Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Οταν ειχα βαλει ενα πρωτο light προγραμμα στο 140αρι μου, που με πηγε στα 180 αλογα και 26 ροπη (δυναμομετρημενα) το εβαλα αρκετες φορες με συναδελφου μου A3 Sportback 1.8 160αρι και δεν μπορεσα καμμια φορα να του ξεφυγω, μαλιστα μου ανοιγε μετα την τριτη ελαχιστα μεν αλλα το καταλαβαινα. Και τα δυο με ιδια κιβωτια δηλαδη stronic για το Α3 και dsg το δικο μου.

Με τα 200 αλογα που προχωρησα μετα και τα 28 ροπη τον περναγα δεν τον περναγα μια καροτσα στα ιδια μετρα αλλα ειχα την ταση να ανοιγω λιγο. Παντως ηταν μαχη και οχι χαλαρα/καροτσες κλπ.

Με του αδερφου μου το leon δεν προφτασα γιατι ηταν πλεον στη Ροδο οταν εβαλα προγραμμα αλλα πιστευω πανω κατω στα ιδια θα ηταν.

Με Scirocco 160αρι αλλου συναδελφου τα αποτελεσματα οπως τα τελευταια με το Α3.

Απο την αλλη με Leon 1 1.8 fr (180)(μαλλον ιδια specs με το edition) με unitronic/αναρτηση/ cat back/ρυθμιστη πιεσης/intercooler, παλι συναδελφου, τρωω αυτο που λεμε τον αμαζευτο πραγματικα, αλλα ειναι και +40 περιπου αλογα και 38 ροπη.

Γι'αυτο και χωρις παρεξηγηση μου φανηκε υπερβολικη αυτη η διαφορα μεταξυ δυο αυτοκινητων χωρις τις τοσο μεγαλες διαφορες στις τιμες αποδοσης τους και γι'αυτο ειπα οτι αν συμβαινει θα πρεπει κυριως να ειναι θεμα αλλων παραμετρων με τον κυριοτερο του οδηγου.

Αυτο Τασο ελπιζω να το λαβεις σαν φιλοφρονηση.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην χαιρομια που μου μιλας με δεδομενα!!!Σημαινει οτι ξερεις ορισμενα πραγματα!

Τωρα εχω να σου πω...οτι περναω golf gti mk4 με ic/ecu/dp+exhaust/αγελαδα/φλτρο!απο σταση οσο δειχνει το βιντεο στην υπογραφη μου και απο ρολλ στα μετρα του καθως ειχαμε διαφορετικα σαζμαν ειμαι ενα αμαξι πισω μεχρι τα 180!

Με fr leon 20vt(φιλτρο προγραμμα εξατμιση) ειχα παω να κανω δοκιμη αλλα δεν τα βρισκαμε στα μετρα γιατι εκεινος ηθελε 2ες 45 και εγω ζητουσα 2ες 70!!!οποτε δεν μπορω να σου απαντησω με βεβαιοτητα...αλλα νομιζω καπου στα ιδια με το golf που σου ανεφερα παραπανω θα ηταν η διαφορα μιας που ειναι ακομη πιο βαρη το leon!!!!!

Edited by TasosGti25
Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει, αναμφισβητητα ειναι πολυ αξιο το αυτοκινητο σου και αυτο εχει εν τελει σημασια!

Να σαι καλα!!!Παντως καλο ειναι να μην κοιταμε ενα μοτερ μονο...αλλα μεταδοση και φυσικα το στησιμο του αυτοκινητου γενικοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω γενικα δεν ειμαι υπερ των πολλων επεμβασεων.

Καλο ειναι το αυτοκινητο να μενει ως εχει γιατι αν αρχισουμε τα μεγαλα σκαλισματα τοτε χανουμε την μπαλα και αυτο το αυτοκινητο τον χαρακτηρα του. Αντε το πολυ ενα 1ο σταδιο. Απο εκει και μετα δεν μιλαμε πια για το ιδιο αυτοκινητο.

