Jump to content
tsilis_1

Επανορθωτική Εξόρμηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα!

Χθές το πρωί μου τηλεφώνησαν από την αντιπροσωπεία και με ενημέρωσαν ότι εκδόθηκε μια επείγουσα "Επανορθωτική Εξόρμηση"για κάποια Golf 5 Tsi της παρτίδας που είναι και το δικό μου ( TSI Sportline 140> Κατασκευή 25/01/2007-Αγορά 02/03/2007) για κάποια σφάλματα που βρήκαν στα όργανα ελέγχου και το ταμπλό και πως θα πρέπει να περάσω το συντομότερο δυνατόν από το συνεργείο τους για να το διορθώσουν άμεσα.Στην συνέχεια θα επικοινωνούν με το εργοστάσιο στην Γερμανία και θα τους ενημερώνουν ότι στα τάδε αυτοκίνητα έγιναν οι απαραίτητες διορθώσεις.

Μήπως έτυχε και σε κανένα άλλο από εσάς????

Μήπως ξέρεις κανείς για τι πρόκειται???

Αναμένω τις απαντήσεις σας!

Αν δεν μάθω λεπτομέρειες δεν τους το πάω με τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

Χθές το πρωί μου τηλεφώνησαν από την αντιπροσωπεία και με ενημέρωσαν ότι εκδόθηκε μια επείγουσα "Επανορθωτική Εξόρμηση"για κάποια Golf 5 Tsi της παρτίδας που είναι και το δικό μου ( TSI Sportline 140> Κατασκευή 25/01/2007-Αγορά 02/03/2007) για κάποια σφάλματα που βρήκαν στα όργανα ελέγχου και το ταμπλό και πως θα πρέπει να περάσω το συντομότερο δυνατόν από το συνεργείο τους για να το διορθώσουν άμεσα.Στην συνέχεια θα επικοινωνούν με το εργοστάσιο στην Γερμανία και θα τους ενημερώνουν ότι στα τάδε αυτοκίνητα έγιναν οι απαραίτητες διορθώσεις.

Μήπως έτυχε και σε κανένα άλλο από εσάς????

Μήπως ξέρεις κανείς για τι πρόκειται???

Αναμένω τις απαντήσεις σας!

Αν δεν μάθω λεπτομέρειες δεν τους το πάω με τίποτα....

Για ποιο λογο δεν θελεις να τους το πας???

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο δεν θελεις να τους το πας???

Είπα ότι "Εάν δεν μάθω λεπτομέρειες δεν τους το πάω"

Κατ' αρχήν δεν έχουν κερδίσει την εμπιστοσύνη μου.

Κατά δεύτερον, όταν τους ρώτησα να μου πουν λεπτομέρειες του προβλήματος και της επίλυσής του , μου τα μασούσαν και δεν ήξεραν και πολλά.

Και κατά τρίτον στην ερώτηση μου εάν είναι Αναβάθμιση Software ή εάν θα αρχίσουν να ξηλώνουν το ταμπλό και τα όργανα του πάλι δεν ήξεραν.

Για αυτό λοιπόν και εγώ postarisa στο Forum μας, μπας και τελικά μάθω τι είναι αυτό που βρήκαν για τα αμάξια μας και τι επεμβάσεις πρόκειται να κάνουν στις ιδιοκτησίες μας.

Ξέρω ότι είναι πολύ καλό που μας προσέχουν και μας ενημερώνουν και πως συνεχίζουν να βελτιώνουν τα αυτοκίνητα τους με κύριο γνώμονα την ασφάλεια μας κάνοντας συνεχείς ελέγχους και εκδίδοντας αναβαθμίσεις, βελτιώσεις κ ότι άλλο κρίνουν απαραίτητο για να διορθώσουν τυχόν σφάλματα,προβλήματα και ατέλειες.Μπράβο τους.

Όμως μέχρι τώρα στην ζωή μου έμαθα πως πολλοί λίγοι είναι αυτοί που θέλουν πραγματικά το καλό μας και νοιάζονται για μας.

