το εκανα!

Link to comment
Share on other sites

τελικα κανενα νεο για υβριδιο στην υπαρχον τουρμπινα απο αγγλια εχουμε?

κατι αλλο! απο τιν στιγμη που εχουν βγει κενουργιες γραμμές ψυξης-λίπανσης απο οτι βλεπω στιν φωτο! γιατι να μην πας κατευθιαν σε κο3 απο το 160 αρι?οπος και για το κοολερ πιστευω οτι ενα παραληλο side mount απο 20ντ μπορει να μπει ανετα πιστεύω...

αλλα ρε γμτο δεν πειραματιζετε κανεις! αν ειχα το χρημα θα το εκανα!

η Κ03 έχει διαφορετική διάταξη και δεν βολεύει γεωμετρικά

αντιγράφω το κείμενο που απάντησα στον alex σε άλλο φόρουμ μήπως και προτείνει κανένας άλλος και τίποτα καινούριο ή ψηθεί κανένας

Άλεξ χρήματα διαθέτεις?

να σου κάνω μια πρόχειρη τελείως εκτίμηση?

θέλεις τουρμπίνα 511€ με βάση αυτήν που βρήκες μέχρι 1000€ (δεν θα κάνεις τσιγκουνιά γιατί αν σε 2000χλμ σε αφήσει την πάτησες!)

θέλεις κολάρα σιλικόνης που να αντέχουν πιέσεις για να δώσεις την παροχή του τούρμπο στην πεταλούδα 100-200€

custom dp + cat + πολλαπλή εξαγωγής (δεν ξέρω πόσο κοστίζουν αλλά δεν θα βγουν κοντά 700€?)

μετά πρέπει να κάνεις κάτι με την λίπανση και ψύξη της τουρμπίνας, όσον αφορά την λίπανση, αν δεις δίπλα στο φίλτρο λαδιού, το σωληνάκι που στέλνει λάδι στην τουρμπίνα είναι με λαδόβιδα (banjo) το βγάζεις και βάζεις σωληνάκι σπιράλ και αυτό custom λογικά (δεν ξέρω κόστος) με λαδόβιδα που θα καταλήγει στην υποδοχή της τουρμπίνας (ανάλογα την τουρμπίνα που θα επιλέξεις)

η τουρμπίνα που θα πάρεις θα είναι υδρόψυκτη? αν ναι, με ρακόρ ή σύνδεση παρόμοια με την μαμά μπορείς να στείλεις το νερό στην τουρμπίνα, αν όχι πρέπει να καταργήσεις το κύκλωμα ψύξης της (μπορεί να γίνει απλά ενώνοντας τα άκρα ή ακόμη καλύτερα από το πρόγραμμα να βγει "εκτός" η λειτουργία της αντλίας ψύξης του τούρμπο

σκάστρα? ξεχνάς την μαμά καθώς δεν κουμπώνει! είτε παίρνεις κανένα κιτ μεταφοράς σκάστρας όπως στα 18άρια leon και 2λιτρα που μαζί με την forge την μηχανική για τα tsi θα βγει 500άρικο, ή επίσης καταργείς την ηλεκτρονική σκάστρα και βάζεις την forge 007 που έμπαινε σε 20vt

αφού γίνουν αυτά θέλεις πρόγραμμα! προφανώς ξέρεις ποιος θα σου φτιάξει πρόγραμμα γι αυτό (ευτυχώς υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν)

το θέμα είναι τι ωφέλιμο φάσμα θα σου δώσει η τουρμπίνα (πρέπει να δει κάποιος που ξέρει και να συγκρίνει τα compressor maps των 2, κάποιος από το φόρουμ είχε κάνει "διάλεξη" σχετική)

και βάσει της δυναμομέτρησης, κρίνοντας από το διάγραμμα ροπής, η ροπή είναι στα ψηλά, άρα αποδίδει σε υψηλές στροφές η τουρμπίνα, άρα θα χάσεις μέρος της άνεσης καθώς χαμηλά σε κάποιο σημείο θα έχεις turbo lag και θα ξεσπάει ψηλά (που σημαίνει ότι δεν θα μπορείς πλέον να δουλεύεις χαμηλά το αυτοκίνητο όπως τώρα)

λογικά η δυναμομέτρηση έγινε ή με 4η που είναι σχεδόν 1 προς 1 ή με 5η, αν δεις κάτω από τα 55 χλμ φαίνεται έντονο lag άρα θα πρέπει να δουλεύεις διαφορετικά τις ταχύτητες και όχι από τα 70 να πηγαίνεις με 6η και υψηλές καταναλώσεις αφού θα ξεκινάει η ροπή σου από τις 2300 + στροφές και όχι πιο κάτω....

