Jump to content
kospasTSI12345

τοποθέτηση μπαρόμετρου...

Recommended Posts

...εκεί είναι το θέμα ..΄το οργανάκι αυτό ..το οποίο πριν από λίγο το πήρα στα χέρια μου από Θεσσαλονίκη (και τα σπάει)......πρέπει να φωτίζει πάντα ..είναι δεν είναι τα φώτα ανοιχτά.....με πιάνεις? Το τζαμάκι είναι φιμέ και τα γράμματα για να φαίνονται πρέπει να φωτίζονται ..ακόμα και την ημέρα....

συνδεσε το στην ασφαλειοθηκη στα ηλεκτρικα παραθυρα.εχουν παντα ρευμα.ξερω καποιον που το εκανε και επιασε .

θελω κσι εγω να δω foto. ποσο το πηρες???

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

ωραιο το οργανακι της autogage.ψαχνω και εγω μια βασουλα να το βαλω καπου ομορφα.και οχι στην κολονα.μην το φαμε στην μουρη εαν ανοιξει κανενας αεροσακος!!!

εχει βαλει κανενας σε 122ps?τα σωληνακια δεν ειναι λαστιχενια αλλα ειναι απο θερμοσυστελομενο πλαστικο.θα ηθελα να δω ενα τοποθετημενο γιατι δεν ειμαστε για πειραματα με αυτα.δεν θελω να ρωτησω ποσο θα κανει ενα σωληνακι εαν το κοψω και δεν κανει τελικα.

ξερει κανεις ποσο overboost εχει το 122?0,6atm μου ειπε σταθερα ενα παλικαρι εδω στις 5300 με το vag-com.

Link to comment
Share on other sites

συνδεσε το στην ασφαλειοθηκη στα ηλεκτρικα παραθυρα.εχουν παντα ρευμα.ξερω καποιον που το εκανε και επιασε .

θελω κσι εγω να δω foto. ποσο το πηρες???

το ίδιο οργανάκι...το πουλάνε 78 ευρώ ...και μέσω της εταιρίας το πήρα 50 μαζί με βάση για το ταμπλό και χωρίς μεταφορικά....

.....και σου λέω είναι πολύ όμορφο.....θα ανεβάσω φωτογραφία την Παρασκευή...απλά το μόνο που φοβάμαι είναι η εγκατάσταση....

και δεν ξέρω επίσης πως θα περάσει το καλώδιο από την καμπίνα στην μηχανή καθώς όσο και να ψάχνω δεν βρίσκω κάποιο άνοιγμα...αν κάποιος έχει κάποια ιδέα...ή και φωτο ας την παραθέσει...

Τέλος αισθάνομαι πως η διπλής όψης δεν θα κάνει δουλειά στο ταμπλό και θα φύγει...μαζί με το οργανάκι... :)

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο οργανάκι...το πουλάνε 78 ευρώ ...και μέσω της εταιρίας το πήρα 50 μαζί με βάση για το ταμπλό και χωρίς μεταφορικά....

.....και σου λέω είναι πολύ όμορφο.....θα ανεβάσω φωτογραφία την Παρασκευή...απλά το μόνο που φοβάμαι είναι η εγκατάσταση....

και δεν ξέρω επίσης πως θα περάσει το καλώδιο από την καμπίνα στην μηχανή καθώς όσο και να ψάχνω δεν βρίσκω κάποιο άνοιγμα...αν κάποιος έχει κάποια ιδέα...ή και φωτο ας την παραθέσει...

Τέλος αισθάνομαι πως η διπλής όψης δεν θα κάνει δουλειά στο ταμπλό και θα φύγει...μαζί με το οργανάκι... :)

Το καλώδιο θα το περάσεις απο το λεγόμενο firetrap!!

Πρέπει να βγάλεις τη μπαταρία και την πλαστική θήκη για να φανερωθεί...αύτο ίσως να προϋποθέτει και την αφαίρεση του παπά!

Θα δείς μια βυζουνιέρα (ένα πλαστικό με 3 ρώγες!!!1 ;):lol: ), κόβεις ένα απο αυτά και το χώνεις μέσα!

Εν το μεταξύ πρέπει να αφαιρέσεις τα καπάκια κάτω απο το τιμόνι για ευνόητους λόγους!!

Όσο για την ταινία διπλής, μη μασάς, κρατάει και αν τυχόν σε προδώσει πάρε μία απο το praktiker με αντοχή 40kg/m!!!

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο θα το περάσεις απο το λεγόμενο firetrap!!

Πρέπει να βγάλεις τη μπαταρία και την πλαστική θήκη για να φανερωθεί...αύτο ίσως να προϋποθέτει και την αφαίρεση του παπά!

Θα δείς μια βυζουνιέρα (ένα πλαστικό με 3 ρώγες!!!1 :);) ), κόβεις ένα απο αυτά και το χώνεις μέσα!