Ζούμε στην Ελλάδα! Στην χώρα της πατέντας, της κομπίνας, της αρπαχτής και του παρτακισμού.

Όλοι δηλώνουν ότι είναι κάτι και πολλές φορές είναι άσχετοι...(Σαν κάτι μηχανικούς αυτοκινήτων και εξουσιοδοτημένα συνεργεία με αρχιμηχανικούς και αρχιμάστορες 22 και 23 ετών χωρίς καθόλου εμπειρία).

Και κλείνοντας, θα ήθελα να εξακριβώσω την αληθινότητα της συγκεκριμένης Επανορθωτικής Εξόρμησης.

Δεν μπορεί να είμαι ο μοναδικός κάτοχος Golf TSI της συγκεκριμένης παρτίδας σε όλη την Ελλάδα. Και εάν υπάρχουν κι άλλοι , κανείς από αυτούς δεν είναι μέλος του Forum μας?

Φιλικά Πάντα.

Ευχαριστώ!

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Μηπως λεω μηπως σου ειπαν για ποια <<φουρνια>> TSI Sportline 140 του '07 προκειται η Επανορθωτική Εξόρμηση?

Link to comment
Share on other sites

Είπα ότι "Εάν δεν μάθω λεπτομέρειες δεν τους το πάω"

Κατ' αρχήν δεν έχουν κερδίσει την εμπιστοσύνη μου.

Κατά δεύτερον, όταν τους ρώτησα να μου πουν λεπτομέρειες του προβλήματος και της επίλυσής του , μου τα μασούσαν και δεν ήξεραν και πολλά.

Και κατά τρίτον στην ερώτηση μου εάν είναι Αναβάθμιση Software ή εάν θα αρχίσουν να ξηλώνουν το ταμπλό και τα όργανα του πάλι δεν ήξεραν.

Για αυτό λοιπόν και εγώ postarisa στο Forum μας, μπας και τελικά μάθω τι είναι αυτό που βρήκαν για τα αμάξια μας και τι επεμβάσεις πρόκειται να κάνουν στις ιδιοκτησίες μας.

Ξέρω ότι είναι πολύ καλό που μας προσέχουν και μας ενημερώνουν και πως συνεχίζουν να βελτιώνουν τα αυτοκίνητα τους με κύριο γνώμονα την ασφάλεια μας κάνοντας συνεχείς ελέγχους και εκδίδοντας αναβαθμίσεις, βελτιώσεις κ ότι άλλο κρίνουν απαραίτητο για να διορθώσουν τυχόν σφάλματα,προβλήματα και ατέλειες.Μπράβο τους.

Όμως μέχρι τώρα στην ζωή μου έμαθα πως πολλοί λίγοι είναι αυτοί που θέλουν πραγματικά το καλό μας και νοιάζονται για μας.

Ζούμε στην Ελλάδα! Στην χώρα της πατέντας, της κομπίνας, της αρπαχτής και του παρτακισμού.

Όλοι δηλώνουν ότι είναι κάτι και πολλές φορές είναι άσχετοι...(Σαν κάτι μηχανικούς αυτοκινήτων και εξουσιοδοτημένα συνεργεία με αρχιμηχανικούς και αρχιμάστορες 22 και 23 ετών χωρίς καθόλου εμπειρία).

Και κλείνοντας, θα ήθελα να εξακριβώσω την αληθινότητα της συγκεκριμένης Επανορθωτικής Εξόρμησης.

Δεν μπορεί να είμαι ο μοναδικός κάτοχος Golf TSI της συγκεκριμένης παρτίδας σε όλη την Ελλάδα. Και εάν υπάρχουν κι άλλοι , κανείς από αυτούς δεν είναι μέλος του Forum μας?

Φιλικά Πάντα.

Ευχαριστώ!

Συμφωνώ σε όλα όσα λες με δυο ιδιότητες:

Πρώτη ιδιότητα "ηλεκτρολόγος μηχανικός" που διδάσκω σε ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ και ξέρω πως ούτε εμείς οι ίδιοι που διδάσκουμε δεν ξέρουμε πόσο μάλλον οι μαθητές που "βγάζουμε" οι οποίοι και στελεχώνουν και όλες τις εταιρίες ως φτηνό εργατικό δυναμικό.

