Jump to content
Nosma

Ψιλά γράμματα στο συμβόλαιο...

Recommended Posts

Σε ποιά αντιπροσωπία σε άφησαν να δεις πρώτα το αμάξι και μετά να το αποπληρώσεις? γιατί εμένα με διαβεβαίωσε ότι σε όλες τις αντιπροσωπίες VW πρώτα αποπληρώνεις το αμάξι όταν είναι στο τελωνείο και μετά το βλέπεις... (ήμουν σίγουρος ότι λέει μπούρδες απλά σε ρωτάω για να ξέρω τι να του απαντήσω αν μου το ξαναπεί)..

καρέντα στο ηράκλειο κρήτης

προκαταβολή 100 ευρώ για το τυπικό

ήρθε το αμάξι, το είδα

έκανα τη μεταφορά και το πήρα

δεν πληρώνουμε αν δε δούμε

ontopic:

δε νομίζω να μπορείς να κάνεις περισσότερα απο το να σιγουρέψεις πόσο είναι η επίσημη αύξηση τιμής

εγώ θα έπαιρνα σε κάποιον αρμόδιο στη VW κατευθείαν μπας και γίνεται να χρεωθείτε την αύξηση μισή μισή με την αντιπροσωπεία

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μεγαλοι ανθρωποι ειστε .........ΔΙΝΕΤΕ 70% ΕΞΟΦΛΗΣΗ ?ΧΩΡΙς ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ?,.,,,,τραγικο.....

Εγω εδωσα 300 ΕΥΡΩ ...Ηρθε το αυτοκινητο ΤΟ ειδα.....Το ττραβηξα φωτο ...το εκανα βολτα ............Ειδα αν τοποθετησαν την απομενη σωστα συναγερμο Κ αισθητηρες και ....Παρελαβα με πληρη εξοφληση ....

ΠΡΟΣΟΧΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ........

Σε ποιόν αντιπρόσωπο αυτό? Διότι πήγα σε τρεις στην Αθήνα και όλη το ίδιο μου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Και στην Αγγλια υπαρχει αυτος ο ορος. Επομενως οτι και να λετε, αυτοι εχουν δικαιο, και εσεις αδικο. Στο μοναδικο πραγμα που εχετε δικαιο, ειναι οτι ο πωλητης επρεπε να ειχε ενημερωσει απο την αρχη. Πληρωσε ¤700 και καλοταξιδο :D

Link to comment
Share on other sites

Και στην Αγγλια υπαρχει αυτος ο ορος. Επομενως οτι και να λετε, αυτοι εχουν δικαιο, και εσεις αδικο. Στο μοναδικο πραγμα που εχετε δικαιο, ειναι οτι ο πωλητης επρεπε να ειχε ενημερωσει απο την αρχη. Πληρωσε ¤700 και καλοταξιδο :lol:

Ο όρος υπάρχει παντού. Απλά στις "προηγμένες" χώρες, όταν περιμένεις 3-4 μήνες για το αυτοκίνητο δεν ενργοποιείται.

Οπότε δεν μπορείς να πείς πώς έχουν δικαιο. Διοτι υπάρχει κ ο όρος "σεβασμός απέναντι στον πελάτι" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος υπάρχει παντού. Απλά στις "προηγμένες" χώρες, όταν περιμένεις 3-4 μήνες για το αυτοκίνητο δεν ενργοποιείται.

Οπότε δεν μπορείς να πείς πώς έχουν δικαιο. Διοτι υπάρχει κ ο όρος "σεβασμός απέναντι στον πελάτι" :)

αυτο και αν ειναι ψιλα γραμματα! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιόν αντιπρόσωπο αυτό? Διότι πήγα σε τρεις στην Αθήνα και όλη το ίδιο μου είπαν.