Και φυσικα ειμαι υπερ των oem λυσεων που δεν ειναι extreme. Eγω πχ εχω βαλει αναρτηση/φρενα κομπλε απο gti και οχι aftermarket και το αποτελεσμα ειναι απλα πολυ καλο, και απο ανεση και απο καλυτερο πατημα και με πολυ μικρο κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα ειμαι υπερ των oem λυσεων που δεν ειναι extreme. Eγω πχ εχω βαλει αναρτηση/φρενα κομπλε απο gti και οχι aftermarket και το αποτελεσμα ειναι απλα πολυ καλο, και απο ανεση και απο καλυτερο πατημα και με πολυ μικρο κοστος.

Το καλυτερο που ειχες να κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Γυρνώντας σήμερα από τη συνάντηση του Club(στους Θρακομακεδόνες) τα έδωσα με τον φίλο που έχει το Golf R(μαμά) και πιστεύω πως καθόμουν πολύ καλά δίπλα του ακόμα και σε 4ρτες!

Αν θέλει ας γράψει και ο ίδιος!

Link to comment
Share on other sites

Γυρνώντας σήμερα από τη συνάντηση του Club(στους Θρακομακεδόνες) τα έδωσα με τον φίλο που έχει το Golf R(μαμά) και πιστεύω πως καθόμουν πολύ καλά δίπλα του ακόμα και σε 4ρτες!

Αν θέλει ας γράψει και ο ίδιος!

φιλε μου, το αμαξι σου παει παρα πολυ καλα, ειλικρινα να το χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Γυρνώντας σήμερα από τη συνάντηση του Club(στους Θρακομακεδόνες) τα έδωσα με τον φίλο που έχει το Golf R(μαμά) και πιστεύω πως καθόμουν πολύ καλά δίπλα του ακόμα και σε 4ρτες!

Αν θέλει ας γράψει και ο ίδιος!

με βελονισμο το περασες το προγραμμα? new_lol.gifnew_lol.gif

http://www.skepdic.gr/entries/Tau/tsi.htm

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε midkin!

Γίωργο, από 2ες ανοίξατε? Πόση απόσταση είχατε στο τέλος?

Βασικά η όλη φάση ήταν πολύ πρόχειρη! Ούτε κόρνες βαρούσαμε για ξεκίνημα, ούτε βλέπαμε τόσο σχέση στο κιβώτιο. Πάντως αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι πως κάποια στιγμή όταν έχασα την 4η και καθυστέρησα να την κουμπώσω και με μάζεψε, καθώς άνοιγα την 4η, η διαφορά μας σταθεροποιήθηκε και δεν είχε τάση να με μαζεύει...

Βέβαια όπως είπα η όλη φάση ήταν πιο πολύ για πλάκα οπότε δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα. Μια πατούσε ο Γιώργος από πιο πριν και με άφηνε 5-6 αμάξια και μια πατούσα εγώ πρώτος από 2α και μέχρι να νιώσει το dsg του να κάνει kick down είχα φύγει πολύ...

Υ.Γ. Άσε που εγώ είχα δίπλα και το βόδι τον φίλο μου 95-100 κιλά new_lol.gif

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Βασικά η όλη φάση ήταν πολύ πρόχειρη! Ούτε κόρνες βαρούσαμε για ξεκίνημα, ούτε βλέπαμε τόσο σχέση στο κιβώτιο. Πάντως αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι πως κάποια στιγμή όταν έχασα την 4η και καθυστέρησα να την κουμπώσω και με μάζεψε, καθώς άνοιγα την 4η, η διαφορά μας σταθεροποιήθηκε και δεν είχε τάση να με μαζεύει...

Βέβαια όπως είπα η όλη φάση ήταν πιο πολύ για πλάκα οπότε δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα. Μια πατούσε ο Γιώργος από πιο πριν και με άφηνε 5-6 αμάξια και μια πατούσα εγώ πρώτος από 2α και μέχρι να νιώσει το dsg του να κάνει kick down είχα φύγει πολύ...

Υ.Γ. ¶σε που εγώ είχα δίπλα και το βόδι τον φίλο μου 95-100 κιλά new_lol.gif

επικυρωνω

παει παρα πολύ καλα το τσι σου παντως, φτου φτου ;)

Link to comment
Share on other sites

midkin με τον gio-R-go δοκιμασες?ή με αλλο R?

Πολυ καλο παντως ακουγεται...θα ητανε καλο να πατε και μια δοκιμη πιο σωστη...δηλαδη απο 2ες 50!!!κατι τετοιο ωστε να βγαλουμε πιο σωστα συμπερασματα!!,εφοσον ειναι και φιλος σου!

