Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

Παιδιά θα ήθελα να προτείνω σε όσους το αυτοκίνητο είναι καινούριο και μέχρι τα τέσσερα τουλάχιστον χρόνια να κάνουν τα σέρβις στις αντιπροσωπείες ακόμα κι' αν δεν έχουν κάνει επέκταση εγγύησης για τους εξής λόγους

α) Εγκατάσταση νέων εκδόσεων λογισμικού εγκεφάλου.

β) Αντικατάσταση εξαρτημάτων με οδηγεία της μαμά VW λόγω ελαττωματικής παρτίδας.

γ) Χρήση των εξειδικευμένων εργαλείων που απαιτούνται για οποιαδήποτε επισκευή και έλεγχος σφαλμάτων εγκεφάλου.

δ)Την υπευθυνότητα του εξουσιοδοτημένου συνεργείου απέναντι σε πιθανή στραβή σε συνδυασμό με την KOSMOCAR που μπορείς να απευθυνθείς ή διαμαρτηρηθείς.

Εξάλλου τα πρώτα χρόνια συνήθως κάνεις μόνο τα συνηθισμένα σέρβις συντήρησης που δεν έχουν δα και κανένα δυσβάσταχτο κόστος.Πολύ δε περισσότερο αν πάρεις τα κατάλληλα ανταλλακτικά από έξω και πας στην αντιπροσωπεία για το σέρβις.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να προτείνω σε όσους το αυτοκίνητο είναι καινούριο και μέχρι τα τέσσερα τουλάχιστον χρόνια να κάνουν τα σέρβις στις αντιπροσωπείες ακόμα κι' αν δεν έχουν κάνει επέκταση εγγύησης για τους εξής λόγους

α) Εγκατάσταση νέων εκδόσεων λογισμικού εγκεφάλου.

β) Αντικατάσταση εξαρτημάτων με οδηγεία της μαμά VW λόγω ελαττωματικής παρτίδας.

γ) Χρήση των εξειδικευμένων εργαλείων που απαιτούνται για οποιαδήποτε επισκευή και έλεγχος σφαλμάτων εγκεφάλου.

δ)Την υπευθυνότητα του εξουσιοδοτημένου συνεργείου απέναντι σε πιθανή στραβή σε συνδυασμό με την KOSMOKAR που μπορείς να απευθυνθείς ή διαμαρτηρηθείς.

Εξάλλου τα πρώτα χρόνια συνήθως κάνεις μόνο τα συνηθισμένα σέρβις συντήρησης που δεν έχουν δα και κανένα δυσβάσταχτο κόστος.Πολύ δε περισσότερο αν πάρεις τα κατάλληλα ανταλλακτικά από έξω και πας στην αντιπροσωπεία για το σέρβις.

PERIS αυτο το τελευταίο μου αρεσε πολυ :) και κατι άλλο απο δικη μου πείρα 'έλεγχος σφαλμάτων εγκεφάλου' δεν μου έκαναν στα καθορισμένα service

Link to comment
Share on other sites

PERIS αυτο το τελευταίο μου αρεσε πολυ :) και κατι άλλο απο δικη μου πείρα 'έλεγχος σφαλμάτων εγκεφάλου' δεν μου έκαναν στα καθορισμένα service

¶λλαξε εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

Αυτό που λέω είναι ότι όσο κάνεις σε καινούριο αυτοκίνητο σέρβις στην αντιπροσωπεία έχεις πιθανότητα να βρεις το δίκιο σου σε κάποια στραβή. Με το μαστρο Μήτσο της γειτονιάς ποτέ.Ασε που αν απευθυνθείς στην αντιπροσωπεία στη συνέχεια θα σου μιλάνε για ελλειπή συντήρηση και ότι για όλα φταίνε οι άλλοι.

Κάντε και έναν απλό λογαριασμό ρε παιδιά. Πόσα χρήματα θα γλυτώσετε για τα προγραμματισμένα σέρβις στις δύο περιπτώσεις με δεδομένο ότι τα ανταλλακτικά τα αγοράζετε από το ελέυθερο εμπόριο; Ασε που στο μαστρο Μήτσο αν δεν καθήσεις από πάνω του μπρορεί να το πάρεις όπως το πήγες.