Σιγα να μην πηγαινα στην αθηνα .... Χαλκιδα-Λειβαδια...τελικαπηρα απο Λειβαδεια

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος υπάρχει παντού. Απλά στις "προηγμένες" χώρες, όταν περιμένεις 3-4 μήνες για το αυτοκίνητο δεν ενργοποιείται.

Οπότε δεν μπορείς να πείς πώς έχουν δικαιο. Διοτι υπάρχει κ ο όρος "σεβασμός απέναντι στον πελάτι" :D

Says whom? ;) Ειναι παγια τακτικη και οχι μονο της VW αλλα και της BMW, Mercedes, Maserati, etc.

Link to comment
Share on other sites

Says whom? :D Ειναι παγια τακτικη και οχι μονο της VW αλλα και της BMW, Mercedes, Maserati, etc.

Says www.motor-talk.de ;) ....Έχει αναφερθεί πολλάκις στο φόρουμ από χρήστεσ πώς σε περιπτωση μεγάλης

αναμονής (όπως τώρα λόγο απόσυρσης στην γερμανία) δεν ενεργοποιήθηκε ο όρος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το παζάρεψα το ποσό και καταλήξαμε στο να δώσω επιπλέον σχεδόν 400 ευρώ μιας και η αύξηση που έκανε η VW δεν είναι 2% αλλά 0,95%. Πάλι καλά να λέω...

Γενικά ο όρος αυτός μπορεί να το λέει σε maserati , bmw κτλ.. αλλά δεν παύει να είναι καταχρηστικός (το είπε και δικηγόρος δεν το λέω μόνο εγώ) γιατί θα έπρεπε εφόσον υπάρχει τέτοια αλλαγή στην τιμή θα έπρεπε επιτόπου να γίνεται καινούργιο συμβόλαιο και να σε ρωτάνε "τώρα με την νέα τιμή το θες?" Σκέψου αντί για 1% αύξηση να έκανε πχ 3-4% σε ένα ακριβότερο αμάξι από golf... μιλάμε για διαφορές 1500+ euro. Δεν νομίζω να είναι ένα ποσό που μπορεί να βρει από το πουθενά. Εκτός αν θα έπρεπε να πάμε να αγοράζουμε ένα αμάξι πχ 25.000 και να βάζουμε στην "¶κρη" κάνα 2000 ευρώ μπας και πληρώσω τελικά το αμάξι 27000 λόγο αύξησης. Για πολλούς είναι θέμα τιμής τι αμάξι επιλέγουν. Δλδ αν πχ είχε 25.000 το golf kai 25.000 το civic θα προτιμούσα golf.. αλλά αν ήταν να κάνει 26.500+ θα έπαιρνα το civic (λέμε τώρα..! tongue.gif).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Φίλε μεγειά το καινούργιο τουτού σου εύχομαι να το χαρείς απεριόριστα!!!

Περιμένω κι εγώ ένα GOLF VI 122ps. Το είχα κλείσει 20κάτι Ιουλίου, με προσφορά από το μαγαζί την μείωση του τέλους ταξινόμισης.

Όπως είχα γράψει σε άλλο ποστ, η τιμή που γράφτηκε στην προσφορά ήταν 22.000¤ με το κλειδί στο χέρι.

Χθες μίλησα με τον αντιπρόσωπο, που με πήρε τηλ. να μου ανακοινώσει πιθανή ημερομηνία παραγωγής και πιθανή ημερομ. παραλαβής του αυτοκινήτου. Μου είπε για παραλαβή από 1η έως 3η εβδομάδα Νοεμβρίου.

Έχοντας διαβάσει αυτό εδώ το post, τον ρώτησα ευθέως: Η τιμή είναι αυτή που είχαμε συμφωνήσει, ή θα έχουμε τίποτα αλλαγές λόγω αλλαγής του τιμοκαταλόγου;

Και η απάντησή του ήταν ξεκάθαρη, ότι η τιμή είναι αυτή που συμφωνήσαμε και η αλλαγή του τιμοκαταλόγου ουσιαστικά περιλαμβάνει την προσθήκη του τέλους ταξινόμησης. Σίγουρα; Σίγουρα.

