Jump to content
STEFANOS M

Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο....

Recommended Posts

Ρε παιδιά δεν υπάρχει λόγος να σκοτώνεσται για το πόιο πρόγραμμα την έχει πιό μεγάλη, ευχαριστηθήτε τα αυτοκίνητα σας αυτό μόνο μετράει.

'Οσο αναφορά αν τα προγράμματα είναι ανιχνεύσιμα μην ακούτε βλακείες, φυσικά και είναι, απλά ενοούν αυτοί που τα βάζουν οτι στον διαγνωστικό έλεγχο της αντιπροσωπείας με 5230 δεν φαίνεται, αν συμβεί όμως χοντρή ζημιά στόν κινητήρα και υπάρξει θέμα εγγύησης ο εγκέφαλος φεύγει για Γερμανία όπου ανιχνεύονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν υπάρχει λόγος να σκοτώνεσται για το πόιο πρόγραμμα την έχει πιό μεγάλη, ευχαριστηθήτε τα αυτοκίνητα σας αυτό μόνο μετράει.

'Οσο αναφορά αν τα προγράμματα είναι ανιχνεύσιμα μην ακούτε βλακείες, φυσικά και είναι, απλά ενοούν αυτοί που τα βάζουν οτι στον διαγνωστικό έλεγχο της αντιπροσωπείας με 5230 δεν φαίνεται, αν συμβεί όμως χοντρή ζημιά στόν κινητήρα και υπάρξει θέμα εγγύησης ο εγκέφαλος φεύγει για Γερμανία όπου ανιχνεύονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Ναι αλλα πριν παει Γερμανια θα εχει κανει μια μικρη σταση αλλου.........

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από μένα, είμαι νέος κάτοχος του Α3 S/B facelift 1.4T και θέλω να ρωτήσω αν έχει βάλει κανείς πρόγραμμα ΜΤΜ στον κινητήρα 1.4 122ps.. Γενικά έχω ακούσει από πολλούς ότι η ΜΤΜ είναι η πιο αξιόπιστη εταιρεία και θα σας πω και μια μικρή παρατήρηση που έκανα μιλώντας με τους αντιπροσώπους των ΜΤΜ - REVO, στην Revo τους είπα πιο αμάξι έχω και μου είπαν ότι είναι ίδιο με τα Leon & Golf 1.4 TFSI, (με λίγα λόγια ένα πρόγραμμα για όλες τις εταιρείες), η δε ΜΤΜ έχει έτοιμο το πρόγραμμα για VW- Seat αλλά για Audi μου λέει ότι δεν είναι έτοιμο και πως θα είναι προς τα τέλη του έτους γιατί έχει τελείως διαφορετικό πρόγραμμα. Επίσης είδα ότι γενικά δεν τα τσιτώνει πολύ, π.χ. το Golf 122ps το πάει 152 (τροχό απ' όσο είδα) και 23,5 kg ροπή. Οπότε γενικά πιστεύω πώς τα δοκιμάζουν καλύτερα τα προγράμματά τους στην ΜΤΜ και δεν πουλάνε "ομή" ισχύ για εντυπωσιασμό και μετά από 2-3 χρόνια να θες καινούργια τουρμπίνα κ.ο.κ. Αν έχεις κάποιος εμπειρία από την εν λόγω εταιρεία ας μας πει. Ευχαριστώ για το χρόνο σας..

Link to comment
Share on other sites

H MTM μιλάει για 152ps στρόφαλο οπότε δεν θα κατάλαβες, επίσης επειδή δυναμομετρεί σε MAHA κανένα MAHA ώς γνωστόν δεν δίνει αξιόπιστη μέτρηση τροχού.

Μια ενδιαφέρουσα όμως ερώτηση που προκύπτει είναι γιατί η ΜΤΜ δεν έχει πρόγραμμα για τα 140 και τα 170, ε? -_-

Link to comment
Share on other sites

H MTM μιλάει για 152ps στρόφαλο οπότε δεν θα κατάλαβες, επίσης επειδή δυναμομετρεί σε MAHA κανένα MAHA ώς γνωστόν δεν δίνει αξιόπιστη μέτρηση τροχού.