Δεύτερη ιδιότητα κάτοχος VW Turan TSI 140 DSG που επειδή είχα κάποια προβλήματα στην αρχή ήρθα σε επικοινωνία με την εταιρία Kosmocar και διαπύστωσα ότι ήξεραν λιγότερα για τον κινητήρα TSI απο εμένα που απο προσωπικό ενδιαφέρον έψαξα και έμαθα. (Υπήρχαν περιπτώσεις που γέλαγα με αυτά που μου έλεγαν).

Συμφωνώ λοιπόν απόλυτα και επειδή δεν εμπιστεύομαι κανένα πήρα και ένα VAG-COM καλώδιο για να ψιλοελέγχω το αυτοκινητάκι μου, διαβάζω που και που τα forum και κάνω το σταυρό μου γιατί αν χρειαστεί κάτι, οι πιθανότητες να βρουν άκρη τα "σαίνια" είναι μικρές. (Μιλώ για βλάβη πρωτότυπη και όχι βλάβη "φασόν")

Link to comment
Share on other sites

Μηπως λεω μηπως σου ειπαν για ποια <<φουρνια>> TSI Sportline 140 του '07 προκειται η Επανορθωτική Εξόρμηση?

Φίλε Svouras δεν μου είπαν λεπτομέρειες για την παρτιδα και ποια είναι αυτή. Δεν ξέρω με ποια κριτήρια και χαρακτηριστικά τις ξεχωρίζουν.

Εάν τα καταφέρω, αύριο θα τους πάρω τηλέφωνο να με ενημερώσουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ιδια εποχη και εγω αλλα δεν με ενημερωσε κανεις για τπτ τετοιο...

Το σωστο θα ηταν να ενημερωνονται τηλεφωνικα ολοι οι κατοχοι που τους αφορα.Το θεμα ομως εδω στην Ελλαδα ειναι οτι αυτο συμβαινει σε πολυ λιγες αντιπροσωπειες.Προφανως δεν τους συμφερει οικονομικα να σπαταλησουν χρονο σε μια δωρεαν εισοδο του αυτοκινητου στο συνεργειο οποτε προτιμουν να σου κανουν την αναβαθμιση-διορθωση την επομενη φορα που θα πας για σερβις.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστο θα ηταν να ενημερωνονται τηλεφωνικα ολοι οι κατοχοι που τους αφορα.Το θεμα ομως εδω στην Ελλαδα ειναι οτι αυτο συμβαινει σε πολυ λιγες αντιπροσωπειες.Προφανως δεν τους συμφερει οικονομικα να σπαταλησουν χρονο σε μια δωρεαν εισοδο του αυτοκινητου στο συνεργειο οποτε προτιμουν να σου κανουν την αναβαθμιση-διορθωση την επομενη φορα που θα πας για σερβις.

Ελα ντε λες και θα τους κοστισει τα χιλια μυρια.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω νέα!!! :thumbsup:

Λοιπόν,

πήρα τηλέφωνο σήμερα στην αντιπροσωπεία και ζήτησα λεπτομέρειες.

Πρόκειται για μια αναβάθμιση software, την οποία περνάνε καθώς αναφέρθηκε σφάλμα (γενικότερα) σε έναν "Δότη" πληροφοριών για την θερμοκρασία ο οποίος σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες 0 βαθμούς κελσίου και κάτω μπορεί να προκαλέσει μη σωστή λειτουργία του κινητήρα με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν προβλήματα στην ομαλή λειτουργία του και επίσης μπορεί να υπάρχει αδυναμία εκκίνησης του κινητήρα.