δεν έλαβα καθόλου υπόψιν αν αντέχουν μηχανικά κομμάτια όπως σασμάν κλπ, για συμπλέκτη πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις ή ανακατασκευή του ίδιου ή να μπει μεγαλύτερο βολάν με δίσκο-πλατό από 18άρι-2λιτρο TSI

και πάνω απ όλα να αντέχουν τα μέταλλα! γενικώς ξενερώνω λίγο να χάσω την άνεση που μου δίνει ο κινητήρας και εγώ που έχω leon θα σκεφτόμουν μια πιο αξιόπιστη λύση στα ίδια χρήματα με 100% επιτυχία, να κουμπώσω 18άρι μοτέρ με πρόγραμμα και να πάω στα 220 άλογα safe τελείως... και να έχω και χαμηλές καταναλώσεις και να χρησιμοποιείται και εντός πόλης το αυτοκίνητο... αν κάποιος θέλει να το δοκιμάσει πάντως θα βρει συνεργεία να υποστηρίξουν το όλο project πιστεύω!

edit: για την Ν75 δεν ανέφερα αλλά δεν ξέρω ποια Ν75 θα μπορούσε να μπει αλλά δεν έχει και σημασία την συγκεκριμένη στιγμή, αυτοί που έχουν φτιάξει big turbo αυτοκίνητα γνωρίζουν καλύτερα από εμάς

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλυτερο προβλημα ολων ειναι το cooler.

επαρκει οριακα για 1ο σταδιο

Το πρόβλημα της απόδοσης είναι στην πολύ μικρή τουρμπίνα κι όχι στο cooler το οποίο κάνει δουλειά και πολύ καλή μάλιστα ! Σύγκρινε με vag-com θερμοκρασίες εισαγωγής στο δικό σου και σε ένα προγραμματισμένο 140άρι με ένα λογκάρισμα σε ζέστες και θα δείς. Επίσης δεν βλέπω κάποια αλλαγή στο τούρκικο όσον αφορά το cooler...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο πιστευω.οτι το κουλερ αρκει ανετα..Αλλωστε καμια απο τις εταιριες δεν εχει αναφερθει για αλλαγη στο κουλερ ή οτι η παροχη του δεν επαρκει .Ισως για αυτα τα αλογα να ειναι οτι πρεπεικαι να κανει καλυτερη δουλεια απο οτι το αερος/αερος .. Εφοσον υπαρχουν 2 τουλαχιστον εταιριες που εχουν ολοκληρωσει το προτζεκτ σημαινει οτι γινεται πρώτον , και δεύτερον με σχετικη ασφαλεια... Ας μην ξεχναμε οτι πριν τα 140 αρια φτασουν στα αλογα που μιλαμε τωρα όλοι ειμασταν επιφυλακτικοι όπως και ειμαστε αλλα και θα ειμαστε αν και τα 122αρια φτασουν εκει , χωρις να σημαινει οτι ολα που θα φτιαχτουν θα αντέξουν .Πιθανως όπως και με τα 140αρια 160αρια πολλά να ειναι οκ.Όπως εχω συμπαιρανει απο προηγουμενα ποστ στο θεμα των υλικων κατασκευης του κινητηρα μας αλλα και του μπλοκ μας τα μεταλλα ειναι ομοια με του μεγαλου μας αδερφου..Τι να πουν και τα φιατακια δλδ..Οσον αφορα τις εταιρίες που εχουν προβει στην εξέλιξη αυτή αφενώς μια εταιρία σαν την bb δεν θα ρισκαρε τερματίζωνταςς το μοτερ ή την τουρμπίνα και αφετέρου αυτό σημαινει οτι εχει δοκιμαστεί τουλαχιστον σε ενα αμαξι με επιτυχία .Το γεγονος οτι δεν εχει γινει στην ελλάδα δεν σημαινει οτι ειναι τοσο μακρινη σαν σκέψη.Οιτιμες που βλέπουμε στα Site ειναι προφανως όλα απο την αρχή (τουρμπο , πολλαπλη , προγραμμα ,εισαγωγη ,εξαγωγη , σκαστρα κτλ όπου οι περισσοτεροι πολλα απο αυτα τα εχουμε ηδη) .Πσοσο νομιζετε οτι κοστιζει ενα φουλ stage 2 στα 14αρια? Οποιος αναφερθει σχετικα για το αν ειναι πολλα τα αλογα που θελουμε απο το μοτερ μας ας δει που φτανουν αλλα 1,400 αρια όπως πουντο μιτο κτλ..... Και αν στην τελικη δεν θες να το πας 220 καντο 190-200 safe . Το κόστος για να βαλεις αλλο μοτερ πανω θες πολλααααα μαρουλια....Σχετικα με το κόστος.Εγω πιστεύω οτι δεν θα είναι μεγαλο. Η τουρμπινα στα 500 καινουργια αν και μπορεις να βρεις στα μισα μεταχειρισμένη με λιγα χιλιομετρα αρκει να βρουμε την σωστη .Εδω εχω μια ερωτηση πρεπι να ειναι υδροψυκτη?η td 03 προφανως ειναι ετσι?? spec μπορει καποιος να βρει για αυτη? (αλλωστε αυτες που εχουμε ειναι ηδη με αρκετα χιλιομετρα πανω τους) , η πολλαπλή στα 150 όσο και ένα dp (αρκετοι φοράμε ολόσωμη οπότε δεν θα χρειαστούμε να αλλάξουμε ολη την εξαγωγη μας) Εισαγωγη εχουμε , οι σωληνώσεις και τα κολλαρα νομιζω ειναι εύκολα να βρεθουν με κανενα 100αρι.οσο για σκαστρες αφθονες μεταχειρσμένες και το προγραμμα οσοι εχουν ηδη με μικρο κοστος επαναπρογραμματιζετε.. ΕΡΩΤΗΣΗ:Οι σωληνωσεις με τις οποιες λυπαινεται η τουρμπίνα μας ειναι η ιδιες σε όλες τις τουρμπίνες?