Link to comment
Share on other sites

σε λιγες μέρες συμπληρώνω τα 30000km και σκέφτομαι να αλλάξω και τα μπουζί εκτός από τα φίλτρα/λάδια και να μην τα αφήσω για 60000km τα οποία τα θεωρώ πολλά τη μου προτείνετε NGK ή BOSCH? είμαι ακόμα στην εγγύηση

και κάποιες ενδικτηκές τιμές από site

CASTROL EDGE SAE 5W-30 4lit 49.96€

ΜΠΟΥΖΙ NGK PZFR6R 4 45.44€

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN C 35154 13.38€

ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ MANN CUK 2939 10.53€

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN HU 712/6x 10.59€

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ MANN WK 69 21.99€

Σύνολο: 151.89€

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

σε λιγες μέρες συμπληρώνω τα 30000km και σκέφτομαι να αλλάξω και τα μπουζί εκτός από τα φίλτρα/λάδια και να μην τα αφήσω για 60000km τα οποία τα θεωρώ πολλά τη μου προτείνετε NGK ή BOSCH? είμαι ακόμα στην εγγύηση

Προσωπικα τα BOSCH θα εβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να προτείνω σε όσους το αυτοκίνητο είναι καινούριο και μέχρι τα τέσσερα τουλάχιστον χρόνια να κάνουν τα σέρβις στις αντιπροσωπείες ακόμα κι' αν δεν έχουν κάνει επέκταση εγγύησης για τους εξής λόγους

α) Εγκατάσταση νέων εκδόσεων λογισμικού εγκεφάλου.

β) Αντικατάσταση εξαρτημάτων με οδηγεία της μαμά VW λόγω ελαττωματικής παρτίδας.

γ) Χρήση των εξειδικευμένων εργαλείων που απαιτούνται για οποιαδήποτε επισκευή και έλεγχος σφαλμάτων εγκεφάλου.

δ)Την υπευθυνότητα του εξουσιοδοτημένου συνεργείου απέναντι σε πιθανή στραβή σε συνδυασμό με την KOSMOCAR που μπορείς να απευθυνθείς ή διαμαρτηρηθείς.

Εξάλλου τα πρώτα χρόνια συνήθως κάνεις μόνο τα συνηθισμένα σέρβις συντήρησης που δεν έχουν δα και κανένα δυσβάσταχτο κόστος.Πολύ δε περισσότερο αν πάρεις τα κατάλληλα ανταλλακτικά από έξω και πας στην αντιπροσωπεία για το σέρβις.

Και μετά να τα βάψουνε μπλέ, γιατί με την αξιοπιστία της VW στο Golf V δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι ζημιές μπορεί να βγάλει ενα TSi μετά τα 4 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξερεισ τι κωδικό έχουν τα BOSCH?

Δυστυχως δεν εχω ιδεα και μιας και που το ανεφερες, σε λιγακι που συμπληρωνω και εγω (εχω ακομα 4000χλμ)θα αλλαξω και εγω μπουζι.

Link to comment
Share on other sites

πήρα την αντιπροσωπεία για να ρωτησω τιμες και τρελαθηκα τισ παραθετω παρακάτω. Να ρωτήσω και κάτι υπάρχει περιπτωση να έχω πρόβλημα με την εγγύηση εάν τους πάω τα δικά μου πράγματα?

CASTROL EDGE SAE 5W-30 4lit 49.96¤

ΜΠΟΥΖΙ NGK PZFR6R 4 45.44¤ αντιπροσωπεία 68¤

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN C 35154 13.38¤ αντιπροσωπεία 24,73¤

ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ MANN CUK 2939 10.53¤ αντιπροσωπεία 15,28¤

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN HU 712/6x 10.59¤ αντιπροσωπεία 17,01¤

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ MANN WK 69 21.99¤ αντιπροσωπεία 36,51¤

Σύνολο: 151.89¤

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

πήρα την αντιπροσωπεία για να ρωτησω τιμες και τρελαθηκα τισ παραθετω παρακάτω. Να ρωτήσω και κάτι υπάρχει περιπτωση να έχω πρόβλημα με την εγγύηση εάν τους πάω τα δικά μου πράγματα?

CASTROL EDGE SAE 5W-30 4lit 49.96¤

ΜΠΟΥΖΙ NGK PZFR6R 4 45.44¤ αντιπροσωπεία 68¤

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN C 35154 13.38¤ αντιπροσωπεία 24,73¤

ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ MANN CUK 2939 10.53¤ αντιπροσωπεία 15,28¤

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN HU 712/6x 10.59¤ αντιπροσωπεία 17,01¤

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ MANN WK 69 21.99¤ αντιπροσωπεία 36,51¤

Σύνολο: 151.89¤

Τα έχουμε πει 100 φορες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω βρε παιδιά τι αλλάζουμε στα δυο χρόνια (με 20.000 χλμ)

Οπως διαβάζω το βιβλίο καταλαβαίνω ότι χρειάζεται:

Λάδια

φίλτρο λαδιού

φίλτρο γύρης (λόγω 2 ετών)

τα υπόλοιπα (φίλτρο αέρα, φίλτρο βενζίνης΄, υγρά φρένων) αλλάζονται την πρώτη φορά στα 3 χρόνια και μετά κάθε 2 χρόνια.