Το λεω γιατι εχουμε δει μεχρι και με λαθος συννενοηση(καθυστερηση του ενος ή λαθος ταχυτητα στο πατα)βλεπουμε τεραστιες αποκλισεις απο τα πραγματικα αποτελεσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το λεω γιατι εχουμε δει μεχρι και με λαθος συννενοηση(καθυστερηση του ενος ή λαθος ταχυτητα στο πατα)βλεπουμε τεραστιες αποκλισεις απο τα πραγματικα αποτελεσματα!!!thumbsdown.gif

Έτσι όπως το λες είναι αλλά δεν είμαστε και τόσο της κόντρας! Έτυχε και βάλαμε για πλάκα...

Αν ξανά τύχει θα το πάμε καλύτερα αρκεί βέβαια να μην έχει τουμπανιάσει μέχρι τότε ο φίλος Γιώργος και είναι 300+++

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το λες είναι αλλά δεν είμαστε και τόσο της κόντρας! Έτυχε και βάλαμε για πλάκα...

Αν ξανά τύχει θα το πάμε καλύτερα αρκεί βέβαια να μην έχει τουμπανιάσει μέχρι τότε ο φίλος Γιώργος και είναι 300+++

Δεν ειναι θεμα κοντρας....."αναγνωριστικη δοκιμη" ονομασε το!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια όπως είπα η όλη φάση ήταν πιο πολύ για πλάκα οπότε δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα. Μια πατούσε ο Γιώργος από πιο πριν και με άφηνε 5-6 αμάξια και μια πατούσα εγώ πρώτος από 2α και μέχρι να νιώσει το dsg του να κάνει kick down είχα φύγει πολύ...

new_lol.gif

Δεν πιστευω να το ειχε στο αυτοματο η στο Sport γιατι εκει το dsg δουλευει καλα μονο υπο συνθηκες και περισσοτερο για ανοιγμα απο σταση (με LC).

Για ανοιγματα απο ρολλαριστες πρεπει να δουλευει στο manual.

Link to comment
Share on other sites

μην εισαι τοσο σιγουρος

Βασικά έχω βρει ένα παιδί μέσω youtube που έχει ένα tsi ΦΠΕ που ισχυρίζεται πως βγάζει 241@ΜΑΗΑ.

Κάποια στιγμλη ίσως κανονίσω πάτημα και με αυτόν...

Αν και κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτό γιατί δεν σταματάει ποτέ... Ξέρω ότι το αμάξι μου πάει καλά... ¶λλη απόδειξη δεν χρειάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω βρει ένα παιδί μέσω youtube που έχει ένα tsi ΦΠΕ που ισχυρίζεται πως βγάζει 241@ΜΑΗΑ.

Κάποια στιγμλη ίσως κανονίσω πάτημα και με αυτόν...

Αν και κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτό γιατί δεν σταματάει ποτέ... Ξέρω ότι το αμάξι μου πάει καλά... ¶λλη απόδειξη δεν χρειάζομαι...

και εγω το ιδιο τα εζω σταματησει.

Link to comment
Share on other sites

Ε τωρα μην μου πειτε οτι κανετε πατηματα για να δειτε ποσο γρηγοροι ειστε...1000 αλλους λογους μπορω να πω εκτος απο αυτο..Ειναι και αυτο δεν λεω.. αλλα οι 1000 λογοι πρωτα!

Link to comment
Share on other sites

πατιθηκε ενα αστρα τουρμπο με τα 180 απο ρολαριστες και φαναρια,στα 4 αυτικινητα διαφορα υπερ μου σταματουσα το αθλημα αλλα επεμενε οτι καθε φορα οτι την επομενη με ειχε,μεχρι που το πηρε αποφαση....χιχι μαμα tfsi..........+dsg+ αεροδυναμικη αλοιφη για να γλυστραει στον αερα....thumbsup.gifnew_lol.gifyahoo.gifyahoo.gifyahoo.gif

Link to comment
Share on other sites

κ εγω γελασα σημερα, μου κολησε προφυλακτηρα στην ε8νικη ενα type S η συνεχεια ειναι περιτο να αναφερ8ει... απλα ελεος, αυτο το οπου βρουμε κολαμε μου την δινει σε μερικους

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.