Δεν ξέρω αν έχει καμια σχέση με την περιβόητη αναβάθμιση που έχει αναφερθεί σε άλλα posts και η οποία , κατα τα λεγόμενα των υπολοίπων , έκοψε κατα λίγο την απόδοση και το "νεύρο" του κινητήρα μας . Σε σχετική ερώτηση μου πάντως μου απάντησαν οτι δεν έχει καμια σχέση με τον Compressor και γενικότερα με την απόδοση του κινητήρα και οτι μέχρι τώρα δεν έχει αναφερθεί απο κανέναν πελάτη κάτι αντίστοιχο. Σε περίπτωση όμως που διαπιστωθεί κάτι τέτοιο , ευχαρίστως θα το μεταβιβάσουν στην Γερμανία προς ανάλυση και επίλυση.Βέβαια με το πρόγραμμα (Revo) δεν θα καταλάβω τίποτα.

Επικοινώνησα και με τον τοπικό αντιπρόσωπο της Revo και κανόνισα μόλις περάσω την αναβάθμιση (η οποία θα μου σβήσει το Revo) να πάω κατ'ευθείαν να το ξαναπεράσω. ;)

Σκέφτομαι να τους το πάω τον Μάρτιο , όπου κλείνει το αμάξι τα 2 χρόνια της εργοστασιακής εγγύησης και ξεκινάει η επέκταση, αφού όταν πέρασα το Revo μου έκαναν πρώτα μια αναβάθμιση που έιχε βγεί και έπρεπε να περαστεί πριν την νέα χαρτογράφηση. Φοβάμαι μήπως είναι η ιδια και μου πουν καμια μ@λ@κί@ στην αντιπροσωπεία : πού την έκανες και δεν ήταν εξουσιοδοτημένο συνεργείο κλπ και γίνει καμία στραβή με την εγγύηση και μετά τρέχω... :baby:;)

Ίδωμεν....

Προέχει η πανελλήνια συνάντηση στα Ιωάννινα ^_^ ^_^ ^_^emoticon_42.gif βρουμ....βρουμ.... lick.giflick.giflick.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες στο Club!!!

Μετά απο επανειλημμένα τηλέφωνα απο την αντιπροσωπεία για να μου περάσουν την αναβάθμιση , σήμερα έμαθα πως είναι η 24M3 και όπως είπα και παραπάνω αφορά πιθανότητα να δημιουργηθεί πρόβλημα στην ομαλή λειτουργία του κινητήρα ή και αδυναμία εκκίνησης του σε χαμηλές - πολύ χαμηλές θερμοκρσίες.

Απο το σαββατοκύριακο η θερμοκρασία έχει πέσει κατα πολύ και ήδη σήμερα το πρωί που πήγα για δουλεία έιχε -2 (στον γυρισμό 8-όλη μέρα πήγαινε γ@μιώντ@ς... :huh: ). Οι προγνώσεις για τον καιρό μιλάνε και για περαιτέρω μείωση της θερμοκρασίας τις επόμενες ημέρες... B):huh:

Οπότε, μάλλον άυριο θα τους το πάω για να κάνω και το check μου πρίν την Πανελλήνια Συνάντηση και μετά βουρ στην REVO για την επαναχαρτογράφηση.

Το σίγουρο είναι οτι δεν θα μπορω να καταλάβω κάποια μείωση στην απόδοση καθώς μόνο και μόνο χωρίς το πρόγραμμα θα μου φαίνεται πατάτα το αμάξι. Το μόνο που θα προσπαθήσω να καταλάβω είναι εάν θα υπάρχει κάποια διαφορά (αρνητική) στην λειτουργία του κομπρέσσορα (πράγμα που έχουν αναφέρει άλλοι φίλοι του Club).