Εν το μεταξύ πρέπει να αφαιρέσεις τα καπάκια κάτω απο το τιμόνι για ευνόητους λόγους!!

Όσο για την ταινία διπλής, μη μασάς, κρατάει και αν τυχόν σε προδώσει πάρε μία απο το praktiker με αντοχή 40kg/m!!!

...εσωτερικά δεν θα φαίνεται το καλώδιο? πως θα το περάσει από το ταμπλό?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ενδιαφερομαι και εγω για μπαρομετρο,το οποιο ακομα δεν εχω αγορασει,πηρα τηλ εναν

ηλεκτρολογο για να ρωτησω αν μπορει να μου το βαλει αυτος.μου ειπε πως το μπαρομετρο θα

πρεπει να ειναι συμβατο με can bus γιατι παιζει κατι με το φωτισμο του,το οποιο δεν το

καταλαβα καλα γιατι σκεφτομουν ποσο διαφορετικος θα ηταν ο κοσμος αν ο Μητρογλου

ειχε βαλει το πεναλτι στην Κυπρο..ξερει κανεις κατι τετοιο,για can bus κτλ..εχει κανεις

να μου προτεινει καποιον να αναλαβει την τοποθετηση?αν και εφοσον,για apexi λεω

χωρις control unit κτλ...κουλαδι τοροσιδη....

Link to comment
Share on other sites

επειδη ενδιαφερομαι και εγω για μπαρομετρο,το οποιο ακομα δεν εχω αγορασει,πηρα τηλ εναν

ηλεκτρολογο για να ρωτησω αν μπορει να μου το βαλει αυτος.μου ειπε πως το μπαρομετρο θα

πρεπει να ειναι συμβατο με can bus γιατι παιζει κατι με το φωτισμο του,το οποιο δεν το

καταλαβα καλα γιατι σκεφτομουν ποσο διαφορετικος θα ηταν ο κοσμος αν ο Μητρογλου

ειχε βαλει το πεναλτι στην Κυπρο..ξερει κανεις κατι τετοιο,για can bus κτλ..εχει κανεις

να μου προτεινει καποιον να αναλαβει την τοποθετηση?αν και εφοσον,για apexi λεω

χωρις control unit κτλ...κουλαδι τοροσιδη....

...κατ' αρχήν τα βαθιά μου συλληπητήρια.. :thumbsup::wacko:

...κατα δεύτερον εγώ που μίλησα με τον ηλεκτρολόγο που θα μου το περάσει (το μπαρόμετρο) ..που παρεπιπτόντως ασχολείται μόνο με seat και vw και Αudi και έχε τοποθετήσει πάρα πολλά μπαρόμετρα... δεν μου είπε κάτι......

Link to comment
Share on other sites

...πριν από λίγο τοποθέτησα το μπαρόμετρο...έχει γίνει πάρα πολύ ωραίο και δουλεύει άψογα....(θα ανεβάσω φωτό το βράδυ)

...τα παιδιά που το βάλανε έχουνε κάνει πολύ καλή δουλειά και μόνο με 20 γιούρια.....

τελικά απ'οτι είδα έγραψε πίεση γύρω στο 0,9 - 1 και στο Overboost έφτασε τα 1,2 - 1,4 .....

Link to comment
Share on other sites

αντε να δουμε.ωραιο ειναι???

..είναι ωραίο...απλώς το οργανάκι δεν φαίνεται τόσο καλά όταν έχει πολύ ήλιο...πάντως για τα λεφτά του είναι μια χαρά....

έχει δώσει μια νότα ...στο λίγο άχρωμο εσωτερικό ...το βράδυ πάντως θα μετράει πολύ ...έχει ωραίο φωτισμό....

Link to comment
Share on other sites

...ειδού λοιπόν το αποτέλεσμα ....αν και οι φωτογραφίες δεν είναι καλές....

....ορίστε και ένα videaki χωρίς ήχο όμως......http://www.youtube.com/watch?v=x_DLV6npY0Y

συγχωρήστε με....ότι μπόρεσα έκανα...

....θέλω τη γνώμη σας....

post-7083-1220031339_thumb.jpg

post-7083-1220031426_thumb.jpg

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

...ειδού λοιπόν το αποτέλεσμα ....αν και οι φωτογραφίες δεν είναι καλές....

....ορίστε και ένα videaki χωρίς ήχο όμως......http://www.youtube.com/watch?v=x_DLV6npY0Y

συγχωρήστε με....ότι μπόρεσα έκανα...

....θέλω τη γνώμη σας....

Ωραιο οργανακι ...αλλα αυτο που με χαλαει ειναι η βαση του.Κατι απο ταξιμετρο μου θυμιζει.... tongue.gif

Αφου ομως αρεσει σε σενα η γνωμη μου περισσευει....

