Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

θα ειχε ενδιαφερων να καναμε μαζι κανενα ανοιγμα να βλεπαμε διαφορες αφου ησουν με s3 κοπιες και μονο ενα αμαξι απο CORSA opc με το corsa δεν εχω επαφη μιας και απλα εξαφανιζομαι (απο μαμα μιλαω παντα) και με s3 εχω 1-1.5 αυτοκινητο διαφορα...δεν εχω παει δυναμομετρο ακομα για να ξερω ποσα ειναι το αμαξι μου υπολογιζω ομως 265+ με 38+ κιλα ροπη...

Link to comment
Share on other sites

loipon kai gia na grapsoume kai kana anoigma exw 3 kales ''kontritses'' tuxaia sto dromo (ethnikh) kai opoios thelei sxoliazei. h 1h me ena leon fr (kainourgio) 90-210xlm opou kai tou eixa kanei peripou 3 autokinhta diafora kai ekopsa giati den eixe pleon endiaferon. h 2h me corsa opc mple pou me duskolepse parapanw apoti perimena prepei na pw: anoiksame apo 60xlm kai ews ta 200hmoun 1 autokinhto mprosta mono kai malista duskola. kai h 3h me s3kainourgio pou eixe kai mia aitheria uparksh sto kathisma tou sunodhgou (egw monos). anoiksame me kornes meta apo kunhghto apo ta 120 mexri ta 230 an thumamai kala kai eimastan kopia pantou. to amaksaki mou einai mia xara kai thelw gia akomh mia fora na dwsw ta sugxarhthria mou sta paidia (e-tunners) gia thn kalh douleia pou exoun kanei sth gkolfo mou. gia tous tupous exw vgalei 230hp se maha kai 30.5 kgr roph. perimenw sxolia...

Το FR καλα το εκανες.. Το OPC Καλα το εκανες.. To S3 ηταν στο στρωσιμο..!

Εχω δει το καινουριο το Ibiza Cupra να αφηνη Corsa Opc 3 αμαξια πισω! Astra Opc 240hp με το ιδιο ibiza

ηταν 1 αμαξι μπροστα το ibiza. Αλλα το ιδιο με το σ3 ηταν πισω 1.5 αμαξι ..

Link to comment
Share on other sites

χθες κατεβηκα μια βολτα Βαρκιζα...

εκανα κατι πατηματακια,αυτο που εμεινε ηταν με ενα mazda 323F 1.8 125 αλογα οπου δεν πιστευε οτι ειμαι 14αρης και οτι φοραω μαμα σασμαν..............στο τελος θα πρεπει να κουβαλω κλειδια για να το λυνω επιτοπου και να τους λυνονται οι αποριες.... :thumbsup:

πηγα να πατησω με ενα ss χωρις πισω καθισματα,σκουπα-τελικο αλλα δεν ψηνοτανε το παληκαρι...

καναμε ενα χαζοανοιγμα απο 2ες οταν ειμασταν στο δρομο,εγω ημουν 2καβαλος,αλλα εχασε την 3η....

νομιζω ομως θα δυσκολευοτανε παρα πολυ να με περασει,αν και 2καβαλος εγω...

Link to comment
Share on other sites

χθες κατεβηκα μια βολτα Βαρκιζα...

εκανα κατι πατηματακια,αυτο που εμεινε ηταν με ενα mazda 323F 1.8 125 αλογα οπου δεν πιστευε οτι ειμαι 14αρης και οτι φοραω μαμα σασμαν..............στο τελος θα πρεπει να κουβαλω κλειδια για να το λυνω επιτοπου και να τους λυνονται οι αποριες.... :thumbsup:

πηγα να πατησω με ενα ss χωρις πισω καθισματα,σκουπα-τελικο αλλα δεν ψηνοτανε το παληκαρι...

καναμε ενα χαζοανοιγμα απο 2ες οταν ειμασταν στο δρομο,εγω ημουν 2καβαλος,αλλα εχασε την 3η....