Μια ενδιαφέρουσα όμως ερώτηση που προκύπτει είναι γιατί η ΜΤΜ δεν έχει πρόγραμμα για τα 140 και τα 170, ε? <_<

Γιατι εχουν κομπρεσορ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μίλησα πάλι τώρα με την ΜΤΜ και μου είπε ότι στο Golf ο κινητήρας αυτός πάει με ασφάλεια 156-160 ps (ανάλογα με το αμάξι). Αυτά τα άλογα είναι σε στρόφαλο. Οπότε διορθώνω αυτό που προ-είπα. Αν έχει κάποιος εμπειρία από ΜΤΜ ας μας πει παρακαλώ. Επίσης μου είπε ότι ετοιμάζεται το αντιστοιχο πρόγραμμα για τα 140-170 ps.

Link to comment
Share on other sites

Και?

Όταν αναβαθμήζουν το R32 βάζουν κομπρέσσορα, εκεί δηλαδή που δεν υπάρχει.............. <_<:lol::rolleyes:

το προβλημα τους ειναι στην αλλαγη κομπρεσσορα με τουρμπο. Το R32 ειναι ατμοσφαιρα και δεν εχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου είπε ότι ετοιμάζεται το αντιστοιχο πρόγραμμα για τα 140-170 ps.

Καλα αυτο το ετοιμαζει απο το 2006 !!!! Hyper computer θα ειχαν ετοιμασει απο τοτε

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν υπάρχει λόγος να σκοτώνεσται για το πόιο πρόγραμμα την έχει πιό μεγάλη, ευχαριστηθήτε τα αυτοκίνητα σας αυτό μόνο μετράει.

'Οσο αναφορά αν τα προγράμματα είναι ανιχνεύσιμα μην ακούτε βλακείες, φυσικά και είναι, απλά ενοούν αυτοί που τα βάζουν οτι στον διαγνωστικό έλεγχο της αντιπροσωπείας με 5230 δεν φαίνεται, αν συμβεί όμως χοντρή ζημιά στόν κινητήρα και υπάρξει θέμα εγγύησης ο εγκέφαλος φεύγει για Γερμανία όπου ανιχνεύονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

+1000000

Παιδιά καλησπέρα και από μένα, είμαι νέος κάτοχος του Α3 S/B facelift 1.4T και θέλω να ρωτήσω αν έχει βάλει κανείς πρόγραμμα ΜΤΜ στον κινητήρα 1.4 122ps.. .......

Έχω μια απορία, αρκετα απλοική. Παίρνω αφορμή απο το παραπάνω post : γιατί κάποιος να αγοράσει την έκδοση με τα 122ps και να ψάχνεται για προγράμματα, αξιοπιστίες κλπ, ενώ υπάρχει δυνατότητα απο την ίδια την εταιρία (VW) να αγοράσει εώς και 170ps.

Link to comment
Share on other sites

+1000000 στον JDL για όσα εχει πει(σε γλύφω για να με πας βόλτα).

Christos4mot μπορεί κάποιος να μην θέλει compersora-turbo και να θέλει μόνο turbo.επίσης υπάρχει και μια μεγάλη διαφορά στο GT καθώς η αρχική τιμή είναι 24,000+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ (λόγω Audi) είχα δύο επιλογές: 1.4TFSI 125ps & 1.8TFSI 160ps. Διάλεξα το 1ο για πολλούς λόγους και πιστεύω πως με 1 πρόγραμμα ΜΤΜ μετά από μερικά χιλιάδες χιλιόμετρα που θα έχει στρώσει το μοτερ θα είναι σαν το 1.8Τ.

Link to comment
Share on other sites

Christos4mot μπορεί κάποιος να μην θέλει compersora-turbo και να θέλει μόνο turbo.επίσης υπάρχει και μια μεγάλη διαφορά στο GT καθώς η αρχική τιμή είναι 24,000+

Ό,τι πληρώνεις παίρνεις. <_<

Είχα δεί πρόσφατα ένα post για βελτιωμένο Scirocco απο τον οίκο Oettinger. Παιζει τίποτε σχετικό στην Ελλάδα για το TSi?

