Jump to content
mbox

D S G

Recommended Posts

Επειδή για το DSG δεν είναι γνωστά πολλά πράγματα από τη μεριά του χρήστη, μήπως κάποιος από τους ιδιοκτήτες μπορεί να μας ενημερώσει για πιθανά προβλήματα και βλάβες, το προβλεπόμενο πρόγραμμα service αλλά και κόστος του?

Το βασικό ερώτημα είναι όχι αν αξίζει η αγορά του αλλά το ρίσκο της πολύ ακριβής επισκευής και ιδιαίτερα μετά τη λήξη της εγγύησης.

Μήπως υπάρχει ο κίνδυνος για κάθε βλάβη, τα συνεργεία να προτείνουν αντικατάσταση, λόγω πχ άγνοιας ή σκοπιμότητας ενδεχομένως λόγω μεγάλου κέρδους για την εργασία?

Υπάρχει κάποια εμπειρία?

Edited by mbox
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει καποιον να εχει προβλημα, οποτε ειναι και δυσκολο να πουμε για επισκευες...Ουτε ξερω πολλα για συντηρηση παρόλο που εχω dsg. Τωρα αν αξιζει οδηγικα, ειναι καθαρα τι θελεις. Εγω λεω ναι. Ηταν απο τους λογους που κοιταζα vw. Απο τους σημαντικοτερους λογους. Αν χαλασει σιγουρα θα εχεις προβλημα με τιμες κλπ καθως και με γνωση του αντικειμενου απο τα συνεργεια. Δε νομιζω ομως οτι ειναι τυχαιο που δε εχει ακουστει κανενα να χαλαει, αν και ισως ακομα να ειναι νωρις. Εγγυηση εχεις 4 χρονια με την επεκταση, δηλαδη μιλαμε για το τι θα κανουμε αν χαλασει μετα απο 4 χρονια...δε μπαινω καν στη διαδικασια, ισως εχω χαλασει κ εγω μεχρι τοτε.. Σιγουρα και τα χλμ παιζουν ρολο, στα 4 χρονια αν εχω το αμαξι με τους τωρινους ρυθμους θα εχω κανει σχεδον 100,000 χλμ αλλα και παλι δε με αγχωνει. Δε νομιζω οτι μπορει να βοηησει καποιος στο αν χαλαει ποσο κανει παντως, για να μην ξεφευγω απο το θεμα.

Edited by iasonas
Link to comment
Share on other sites

Επειδή για το DSG δεν είναι γνωστά πολλά πράγματα από τη μεριά του χρήστη, μήπως κάποιος από τους ιδιοκτήτες μπορεί να μας ενημερώσει για πιθανά προβλήματα και βλάβες, το προβλεπόμενο πρόγραμμα service αλλά και κόστος του?

Το βασικό ερώτημα είναι όχι αν αξίζει η αγορά του αλλά το ρίσκο της πολύ ακριβής επισκευής και ιδιαίτερα μετά τη λήξη της εγγύησης.

Μήπως υπάρχει ο κίνδυνος για κάθε βλάβη, τα συνεργεία να προτείνουν αντικατάσταση, λόγω πχ άγνοιας ή σκοπιμότητας ενδεχομένως λόγω μεγάλου κέρδους για την εργασία?

Υπάρχει κάποια εμπειρία?

Το dsg έχει τεσταριστεί από τους Γερμανούς και αντέχει χωρίς προβλήματα για 400000χλμ.

Και βέβαια είναι ΤΟΡ!!!

Όταν οδηγήσεις αμάξι με DSG δεν ξαναγυρνάς στα παλαιά. Λες μόνο τι είχες χάσει τόσο καιρό!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα κάνεις 1 αλλαγή στο DSG αν είχες manual θα είχες αλλάξει 2-3 φορές δισκοπλατό

Είναι ακριβείας το κιβώτιο και όχι όπως το πόδι - χέρι που κάνει και λάθη.

Αυτό του δίνει περισσότερη αυτονομία σε χλμ

Link to comment
Share on other sites

Το σασμάν είναι το κορυφαίο αυτή την στιγμή. όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω εαν οδηγήσεις με DSG μετά δεν θα θέλεις να καβαλήσεις ξανά manual

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να διαθεσεις τα λεφτα ,και γνωμη μου ειναι να κοψεις απο αλλου και να το βαλεις, θα περασεις σε αλλη φαση αυτοκινησης που καμμια σχεση δεν εχει με οτι γνωριζες.

Ολα στην ζωη εχουν ημερομηνια ληξης, συμβαινει με το μηχανικο τωρα και σιγουρα θα συμβει στο μελλον για το dsg οταν κατι πιο πρωτοποριακο θα εμφανιστει.

Μεχρι τοτε ομως αυτο και οι εξελιγμενες μορφες του ειναι μονοδρομος, ενταξει ειπαμε εφοσον μπορεις να διαθεσεις τα παραπανω γιουρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να διαθεσεις τα λεφτα ,και γνωμη μου ειναι να κοψεις απο αλλου και να το βαλεις, θα περασεις σε αλλη φαση αυτοκινησης που καμμια σχεση δεν εχει με οτι γνωριζες.

Ολα στην ζωη εχουν ημερομηνια ληξης, συμβαινει με το μηχανικο τωρα και σιγουρα θα συμβει στο μελλον για το dsg οταν κατι πιο πρωτοποριακο θα εμφανιστει.

Μεχρι τοτε ομως αυτο και οι εξελιγμενες μορφες του ειναι μονοδρομος, ενταξει ειπαμε εφοσον μπορεις να διαθεσεις τα παραπανω γιουρο.

Ημερομηνία λήξης στο μηχανικό? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.