Jump to content
espoff

Scirocco - οδηγικές εντυπώσεις

Recommended Posts

μα γιατι τοσος χρονος αναμονης?? υπαρχει περιπτωση να το παρω....

αλλα μονο και μονο στην ιδεα της αναμονης...... :wub: σε φανταζομαι αγωνια ... καθε μερα θα σαι και πιο κοντα στο scirocco :D

Ασε δν φανταζεσαι αγωνια...ο χρονος αναμονης ειναι εξ αιτιας των interlagos που εχω βαλει...ειναι οι 18'' ζαντες...αυτες οι ζαντες,το dsg και η ηλιοροφη ειναι τα εξτρα που εκτοξευουν τους χρονους αναμονης,ενα απο τα τρια αν βαλεις την εβαψες...

Link to comment
Share on other sites

Για πες για διαφορες στα γκαζια με το gt...εχει μεγαλη διαφορα?Νομιζω πως το scirocco στο πατημα υπερτερει...εγω παιδια εχω κανει την παραγγελια μου ενα μηνα τωρα και θα παραλαβω τελη Φλεβαρη...το περιμενω με μεγαλη αγωνια μιας και ημουν κολλημενος με το αυτοκινητο εδω και 2 χρονια...παρακολουθουσα καθε εξελιξη σχετικα με αυτο...κοινως,ερωτας με τη πρωτη ματια...αντε να μου ρθει...

Κοίτα να δεις.... Το δικό μου GT ήταν πάντα.... δυναμομετρημένο σε MAHA στα 192 άλογα... Κάποια στιγμή ... (όσοι έχουν GT θα το γνωρίζουν) έβγαλε η VW μία αναβάθμιση "R24M" που ήταν ζωτικής σημασίας για το αμάξι....

Την οποία και έκανα... !!!! (Σε βάζουν να υπογράψεις αν δεν θέλεις)

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να "ψοφήσουν" λίγο τον κομπρέσσορα... και άλλαξε και λίγο η χαρτογράφηση.... Το αμάξι μετά από αυτήν την αναβάθμιση .. μπορώ να πω ότι δεν είχε αυτό το τρελό ΜΠΑΜ..!!!! Ήταν πλέον πιο γραμμικό και πιο πολιτισμένο... Σε πολλούς ... όπως και εμένα.... άρεσε αυτό... στους σκληροπυρηνικούς ΟΧΙ!!!!

Το Scirocco που το έκανα test-drive είναι ίδιο με το GT μου...(μιας και είναι πιο ελαφρύ) ΜΕΤΑ την αναβάθμιση... έχει πάρα πολύ καλές επιδόσεις.... και φοβερή ροπή... ίδια με του GT...

Από θέμα... θέσεις οδήγησης... και κρατήματα... το scirocco ΓΙΑ ΜΕΝΑ.... ΑΠΛΑ δεν έχει αντίπαλο....

Μόνο και μόνο να σκεφτείτε ότι τα μετατρόχια στο πίσω μέρος είναι πιο μεγάλα από EVO...STi ....BΜW M3....και ΝΑΙ..... μεγαλύτερα ακόμα και από 911 Turbo.... Το αμάξι απλά είναι τρένο....

Και μην ξεχνάμε ... ότι με τέτοιο πάτημα... δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να κάνεις το scirocco 200 άλογα... (650ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις.... Το δικό μου GT ήταν πάντα.... δυναμομετρημένο σε MAHA στα 192 άλογα... Κάποια στιγμή ... (όσοι έχουν GT θα το γνωρίζουν) έβγαλε η VW μία αναβάθμιση "R24M" που ήταν ζωτικής σημασίας για το αμάξι....

Την οποία και έκανα... !!!! (Σε βάζουν να υπογράψεις αν δεν θέλεις)

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να "ψοφήσουν" λίγο τον κομπρέσσορα... και άλλαξε και λίγο η χαρτογράφηση.... Το αμάξι μετά από αυτήν την αναβάθμιση .. μπορώ να πω ότι δεν είχε αυτό το τρελό ΜΠΑΜ..!!!! Ήταν πλέον πιο γραμμικό και πιο πολιτισμένο... Σε πολλούς ... όπως και εμένα.... άρεσε αυτό... στους σκληροπυρηνικούς ΟΧΙ!!!!

