Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

αν ηταν 200 αλογα το ραλλι θα ηθελες κιαλια για να το δεις.

πρωτο σταδιο να ηταν καμια 140αρια αλογα αμα ειχε και τπτ εκεντρα να ηταν 145-150

ειναι και 1600cc

αν ωταν σου εφυγε πατησατε απο σταση λογικοτατο.

για 106 φανταζομαι λες;;

Link to comment
Share on other sites

αν ηταν 200 αλογα το ραλλι θα ηθελες κιαλια για να το δεις.

πρωτο σταδιο να ηταν καμια 140αρια αλογα αμα ειχε και τπτ εκεντρα να ηταν 145-150

ειναι και 1600cc

αν ωταν σου εφυγε πατησατε απο σταση λογικοτατο.

για 106 φανταζομαι λες;;

ναι.

βασικά την πρώτη φορα που ήμουνα μπροστά έφυγα και προσπαθούσε να με φτάσει.

μετά ήθελα να το παίξω μάγκας :p και τον αφησα να μπει μπροστά και φύγαμε( όχι τέρμα όμως)

και δεν τον έφτανα εγώ αλλα η απόσταση ήταν ίδια ρε παιδί μου,δεν έφευγε πιο μακριά.

Link to comment
Share on other sites

πανε πολυ καλα τα ραλλυ.

ολα εχουν να κανουν με το βαρος.

εχει φιλος μου ξηλωμενο τερμα ραλλυ πρωτο σταδιο + εκκεντρα και δεν μπορεις να φανταστεις σε τι αμαξια κανει πλακα στο δρομο.

ιδικα απο σταση.

Link to comment
Share on other sites

μα κοιταξε την αναλογια κιλων ανα ιππο! οταν εμεις με τα 1200 κιλα και τα 180 αλογα εχουμε 6,6 περιπου ας πουμε, το ραλακι με τα 850 κιλα (ενδεικτικο, βρισκεις πιο ελαφρια κ πιο βαρια) και τα 40 αλογα ας πουμε λιγοτερα αν ειναι πρωτου σταδιου, η αναλογια ειναι 6!

μπορει να παιζουν και αλλα πραγματα ρολο αλλα αυτο ειναι το σημαντικοτερο. και ασε μας εμας να λεμε οτι εχουμε dsg, 8-9 κιλα ροπη παραπανω κτλ κτλ..

φανταζεσαι τι γινεται βεβαια με ραλακια περα απο πρωτο σταδιο..

Link to comment
Share on other sites

μα κοιταξε την αναλογια κιλων ανα ιππο! οταν εμεις με τα 1200 κιλα και τα 180 αλογα εχουμε 6,6 περιπου ας πουμε, το ραλακι με τα 850 κιλα (ενδεικτικο, βρισκεις πιο ελαφρια κ πιο βαρια) και τα 40 αλογα ας πουμε λιγοτερα αν ειναι πρωτου σταδιου, η αναλογια ειναι 6!

μπορει να παιζουν και αλλα πραγματα ρολο αλλα αυτο ειναι το σημαντικοτερο. και ασε μας εμας να λεμε οτι εχουμε dsg, 8-9 κιλα ροπη παραπανω κτλ κτλ..

φανταζεσαι τι γινεται βεβαια με ραλακια περα απο πρωτο σταδιο..

άσε που από ότι παρατήρησα δεν σπινιαρει ΠΟΤΕ!

τώρα τρέχαμε με ένα chevrolet srt8 δεν έχω ιδέα πιο ήτανε όμως :p

στη βαρης κωροπίου. άδειος δρόμος.

μέχρι τα 180 του ρηχνα 3 αυτοκίνητα μετά που πήραν μπρος τα κυβικά του για σας :p

Link to comment
Share on other sites

άσε που από ότι παρατήρησα δεν σπινιαρει ΠΟΤΕ!

τώρα τρέχαμε με ένα chevrolet srt8 δεν έχω ιδέα πιο ήτανε όμως :p

στη βαρης κωροπίου. άδειος δρόμος.