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

Για μενα η ολη ιστορια μου φενεται μια ας πουμε bolt on επιλογη με την td03 η οποία λογικα ειναι υδροψυκτη αλλα με custom πολλαπλη...ολα τα αλλα dp σωληνωσεις σκστρες ειναι παρελκομενα και γινονται σε ολες τις βελτιωσεις .ΔΛΔ ειναι ποιο safe να ξυραφιασεις τουρμπινα δουλευοντας την στο οριο της φτανοντας 170 175 επειδη κοστιζει φτηνοτερα παρα να κανεις μια σωστωτερη δουλεια με τα διπλασια λεφτα φτανοντας τα 190 200 210 220 ή και παραπανω χωρις να πιεσεις την καινουργια τοσο ? Ξερουμε διαφορες τουρμπινων ?φτεροτες κτλ??

Αυτό βοηθάει? http://translate.goo...ion.html&anno=2

Εμεις φοράμε την td 025 http://cgi.ebay.de/T...=item415a129ea8 με μεγεθος inducer 30,3 . να και specs http://www.ehow.com/list_7623314_mitsubishi-td025-specs.html

Επίσης και η td 04 απο αυτο το site στην δευτερη αγγελια αναφερεται ως water and oiled cooled η οποια ταιριαζει και αυτη χωροταξικα και κανει για μικρα μοτερ... http://www.nuceng.ca/workspace/Volvo%20 ... cation.htm

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

Για την αναβαθμιση ισχος ενος ΤSI 122ΗΡ σε ιπποδυναμεις μεγαλυτερες απο 160-165ΗΡ χρειαζονται :

- Τουρμπινα

- Πολλαπλη εξαγωγης

- Ρακορ νερου λαδιου

- downpipe ( με καταλυτη ή χωρις )

- Σωληνωσεις πιεσης

- Φλατζες , βιδες , κλπ

και ειναι σχεδον απαραιτητο και ενα front mount intercooler ( δεν απαιτειται , αλλα οταν στο 0.5bar το ΟΕΜ σηκωνει 50+οC με 25-30οC εξω , με 1.5bar δεν προκειται να επαρκει ) .

Μιλαμε ουσιαστικα για ενα πληρες turbo kit .

Ο φθηνοτερος τροπος ειναι να παρει καποιος ολα τα πραγματα απο καποιο twincharged 1.4 TSI ΄, αφου το να τα αγορασει / κατασκευασει μεμονομενα ειναι ασυμφορο . Συντομα θα φτιαχτει ενα τετοιο μοτερ να δουμε τι γινεται ...