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

η 24Μ3 δεν είναι όμως η περιβόητη αναβάθμιση για την οποία υπάρχει post στα ''Προβλήματα'' που είχε ως αποτέλεσμα αρνητικές επιδόσεις στα <<γκάζια>> του συτοκινήτου ? ( Σύμφωνα με τα λεγόμενα των μελών, συμπεριλαμβανομένου και τα δικά μου )

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας σήμερα με ένα φίλο κάτοχο Golf V GT , μου είπε ότι όταν είχε κάνει μια αναβάθμιση (δεν θυμόνταν εάν ήταν η 24M3) η απόδοση του αυτοκινήτου είχε πέσει αισθητά και πως την προηγούμενη εβδομάδα και μετά από επικοινωνία με την εδώ αντιπροσωπεία πήγε και του έκαναν κάτι σαν "downgrade" μιας και μετά από παράπονα αρκετών πελατών η μαμά VW κατάλαβε πως κάποια μακακία παίχτηκε με την αναβάθμιση και επανόρθωσε με software το οποίο επαναφέρει το νεύρο του αυτοκινήτου και την απόδοση του στα προηγούμενα και καλύτερα επίπεδα. Τώρα όλα μια χαρά με το GT του φίλου!

Μήπως έχει ακούσει κανείς τίποτα σχετικό???

Μπας και είναι αυτός ο λόγος που τρέχω τόσο καιρό καθώς μετά την μαμημένη 24Μ3 το αμάξι παρόλο που ξαναπεράσαμε το πρόγραμμα (REVO) το αμάξι δεν πάει όπως πριν και παιδεύομαι άδικα...???

Τις αναβαθμίσεις μου μέσα... :Dnew_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gifprotest.gifprotest.gifprotest.gif

Link to comment
Share on other sites

οτι εχει σχεση με αναβαθμηση και αντιπροσωπεια φιλε μου απλα ξεχασε το.ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΕ.δεν ξερουνγια ποιο λογο κανανε την αναβαθμηση δεν ξερουν σε ποιον πρεπει να κανουν την αναβαθμηση.δεν σε ενημερωνουν οτι πρεπει να κανεις αναβαθμηση θα σου κανουν και downgrade??

για αλλαγη λαδιων και πολυ ειναι

και μονο που τους σκεφτομαι αναβουν τα λαμπακια μου

Link to comment
Share on other sites

Κάθε εξόρμηση έχει κάποιο κωδικό.

Ο πιό εύκολος τρόπος είναι να πας από εκεί. θα βάλουν το κλειδί σου σε μια συσκευή που συνδέεται με το σύστημα και θα σου πουν τι ακριβώς είναι και τι χρειάζεται, πόσο χρόνο θα τους πάρει.

Αν πέρνεις τηλέφωνο την ώρα που ο άλλος τρέχει να καθοδηγεί τη ροή του συνεργείου προφανώς θα στα "μασάει"

Πήγενε λοιπόν από εκεί και πές τους οτι είσαι περαστικός και δεν έχεις χρόνο... απλά να δουν τι είναι ακριβώς... και πόσο χρόνο θα τους πάρει για να κανονίσεις κάποιο ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορέσει να σε βοηθήσει το παρακάτω link και κατα πόσο αξιόπιστο είναι.

http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/default.asp

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα!!! Gooood News!!!! :blink:

Πριν απο 2 μέρες πήγα το Golfaki μου στην αντιπροσωπεία καθώς και το δικό μου συγχρονιζέ 2ας τα έπαιξε (Δυστυχώς, αλλά μικρό το κακό μιας και είμαι στην επέκταση της εγγύησης ;) )

Ανέφερα στον αρχιμηχανικό το πρόβλημα της μειωμένης απόδοσης και το επίσης το ότι το αμάξι φοράει πρόγραμμα REVO.

Οι οδηγίες του σαφέστατες και χωρίς πολλές ερωτήσεις-δικαιολογίες. ¶ψογος ο τύπος :

"Πήγαινε στην REVO να σου βγάλουν το πρόγραμμα για να μπορώ να κάνω το Downgrade και έλα απο δω να στο φτιάξω"

Έτσι κι έκανα. Χθες πήγα και έβγαλα το πρόγραμμα και σήμερα πήγα και μέσα σε μισή ώρα ήμουν έτοιμος. Απο βδομάδα θα πάω να ξαναπεράσω το REVO και θα σας πω εντυπώσεις μιας και αυτές τις μέρες έχω κάτι δουλίτσες και επιπλέον το θερμόμετρο βαράει 35-36 βαθμούς κελσίου. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.