Jump to content
ekaradimos

ΛΗΞΗ ΔΙΕΤΟΥΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ

Recommended Posts

Δε ξέρω αν έχει ενδιαφέρον το topic που ανοίγω αλλά πιστεύω ότι έχει απασχολήσει κι΄άλλους. Σε λιγότερο από μήνα (17/5/2009) λήγει η 2ετής εγγύηση στο TSi μου. Το αμάξι έχει βγάλει μερικά προβληματάκια, τα αναφέρω συνοπτικά :

1. Βλάβη και αντικατάσταση ηλεκτρονικής πεταλούδας γκαζιού.

2. Βλάβη και αντικατάσταση συγχρονιζέ 2ας.

3. Βλάβη και αντικατάσταση διακόπτη Cruise Control.

4. Πρόβλημα με τρόμπα/αντλία συμπλέκτη.

5. Αντικατάσταση σκάστρας τούρμπο (μετά από παρατήρησή μου ότι το αμάξι δεν τραβάει όπως παλιά).

Έπίσης ακούω κάποιο θόρυβο σαν τρίξιμο όταν στρίβω και πατάω φρένο και μου γρατζουνάει (σπάνια είναι η αλήθεια) η 3η ταχύτητα.

Ξέχασα να πω ότι στο service των 15000Km μου έκανα update στην ECU με αποτέλεσμα να πέσει λίγο η απόδοση του κομπρέσσορα.

Έχει νόημα να το πάω προληπτικά να του δούν ή να μαζέψω τις παραπάνω υποψίες και να το δούνε πριν λήξη η εγγύηση ή θα με βρίσουν?

Κάποια στιγμή σκέφτηκα να κάνω δυναμομέτρηση για το θέμα της πτώσης απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια να πας πριν ληξει, το εχεις πληρωσει το αυτοκινητο και θελεις να δουλευει σωστα, εγω αν ειχα καποιο προβλημα και δεν το βρισκαν μπορει να ημουν και καθε μερα στην αντιπροσωπεια...

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια να πας πριν ληξει, το εχεις πληρωσει το αυτοκινητο και θελεις να δουλευει σωστα, εγω αν ειχα καποιο προβλημα και δεν το βρισκαν μπορει να ημουν και καθε μερα στην αντιπροσωπεια...

+100000000 και μαλιστα σκεφτομαι μιας και η δικια μου ληγει μετα το καλοκαιρι να κανω εναν ελεγχο στην αναρτηση γιατι τελευταια μου κανει κτ τσαλιμακια :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Καλή η σκέψη του ελέγχου πριν τη λήξη της εγγύησης. Φοβάμαι όμως ότι αν πάει κάποιος και τους πεί για "ένα γενικό έλεγχο μιάς και λήγει η εγγύηση", δεν θα ασχοληθούν και τόσο σοβαρά.

Προσωπικά θα πρότεινα όταν πας να τους πείς να ελέγξουν συγκεκριμένα πράγματα που έχεις παρατηρήσει ή σε προβληματίζουν. Πιστεύω ότι έτσι θα γίνει ουσιαστικότερη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η σκέψη του ελέγχου πριν τη λήξη της εγγύησης. Φοβάμαι όμως ότι αν πάει κάποιος και τους πεί για "ένα γενικό έλεγχο μιάς και λήγει η εγγύηση", δεν θα ασχοληθούν και τόσο σοβαρά.

Προσωπικά θα πρότεινα όταν πας να τους πείς να ελέγξουν συγκεκριμένα πράγματα που έχεις παρατηρήσει ή σε προβληματίζουν. Πιστεύω ότι έτσι θα γίνει ουσιαστικότερη δουλειά.

Εννοειται οτι θα τους πω να ελέγξουν συγκεκριμένα πράγματα, γιατι αλλιως με βλεπω @#@$$@@!@##.

Link to comment
Share on other sites

Έπίσης ακούω κάποιο θόρυβο σαν τρίξιμο όταν στρίβω και πατάω φρένο

Αυτο το εχουμε ξανασυζητησει.Ειναι φυσιολογικος θορυβος απο τις πισω δαγκανες που εχουν μαγκωσει τους δισκους (αφου πατας φρενο) διοτι οταν στριβεις , το εμπροσθιο μερος μετατοπιζεται λιγο συμπαρασυροντας ελαφρως και το πισω, το οποιο ομως εσυ πατωντας φρενο δεν το αφηνεις να μετατοπιστει ελευθερα με αποτελεσμα τον ηχο που ακους.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο : Το χειρόφρενο είναι <<ντυμένο>> με δέρμα (μάλλον ψεύτικο), το οποίο συνεχώς τραβιέται προς τα έξω. Μάλλον δεν έχει κολήσει σωστά από το εργοστάσιο. Θα με καλύψει η εγγύηση?

Link to comment
Share on other sites

ψευτικο ειναι και εμενα μου ειπαν οτι ολα ειναι ετσι και βγαινουν εξω.Μπορεις εαν θελεις να βαλεις πολυ προσεχτικα λιγη κολλα απο στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή μου λήγει η εργοστασιακή μου εγγύησή σε 7 μέρες.

Μέσα στη διετή εγγύηση έγιναν οι εξής εργασίες:

1) Λίπανση και μόνωση κεντρικού αεραγωγού (15000χλμ).

2) Αλλαγή πίνακα οργάνων (κοντέρ) λόγω βλάβης της κόρνας των προειδοποιητικών ήχων για ξεχασμένα φώτα,ζώνη,πάγο,κλπ (26000χλμ).Ναι και όμως είναι fix στο κοντέρ!

3) Αλλαγή Ν75,λόγω αισθητής πτώσης της απόδοσης μετά τις 3500 στροφές (45000χλμ).

Έκανα φυσικά και την επέκταση της εγγύησης το Μάιο,να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για άλλα δυο χρονάκια. ;)

Link to comment
Share on other sites

το δερμα στο χειροφρενο εχει ξηλωθει και σε εμενα

μου το αλαξαν μεσα στην εγγυιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.