Γιατί λοιπόν όπου παίρνω τηλέφωνο μου μιλάνε για 380-450 ευρώ και αλλάζουν τα πάντα ??? Βρε λες να έχει να κάνει με το ότι δεν πληρώνουν αυτοί??

Έχω ήδη παραγγείλει τα λάδια απο αλλού (όπως και στο παρελθόν) και θα πάω να τους πω να αλλάξουν μόνο τα προβλεπόμενα και θα δούμε τι απάντηση θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω βρε παιδιά τι αλλάζουμε στα δυο χρόνια (με 20.000 χλμ)

Οπως διαβάζω το βιβλίο καταλαβαίνω ότι χρειάζεται:

Λάδια

φίλτρο λαδιού

φίλτρο γύρης (λόγω 2 ετών)

τα υπόλοιπα (φίλτρο αέρα, φίλτρο βενζίνης΄, υγρά φρένων) αλλάζονται την πρώτη φορά στα 3 χρόνια και μετά κάθε 2 χρόνια.

Γιατί λοιπόν όπου παίρνω τηλέφωνο μου μιλάνε για 380-450 ευρώ και αλλάζουν τα πάντα ??? Βρε λες να έχει να κάνει με το ότι δεν πληρώνουν αυτοί??

Έχω ήδη παραγγείλει τα λάδια απο αλλού (όπως και στο παρελθόν) και θα πάω να τους πω να αλλάξουν μόνο τα προβλεπόμενα και θα δούμε τι απάντηση θα πάρω.

Και πολυ καλα θα κανεις. Και εγω στις 30000 αλλαξα τα προβλεπομενα + φιλτρο καυσιμου (το ζητησα), και λιγες μερες μετα εδωσα 15Ευρω και αλλαξα μονος μου το φιλτρο αερα, ειναι πραγματικα γελοιο, ενα σταυροκατσβιδο χρειαζεσαι μονο (τουλαχιστον στο 122αρι).

Κανε μια ερευνα αγορας ενημερωνοντας τους οτι θελεις να αλλαξεις μονο τα προβλεπομενα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τι λαδια λετε να παρω μιας και ηρθε η ωρα για το servIce των 30000;

golf v tsi 122ps (stage 1) θα αλαξω ολα τα φιλτρα εκτως αερα γιατι εχω εισαγωγη μπουζι και υγρα φρενων!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τι λαδια λετε να παρω μιας και ηρθε η ωρα για το servIce των 30000;

golf v tsi 122ps (stage 1) θα αλαξω ολα τα φιλτρα εκτως αερα γιατι εχω εισαγωγη μπουζι και υγρα φρενων!

μπορει καποιος να μου δωσει τους κωδικους απο αυτα που πρεπει να αλαξω καθως και απο φιλτρο βενζινης (δεν ξερω αν προβλεπεται στα 30000)

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου δωσει τους κωδικους απο αυτα που πρεπει να αλαξω καθως και απο φιλτρο βενζινης (δεν ξερω αν προβλεπεται στα 30000)

Το 1ο ποστ το διάβασες??

Link to comment
Share on other sites

α οκ δεν το διαβασα πηγα με τη μια στο λαστ.

εχεις δικιο σορρυ. οι κωδικοι ειναι ιδιοι για το 122αρι ετσι? :(

επισης για λαδια τι λετε castrol?

Link to comment
Share on other sites

α οκ δεν το διαβασα πηγα με τη μια στο λαστ.

εχεις δικιο σορρυ. οι κωδικοι ειναι ιδιοι για το 122αρι ετσι? :(

επισης για λαδια τι λετε castrol?

Δεν ειναι ιδιοι, μονο φιλτρο βενζινης ειναι σιγουρα ιδιο. Δες στο site της mann.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ισως ειναι λιγο ακυρο το τοπικ. Εφτασα τα 45κ και θα τα περασω λιγουλακι λογω των ημερών.

Τι αλλάζουμε πέραν απο λαδάκια και φίλτρο αέρα.?