Επιπλέον του είπα ότι με προβληματίζει που θα αργήσει τόσο πολύ (εγώ περίμενα να το έχω μέσα προς τέλη Οκτώβρη, αντί αρχές προς μέσα Νοέμβρη αλλά φαίνεται έχει πέσει δουλειά στο Wolfsburg και δεν προλαβαίνουν!) για το ότι θα πληρώσω μέσα σε 2 μήνες, 2 τέλη κυκλοφορίας.

Ο τύπος μου απάντησε μην σε προβληματίζει αυτό, αν πάω καλά σαν μαγαζί και πιάσω τους στόχους στα κάνω τα τέλη δώρο (ήδη μου έχει κάνει δώρο επέκταση εγγύησης καθώς δεν ήθελα συναγερμούς, αισθητήρες και τέτοια).

Αλλιώς μου λέει πάλι μην σε προβληματίζει θα δούμε τί θα κάνουμε.

Ξηγημένος μαγαζάτορας έτσι;

Δεν ξέρω στης Αθήνας τα μαγαζιά τί γίνεται, υποτίθεται εκεί θα έπρεπε να δουλεύει ο ανταγωνισμός - εδώ που μένω κάθε αντιπρόσωπος στην ουσία είναι μονοπώλιο, αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Ωστόσο, στην Αθήνα σε γράφει στα @@ πολλές φορές σκεπτόμενος σιγά, και να τον χάσω θα έρθει άλλος... και πάει λέγοντας. Δεν υπάρχει η προσωπική επαφή.

Ενώ εδώ (επαρχία) υπάρχει προσωπική επαφή και η γνωριμία που πολλές φορές μετράει - ξέχωρα που, δεν είναι να βγει κακή φήμη για ένα μαγαζί, το όνομα είναι το 90% της επιτυχίας ή αποτυχίας του!

Έτσι δεν είναι ρε παίδες;

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Πριν σπασουμε τα μαγαζια και τις αντιπροσωπειες ελεγχουμε τα κατωθι:

Μηπως ειμαστε μα....κες...

Μηπως δεν ξερουμε να διαβαζουμε ενα συμβολαιο...

Μηπως δεν ξερουμε να κανουμε σωστες οικονομικες συναλλαγες.

Μηπως δενξερουμε να διαπιστωνουμε την φερεγγυοτητα ενος αντιπροσωπου

Μηπως δεν τα εχουμε κανει ολα σωστα.

Μηπως ισχυουν οι αιτιασεις της αλλης μεριας.

Αν οι απαντησεις σε ολα αυτα ειναι καταφατικες τοτε αντι να σπασετε τις αντιπροσωπειες οαιξτε κανενα rebus μηπως και ανεβασετε το iq σας.

Link to comment
Share on other sites

Πριν σπασουμε τα μαγαζια και τις αντιπροσωπειες ελεγχουμε τα κατωθι:

Μηπως ειμαστε μα....κες...

Μηπως δεν ξερουμε να διαβαζουμε ενα συμβολαιο...

Μηπως δεν ξερουμε να κανουμε σωστες οικονομικες συναλλαγες.

Μηπως δενξερουμε να διαπιστωνουμε την φερεγγυοτητα ενος αντιπροσωπου

Μηπως δεν τα εχουμε κανει ολα σωστα.

Μηπως ισχυουν οι αιτιασεις της αλλης μεριας.

Αν οι απαντησεις σε ολα αυτα ειναι καταφατικες τοτε αντι να σπασετε τις αντιπροσωπειες οαιξτε κανενα rebus μηπως και ανεβασετε το iq σας.

Και αναρωτιώμουν πότε κάποιος απο το highiqsociety θα ασχοληθεί με την απορία αυτη κ θα μας πεί την λύση.