νομιζω ομως θα δυσκολευοτανε παρα πολυ να με περασει,αν και 2καβαλος εγω...

Mpoukou22....στο εχω πει ξανα ρε φιλε...το αμαξι σου ειναι οπλο και παιζεισ με ολα τα καινουρια μικρα GTI!!

Παντως με το swift,του ανοιγες αρκετα...

Θα ειχε ενδιαφερον να πατησετε κανονικα!

Ακουγεται παντως στο σχετικο video το "γρρρρρτσσσσ" τισ 3ης!!!

Να σ πω....εκκεντρα φορας??η μονο Φ.Π.Ε.??

Link to comment
Share on other sites

Το FR καλα το εκανες.. Το OPC Καλα το εκανες.. To S3 ηταν στο στρωσιμο..!

Εχω δει το καινουριο το Ibiza Cupra να αφηνη Corsa Opc 3 αμαξια πισω! Astra Opc 240hp με το ιδιο ibiza

ηταν 1 αμαξι μπροστα το ibiza. Αλλα το ιδιο με το σ3 ηταν πισω 1.5 αμαξι ..

Λοιπον...εμενα ολα αυτα γιατι με παραξενευουν???σχετικα με το corsa opc+το ibiza cupra new!

Εγω vs corsa opc(φιλτρο πανελ+vampire exhaust ολοσωμη)...

σταση για 400μ--μπροστα εγω 1+ αμαξι...

ρολλ 2ες 40km/h για 400μ--πισω εγω 1 αμαξι..

Παμε τωρα για το Cupra...

Σταση 400μ--μπροστα εγω 1+ (τεινει προς 2) αμαξια..

ρολλ 1ες 20km/h για 400μ--φευγω αμεσως μισο αμαξι...και με το κουμπωνω 2α εμεινα κατω...ειδα το στροφομετρο μου να καρφωνεται ενα τσακ πριν τις 7000rpm!!!

Και εννοειται εκοψα γιατι μ εφυγε 2 αμαξια αμεσως...

Σταματησαμε του ειπα να ξαναπαμε...αλλα τελικα δεν πηγαμε...

Το αποτελεσμα του ηταν οτι φοραω προγραμμα....

Να σημειωθει οτι η δικαιολογια του για την σταση-400 ηταν οτι δεν το ξεκινησε και πολυ καλα...

δηλ τι αλλο να τους δωσουμε???

κονσολα PS3...???

Edited by TasosGti25
Link to comment
Share on other sites

Mpoukou22....στο εχω πει ξανα ρε φιλε...το αμαξι σου ειναι οπλο και παιζεισ με ολα τα καινουρια μικρα GTI!!

Παντως με το swift,του ανοιγες αρκετα...

Θα ειχε ενδιαφερον να πατησετε κανονικα!

Ακουγεται παντως στο σχετικο video το "γρρρρρτσσσσ" τισ 3ης!!!

Να σ πω....εκκεντρα φορας??η μονο Φ.Π.Ε.??

το πατηματακι με το ss ηταν λιγο ακυρο μιας και οπως λες εχασε την 3η και κοψαμε.

απλα το αναφερω γιατι δεν ηταν μαμα,ηταν και ξηλωμενος,εγω ημουν δικαβαλος και μαλλον θα δυσκολευοτανε να με περασει......

οχι φπε ειμαι με μαμα καταλυτη.

αργοτερα ερχονται τα καλυτερα!

ευχαριστω για τα καλα σου λογια :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και ενα πατημα που εκανα προχθες βραδυ....εδω στην Λαρισα...

Καταρχην ειχε πολυ αμαξι "σκαρτο" πανω απο αυτα που ειναι μονο θορυβο...μας φερνουν τους μπλε και δεν κανουμε τιποτα...!!

Μετα απο συνεννοηση με φιλους-γνωστους φευγουμε καμια 10αρια αμαξια για αλλο σημειο συναντησης...

