Jump to content
makar1le

Ψυκτικό Υγρό G12 Plus Plus

Recommended Posts

Παιδιά έχω passat TSI 1.4 από τον προηγούμενο Ιούλιο. Ανοίγωντας το Σάβαττο εντελώς τυχαία το καπάκι της μηχανής διαπίστωσα πως η στάθμη του ψυκτικού υγρού ήταν κάτω από το min. Πέρασα από Φιλοσίδη σήμερα πρωί και πήρα το γνωστό ροζ υγρό (G12 plus plus) 20 ευρώ (σφαγή όταν όλα του εμπορίου κοστίζουν μέχρι 5 ευρώ). Μάλιστα μου τόνισε πως είναι συνηθισμένο να χάνουν οι TSI κινητήρες αρκετά γρήγορα το παραφλού την πρώτη φορά και πως δεν πρέπει με τίποτα να συμπληρωσω στο εργοστασιακό G12 plus άλλου τύπου ψυκτικό υγρό γιατί έχει την ιδιότητα να διαστέλλεται με άλλα υγρά και υπάρχει κίνδυνος να σπάσει και το ψυγείο. Εσείς έχετε παρατηρήσει ποτέ την στάθμη του παραφλόυ σας; τι έχετε να πέιτε για όλα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω passat TSI 1.4 από τον προηγούμενο Ιούλιο. Ανοίγωντας το Σάβαττο εντελώς τυχαία το καπάκι της μηχανής διαπίστωσα πως η στάθμη του ψυκτικού υγρού ήταν κάτω από το min. Πέρασα από Φιλοσίδη σήμερα πρωί και πήρα το γνωστό ροζ υγρό (G12 plus plus) 20 ευρώ (σφαγή όταν όλα του εμπορίου κοστίζουν μέχρι 5 ευρώ). Μάλιστα μου τόνισε πως είναι συνηθισμένο να χάνουν οι TSI κινητήρες αρκετά γρήγορα το παραφλού την πρώτη φορά και πως δεν πρέπει με τίποτα να συμπληρωσω στο εργοστασιακό G12 plus άλλου τύπου ψυκτικό υγρό γιατί έχει την ιδιότητα να διαστέλλεται με άλλα υγρά και υπάρχει κίνδυνος να σπάσει και το ψυγείο. Εσείς έχετε παρατηρήσει ποτέ την στάθμη του παραφλόυ σας; τι έχετε να πέιτε για όλα αυτά;

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&...st&p=270705

και εγώ είχα το ίδιο θέμα..το πήγα στην αντιπροσωπεία (Δεκέμβρη), το έψαξαν και μου είπαν ότι το κύκλωμα είναι μια χαρά και είναι φυσιολογικότατο να καταναλώνει παραφλού ειδικά το καλοκαίρι και με αυτές τις θερμοκρασίες...

Από τον Δεκέμβριο μέχρι σήμερα το παραφλού είναι όπως το είχαν βάλει (και μάλιστα πολύ πιο πάνω απο το max) και περιμένω το καλοκαίρι να δω εάν αρχίσει να πέφτει η στάθμη...

Link to comment
Share on other sites

Από τον Δεκέμβριο μέχρι σήμερα το παραφλού είναι όπως το είχαν βάλει (και μάλιστα πολύ πιο πάνω απο το max) και περιμένω το καλοκαίρι να δω εάν αρχίσει να πέφτει η στάθμη...

Το ότι είναι παραπάνω από το ΜΑΧ δεν είναι καλό, ειδικά τώρα που ανεβαίνουν και οι θερμοκρασίες... Καλύτερα να αφερούσες το επιπλέον υγρό...

Link to comment
Share on other sites

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&...st&p=270705

και εγώ είχα το ίδιο θέμα..το πήγα στην αντιπροσωπεία (Δεκέμβρη), το έψαξαν και μου είπαν ότι το κύκλωμα είναι μια χαρά και είναι φυσιολογικότατο να καταναλώνει παραφλού ειδικά το καλοκαίρι και με αυτές τις θερμοκρασίες...