Καλό θα ήταν να έχουν νοήμα τα post's σου κ να μήν ειναι υποβιβαστηκά! Όταν είσαι πελάτης έχεις δικαιώματα,

η μηπως στις εικόνες Rebus δεν υπάρχει αυτή η λέξη? Σε καθε περίπτωση ευχαριστώ κ πάλί που μας δείχνεις τον δρόμο. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι πελατης εχεις δικαιωματα. Ο φιλος ομως αφενος δεν φαινεται να τα ξερει ουτε αυτα αλλα ουτε και τις υποχρεωσεις του ως καταναλωτη, δεν ξερει να περιγραψει ουτε ποιο ειναι το προβλημα ακριβως, ουτε ποια ειναι η απατεωνια του αντιπροσωπου για την οποια θα παμε να σπασουμε βιτρινες. Φυσικα αντι να ενοχληθεις για τις εξοχως βοηθητικες απαντησεις "παμε να σπασουμε αντιπροσωπειες" ενοχληθηκες με το rebus περι χαμηλου iq το οποιο και ξαναεπιστρεφω στους συγκεκριμενους.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι πελατης εχεις δικαιωματα. Ο φιλος ομως αφενος δεν φαινεται να τα ξερει ουτε αυτα αλλα ουτε και τις υποχρεωσεις του ως καταναλωτη, δεν ξερει να περιγραψει ουτε ποιο ειναι το προβλημα ακριβως, ουτε ποια ειναι η απατεωνια του αντιπροσωπου για την οποια θα παμε να σπασουμε βιτρινες. Φυσικα αντι να ενοχληθεις για τις εξοχως βοηθητικες απαντησεις "παμε να σπασουμε αντιπροσωπειες" ενοχληθηκες με το rebus περι χαμηλου iq το οποιο και ξαναεπιστρεφω στους συγκεκριμενους.

Αφού λοιπόν έχεις περάσει με μεγάλη επιτυχεία τα Rebus, θα είχες σίγουρα καταλάβει πώς το "σπάσιμο" ήταν μια πλάκα.

Προσωπικά έτσι το πήρα γιαυτό κ δεν αντέδασα. :whistling:

Σε κάθε περίπτωση, ένα φόρουμ έχει υποχρέωση (κατα την δική μου προσωπική άποψη) να βοηθάει σε οποιαδίποτε απορία.

Ο συγκεκριμένος φίλος, μπορεί να μήν ξέρει ακριβός τα δικαιώματα του κ ούτε θα ξεκαθάρισε ακριβός για πιά αύξηση μιλάει,

στην τελική όμως ζήτησε βοήθεια/απόψεις απο το φόρουμ.

Καλό είναι λοιπόν τα posts να είναι επικοδομητικά κ όχι απαξιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά.

Το αμάξι παραγγέλθηκε ΠΡΙΝ το τέλος ταξινόμησης πάει στο κανονικό.

Αυτό τι σημαίνει; Οσα αμάξια ΗΤΑΝ στο τελωνείο μέχρι και την Παρασκευή 7 Αυγούστου που έληξε το μέτρο, και οσα ΜΠΗΚΑΝ τελωνείο μέχρι κι εκείνη την ημέρα και τα εκτελώνισαν οι αντιπροσωπείες, απλά επωφελήθηκαν. Οσα αμάξια ΔΕΝ πρόλαβαν να εκτελωνιστούν μέχρι εκείνη την ημερομηνία (ακόμα κι αν μπήκαν στις 7 Αυγούστου, αλλά δεν πρόλαβαν το τελωνείο για να τα εκτελωνίσουν), πολύ απλά πλήρωσαν τα τέλη με αύξηση 100%, κοινώς στην αρχική τους τιμή, όπως τόσα χρόνια πληρώνουμε το νταβατζιλίκι αυτό, που είναι και παράνομο, βάσει απόφασης της ΕΕ...