Εκει εντελως φιλικα...ειπαμε να ανοιξω με ενα TSI λευκο με Look GTI,ο οποιος δηλωνει μονο προγραμμα..Το αμαξι του εχω δει σε σχετικη δυναμομετρηση αρκετα ps...ο ιδιος μ την εδειξε..(πολυ ενταξει παιδι..)

Μ ειπε αν φοραω κατι στο Golf εγω....οπως επισης και οτι αντιμετωπιζει ενα προβλημα με την σκαστρα και αυτη την στιγμη εχει 219ps το αμαξι του...Ψεματα δεν λεει!!!

Ανοιξαμε μια σταση 400μ με δικες του κορνες και το αποτελεσμα ηταν ουτε μισο αμαξι πισω εγω...

Στην επιστροφη ανοιξαμε ακομη μια ιδια..παλι δικες του κορνες...και ημουν ουτε μισο αμαξι εγω μπροστα...

Η τελευταια συνεχιστηκε μεχρι τελειωματα 5ης δικης μου...δηλ κοντα στα 1000μ και τα αμαξια πηγαιναν παντου μαζι...Ημουν μπροστα λιγο μεχρι τα 1000μ

Αποτελεσμα.....τα αμαξια ειναι εντελως ισοδυναμα...

Υ.Γ. ειναι εκπληκτικος ο τροπος που ξεκιναει το TSI με το launch control!!!απλα ανεβαζεις στροφες και αφηνεις συμπλεκτη!!!

Link to comment
Share on other sites

το πατηματακι με το ss ηταν λιγο ακυρο μιας και οπως λες εχασε την 3η και κοψαμε.

απλα το αναφερω γιατι δεν ηταν μαμα,ηταν και ξηλωμενος,εγω ημουν δικαβαλος και μαλλον θα δυσκολευοτανε να με περασει......

οχι φπε ειμαι με μαμα καταλυτη.

αργοτερα ερχονται τα καλυτερα!

ευχαριστω για τα καλα σου λογια :rolleyes:

Θα πρεπει να βρεις και ενα CZ3 καλο να ανοιξεις....ειναι το μονο καλο...σεβαστο 1300 πλεον...

Υπαρχει ενα καλο εδω Λαρισα..Φ.Π.Ε.!!!

Να σ πω για dastek Q unichip το σκεφτεσαι???

Edited by TasosGti25
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να βρεις και ενα CZ3 καλο να ανοιξεις....ειναι το μονο καλο...σεβαστο 1300 πλεον...

Υπαρχει ενα καλο εδω Λαρισα..Φ.Π.Ε.!!!

Να σ πω για dastek Q unichip το σκεφτεσαι???

ειμαστε λιγο μακρια ρε γαμωτο........

τι ειναι το dastek Q unichip?

Link to comment
Share on other sites

ΤασοςGTi το κουπρα που λεω ηταν DSG ..Πιστευω να ξεμπερδευτηκες τωρα :rolleyes:

Ολα τα cupra(new) ειναι DSG!!! Παντως εδω κατω τον εχουνε ολοι για "Το παιδι της σφαλιαρας!!!

Edited by TasosGti25
Link to comment
Share on other sites

ειμαστε λιγο μακρια ρε γαμωτο........

τι ειναι το dastek Q unichip?

Ειναι ενς παραλληλος εγκεφαλος ο οποιος λειτουργει λενε πολυ αποδοτικα σε VW group και σε Ford..

Ολα τα γρηγορα fiesta st φορανε ή dastek Q unichip ή bluefin DS!!!

ΑΑΑΑ...τα φορανε και σε ss..

Ρωτησε να μαθεις σχετικα....Και επειδη το Polo 6n ειναι σχετικα με παλια ECU βοηθαει πολυ στην αποδοση..

Στειλε μ pm για οτι θες να μαθεις....

Εχω εναν παραλληλο ιδιο απο fiesta st!!