μέχρι τα 180 του ρηχνα 3 αυτοκίνητα μετά που πήραν μπρος τα κυβικά του για σας :p

δεν σπινιαρει;; με esp (tcs) ενεργοποιημενο ετσι; γιατι ναι με esp σε κοβει αρκετα αλλα μολις το βγαλεις γινεται ψιλοχαμος..

Link to comment
Share on other sites

άσε που από ότι παρατήρησα δεν σπινιαρει ΠΟΤΕ!

τώρα τρέχαμε με ένα chevrolet srt8 δεν έχω ιδέα πιο ήτανε όμως :p

στη βαρης κωροπίου. άδειος δρόμος.

μέχρι τα 180 του ρηχνα 3 αυτοκίνητα μετά που πήραν μπρος τα κυβικά του για σας :p

ESP OFF και Manual στο κιβώτιο για να δεις διαφορά..

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις σημερα με πηραν τηλεφωνο απο τη αντιπροσωπεια και εχω τρελαθει απο τη χαρα μου.....ηρθε τελωνειο....το παραγγειλα 16 απριλιου και σημερα ηρθε τελωνειο.....σε 10 μερες θα το εχω στα χερια μου μου ειπαν.....εκανε μαζι με τις 10 μερες 3.5 μηνες μονο!!!!!! ενω το εχω φορτωσει πολυ....ξενον, ηλιοροφη, rcd-510, κρουιζ κοντρολ με παρκ πιλοτ, εργοστασιακο συναγερμο, πολυλειτουργικο τιμονι, τεμπελη κτλ...3.5 μηνες μονο!!!! τελεια!!!!!!!!!!!!!! μου ειπαν ομως πως πρεπει να το εξοφλησω για να το περασουν τελωνειο....αλλα εγω θελω να το δω πρωτα....γνωριζετε κανεις τιποτα τετοιο οτι πρεπει να εξωφληθει πρωτα??? επισης ημουν πολυ τυχερος τυχερος!!!!!! εχω αριθμο πλαισιου απο C ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΤΑ ΝΕΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ!!!! αρα προβληματα λαδιου κτλ τελος για μενα αν ολα πανε καλα.......!!!!

Link to comment
Share on other sites

μπραβω φιλε μου. με το καλο να παραλαβεις!!!

Φυσικα να απετησεις να το δεις πριν το πληρωσεις ολο εχεις το δικαιωμα να το κανεις.

απλα νομιζω πρεπει να πληρωθει το ποσο απο τον ντιλερ που το αγορασες. αν το παιξεις λιγο αγριος αππ την αρχη και ανενδωτος σχετικα με αυτο θα καταφερεις να το κανεις οπως θελεις. που ετσι ειναι και το λογικο φυσικα. Και εγω ετσι θα το εκανα απλα το δικο μου ηταν ετιμοπαραδωτο απο ακυρωση αλλου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις σημερα με πηραν τηλεφωνο απο τη αντιπροσωπεια και εχω τρελαθει απο τη χαρα μου.....ηρθε τελωνειο....το παραγγειλα 16 απριλιου και σημερα ηρθε τελωνειο.....σε 10 μερες θα το εχω στα χερια μου μου ειπαν.....εκανε μαζι με τις 10 μερες 3.5 μηνες μονο!!!!!! ενω το εχω φορτωσει πολυ....ξενον, ηλιοροφη, rcd-510, κρουιζ κοντρολ με παρκ πιλοτ, εργοστασιακο συναγερμο, πολυλειτουργικο τιμονι, τεμπελη κτλ...3.5 μηνες μονο!!!! τελεια!!!!!!!!!!!!!! μου ειπαν ομως πως πρεπει να το εξοφλησω για να το περασουν τελωνειο....αλλα εγω θελω να το δω πρωτα....γνωριζετε κανεις τιποτα τετοιο οτι πρεπει να εξωφληθει πρωτα??? επισης ημουν πολυ τυχερος τυχερος!!!!!! εχω αριθμο πλαισιου απο C ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΤΑ ΝΕΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ!!!! αρα προβληματα λαδιου κτλ τελος για μενα αν ολα πανε καλα.......!!!!

Αντε με το καλό να το παραλάβεις!

Τί εννοείς λέγοντας (εχω αριθμο πλαισιου απο C ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΤΑ ΝΕΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ!!!!) ?