Το Scirocco που το έκανα test-drive είναι ίδιο με το GT μου...(μιας και είναι πιο ελαφρύ) ΜΕΤΑ την αναβάθμιση... έχει πάρα πολύ καλές επιδόσεις.... και φοβερή ροπή... ίδια με του GT...

Από θέμα... θέσεις οδήγησης... και κρατήματα... το scirocco ΓΙΑ ΜΕΝΑ.... ΑΠΛΑ δεν έχει αντίπαλο....

Μόνο και μόνο να σκεφτείτε ότι τα μετατρόχια στο πίσω μέρος είναι πιο μεγάλα από EVO...STi ....BΜW M3....και ΝΑΙ..... μεγαλύτερα ακόμα και από 911 Turbo.... Το αμάξι απλά είναι τρένο....

Και μην ξεχνάμε ... ότι με τέτοιο πάτημα... δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να κάνεις το scirocco 200 άλογα... (650ευρώ)

Καταλαβα...ναι ειχα ακουσει για την αναβαθμιση που λες και πραγματι οι περισσοτεροι ειπαν οτι εγινε πιο γραμμικο το αμαξι τους...φοβερο το scirocco...δν μπορω να περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ μαζί σας!!!!!

Ούτε εγώ μπορώ να περιμένω!!!!!!!Ούτε στο στρατό δεν μετρούσα έτσι τις μέρες!!!!!!Προσωρίνη εβδομάδα παραγωγής μου εδωσαν την 7η του νέου χρόνου!!! Δηλαδή τέλος Μαρτίου θα το έχω!!!!Μακάρι να γίνει όμως το θαυμα και να έρθει πιο νωρίς!!!!!

Edited by tassos_th
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ μαζί σας!!!!!

Ούτε εγώ μπορώ να περιμένω!!!!!!!Ούτε στο στρατό δεν μετρούσα έτσι τις μέρες!!!!!!Προσωρίνη εβδομάδα παραγωγής μου εδωσαν την 7η του νέου χρόνου!!! Δηλαδή τέλος Μαρτίου θα το έχω!!!!Μακάρι να γίνει όμως το θαυμα και να έρθει πιο νωρίς!!!!!

Πέστα πέστα.....κι εγώ αυτό το θαύμα περιμένω μήπως και το έχουμε έστω το 1ο 15ημερο του Μάρτη γιατί πιο νωρίς δεν παίζει με τίποτα. Την πρώτη εβδομάδα του Φλεβάρη ξεκινάει η παραγωγή....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα Test Drive στο Scirocco με τα 160hp. Το αυτοκίνητο έχει πολύ ωραίο πάτημα, το κάθισμα σε αγκαλιάζει, ωραία αίσθηση στο τιμόνι (και ωραία αφή), το ESP δεν παρεμβαίνει συνέχεια, η ηλιοροφή αξίζει - αλλά δεν ανοίγει πλήρως.

Μέσα στην έκθεση είχε το 2,0 DSG. Τα αυτάκια δεν με βόλεψαν και θέλει καιρό να συνηθίσεις να οδηγείς με τα δύο χέρια πάνω στο τιμόνι σε συγκεκριμένη θέση και με προσοχή στους διακόπτες φλας-υαλοκαθαριστήρων για να οδηγήσεις γρήγορα και ημιαυτόματα. Επίσης οπτικά είναι άσχημο το μεγάλο (τεράστιο) πεντάλ φρένου... άσε που το αριστερό σου πόδι ή θα είναι άχρηστο ή θα πρέπει να μάθεις να φρενάρεις με αυτό...

Ακόμα οδήγησα και το Passat CC 1,8T (160hp) με τις DCC αναρτήσεις. Από θέμα κινητήρα μου άρεσε περισσότερο ο 1,8Τ παρόλο που έχει την ίδια ιπποδύναμη με τον 1,4TSi. Ανοίγει πιο όμορφα. Όσον αφορά την ανάρτηση για μένα δεν αξίζει γιατί σε Comfort και Normal το αυτοκίνητο είναι λίγο καράβι στα κύματα. Το μόνο που αξίζει είναι ότι στην Sport ρύθμιση γίνεται πιο σκληρό το τιμόνι και ακόμα πιο σκληρό στις μεγάλες ταχύτητες.

Αυτάαααα..........