Link to comment
Share on other sites

θα ειχε ενδιαφερων να καναμε μαζι κανενα ανοιγμα να βλεπαμε διαφορες αφου ησουν με s3 κοπιες και μονο ενα αμαξι απο CORSA opc με το corsa δεν εχω επαφη μιας και απλα εξαφανιζομαι (απο μαμα μιλαω παντα) και με s3 εχω 1-1.5 αυτοκινητο διαφορα...δεν εχω παει δυναμομετρο ακομα για να ξερω ποσα ειναι το αμαξι μου υπολογιζω ομως 265+ με 38+ κιλα ροπη...

Τι αυτοκινητο εχεις φιλαρακι? αν εχεις 38+κιλα ροπη δεν πιστευω να υπαρχει επαφη αναμεσα μας. Μην ξεχνας οτι το ς3 ειναι μεν 265ατια αλλα ειναι και τετρακινητο (με οτι απωλειες συνεπαγεται αυτο) συν οτι ειχε και συνοδηγο οπως ανεφερα. Οντως το κορσακι δεν περιμενα να με ζορισει τοσο πολυ αν και ειναι αρκετα ελαφρυτερο

Link to comment
Share on other sites

Το FR καλα το εκανες.. Το OPC Καλα το εκανες.. To S3 ηταν στο στρωσιμο..!

Εχω δει το καινουριο το Ibiza Cupra να αφηνη Corsa Opc 3 αμαξια πισω! Astra Opc 240hp με το ιδιο ibiza

ηταν 1 αμαξι μπροστα το ibiza. Αλλα το ιδιο με το σ3 ηταν πισω 1.5 αμαξι ..

χαχαχα τι να σου πω φιλαρακι ισως να εχεις δικιο,εγω απλα ανεφερα την εμπειρια μου. Μηπως το συγκεκριμενο ιβιζα φοραγε κανα προγραμματακι αλλα το επαιζε μαμα? Δεν εχω ανοιξει με το καινουργιο (ιβιζα κουπρα) αλλα με το προηγουμενο (20ντ) μαμα του φευγω ευκολα. Θα επιχειρησω να ανοιξω και με αλλο ς3 για να εχουμε πιο ασφαλη συμπερασματα και θα ξαναποσταρω. ευχαριστω παντως για την καλοπροαιρετη αντιπαραθεση

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα τι να σου πω φιλαρακι ισως να εχεις δικιο,εγω απλα ανεφερα την εμπειρια μου. Μηπως το συγκεκριμενο ιβιζα φοραγε κανα προγραμματακι αλλα το επαιζε μαμα? Δεν εχω ανοιξει με το καινουργιο (ιβιζα κουπρα) αλλα με το προηγουμενο (20ντ) μαμα του φευγω ευκολα. Θα επιχειρησω να ανοιξω και με αλλο ς3 για να εχουμε πιο ασφαλη συμπερασματα και θα ξαναποσταρω. ευχαριστω παντως για την καλοπροαιρετη αντιπαραθεση

Εχω δει το καινουριο το Ibiza Cupra να αφηνη Corsa Opc 3 αμαξια πισω!

Link to comment
Share on other sites

Τι αυτοκινητο εχεις φιλαρακι? αν εχεις 38+κιλα ροπη δεν πιστευω να υπαρχει επαφη αναμεσα μας. Μην ξεχνας οτι το ς3 ειναι μεν 265ατια αλλα ειναι και τετρακινητο (με οτι απωλειες συνεπαγεται αυτο) συν οτι ειχε και συνοδηγο οπως ανεφερα. Οντως το κορσακι δεν περιμενα να με ζορισει τοσο πολυ αν και ειναι αρκετα ελαφρυτερο