ΟΛΕΣ οι αντιπροσωπείες το είχανε πει πως όποιο αμάξι έχει παραγγελθεί, ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΑ ΤΕΛΗ. Το σκηνικό θα έπρεπε να το έκανες καταγγελία ή ό,τι άλλο ήθελες, αν έβαζες παραγγελία ΠΡΙΝ τα τέλη (πριν τον Φεβρουάριο που ξεκίνησε ο θεσμός), ερχόταν στο τελωνείο μετά την έναρξη του θεσμού (πχ Ιούνιος), αλλά σε υποχρέωναν να πλήρωνες όλα τα τέλη γιατί το είχες παραγγείλει πριν την επιβολή του μέτρου της μείωσης!! Αυτό ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ.. Αλλά τώρα, σόρρυ που σου το λέω, αλλά δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις κάτι, καθώς το αμάξι παραγγέλθηκε μεν ενόσω ίσχυε το μέτρο, δεν ήταν διαθέσιμο στο τελωνείο για άμεση παράδοση, και είχες ενημερωθεί πως η εβδομάδα παραγωγής θα ήταν η ΧΧ-09, και πως θα ερχόταν μετά τις 7 Αυγούστου. Μόνο να το πας στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο και να επικαλεστείς την απόφαση για την παράνομη και καταχρηστική επιβολή του ΕΤΤ, να χρεωθείς τη δίκη (που θα κερδίσεις βέβαια), και να περιμένεις 2 χρόνια για να δικαιωθείς. Βέβαια, οι πιο πολλές αντιπροσωπείες, ΞΕΧΝΟΥΣΑΝ να πούνε πως μετά την επιστροφή του ΕΤΤ, αν το αμάξι έχει παραγγελθεί αλλά δεν έχει έρθει ακόμα στο τελωνείο (λόγω μεταγενέστερης ημερομηνία παραγωγής, παράδοσης, ή καθυστέρησης από το εργοστάσιο), η αύξηση του τέλους βαραίνει τον τελικό πελάτη.

This is Greece, και αυτό δεν το αλλάζουμε όσα κι αν λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι πελατης εχεις δικαιωματα. Ο φιλος ομως αφενος δεν φαινεται να τα ξερει ουτε αυτα αλλα ουτε και τις υποχρεωσεις του ως καταναλωτη, δεν ξερει να περιγραψει ουτε ποιο ειναι το προβλημα ακριβως, ουτε ποια ειναι η απατεωνια του αντιπροσωπου για την οποια θα παμε να σπασουμε βιτρινες. Φυσικα αντι να ενοχληθεις για τις εξοχως βοηθητικες απαντησεις "παμε να σπασουμε αντιπροσωπειες" ενοχληθηκες με το rebus περι χαμηλου iq το οποιο και ξαναεπιστρεφω στους συγκεκριμενους.

1oν μια χαρά εξήγησα ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα/απατεωνιά και μάλιστα αφού πρώτα μίλησα και με δικηγόρο που μου είπε ακριβώς τις υποχρεώσεις μου και τα δικαιώματα μου (εκτός αν θεωρείς ότι και ο δικηγόρος που ρώτησα πρέπει να κάνει IQ τεστ...εκεί πάω πάσο) . Εγώ έφταιγα όντος που δεν είδα τον όρο στο συμβόλαιο και να τους το τρίψω στην μούρη... αλλά αυτός ο όρος δεν παύει να είναι καταχρηστικός. Και αν εσύ διαβάζεις όλα μα ΟΛΑ τα συμβόλαια που σου δίνουν να υπογράψεις, έστω και αν είναι για κάποια πράγματα που θεωρείς τυπικά, τότε πρέπει να έχεις πραγματικά πολύ ελεύθερο χρόνο. Εγώ δυστυχώς δεν έχω.

Αν επιμένεις ακόμα ότι έχουν 100% δίκιο δεν θα προσπαθήσω να σε μεταπείσω..άλλωστε είναι δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι θέλεις. Απλά πριν ρίξεις σπόντες για IQ φρόντιζε να διαβάζεις προσεκτικά τι γράφουν οι άλλοι.

