Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Είναι 2000cc με 265ps απλά στην έκδοση sti έχει 330ps. Πατήσαμε σε καλή άσφαλτο από 60χλμ και δεν έχασε καθόλου το δικό μου. Μπαμ και κάτω. το πλεονέκτημα είναι από σταματημενα μετα όσο ανοίγουν τα χιλιόμετρα είναι όλα μείον του. Αεροδιναμικη τετρακινηση. Στο τερματισμό τα παιδιά με είπαν ότι το αμάξι μου έκανε δυνατό μπάσο θόρυβο και έχω και 2 μεσαία...:angry2:

Αν όντως έχει "μόνο" 265ΗΡ άστο! χάνει στα πολλά ακόμα και από 1.8Τsi K03 με πρόγραμμα. (Πάντως τo απλό WRX Γιώργο μου μόνο ως tuned, βγάζει πιθανώς 265ΗΡ! Νορμάλ έχει 225ΗΡ. Δεν είναι να συζητάμε καν! :angry2:). Αν ήταν Sti θα είχε 280-330ΗΡ κι ας τα αφήσει τα "σάπια"!

Link to comment
Share on other sites

το sti της εποχης εκεινης εβγαζε στην light εκδοση 280 και στην μεγαλη 330 με μεγαλυτερους δισκους και 18αρες μαμα.

Edited by Fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

το sti της εποχης εκεινης εβγαζε στην light εκδοση 280 και στην μεγαλη 330 με μεγαλυτερους δισκους και 18αρες μαμα.

Ναι αυτό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήμουν με φίλο που έχει WRX 2006, 230 ίππους μαμά και μετά από τοποθέτηση ολόσωμης εξάτμισης + εισαγωγή injen που είχε κάνει στην Subaru είναι στα 260ps περίπου. Αν και δεν ασχολείται τον ρώτησα αν έχει τύχει με Golf και με ΜΚ5 GTI (προφανώς μαμά ή ΦΠΕ) που είχε συναντήσει σε διόδια δεν είχε θέμα από ότι είπε.. ..το θέμα με αυτό το αμάξι είναι ότι ρουφάει την βενζίνη απίστευτα και είναι εντελώς ασύμφορο.

Link to comment
Share on other sites

καλα πες τον φιλο σου ειναι εκτος πραγματικοτητας..το 225 τρωει απιστευτο ξυλο απο μαμα gti ειδικα απο ρολλ..καρατσεκαρισμενο!και 1ο σταδιο να ειναι τα αμαξια παλυ χανετε η μπαλα..κ04 το γκολφ 350 και 330 στι το αλλο παλι πισω θα ναι..

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένοι άνθρωποι σε αυτή τη ζωή έχουν τόσο κόμπλεξ που τους φτάνει για 2-3 ζωές. Εχθές γυρνώντας στην εθνική οδό Θεσσαλονίκης-Αθήνας, ένα άσπρο πόλο (πρέπει να ήταν 1.2 TSI) αριστερή λωρίδα το έπαιζε ζόρικος να κάνει δεξιά να τον περάσω αν και είχε χώρο.

Με τα πολλά κάνει δεξιά, τον περνάω και μένω πάλι δεξιά. Μετά από κάποια λεπτά μαζεύει χιλιόμετρα με το πτώμα του και με περνάει με 160-170 κι ενώ την ώρα που με περνάει περνάει κολλήτα με το αμάξι μου για να με ψαρώσει. Ψάρωσα κι εγώ ο *μη επιτρεπόμενη λέξη* και άνοιξα μετά από κάνα λεπτό και ενώ είμαι με 220 στιν αριστερή, με βλέπει από μακρυά ότι μαζεύω απόσταση και παρόλα αυτά δεν κάνει δεξιά. Φώτα σπάνια παίζω και μόνο όταν ο άλλος είναι εριστικός.