Επειδή έκανα Test Drive με το Leon FR και DSG στην έκθεση που έγινε, σε διαβεβαιώνω ότι έχεις άδικο. Και εγώ αυτής της γνώμης ήμουν αλλά με το που το πήρα στα χέρια μου άλλαξα γνώμη αμέσως. Και γι αυτό το λόγο παράγγειλα το Scirocco με DSG. Όσο για τα παραπάνω, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου όπως και με τον προλαλήσαντα για τις αισθήσεις που σου δίνει το Scirocco κάνοντας Test Drive. Προσωπικά πήγα στο Autonet στο Κορωπί και έκανα και Test Drive σε μια ανηφόρα με στροφές, αν και μικρή η απόσταση την χάρηκα δεόντως! Τον συνοδηγό μου από την αντιπροσωπεία ήταν σαν να μην τον είχα. :D

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλουμε να διαγράψουμε ένα post, που έχουμε κάνει λάθος, ξέρει κανείς πως το διαγράφουμε?

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

μα γιατι τοσος χρονος αναμονης?? υπαρχει περιπτωση να το παρω....

αλλα μονο και μονο στην ιδεα της αναμονης...... ;) σε φανταζομαι αγωνια ... καθε μερα θα σαι και πιο κοντα στο scirocco :D

Εγώ έχω πάρει τσατσάρες και σπαώ δόντια όπως στον στρατό! χαχαχα new_lol.gifnew_lol.gif

36_11_61.gif

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τα πίσω παράθυρα έχουν μέσα σιρματάκια όπως το πίσω μπαμπρίζ αλλά διαπίστωσα ότι δεν ξεθαμπώνουν όπως το πίσω. Εκτος αν τα έχουν σαν σχέδιο, κάποιος άλλος φίλος το έχει δοκιμάσει?

και κάτι άλλο όταν τερματίζω το τιμόνι εν κινήση π.χ. επιτόπου στροφή ακούγετε ένας ελαφρής ήχος από μπροστά σαν μοτεράκι. Ακίνητο γυρνώντας αριστερα-δεξια δεν ακούγετε μόνο εν κινήση και τερματισμένο. Το έχει προσέξει κανείς? έχει η ηλεκτρική κρεμαγιέρα μοτέρ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τα πίσω παράθυρα έχουν μέσα σιρματάκια όπως το πίσω μπαμπρίζ αλλά διαπίστωσα ότι δεν ξεθαμπώνουν όπως το πίσω. Εκτος αν τα έχουν σαν σχέδιο, κάποιος άλλος φίλος το έχει δοκιμάσει?

και κάτι άλλο όταν τερματίζω το τιμόνι εν κινήση π.χ. επιτόπου στροφή ακούγετε ένας ελαφρής ήχος από μπροστά σαν μοτεράκι. Ακίνητο γυρνώντας αριστερα-δεξια δεν ακούγετε μόνο εν κινήση και τερματισμένο. Το έχει προσέξει κανείς? έχει η ηλεκτρική κρεμαγιέρα μοτέρ?

Δεν πρεπει να το τερματιζεις ποτε το τιμονι. Αυτο που ακουγεται ειναι τα κυλινδρακια του υδραυλικου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να το τερματιζεις ποτε το τιμονι. Αυτο που ακουγεται ειναι τα κυλινδρακια του υδραυλικου.

Δεν είναι υδραυλικό είναι ηλεκτρικό ουτε καν ηλεκτρουδραυλικο σκέτο ηλεκτρικό

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλουμε να διαγράψουμε ένα post, που έχουμε κάνει λάθος, ξέρει κανείς πως το διαγράφουμε?

Δεν μπορεις να διαγραψεις ενα ποστ σου, αλλα μπορεις να το κανεις "edit", να σβησεις το κειμενο,

και να βαλεις μια επεξηγηση για ποιον λογο το εσβησες (αν θελεις).

Δεν είναι υδραυλικό είναι ηλεκτρικό ουτε καν ηλεκτρουδραυλικο σκέτο ηλεκτρικό

Οτι και να ειναι, στα καινουργιας τεχνολογιας αυτοκινητα δεν πρεπει να κρατας

τερματισμενο το τιμονι οταν στριβεις, να αφηνεις παντα ενα κενο...