2ον όσον αφορά το σπάσιμο... προφανώς ήταν πλάκα αλλά μάλλον κάποιοι δυσκολεύονται να πιάσουν το humor..

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά.

Το αμάξι παραγγέλθηκε ΠΡΙΝ το τέλος ταξινόμησης πάει στο κανονικό.

Αυτό τι σημαίνει; Οσα αμάξια ΗΤΑΝ στο τελωνείο μέχρι και την Παρασκευή 7 Αυγούστου που έληξε το μέτρο, και οσα ΜΠΗΚΑΝ τελωνείο μέχρι κι εκείνη την ημέρα και τα εκτελώνισαν οι αντιπροσωπείες, απλά επωφελήθηκαν. Οσα αμάξια ΔΕΝ πρόλαβαν να εκτελωνιστούν μέχρι εκείνη την ημερομηνία (ακόμα κι αν μπήκαν στις 7 Αυγούστου, αλλά δεν πρόλαβαν το τελωνείο για να τα εκτελωνίσουν), πολύ απλά πλήρωσαν τα τέλη με αύξηση 100%, κοινώς στην αρχική τους τιμή, όπως τόσα χρόνια πληρώνουμε το νταβατζιλίκι αυτό, που είναι και παράνομο, βάσει απόφασης της ΕΕ...

ΟΛΕΣ οι αντιπροσωπείες το είχανε πει πως όποιο αμάξι έχει παραγγελθεί, ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΑ ΤΕΛΗ. Το σκηνικό θα έπρεπε να το έκανες καταγγελία ή ό,τι άλλο ήθελες, αν έβαζες παραγγελία ΠΡΙΝ τα τέλη (πριν τον Φεβρουάριο που ξεκίνησε ο θεσμός), ερχόταν στο τελωνείο μετά την έναρξη του θεσμού (πχ Ιούνιος), αλλά σε υποχρέωναν να πλήρωνες όλα τα τέλη γιατί το είχες παραγγείλει πριν την επιβολή του μέτρου της μείωσης!! Αυτό ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ.. Αλλά τώρα, σόρρυ που σου το λέω, αλλά δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις κάτι, καθώς το αμάξι παραγγέλθηκε μεν ενόσω ίσχυε το μέτρο, δεν ήταν διαθέσιμο στο τελωνείο για άμεση παράδοση, και είχες ενημερωθεί πως η εβδομάδα παραγωγής θα ήταν η ΧΧ-09, και πως θα ερχόταν μετά τις 7 Αυγούστου. Μόνο να το πας στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο και να επικαλεστείς την απόφαση για την παράνομη και καταχρηστική επιβολή του ΕΤΤ, να χρεωθείς τη δίκη (που θα κερδίσεις βέβαια), και να περιμένεις 2 χρόνια για να δικαιωθείς. Βέβαια, οι πιο πολλές αντιπροσωπείες, ΞΕΧΝΟΥΣΑΝ να πούνε πως μετά την επιστροφή του ΕΤΤ, αν το αμάξι έχει παραγγελθεί αλλά δεν έχει έρθει ακόμα στο τελωνείο (λόγω μεταγενέστερης ημερομηνία παραγωγής, παράδοσης, ή καθυστέρησης από το εργοστάσιο), η αύξηση του τέλους βαραίνει τον τελικό πελάτη.

This is Greece, και αυτό δεν το αλλάζουμε όσα κι αν λέμε!

Φιλέ μου whitevgti η αύξηση για την οποία μιλάω δεν έχει να κάνει με τέλη ταξινόμησης αλλά για αλλαγή στην τιμή του συγκεκριμένου μοντέλου..(η οποία για παράδειγμα δεν ισχύει για το Golf VI GTI...). Kαμία απόλυτος σχέση με τα τέλη ταξινόμησης.