Ε αφού κόντεψα να τον καβαλήσω του έπαιξα φώτα και ως γνήσιος ελληνάρας τσαρούχιασε τα φρένα του. Το Polo λόγω και εξαιρετικού στησίματος (:p) κόντεψε να φέρει 8 σβούρες με 160 χιλιόμετρα. Το τραγικό ήταν ότι κάποια στιγμή είδα 2 παιδικά κεφάλια στα πίσω καθίσματα (να χαίρεστε τον μπαμπάς σας παιδάκια και να φοράτε πάντα ζώνη)

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένοι άνθρωποι σε αυτή τη ζωή έχουν τόσο κόμπλεξ που τους φτάνει για 2-3 ζωές. Εχθές γυρνώντας στην εθνική οδό Θεσσαλονίκης-Αθήνας, ένα άσπρο πόλο (πρέπει να ήταν 1.2 TSI) αριστερή λωρίδα το έπαιζε ζόρικος να κάνει δεξιά να τον περάσω αν και είχε χώρο.

Με τα πολλά κάνει δεξιά, τον περνάω και μένω πάλι δεξιά. Μετά από κάποια λεπτά μαζεύει χιλιόμετρα με το πτώμα του και με περνάει με 160-170 κι ενώ την ώρα που με περνάει περνάει κολλήτα με το αμάξι μου για να με ψαρώσει. Ψάρωσα κι εγώ ο *μη επιτρεπόμενη λέξη* και άνοιξα μετά από κάνα λεπτό και ενώ είμαι με 220 στιν αριστερή, με βλέπει από μακρυά ότι μαζεύω απόσταση και παρόλα αυτά δεν κάνει δεξιά. Φώτα σπάνια παίζω και μόνο όταν ο άλλος είναι εριστικός.

Ε αφού κόντεψα να τον καβαλήσω του έπαιξα φώτα και ως γνήσιος ελληνάρας τσαρούχιασε τα φρένα του. Το Polo λόγω και εξαιρετικού στησίματος (:p) κόντεψε να φέρει 8 σβούρες με 160 χιλιόμετρα. Το τραγικό ήταν ότι κάποια στιγμή είδα 2 παιδικά κεφάλια στα πίσω καθίσματα (να χαίρεστε τον μπαμπάς σας παιδάκια και να φοράτε πάντα ζώνη)

+1

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή βραδάκι δεν είχα κάτι καλύτερο να κάνω και σκέφτηκα να κάνω μια βολτίτσα να κάψω λίγο βενζίνη με το πολάκι... :notfair: Βγαίνω στην έρημη πόλη λόγω ΔΕΘ χαλαρά με τη μουσικούλα μου και αρχίζω να γράφω χιλιόμετρα.Σε κάποια φάση ακούω ένα χαρακτηριστικό σφύριγμα τουρμπίνας και ένα βαρύ ήχο από τελικό εξάτμισης.Σκάει δίπλα μου toyota corolla 1.4 vvti με φιμέ τζάμι μαύρη ζάντα πεντάκτινη με κόκκινο περίγραμμα χαμήλωμα σαν σαύρα και τελικό από μπουρί σόμπας,ανοίγει το παράθυρο ο κορολάκιας για να...θαυμασω τα 3-4 μπαρόμετρα που είχε τοποθετήσει με το χαρακτηριστικό μπλε φωτισμό.Με το που ανάβει πράσινο αρχίζει και σπινιάρει και φεύγει τάπα...