Εγώ (λόγω Audi) είχα δύο επιλογές: 1.4TFSI 125ps & 1.8TFSI 160ps. Διάλεξα το 1ο για πολλούς λόγους και πιστεύω πως με 1 πρόγραμμα ΜΤΜ μετά από μερικά χιλιάδες χιλιόμετρα που θα έχει στρώσει το μοτερ θα είναι σαν το 1.8Τ.

Ok, λογικό, εσύ με το Audi αν διάλεγες το 1.8, έπρεπε να αλλάξεις κυβισμό με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Δεν ισχύει όμως το ίδιο και στο Golf...

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να δεις, και Golf να έπαιρνα μάλλον το 122 θα διάλεγα καθώς είναι γενικά πιο σύγχρονος κινητήρας από τον 140, και σύμφωνα με την VW έχει 1lt /100 km μικρότερη κατανάλωση + ότι θα βγεί πιο αξιόπιστος σε βάθος χρόνου (γνώμη μου). Πιστεύω πως και με 1 προγραμματάκι γυρω στα 155 άλογα το αμάξι είτε Α3 είτε golf φυσάει. Τώρα αν παίρνεις το 140 με τη λογική να το πας 200+ δε ξέρω αλλά μου φαίνεται υπερβολή.. Δίλυτρο TFSI δεν πρόκειτε να γίνει ποτε tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ (λόγω Audi) είχα δύο επιλογές: 1.4TFSI 125ps & 1.8TFSI 160ps. Διάλεξα το 1ο για πολλούς λόγους και πιστεύω πως με 1 πρόγραμμα ΜΤΜ μετά από μερικά χιλιάδες χιλιόμετρα που θα έχει στρώσει το μοτερ θα είναι σαν το 1.8Τ.

Πως ακριβώς θα γίνει αυτό?????οεο??

Link to comment
Share on other sites

Υποψη κιολας οτι ο 1.8Τ παιζει στα 180κατι αλογα στην πραγματικοτητα και οχι 122 του 1.4.Και βελτιωση να φαει δεν φτανει τον 1.8Τ.Γενικα αλλη φαση ο 1.8Τ.Συνεπως απ την αρχη ο 1.8Τ και δεν μπαιρδευεσαι ουτε με προγραμματα και τετοια!

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να δεις, και Golf να έπαιρνα μάλλον το 122 θα διάλεγα καθώς είναι γενικά πιο σύγχρονος κινητήρας από τον 140, και σύμφωνα με την VW έχει 1lt /100 km μικρότερη κατανάλωση + ότι θα βγεί πιο αξιόπιστος σε βάθος χρόνου (γνώμη μου). Πιστεύω πως και με 1 προγραμματάκι γυρω στα 155 άλογα το αμάξι είτε Α3 είτε golf φυσάει. Τώρα αν παίρνεις το 140 με τη λογική να το πας 200+ δε ξέρω αλλά μου φαίνεται υπερβολή.. Δίλυτρο TFSI δεν πρόκειτε να γίνει ποτε tongue.gif

Κοίτα να δείς όμως ποιά είναι η αντίθεση: θα προτιμούσες τον κινητήρα με τα 122ps με γνώμονα όπως λες την χαμηλή κατανάλωση και την αξιοπιστία και μετά προχωράς σε αύξηση της ιπποδύναμης με κάποιο πρόγραμμα, οπότε αλλάζεις τα δεδομένα, ειδικά ως προς την "αξιοπιστία σε βάθος χρόνου".

Υποψη κιολας οτι ο 1.8Τ παιζει στα 180κατι αλογα στην πραγματικοτητα και οχι 122 του 1.4.Και βελτιωση να φαει δεν φτανει τον 1.8Τ.Γενικα αλλη φαση ο 1.8Τ.Συνεπως απ την αρχη ο 1.8Τ και δεν μπαιρδευεσαι ουτε με προγραμματα και τετοια!