Καλοριζικο!!

Link to comment
Share on other sites

...ειδού λοιπόν το αποτέλεσμα ....αν και οι φωτογραφίες δεν είναι καλές....

....ορίστε και ένα videaki χωρίς ήχο όμως......http://www.youtube.com/watch?v=x_DLV6npY0Y

συγχωρήστε με....ότι μπόρεσα έκανα...

....θέλω τη γνώμη σας....

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα έχεις φίλε.

Μπορείς να μας πεις λεπτομέρειες; Από πού αγόρασες το οργανάκι και πόσο στοίχησε καθώς και σε ποιο μαγαζί σου το εγκατέστησαν; Απαιτεί τρυπήματα στο ταμπλώ και σε κάποιο σημείο του κινητήρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο πολυ ωραιο το οργανο αλλα η βαση λιγο μπλιαχ για κοιτα και αυτην την βαση ειναι και φτηνη 63519115pn8.jpghttp://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=22718

Του kospas είναι διαμέτρου 2ιντσών ενώ η βάση στην αγγελία είναι για όργανο 60mm.

Link to comment
Share on other sites

Του kospas είναι διαμέτρου 2ιντσών ενώ η βάση στην αγγελία είναι για όργανο 60mm.

...ΛΟΙΠΟΝ συμφωνώ πως η βαση δεν είναι ότι καλύτερο, πάντως όλα έχουν τη λογική τους. Την αγόρασα με τη λογική πως αν αργότερα θέλω να πουλήσω το αυτοκίνητο και θέλω να τη βγάλω στο ταμπλό το σημαδάκι που θα έχει μείνει θα είνα απειροελάχιστο καθώς η επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με το ταμπλό είναι πολύ μικρή...και ως γνωστό το χρώμα του ταμπλό αλειώνεται από τον ήλιο..η βάση του φίλου που σίγουρα είναι πιο καλαίσθητη πιθανά να αφήσει μεγάλο σημάδι...εκτός από αυτό την βάση θα την ντύσω με παρόμοιο δερματάκι με το ταμπλό και θα σουλουπωθεί ...δεν θα φαίνονται τα πλαστικά....

Link to comment
Share on other sites

...ΛΟΙΠΟΝ συμφωνώ πως η βαση δεν είναι ότι καλύτερο, πάντως όλα έχουν τη λογική τους. Την αγόρασα με τη λογική πως αν αργότερα θέλω να πουλήσω το αυτοκίνητο και θέλω να τη βγάλω στο ταμπλό το σημαδάκι που θα έχει μείνει θα είνα απειροελάχιστο καθώς η επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με το ταμπλό είναι πολύ μικρή...και ως γνωστό το χρώμα του ταμπλό αλειώνεται από τον ήλιο..η βάση του φίλου που σίγουρα είναι πιο καλαίσθητη πιθανά να αφήσει μεγάλο σημάδι...εκτός από αυτό την βάση θα την ντύσω με παρόμοιο δερματάκι με το ταμπλό και θα σουλουπωθεί ...δεν θα φαίνονται τα πλαστικά....

λογικο

Link to comment
Share on other sites

...εκεί είναι το θέμα ..΄το οργανάκι αυτό ..το οποίο πριν από λίγο το πήρα στα χέρια μου από Θεσσαλονίκη (και τα σπάει)......πρέπει να φωτίζει πάντα ..είναι δεν είναι τα φώτα ανοιχτά.....με πιάνεις? Το τζαμάκι είναι φιμέ και τα γράμματα για να φαίνονται πρέπει να φωτίζονται ..ακόμα και την ημέρα....
...εσωτερικά δεν θα φαίνεται το καλώδιο? πως θα το περάσει από το ταμπλό?

Τελικά τι γίνεται με τα δύο παραπάνω θέματα ?

Μπορείς να ανεβάσεις φώτο με το σημείο σύνδεσης?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι γίνεται με τα δύο παραπάνω θέματα ?

Μπορείς να ανεβάσεις φώτο με το σημείο σύνδεσης?

Έχω ανεβάσει και φωτό και video πιο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανεβάσει και φωτό και video πιο πάνω...

Οι φώτος που έχεις ανεβάσει εδώ είναι του μπαρόμετρου, εγώ σου ζήτησα φώτο για το σημείο σύνδεσης (το "Τ") στη πεταλούδα γκαζιού.

Επίσης δε μας είπες από που τελικά σου πέρασαν το καλώδιο στο ταμπλό και από που πήρες ρεύμα ώστε να φωτίζει συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μολις πηρα αυτο.64 λιρες βγηκε.αλλα αξιζει γιατι ειναι ολοκληρο και δεν θα πειραξω το μανισιο.

1fd3_1.jpg

Από πού?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.