Στο επόμενο κόκκινο τον πλευρίζω και μου κάνει την εξής χαζή ερώτηση....Kαλά ρε συ δεν πάει μία ο κουβάς σου? :p Δεν του απάντησα μιας και δεν θεωρώ κανένα σοβαρό αυτοκίνητο ένα toyota corolla 1.4vvti ακόμα και με σαλίγκαρο...Ξεκινάμε τάπα με το πράσινο και χάνω στα πρώτα μέτρα λογω dsg μαζεύω γρήγορα και στα τελειώματα 3ης έχω κάνει ήδη 3 αμάξια.Στο επόμενο φανάρι σταματάμε δίπλά δίπλα και αποφασίζω ότι δεν χρειάζεται να κάψω άλλη βενζίνη για τον κομπλεξικό.Ξεκινάει πάλι γαμιώντας και κάνει σφήνα μπαίνει μπροστά μου τσαρουχώνει τα φρένα βγάζει δεξι φλας και στρίβει...Τελικά όσο περνάει ο καιρός καταλαβαίνω ότι κυκλοφορεί πολύ ηλιθιότητα εκεί έξω.Βέβαια παλιότερα μου είχε κολλήσει φτιαγμένο daewoo kalos με τουρμπο έχοντας το Megane... :startle:

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένοι άνθρωποι σε αυτή τη ζωή έχουν τόσο κόμπλεξ που τους φτάνει για 2-3 ζωές. Εχθές γυρνώντας στην εθνική οδό Θεσσαλονίκης-Αθήνας, ένα άσπρο πόλο (πρέπει να ήταν 1.2 TSI) αριστερή λωρίδα το έπαιζε ζόρικος να κάνει δεξιά να τον περάσω αν και είχε χώρο.

Με τα πολλά κάνει δεξιά, τον περνάω και μένω πάλι δεξιά. Μετά από κάποια λεπτά μαζεύει χιλιόμετρα με το πτώμα του και με περνάει με 160-170 κι ενώ την ώρα που με περνάει περνάει κολλήτα με το αμάξι μου για να με ψαρώσει. Ψάρωσα κι εγώ ο *μη επιτρεπόμενη λέξη* και άνοιξα μετά από κάνα λεπτό και ενώ είμαι με 220 στιν αριστερή, με βλέπει από μακρυά ότι μαζεύω απόσταση και παρόλα αυτά δεν κάνει δεξιά. Φώτα σπάνια παίζω και μόνο όταν ο άλλος είναι εριστικός.

Ε αφού κόντεψα να τον καβαλήσω του έπαιξα φώτα και ως γνήσιος ελληνάρας τσαρούχιασε τα φρένα του. Το Polo λόγω και εξαιρετικού στησίματος (:p) κόντεψε να φέρει 8 σβούρες με 160 χιλιόμετρα. Το τραγικό ήταν ότι κάποια στιγμή είδα 2 παιδικά κεφάλια στα πίσω καθίσματα (να χαίρεστε τον μπαμπάς σας παιδάκια και να φοράτε πάντα ζώνη)

Παίζει να πήγαινα μπροστά του δίπλα με κανενα φορτηγό με 90 για καμια 10αρια km.... :notfair::startle:=@

Τι π!$@#%!ας....... :p

Βέβαια παλιότερα μου είχε κολλήσει φτιαγμένο daewoo kalos με τουρμπο έχοντας το Megane... :startle:

Aυτός με το kalos ξέρω τι θέλει.... :shifty:

Sportec_RS4_2.jpg χωρίς κανένα διακριτικό φυσικά =@=@

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

καλα πες τον φιλο σου ειναι εκτος πραγματικοτητας..το 225 τρωει απιστευτο ξυλο απο μαμα gti ειδικα απο ρολλ..καρατσεκαρισμενο!και 1ο σταδιο να ειναι τα αμαξια παλυ χανετε η μπαλα..κ04 το γκολφ 350 και 330 στι το αλλο παλι πισω θα ναι..