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο είναι τέλειο, η συναρμολόγησή του με μια κουβέντα άψογη, παρατηρούσα για αρκετή ώρα τους αρμούς στις πόρτες και στα φτερά είναι πάρα πολύ μικροί και έχουν το ίδιο διάστημα κοιτώντας τους από ψηλά μέχρι χαμηλά, πουθενά μα πουθενά δεν υπάρχει διαφορά. Το αυτοκίνητο κοιτώντας το από έξω δείχνει σαν να είναι μονοκόμματο. Εσωτερικά όλα τα πλαστικά του τέλεια καλοβαλμένα κανένα δεν είναι στραβό ούτε στραβοκουμπωμένο, το φινίρισμά του άριστο!!! ακόμη στο πορτμπαγκάζ όλα επενδεδυμένα έξυπνη η βάση που έχουν το τρίγωνο και γύρω γύρω όλο επενδεδυμένο με χοντρή μοκέτα. Σηκώνοντας το πάρα πολύ βαρύ καπό στο χώρο του κινητήρα όλα είναι με τάξη τοποθετημένα πουθενά δεν κρέμονται καλώδια και όλα είναι πιασμένα με σφιγκτήρες και κλιπ και γενικά ο κινητήρας φαίνεται με τα πλαστικά που είναι επενδεδυμένος πάρα πολύ κομψός.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο είναι τέλειο, η συναρμολόγησή του με μια κουβέντα άψογη, παρατηρούσα για αρκετή ώρα τους αρμούς στις πόρτες και στα φτερά είναι πάρα πολύ μικροί και έχουν το ίδιο διάστημα κοιτώντας τους από ψηλά μέχρι χαμηλά, πουθενά μα πουθενά δεν υπάρχει διαφορά. Το αυτοκίνητο κοιτώντας το από έξω δείχνει σαν να είναι μονοκόμματο. Εσωτερικά όλα τα πλαστικά του τέλεια καλοβαλμένα κανένα δεν είναι στραβό ούτε στραβοκουμπωμένο, το φινίρισμά του άριστο!!! ακόμη στο πορτμπαγκάζ όλα επενδεδυμένα έξυπνη η βάση που έχουν το τρίγωνο και γύρω γύρω όλο επενδεδυμένο με χοντρή μοκέτα. Σηκώνοντας το πάρα πολύ βαρύ καπό στο χώρο του κινητήρα όλα είναι με τάξη τοποθετημένα πουθενά δεν κρέμονται καλώδια και όλα είναι πιασμένα με σφιγκτήρες και κλιπ και γενικά ο κινητήρας φαίνεται με τα πλαστικά που είναι επενδεδυμένος πάρα πολύ κομψός.

Σκευτομαι να σου αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη για να μας δωσεις καμια εικονα.

Οχι τιποτα αλλο, αλλα για να μη κουραζεσαι. Ως γνωστον μια εικονα 1000 λεξεις, και

σαλιο θα γλυτωσεις και αερα tongue.gif:)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα test drive το 160αρι και επαθα πλακα....Ο κινητηρας μου φαινοταν στα τραβηγματα ιδιος με το δικο μου(Golf 140 Tsi) απλα ειχε λιγο καλυτερα τραβηγματα στις υψηλες στροφες το scirocco.Εκει που δινει ρεστα ειναι τα κρατηματα του τα οποια ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!Εχω ψηθει πολυ ασχημα για να παραγγειλω tongue.gif

Edited by Μαρινος-TSI
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα test drive το 160αρι και επαθα πλακα....Ο κινητηρας μου φαινοταν στα τραβηγματα ιδιος με το δικο μου(Golf 140 Tsi) απλα ειχε λιγο καλυτερα τραβηγματα στις υψηλες στροφες το scirocco.Εκει που δινει ρεστα ειναι τα κρατηματα του τα οποια ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!Εχω ψηθει πολυ ασχημα για να παραγγειλω tongue.gif

Ίσως σε μπερδεύει που το Scirocco είναι πιο στιβαρό

Το scirocco είναι αρκετά πιο γρήγορο από το 140άρι και ανεπαίσθητα πιο αργό από το GT (170hp)

To scirocco έχει τα ίδια 0-100Km με το 170άρι (8,0sec).... απλά το GT είχε στις υψηλές στροφές λίγο περισσότερο ξέσπασμα

Αυτά στα λέω γιατί ήμουνα κάτοχος του GOLF GT (170hp) και έχω οδηγήσει πολλές φορές 140άρι φίλου μου

Σε δυναμομέτρηση στο ίδιο MAHA (ότι πιο αξιόπιστο) δυναμόμετρο... το GT μου είχε βγάλει 191,8hp και το scirocco έβγαλε 182hp