εχω ενα leon fr dsg μαμα οταν ημουν εριχνα σε corsa opc 3-4 κενες το s3 ειναι τετρακινητο αλλα ο haldex δεν δουλευει υπερωριες οπως η τετρακινηση του subaru η evo απλα επενεργει οταν ειναι αναγκη οποτε πανε και οι απωλειες στην ακρη...ο συνοδηγος θα επαιζε ρολο σε ιδιο αμαξι τωρα εχετε μια διαφορα της ταξεως των +40 αλογων και σιγουρα στις ροπες και μην ξεχνας και τα +600 κυβικα...η κουλος ηταν η το εστρωνε η η αιθερια υπαρξη γκρινιαζε...χαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να υπερασπιστω τα λεγομενα μου θα θεωρησω οτι στο 1ο βιντεο δεν το εβαλε στο S..! :drinks:

Παντως το παιδι με το κουπρα ειναι φιλος και ειμουν μπροστα στα πατηματα που εγραψα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να υπερασπιστω τα λεγομενα μου θα θεωρησω οτι στο 1ο βιντεο δεν το εβαλε στο S..! :drinks:

Παντως το παιδι με το κουπρα ειναι φιλος και ειμουν μπροστα στα πατηματα που εγραψα παραπανω

dimake....no problem.....απο σταση ειναι και πολυ θεμα οδηγου!

Edited by TasosGti25
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα leon fr dsg μαμα οταν ημουν εριχνα σε corsa opc 3-4 κενες το s3 ειναι τετρακινητο αλλα ο haldex δεν δουλευει υπερωριες οπως η τετρακινηση του subaru η evo απλα επενεργει οταν ειναι αναγκη οποτε πανε και οι απωλειες στην ακρη...ο συνοδηγος θα επαιζε ρολο σε ιδιο αμαξι τωρα εχετε μια διαφορα της ταξεως των +40 αλογων και σιγουρα στις ροπες και μην ξεχνας και τα +600 κυβικα...η κουλος ηταν η το εστρωνε η η αιθερια υπαρξη γκρινιαζε...χαχαχα!!!

Εχεις δικιο,δεν το γνωριζα αυτο το ενδιαφερον στοιχειο για τη 4κινηση τοθ ς3. Παντως για να μου φυγει και η απορια (για το πως πηγαιναμε κοπια) θα επιχειρησω να ξανανοιξω με καποιο αλλο ς3. Ευχαριστω για την πληροφορηση

Link to comment
Share on other sites

Καινουργιο πατημα που ευχαριστηθηκα δεοντως μπορω να πω. Εγινε σημερα το βραδυ στη εθνικη οδο αθηνων λαμιας οπου επειτα απο σφηνες και αλλαγες λωριδων ηρθε διπλα μου ενα χοντα σιβικ ταπερ καινουργιο κατακοκκινο και μου κανει νοημα να ανοιξουμε. Ανοιξαμε με δικες του κορνες απο τα 100χλμ. Στα 200χλμ ηταν ηδη 2 αυτοκινητα πισω και ετσι εκοψα μη σκοτωθουμε τσαμπα αφου τα συμπερασματα ειχαν ηδη βγει. Το λιπτον απ'τη γκολφω μου στην υγεια του :)

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. ειναι εκπληκτικος ο τροπος που ξεκιναει το TSI με το launch control!!!απλα ανεβαζεις στροφες και αφηνεις συμπλεκτη!!!

Αν ηταν dsg τοτε μαλλον εννοεις οτι αφηνει το φρενο.

Αν ηταν με μηχανικο κιβωτιο (με συμπλεκτη) τοτε δεν υπαρχει launch control.

Mαλλον η πρωτη περιπτωση πρεπει να ειναι.

Παντως η διαρκης χρηση του launch control δεν ενδεικνυται καθοτι λεγεται (και εργοστασιακα) οτι φθειρει το κιβωτιο, και δεν ειναι να παιζεις και πολυ με αυτο το κιβωτιο γιατι κοστιζει αρκετα.

Υπαρχει δε και μνημη στον εγκεφαλο του που δειχνει ποσες φορες το εχεις χρησιμοποιησει ετσι ωστε αν χρειαστει κατι και εισαι ακομα σε εγγυηση να μπορουν να σε βγαλουν εκτος.