Ο τύπος με το "απλό" WRX και των 265 βελτιωμένων ΗΡ (προφανώς από τη μικρή Mhi TD04;;-γιατί το Sti έχει τη VF-34), μάλλον εννοεί ότι <<δεν έχει θέμα>> όταν ανοίγει με GTI mk V stock που τους "ρίχνει" 60ΗΡ. Το θέμα είναι ότι με tuned τέτοιο GTI ακόμα κι αν έχει χαλαρό πρόγραμμα στα 240-245ΗΡ δεν το "βλέπει πουθενά" μετά τα 0-100Κm/h -αν υποτεθεί ότι του "ανοίξει" στην αρχή! Ό,τι θέλει λέει ο καθένας...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Ορισμένοι άνθρωποι σε αυτή τη ζωή έχουν τόσο κόμπλεξ που τους φτάνει για 2-3 ζωές. Εχθές γυρνώντας στην εθνική οδό Θεσσαλονίκης-Αθήνας, ένα άσπρο πόλο (πρέπει να ήταν 1.2 TSI) αριστερή λωρίδα το έπαιζε ζόρικος να κάνει δεξιά να τον περάσω αν και είχε χώρο.

Με τα πολλά κάνει δεξιά, τον περνάω και μένω πάλι δεξιά. Μετά από κάποια λεπτά μαζεύει χιλιόμετρα με το πτώμα του και με περνάει με 160-170 κι ενώ την ώρα που με περνάει περνάει κολλήτα με το αμάξι μου για να με ψαρώσει. Ψάρωσα κι εγώ ο *μη επιτρεπόμενη λέξη* και άνοιξα μετά από κάνα λεπτό και ενώ είμαι με 220 στιν αριστερή, με βλέπει από μακρυά ότι μαζεύω απόσταση και παρόλα αυτά δεν κάνει δεξιά. Φώτα σπάνια παίζω και μόνο όταν ο άλλος είναι εριστικός.

Ε αφού κόντεψα να τον καβαλήσω του έπαιξα φώτα και ως γνήσιος ελληνάρας τσαρούχιασε τα φρένα του. Το Polo λόγω και εξαιρετικού στησίματος (:p) κόντεψε να φέρει 8 σβούρες με 160 χιλιόμετρα. Το τραγικό ήταν ότι κάποια στιγμή είδα 2 παιδικά κεφάλια στα πίσω καθίσματα (να χαίρεστε τον μπαμπάς σας παιδάκια και να φοράτε πάντα ζώνη)

Σίγουρα από τους "μοναδικούς" στο "είδος" του!!! :zorro::tongue::afro::alien:

Πάντως ρε παιδί μου κάποιοι επειδή έτυχε να πάρουν ένα "τούρμπον" :thumbsup: στη ζωή τους, νομίζουν ότι "δεν πρέπει" (ή "είναι ντροπή") :tongue: να τους περάσει κανείς!

Σου λέει ο τύπος: <<Έλα μωρέ τί μοτέρ να' χει η... "άσπρη opelοκλούβα";;; :tongue:Εγώ έχω το φανταστικό μου "τούρβον"! και θα του την "σπάσω"!!>>

Y.Γ: Φίλε stoilas είσαι ακόμα στα 220ΗΡ ή "ανέβηκες" κι άλλο;; Για να σε φοβόμαστε (πιο πολύ) δηλαδή! :tongue:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε George, περιμένω τα σφυρήλατα να τσιτώσουμε τουρμπίνα και ό,τι βγάλει το δυναμόμετρο.

Ααα, μη ξεχάσω, παίζει και αυτό :thumbsup: :

08092011364_resize.jpg?t=1315506384

08092011359_resize.jpg?t=1315506381

Edited by Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε George, περιμένω τα σφυρήλατα να τσιτώσουμε τουρμπίνα και ό,τι βγάλει το δυναμόμετρο.

Ααα, μη ξεχάσω, παίζει και αυτό :pirate: :

08092011364_resize.jpg?t=1315506384

08092011359_resize.jpg?t=1315506381

Καλά από φινίρισμα "respect"! :goodjob::goodjob::goodjob:

Kαι μένα κάπως έτσι "δείχνει" αλλά ηχητικώς ισχύουν αυτά που σου λέω στο p.m. Πάντως για το θεματάκι που συζητάμε ως προς πιθανή χρήση 2ου μεσαίου, ρώτησα και τον cjgiorgio και με "ενθάρρυνε" ότι "γίνεται δουλειά" αλλά βέβαια άλλο Passat με 1.8Τsi και άλλο Οpel με Z(A)16LET... :logik:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως τα γουσταρω πολυ τα στεισον βαγκον και ειδικα το insignia ειναι πολυ γαματο,οπως και το καινουριο ς60 σε στεισον..