Link to comment
Share on other sites

Για την αναβαθμιση ισχος ενος ΤSI 122ΗΡ σε ιπποδυναμεις μεγαλυτερες απο 160-165ΗΡ χρειαζονται :

- Τουρμπινα

- Πολλαπλη εξαγωγης

- Ρακορ νερου λαδιου

- downpipe ( με καταλυτη ή χωρις )

- Σωληνωσεις πιεσης

- Φλατζες , βιδες , κλπ

και ειναι σχεδον απαραιτητο και ενα front mount intercooler ( δεν απαιτειται , αλλα οταν στο 0.5bar το ΟΕΜ σηκωνει 50+οC με 25-30οC εξω , με 1.5bar δεν προκειται να επαρκει ) .

Μιλαμε ουσιαστικα για ενα πληρες turbo kit .

Ο φθηνοτερος τροπος ειναι να παρει καποιος ολα τα πραγματα απο καποιο twincharged 1.4 TSI ΄, αφου το να τα αγορασει / κατασκευασει μεμονομενα ειναι ασυμφορο . Συντομα θα φτιαχτει ενα τετοιο μοτερ να δουμε τι γινεται ...

front mount και πως θα δουλευει αυτο Κριτωνα???

με φορτια αερα???

καταργουμε δηλαδη το μαμα που ειναι ουσιαστικα "πανω στο μπλοκ" ???

θα κατσει η τουρμπινοπολλαπλη απο το Twincharged στο 122??? :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

front mount και πως θα δουλευει αυτο Κριτωνα???

με φορτια αερα???

καταργουμε δηλαδη το μαμα που ειναι ουσιαστικα "πανω στο μπλοκ" ???

θα κατσει η τουρμπινοπολλαπλη απο το Twincharged στο 122??? :roadrage:

δεν είναι στο μπλοκ το άλλο αλλά στην εισαγωγή, θα παρεμβάλεται μεταξύ του μαμά και του τούρμπο και θα υπάρχει και αερόψυκτο και υδρόψυκτο

έχει γίνει ήδη σε golf σαν το δικό σου

020720frf.jpg

020720sps.jpg

020720uku.jpg

από εδώ:

http://www.seatcupra.net/forums/showpost.php?p=3052914&postcount=72

Edited by thanassis
Link to comment
Share on other sites

για αυτο εβαλα τα " " αν το δεις που ειναι θα καταλαβεις τι θελω να πω..

ειναι στην πισω πλευρα του μοτερ μαζι με την πολλαπλη εισαγωγης.

πανω στο μπλοκ

η ιδεα ομως να συνδεθει παραλληλα ειναι καλη...

για να δουμε... :frantics:

η μαλλον οχι παραλληλα απο οτι βλεπω πρεπει να ειναι σε σειρα..

ο αερας απο την εισαγωγη δηλαδη δεν παει με τη μια στην πολλαπλη και το μαμα κουλερ αλλα εχουν αντικαταστίσει τον σωληνα εισαγωγης και στελνει τον αερα προς τα κατω..

περναει λογικα κατο απο το φιλτροκουτι και παει προς τα αριστερα λογικα..

περνα απο το FMIC και βγαινει απο τη δεξια πλευρα του... ανεβένει απο το θολο περνα πισω απο το φιλτροκουτι και με τι γωνια που βλεπω παει παλι στο μαμα κουλερ.

καπως ετσι το φανταζομαι απο τις photo αυτες.

μηπως ομως ολη αυτη η διαδρομη ειναι κομματακι μεγαλη???

εγω εχω ψηθει για να το δοκιμάσω αυτο..

χωρις κατι παραπανω μονο το cooler :rolleyes:

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

κατι τέτοιο πρεπει να εχουν κάνει ε???

το εφτιαξα προχειρα στο paint :frantics:

assa.jpg

ωραίος!!! αυτό έκανε!!

Link to comment
Share on other sites

ok.

Κριτωνα δηλαδη η τουρμπινοπολλαπλη καθεται απο το Twincharged στο μπλοκ του 122???

αν ναι τοτε στην περίπτωση που μιλάμε για τουρμπινοπολλαπλη στο 122 απο twincharged παμε για κατι τέτοιο???

22.jpg

σε τι ευρος στροφών θα δουλεύει ομως???

:frantics:

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.