Σύμφωνοι αλλά εκεί τίθεται πλέον και θέμα κόστους. Σημαντική διαφορά για κάποιον που πιθανόν και να δανειστεί για να πάρει αυτοκίνητο.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι αλλά εκεί τίθεται πλέον και θέμα κόστους. Σημαντική διαφορά για κάποιον που πιθανόν και να δανειστεί για να πάρει αυτοκίνητο.

Σιγουρα κοστιζει παρα πανω τουλαχιστον σε αρχικη τιμη ,αλλα οταν ο φιλος σου λεει οτι ενδιαφερεται για βελτιωση εκει δε θα βαλει το χερι στην τσεπη?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς όμως ποιά είναι η αντίθεση: θα προτιμούσες τον κινητήρα με τα 122ps με γνώμονα όπως λες την χαμηλή κατανάλωση και την αξιοπιστία και μετά προχωράς σε αύξηση της ιπποδύναμης με κάποιο πρόγραμμα, οπότε αλλάζεις τα δεδομένα, ειδικά ως προς την "αξιοπιστία σε βάθος χρόνου".

Σύμφωνοι αλλά εκεί τίθεται πλέον και θέμα κόστους. Σημαντική διαφορά για κάποιον που πιθανόν και να δανειστεί για να πάρει αυτοκίνητο.

Απλά πιστεύω πως και με πρόγραμμα ο 122 (125 σε μένα) είναι πιο οικονομικός από τον 140 και σίγουρα πιο γρήγορος. Αν πειράξεις τον 140 σίγουρα ανεβαίνεις πολύ αλλα άλλο να έχεις turbo-compressor και άλλο μόνο turbo το οποίο και με πρόγραμμα θα δουλεύει στα bar του 140.

Link to comment
Share on other sites

Υποψη κιολας οτι ο 1.8Τ παιζει στα 180κατι αλογα στην πραγματικοτητα και οχι 122 του 1.4.Και βελτιωση να φαει δεν φτανει τον 1.8Τ.Γενικα αλλη φαση ο 1.8Τ.Συνεπως απ την αρχη ο 1.8Τ και δεν μπαιρδευεσαι ουτε με προγραμματα και τετοια!

180 λένε μερικοί στρόφαλο όπου και το 125 το βγάζουν μέχρι και 138 οπότε η διαφορά δεν ξεφεύγει πάνω από 30-40 άλογα τα οποία με 1 προγραμμα εξανεμίζονται σχεδόν...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα κοστιζει παρα πανω τουλαχιστον σε αρχικη τιμη ,αλλα οταν ο φιλος σου λεει οτι ενδιαφερεται για βελτιωση εκει δε θα βαλει το χερι στην τσεπη?

Αν αντι για Α3 1.4 αγοράσει κάποιος το Α3 1.8, αλλάζουν πολλά καθότι αλλάζει ο κυβισμός. Και επιπλέον βάζει το χέρι πιό βαθιά στην τσέπη κατά 3-3.500 ευρώ.

Για το Golf όμως, η διαφορά του 1.4 με 122ps, με τον 1.4 140ps, είναι 1000 ευρώ, σχεδόν όσο θα κοστίσει το πρόγραμμα! Οπότε ποιός ο λόγος να πάρεις τα 122ps και να τρέχεις να το κάνεις 140 και να σκέφτεσαι την αξιοπιστία του προγράμματος, την εγγύηση που ίσως δεν ισχύσει κλπ?

Για το GT 170, πάει μακρυά η βαλίτσα , αφού αγγίζει το 3χίλιαρο η διαφορά, ανάλογα με την έκδοση εξοπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να δεις, και Golf να έπαιρνα μάλλον το 122 θα διάλεγα καθώς είναι γενικά πιο σύγχρονος κινητήρας από τον 140

:thumbsup::D:D Με δουλεις πιο συγχρονος ο 122 απο τον 140 :D ??? Με πια κριτιρια ειναι πιο συγχρονος ???

Και να σου υπενθυμισω ο ΤSI GT (140 - 170) βγηκε κινητηρας της χρονιας το 2007 :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.