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος με το "απλό" WRX και των 265 βελτιωμένων ΗΡ (προφανώς από τη μικρή Mhi TD04;;-γιατί το Sti έχει τη VF-34), μάλλον εννοεί ότι <<δεν έχει θέμα>> όταν ανοίγει με GTI mk V stock που τους "ρίχνει" 60ΗΡ. Το θέμα είναι ότι με tuned τέτοιο GTI ακόμα κι αν έχει χαλαρό πρόγραμμα στα 240-245ΗΡ δεν το "βλέπει πουθενά" μετά τα 0-100Κm/h -αν υποτεθεί ότι του "ανοίξει" στην αρχή! Ό,τι θέλει λέει ο καθένας...

Αναφέρομαι σε WRX 2.500cc 230ps. Σε μαμά κατάσταση από στάση είναι 2" πιο γρήγορο από Golf MK5 GTI στα 0-160.

Link to comment
Share on other sites

Golf 122ecu vs Peugeot 308GT.. 1-0......2-0.......3-0..... δν εβαζε μυαλο!

Δηλαδή τα 165ΗΡ νίκησαν τα 175ΗΡ (180+πραγματικά) στα +200c.c!

Xμμμμ! ενδιαφέρον (αλλά λίγο παράδοξον! :) ) Μάλλον στις μεσαίες και μέχρι 4.500rpm όπου ο remaped "singlecharged" 1.4Tsi κρατάει "καλή" ροπή πάνω από 25Kg.m ενώ ο stock 1.6THP άντε να κρατάει 22-23Κg.m... :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα 165ΗΡ νίκησαν τα 175ΗΡ (180+πραγματικά) στα +200c.c!

Xμμμμ! ενδιαφέρον (αλλά λίγο παράδοξον! :zorro: ) Μάλλον στις μεσαίες και μέχρι 4.500rpm όπου ο remaped "singlecharged" 1.4Tsi κρατάει "καλή" ροπή πάνω από 25Kg.m ενώ ο stock 1.6THP άντε να κρατάει 22-23Κg.m... :tongue:

Δν υπαρχει περιπτωση μια στο εκατομυριο αυτο το πραγμα να ηταν 180 αλογα.. 150 ΒΑΡΙΑ ειναι .. οχι το RC/le man πως το λενε ρε μην μπερδευεσαι.

Και εγω απο που και ως που 165??? :p

Link to comment
Share on other sites

Δν υπαρχει περιπτωση μια στο εκατομυριο αυτο το πραγμα να ηταν 180 αλογα.. 150 ΒΑΡΙΑ ειναι .. οχι το RC/le man πως το λενε ρε μην μπερδευεσαι.

Και εγω απο που και ως που 165??? :p

Σόρρυ φιλαράκι! :zorro: Νόμισα ότι είσαι tuned και ότι το 308GT φοράει το μοτέρ του 207RC... Το απλό 150ΗΡ έχουν αυτά;;; (βαριά σκάφη τότε!)

Link to comment
Share on other sites

Δν υπαρχει περιπτωση μια στο εκατομυριο αυτο το πραγμα να ηταν 180 αλογα.. 150 ΒΑΡΙΑ ειναι .. οχι το RC/le man πως το λενε ρε μην μπερδευεσαι.

Και εγω απο που και ως που 165??? :p

To 308 gt 175 έχει. Το 207 gt είναι με τα 150 :zorro: Εκτός αν δεν ήταν gt και ηταν 150αρι thp

Το 308 φοράει κάτι 18αρες χαρακτηριστικές, δες εδώ φωτό...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.