Από τον Δεκέμβριο μέχρι σήμερα το παραφλού είναι όπως το είχαν βάλει (και μάλιστα πολύ πιο πάνω απο το max) και περιμένω το καλοκαίρι να δω εάν αρχίσει να πέφτει η στάθμη...

Το ειδες να το βαζουν?γιατι το πιο πιθανο ειναι να σου εβαλαν νερακι της βρυσουλας! ;) Σου το λεω γιατι σε μενα ετσι εκαναν,μπροστα στα ματια μου!

Link to comment
Share on other sites

μην μπερδευεσαι με τα φτηνα του εμποριου,το G12 ειναι εντελως διαφορετικο απ αυτα.ισως να παρατηρησεις τις πολυ ζεστες μερες και υστερα απο πολυωρη λειτουργια του κινητηρα μια μικρη πτωση της σταθμης αλλα ειναι φυσιολογικο λογω της εξατμησης του υγρου.παρομοιως αν εχουν συμπληρωσει παραπανω μπορει να φουσκωσει απο την υψηλη θερμοκρασια που θα βρισκεται αλλα μην σε ανυσηχει,ειτε θα κατσει μολις κρυωσει ειτε θα διαφυγει λιγο απο την υπερχειληση του .

Link to comment
Share on other sites

Το ειδες να το βαζουν?γιατι το πιο πιθανο ειναι να σου εβαλαν νερακι της βρυσουλας! ;) Σου το λεω γιατι σε μενα ετσι εκαναν,μπροστα στα ματια μου!

Δεν τολμάνε να συμπληρώσουν με G12 γιατί είναι πανάκριβο:17,8 ευρώ το 1,5 λίτρο με έκπτωση 10%. Συμπληρώνοντας με νερό όλοι είναι ευχαριστημένοι εκτός από μας που ξέρουμε τι μας γίνεται.Σε μένα πρόσθεσαν ενώ δεν υπήρχε λόγος στο σέρβις 500 ml νεράκι βρύσης με μπόλικα άλατα τα οποία αναγκάστηκα να αφαιρέσω με σύριγγα μόλις επέστρεψα σπίτι και να προσθέσω φρέσκο G12.Εύχομαι επειδή είμαι κοντά από την αντιπροσωπεία να μην πρόλαβε να κάνει κύκλωμα το υγρό!!!!!! :D

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

και κυκλωμα να μην εκανε,ανακατευτηκε με το γνησιο υγρο την στιγμη που μπηκε μεσα στο δοχειο.οποτε και που το αφαιρεσες δεν εκανες τιποτα απολυτως αφου στην ουσια αφαιρεσες απλα λιγο απο το υγρο του δοχειου.

Link to comment
Share on other sites

και κυκλωμα να μην εκανε,ανακατευτηκε με το γνησιο υγρο την στιγμη που μπηκε μεσα στο δοχειο.οποτε και που το αφαιρεσες δεν εκανες τιποτα απολυτως αφου στην ουσια αφαιρεσες απλα λιγο απο το υγρο του δοχειου.

Σωστή η παρατήρησή σου αλλά παρέλειψα να πω ότι το άδειασα όλο και συμπλήρωσα με φρέσκο. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρησή σου αλλά παρέλειψα να πω ότι το άδειασα όλο και συμπλήρωσα με φρέσκο. :rolleyes:

τοτε μαλλον το εσωσες :D

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ετοιμο προς χρηση;

όχι φυσικά το γράφει πίσω του το μπουκάλι ανάλογα τις θερμοκρασίες αραίωση για την Ελλάδα 60% νερό-40%G12

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Μπορεισ να βαλεις νερο αποσταγμενο...διαβαστε το δοχειο. Αλλα μπορειτε και να το και βαλετε μονο του. Μονο μην βαλετε αλλο αντιψθκτικο μαζι...