Edited by Manos77
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου whitevgti η αύξηση για την οποία μιλάω δεν έχει να κάνει με τέλη ταξινόμησης αλλά για αλλαγή στην τιμή του συγκεκριμένου μοντέλου..(η οποία για παράδειγμα δεν ισχύει για το Golf VI GTI...). Kαμία απόλυτος σχέση με τα τέλη ταξινόμησης.

Ο φίλος Manos77 αναφέρεται στην αύξηση τιμής απο μεριά του παρασκευαστη!!, δηλάδη στο 0,9-1,9% που κάνουν τα κεντρικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτή την μονομερή αύξηση από πλευράς του κατασκευαστή δεν την καταλαβαίνω.

Όταν έχουν 3,5 μήνες χρόνο παράδοσης, αλλά στο ενδιάμεσο έχουν κάνει αύξηση, εξυπακούεται ότι το αμάξι εσύ θα το πάρεις με την τιμή που το έχεις κλείσει - ας φρόντιζαν να προγραμματίζουν αυτοί, καλύτερα την παραγωγή τους!

Ή σε τελική, ας την φάει την αύξηση ο εισαγωγέας που δεν έκλεισε επαρκή αριθμό οχημάτων για την Ελλάδα.

Επουδενί όμως μια μονομερή αύξηση ενώ εκκρεμεί η παραγγελία, δεν είναι υποχρεωμένος να την δεχθεί ο καταναλωτής, ακριβώς γιατί το όχημα το έχει παραγγείλει σε αυτή την τιμή που του προσφέρθηκε.

Αλλιώς, αν πχ εμένα που μου πάει 22.000 ευρώ το αμάξι, ήξερα ότι θα το έπαιρνα 23 ίσως να το απέρριπτα και να επέλεγα άλλο αυτοκίνητο.

Έτσι είναι, ανεξαρτήτως όρων που βάζει αυθαίρετα ο καθένας σε ένα προδιαμορφωμένο συμβόλαιο του κώλου.

Παρατήρηση 2: Έστω ότι διαβάζεις αναλυτικά τους όρους του συμβολαίου, και δεν δέχεσαι κάποιον. Τί γίνεται;

Θα καθίσει ο έμπορος να ασχοληθεί να σου φτιάξει άλλο; Δε νομίζω. Θα σου πει τράβα αλλού, δεν πουλάω αλλιώς, έτσι δουλεύω και αμα σ' αρέσει.

Εσύ θες το αμάξι. Εφόσον όλες οι εκθέσεις VW στην Ελλάδα έχουν το ίδιο έντυπο/"συμβόλαιο" τί κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτή την μονομερή αύξηση από πλευράς του κατασκευαστή δεν την καταλαβαίνω.

Όταν έχουν 3,5 μήνες χρόνο παράδοσης, αλλά στο ενδιάμεσο έχουν κάνει αύξηση, εξυπακούεται ότι το αμάξι εσύ θα το πάρεις με την τιμή που το έχεις κλείσει - ας φρόντιζαν να προγραμματίζουν αυτοί, καλύτερα την παραγωγή τους!

Ή σε τελική, ας την φάει την αύξηση ο εισαγωγέας που δεν έκλεισε επαρκή αριθμό οχημάτων για την Ελλάδα.

Επουδενί όμως μια μονομερή αύξηση ενώ εκκρεμεί η παραγγελία, δεν είναι υποχρεωμένος να την δεχθεί ο καταναλωτής, ακριβώς γιατί το όχημα το έχει παραγγείλει σε αυτή την τιμή που του προσφέρθηκε.

Αλλιώς, αν πχ εμένα που μου πάει 22.000 ευρώ το αμάξι, ήξερα ότι θα το έπαιρνα 23 ίσως να το απέρριπτα και να επέλεγα άλλο αυτοκίνητο.

Έτσι είναι, ανεξαρτήτως όρων που βάζει αυθαίρετα ο καθένας σε ένα προδιαμορφωμένο συμβόλαιο του κώλου.