Σε μέτριες καιρικές συνθήκες.. το scirocco βγάζει άνετα 8-8,2 τα 0-100κμ μιας και είναι 70kg ελαφρύτερο από το GOLF

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σε μπερδεύει που το Scirocco είναι πιο στιβαρό

Το scirocco είναι αρκετά πιο γρήγορο από το 140άρι και ανεπαίσθητα πιο αργό από το GT (170hp)

To scirocco έχει τα ίδια 0-100Km με το 170άρι (8,0sec).... απλά το GT είχε στις υψηλές στροφές λίγο περισσότερο ξέσπασμα

Αυτά στα λέω γιατί ήμουνα κάτοχος του GOLF GT (170hp) και έχω οδηγήσει πολλές φορές 140άρι φίλου μου

Σε δυναμομέτρηση στο ίδιο MAHA (ότι πιο αξιόπιστο) δυναμόμετρο... το GT μου είχε βγάλει 191,8hp και το scirocco έβγαλε 182hp

Σε μέτριες καιρικές συνθήκες.. το scirocco βγάζει άνετα 8-8,2 τα 0-100κμ μιας και είναι 70kg ελαφρύτερο από το GOLF

'solaris' Είσαι κατατοπιστικότατος!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο γύρισα από Αράχοβα, η ABT έχει μια ωραία παρουσίαση με βελτιωμένα αυτοκίνητα είχε ένα tiguan (ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ) ένα Α4 και και και ένα sciroccooooo!!! λευκό χαμηλωμένοοο με 210 άλογα από το μοτέρ tsi 1400, 160ps, οδήγησα το golf tsi με τα 210 φοβερή ροπή ειδικά με 3η και 4η στο κιβώτιο! Δεν μπορούσα όμως για περισσότερα γιατί είχε πάρα πολύ κίνηση ο δρόμος. Το scirocco δεν το οδήγησα αλλά με της μαύρες ζάντες και χαμηλωμένο ήταν..... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΑ!!!! Ενα μεγάλο μπράβο και ένα ανάλογο ευχαριστώ στα παιδιά εκεί από την ABT που ήταν πρόθυμα να μου λύσουν οποιαδήποτε απορία.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο γύρισα από Αράχοβα, η ABT έχει μια ωραία παρουσίαση με βελτιωμένα αυτοκίνητα είχε ένα tiguan (ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ) ένα Α4 και και και ένα sciroccooooo!!! λευκό χαμηλωμένοοο με 210 άλογα από το μοτέρ tsi 1400, 160ps, οδήγησα το golf tsi με τα 210 φοβερή ροπή ειδικά με 3η και 4η στο κιβώτιο! Δεν μπορούσα όμως για περισσότερα γιατί είχε πάρα πολύ κίνηση ο δρόμος. Το scirocco δεν το οδήγησα αλλά με της μαύρες ζάντες και χαμηλωμένο ήταν..... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΑ!!!! Ενα μεγάλο μπράβο και ένα ανάλογο ευχαριστώ στα παιδιά εκεί από την ABT που ήταν πρόθυμα να μου λύσουν οποιαδήποτε απορία.

Σωτήρη καμία φωτογραφία έβγαλες??? Το κακο είναι για μας που το έχουμε παραγγείλει με DSG το tsi 1400, 160ps δεν θα μπορούμε να το κάνουμε 210 άλογα. :D

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη καμία φωτογραφία έβγαλες??? Το κακο είναι για μας που το έχουμε παραγγείλει με DSG το tsi 1400, 160ps δεν θα μπορούμε να το κάνουμε 210 άλογα. :D

Αυτος ηταν ο μοναδικος λογος που δεν επελεξα το DSG.Γνωριζουμε καποιο κοστος για την αναβαθμηση στα 210 αλογα???Η Revo το κανει 205 αλογα και 26 κιλα ροπης και η

overload 205 αλογα με 30 κιλα ροπης και κοστος 420 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ηταν ο μοναδικος λογος που δεν επελεξα το DSG.Γνωριζουμε καποιο κοστος για την αναβαθμηση στα 210 αλογα???Η Revo το κανει 205 αλογα και 26 κιλα ροπης και η

overload 205 αλογα με 30 κιλα ροπης και κοστος 420 ευρω.

Για το Leon που είχα ρωτήσει το 1,8 και Revo μου είχαν πει 900€ από 160 σε 210 άλογα. Αλλά αν θυμάμαι καλά έδιναν και το τηλεχειριστήριο για να το αλλάζεις κατά βούληση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.