Οποτε προσοχη στη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Καινουργιο πατημα που ευχαριστηθηκα δεοντως μπορω να πω. Εγινε σημερα το βραδυ στη εθνικη οδο αθηνων λαμιας οπου επειτα απο σφηνες και αλλαγες λωριδων ηρθε διπλα μου ενα χοντα σιβικ ταπερ καινουργιο κατακοκκινο και μου κανει νοημα να ανοιξουμε. Ανοιξαμε με δικες του κορνες απο τα 100χλμ. Στα 200χλμ ηταν ηδη 2 αυτοκινητα πισω και ετσι εκοψα μη σκοτωθουμε τσαμπα αφου τα συμπερασματα ειχαν ηδη βγει. Το λιπτον απ'τη γκολφω μου στην υγεια του :)

Τι φορας?

Link to comment
Share on other sites

Τι φορας?

φιλτροχοανη,προγραμμμα(e-tunners) και ολοσωμη εξατμιση(φ63.5 απο καραμπελα). Τουτεστην ενα ταπεινο καλο 1ο σταδιο. Εβγαλα 230hp και 30.5kgr ροπη (maha). Η γκολφω μου δεν πυροβολει αλλα ανοιγει πολυ γραμμικα και ειμαι πολυ ευχαρστημενος απο τη λειτουργια του αφου το εχω ετσι σχεδον 50000χλμ (χωρις καμια δυσλειτουργια)και εχω περασει ουκολιγα ''γρηγορα'' αμαξακια με ακομα πιο <<γρηγορους>> οδηγους. :(:p:)

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν dsg τοτε μαλλον εννοεις οτι αφηνει το φρενο.

Αν ηταν με μηχανικο κιβωτιο (με συμπλεκτη) τοτε δεν υπαρχει launch control.

Mαλλον η πρωτη περιπτωση πρεπει να ειναι.

Παντως η διαρκης χρηση του launch control δεν ενδεικνυται καθοτι λεγεται (και εργοστασιακα) οτι φθειρει το κιβωτιο, και δεν ειναι να παιζεις και πολυ με αυτο το κιβωτιο γιατι κοστιζει αρκετα.

Υπαρχει δε και μνημη στον εγκεφαλο του που δειχνει ποσες φορες το εχεις χρησιμοποιησει ετσι ωστε αν χρειαστει κατι και εισαι ακομα σε εγγυηση να μπορουν να σε βγαλουν εκτος.

Οποτε προσοχη στη χρηση.

δεν ξερω τι ακριβως ειναι το launch control αλλα αν λες το συστηματακι που κραταει τις στροφες λιγο κατω απο τις 4χιλ το εχει και το μηχανικο κιβωτιο.

koststsi παει πολυ καλα το golfaki σου αλλα με σ3 ειναι δυσκολο να κατσεις διπλα του με το type r λογικη η διαφορα αν ανοιγατε με λιγοτερα χιλιομετρα η διαφορα θα ηταν μεγαλυτερη.οπως και να χει μπραβο για τα πατηματα σου και για το θηριακι που εφτιαξες...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι ακριβως ειναι το launch control αλλα αν λες το συστηματακι που κραταει τις στροφες λιγο κατω απο τις 4χιλ το εχει και το μηχανικο κιβωτιο.

Αυτο που εχει το μηχανικο κιβωτιο δεν ειναι LC. Ειναι για προστασια κινητηρα απο ασκοπη χρηση.

Δεν μπορει να λειτουργησει καποιο υποτιθεμενο LC σε μηχανικο κιβωτιο γιατι θα πρεπει να εχεις τρια ποδια (καλα, μερικοι ισως εχουν!!) για να εχεις πατημενα και τα τρια πενταλ.

Με το LC στο dsg πρεπει να πατας το φρενο (εχοντας απενεργοποιησει και το ESP) να ανεβασεις τις στροφες μεχρι εκει που σε αφηνει (νομιζω στις 3500) με πρωτη ταχυτητα μεσα και μετα αφηνοντας το φρενο απλα πεταγεσαι μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.