:(

Μίλησε ο Μελτέμι; Κάποιος φούρνος θα γκρεμίστηκε.. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδω εγω οταν ειχα παει για πρωτο servive στην αντιπροσωπεια (μανδυλας) γεμισαν με νερο της βρυσης τους υαλοκαθαριστηρες, και οταν ρωτησα τον μαστορα για νερο αποσταγμενο με ειπε πως το φαρμακο που βαζουν διαλυει τα αλαταdizzy2.gif να το πουμε σε χημικο αυτο να μας παρει με τις πετρες!!! Και προσφατα πριν το παω για το 2ο service το παγουρι του ψυγειου ηταν λιγο ποιο κατω απ το ΜΑΧ η σταθμη του G12 αλλα μετα το service το ειχαν συμληρωσει με G12 νομιζα... Αλλα με αυτα που ειδα ποιο πανω μαλλον νερακι της βρυσης εβαλαν, εν ολιγις την πατησα. :)

Edited by boombastic
Link to comment
Share on other sites

Εδω εγω οταν ειχα παει για πρωτο servive στην αντιπροσωπεια (μανδυλας) γεμισαν με νερο της βρυσης τους υαλοκαθαριστηρες, και οταν ρωτησα τον μαστορα για νερο αποσταγμενο με ειπε πως το φαρμακο που βαζουν διαλυει τα αλαταdizzy2.gif να το πουμε σε χημικο αυτο να μας παρει με τις πετρες!!! Και προσφατα πριν το παω για το 2ο service το παγουρι του ψυγειου ηταν λιγο ποιο κατω απ το ΜΑΧ η σταθμη του G!2 αλλα μετα το service το ειχαν συμληρωσει με G12 νομιζα... Αλλα με αυτα που ειδα ποιο πανω μαλλον νερακι της βρυσης εβαλαν εν ολιγις την πατησα. :cry:

¶σχετο, αλλά καλώς όρισες στο φόρουμ φίλε. Από ότι βλέπω είσαι από Θεσσαλονίκη, οπότε να σε δούμε σε κάποια από τις συναντήσεις που θα ακολουθήσουν! Ποιό Passat έχεις? Καλά posts και προσοχή με τις αντιπροσωπείες!... :D

Link to comment
Share on other sites

Εδω εγω οταν ειχα παει για πρωτο servive στην αντιπροσωπεια (μανδυλας) γεμισαν με νερο της βρυσης τους υαλοκαθαριστηρες, και οταν ρωτησα τον μαστορα για νερο αποσταγμενο με ειπε πως το φαρμακο που βαζουν διαλυει τα αλαταdizzy2.gif να το πουμε σε χημικο αυτο να μας παρει με τις πετρες!!! Και προσφατα πριν το παω για το 2ο service το παγουρι του ψυγειου ηταν λιγο ποιο κατω απ το ΜΑΧ η σταθμη του G!2 αλλα μετα το service το ειχαν συμληρωσει με G12 νομιζα... Αλλα με αυτα που ειδα ποιο πανω μαλλον νερακι της βρυσης εβαλαν εν ολιγις την πατησα. :D

Σε λιγο στο service θα αρχισουν να μας χρεωνουν και κανενα μπουκαλι VIAKAL.....

Link to comment
Share on other sites

¶σχετο, αλλά καλώς όρισες στο φόρουμ φίλε. Από ότι βλέπω είσαι από Θεσσαλονίκη, οπότε να σε δούμε σε κάποια από τις συναντήσεις που θα ακολουθήσουν! Ποιό Passat έχεις? Καλά posts και προσοχή με τις αντιπροσωπείες!... ;)

Καλως σας βρηκα ;) Εχω το 2.0 TFSI η TSI. Δυστυχως το κακο με τις αντιπροσωπειες ειναι οτι δεν μπορεις να εισαι παρον την ωρα του service, και αν δεν εχεις δικο σου μαστορα αναγκαζεσαι να πας.

Link to comment
Share on other sites

το βάζω και εδώ  για όποιον ενδιαφέρεται για παραφλου

 

σήμερα αγόρασα το G13 της Febi bilstein στα 10€ το 1,5λιτρο με κωδικό VW G13 (G013A8JM1)    

 

G13.thumb.jpg.e7595b5c3486c4a9dbffe3c4f5197cd2.jpg

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.