Παρατήρηση 2: Έστω ότι διαβάζεις αναλυτικά τους όρους του συμβολαίου, και δεν δέχεσαι κάποιον. Τί γίνεται;

Θα καθίσει ο έμπορος να ασχοληθεί να σου φτιάξει άλλο; Δε νομίζω. Θα σου πει τράβα αλλού, δεν πουλάω αλλιώς, έτσι δουλεύω και αμα σ' αρέσει.

Εσύ θες το αμάξι. Εφόσον όλες οι εκθέσεις VW στην Ελλάδα έχουν το ίδιο έντυπο/"συμβόλαιο" τί κάνεις;

Ή αγοράζεις ετοιμοπαράδοτο αυτοκίνητο ή αγοράζεις άλλης μάρκας.

Αλλιώς τρώς την τουλούμπα και λες κι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί για να αποφύγουν όμως το όλο σκηνικό, στην τελική το ανάγουν στα αυξημένα τέλη κυκλοφορίας. Σε είχαν ενημερώσει πως τα τέλη σου θα είναι 2000 κι όχι 1000 ευρώ; Αν όχι, στο κοτσάρουν εκεί και σου λένε γαργάρα τώρα. Αν ναι, τότε η μονομερής αύξηση αυτή μπορεί να διερευνηθεί μέσω Europa.eu.int (website της ΕΕ, Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου, Συντάγματος, Νομοθεσίας και Προστασίας Καταναλωτών, το επίσημο site της Ε.Ε.), και μέσω ΙΝ.ΚΑ.. Σε αυτή την περίπτωση, σόρρυ, δεν το κατάλαβα, όμως θέλει πιο καλό ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οντως θελει προσοχη στο τι υπογραφετε και γενικα στις τιμες, γιατι απο τοτε που εληξε το μετρο οι τιμες περιεργως εκτοξευτηκαν. Απλως προσοχη θελει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να κανονίσω το οικονομικό αφού το αυτοκίνητο που παρήγγειλα πριν 4 μήνες ήρθε επιτέλους(μου είχαν πει πως σε 2 μήνες θα το χα). Εκεί που πίστευα πως η ταλαιπωρία μου τελείωσε μου λένε πως πρέπει να πληρώσω 400Ε επιπλέων αφού το αυτοκίνητο πλέον βγαίνει με ενσωματωμένο ESP κάτι που εγώ δεν είχα στην παραγγελία μου. Εννοείται πως δεν το άφησα έτσι και τους είπα πως δεν πληρώνω ούτε 1Ε επιπλέον,μόνο όσα είχαμε συμφωνήσει κατά την παραγγελία. Περιμένω την απάντηση τους άυριο... για το αν θα χρειαστεί να τα πληρώσω ή οχι!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να κανονίσω το οικονομικό αφού το αυτοκίνητο που παρήγγειλα πριν 4 μήνες ήρθε επιτέλους(μου είχαν πει πως σε 2 μήνες θα το χα). Εκεί που πίστευα πως η ταλαιπωρία μου τελείωσε μου λένε πως πρέπει να πληρώσω 400Ε επιπλέων αφού το αυτοκίνητο πλέον βγαίνει με ενσωματωμένο ESP κάτι που εγώ δεν είχα στην παραγγελία μου. Εννοείται πως δεν το άφησα έτσι και τους είπα πως δεν πληρώνω ούτε 1Ε επιπλέον,μόνο όσα είχαμε συμφωνήσει κατά την παραγγελία. Περιμένω την απάντηση τους άυριο... για το αν θα χρειαστεί να τα πληρώσω ή οχι!!! ;)

Αν δεν σε είχαν ενημερώσει όπως και εμένα ...μην τους δώσεις τπτ (αν δεν έχεις δώσει προκαταβολή ακόμα καλύτερα...)

Edited by Manos77
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.