[Αλλαξα εξω πίσω τακάκια, ελπιζω να μην εχω θεμα με εγγυηση. Το εχω ενα χρονο και 3 μηνες το αμάξι]

Golf Tsi 140...

Επισης αν αλλάξω εξω τα μπουζι και οχι αντιπροσωπια θα εχω διακοπη εγγυησης.? Αλλιως να τα παω να μου τα περασουν εκει.

Προτείνετε καποιο καλό service?? (Φιλοσίδη απο οπου και πήρα το όχημα απογοητευτηκα με το service των 30.000 παρακολουθώντας το service καθόλη την διαρκεια και βλεποντας τον τεχνικό που το ανελαβε να χαζευει και να πιάνει κουβεντούλα απειρα λεπτα με τους υπόλοιπους και ειχαν το θρασσος να χρεώσουν 2 ώρες ενώ έκανε ~1 ωρα αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ισως ειναι λιγο ακυρο το τοπικ. Εφτασα τα 45κ και θα τα περασω λιγουλακι λογω των ημερών.

Τι αλλάζουμε πέραν απο λαδάκια και φίλτρο αέρα.?

[Αλλαξα εξω πίσω τακάκια, ελπιζω να μην εχω θεμα με εγγυηση. Το εχω ενα χρονο και 3 μηνες το αμάξι]

Golf Tsi 140...

Επισης αν αλλάξω εξω τα μπουζι και οχι αντιπροσωπια θα εχω διακοπη εγγυησης.? Αλλιως να τα παω να μου τα περασουν εκει.

Προτείνετε καποιο καλό service?? (Φιλοσίδη απο οπου και πήρα το όχημα απογοητευτηκα με το service των 30.000 παρακολουθώντας το service καθόλη την διαρκεια και βλεποντας τον τεχνικό που το ανελαβε να χαζευει και να πιάνει κουβεντούλα απειρα λεπτα με τους υπόλοιπους και ειχαν το θρασσος να χρεώσουν 2 ώρες ενώ έκανε ~1 ωρα αν θυμάμαι καλά.

Κανονικα στις 45000 κανεις μονο αλλαγη λαδιων και φιλτρο λαδιου, το φιλτρο αερα ειναι για τις 90.000.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

σημερα εκανα την παραγγελια και αυριο το πολυ μεθαυριο περιμενω τα ανταλακτικα απο το g-market.

(DiS σε ευχαριστω και δημοσια για αλλη μια φορα για τη βοηθεια!)

για το Tsi 122 πηρα τα εξης:

4 CASTROL EDGE SAE 5W-30 1lit

Συσκευασία: 1lit;

001794 10 01 €12.49 €49.96

1 ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN CUK 2939

002686 €10.53 €10.53

1 ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ MANN WK 69

001142 €21.99 €21.99

1 ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN W 712/90

009551 €16.24 €16.24

Μερικό Σύνολο : €98.72

φιλτρο αερα δεν πηρα αφου και εχω εισαγωγη.. (το αερα που γραφει παραπανω ειναι καμπινας)

για το service θα παω στον φιλοσιδιη μιας και εχω δικο μου ανθρωπο μεσα στο service.

το μονο που δεν βρηκα και αν καποιος μπορει να μου το βρει θα του ειμαι υποχρεος ειναι τα μπουζι...

Bosch Platin FR6KPP332S

καλη χρονια να εχουμε παιδια!

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ναι λίγη βοηθεια αν θελετε με τα μπουζι γιατι δεν μπορω και εγώ να τα βρω πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Σημερα εκανα το πρωτο σερβισ στο γκολφακι μου ( VI, 122 με 15000 χλμ ). κοστος 70 ευρω πολυ καλα πιστευω.

ΑΛΛΑ...

α) Το τιμολογιο λεει "λαδι κινητηρος SAE 15W 40" Ρώτησα τον "τεχνικο συμβουλο" και μου ειπε οτι παιρνει και 15-40, και 10-40...και 5-30 και δεν ξερω τι αλλο μου ειπε.

β)Τωρα που γυρισα σπιτι ανοιξα το καπο και ειδα οτι μου έχουν συμπληρωσει ψυκτικο 3 δαχτυλα πανω απο την πανω ακρη της μαρκαρισμενης περιοχης, ενω το manual λεει πως δεν πτρεπει να γινεται κατι τετοιο.

Ετσι μου 'ρχεται να ξαναπαω και να κανω φασαρια... Περιμενω σχολια σας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.