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό να το παραλάβεις!

Τί εννοείς λέγοντας (εχω αριθμο πλαισιου απο C ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΤΑ ΝΕΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ!!!!) ?

απο αριθμο πλαισιου C και μετα απο το εργοστασιο τοποθετουνται τα νεα ελατηρια ωστε να μη ξαναπαρουσιαστει ποτε το προβλημα με τα λαδια...ειναι διασταυρωμενο.....μου το εδειξε στον υπολογιστη....πριν απο αυτο επρεπε αν σου καψει λαδι να το πας και να σου αλλαξουν ελατηρια που σημαινει θα ανοιξουν μηχανη!!!!!!!!!!!!!!!!!! εγω το ειχα παραγγειλει περιπου 15 απριλιου...και μου ειπαν επειδη εχει ερθει τεχνικη ενημερωση απο τη VW οτι ολα τα αυτοκινητα που εχουν αριθμο πλαισιου C ΣΗΜΑΙΝΕΙ Β ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ 2011 αρα τα το αμαξι θα εχει τοποθετημενα τα νεα ελατηρια απο το εργοστασιο ωστε να μη ξαναπαρουσιαστει το προβλημα με τα λαδια....ο πωλητης ειδε το αριθμο πλαισιου μου και μου ειπε ειναι C.....δεν υπαρχει περιπτωση να μου πει ψεματα γιατι ειναι κατι που φαινεται αυτο....σε ευχαριστω φιλε μου και ελπιζω να σε καλυψα...

Link to comment
Share on other sites

απο αριθμο πλαισιου C και μετα απο το εργοστασιο τοποθετουνται τα νεα ελατηρια ωστε να μη ξαναπαρουσιαστει ποτε το προβλημα με τα λαδια...ειναι διασταυρωμενο.....μου το εδειξε στον υπολογιστη....πριν απο αυτο επρεπε αν σου καψει λαδι να το πας και να σου αλλαξουν ελατηρια που σημαινει θα ανοιξουν μηχανη!!!!!!!!!!!!!!!!!! εγω το ειχα παραγγειλει περιπου 15 απριλιου...και μου ειπαν επειδη εχει ερθει τεχνικη ενημερωση απο τη VW οτι ολα τα αυτοκινητα που εχουν αριθμο πλαισιου C ΣΗΜΑΙΝΕΙ Β ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ 2011 αρα τα το αμαξι θα εχει τοποθετημενα τα νεα ελατηρια απο το εργοστασιο ωστε να μη ξαναπαρουσιαστει το προβλημα με τα λαδια....ο πωλητης ειδε το αριθμο πλαισιου μου και μου ειπε ειναι C.....δεν υπαρχει περιπτωση να μου πει ψεματα γιατι ειναι κατι που φαινεται αυτο....σε ευχαριστω φιλε μου και ελπιζω να σε καλυψα...

thanks :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε ο Κρίτωνας και βάλαμε πρόγραμμα ! Το αμάξι καμιά σχέση με πριν ... Εκεί που υστερούσε, πλέον είναι μια χαρά...Εβγαλα σε βίντεο την όλη διαδικασία ... Σε λίγο ανεβαίνει u tube και θα το δημοσιεύσω στο "Κινητήρας-->Polo GTI 6R Tuning" για να δείτε καμπύλες και λεπτομέριες...

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

Μπραβω Γιωργο. Για 95αρα;;;

κανατε Dyno???

βγηκε η ecu και δουλευτηκε στον Παγκο η δεν ειχε protection το δικο σου; δεν θυμαμαι και ποτε το πηρες.

Καλογκαζωτο παντως

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο το βίντεο!!! Δείτε στο "Polo GTI 6R tuning"!:thumbsup:

Μπραβω Γιωργο. Για 95αρα;;;

κανατε Dyno???

βγηκε η ecu και δουλευτηκε στον Παγκο η δεν ειχε protection το δικο σου; δεν θυμαμαι και ποτε το πηρες.

Καλογκαζωτο παντως

Η ΕCU στον πάγκο κανονικά Πάνο!! Δεν είχε τίποτα από protection ... Ανετα έγινε το reflash!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις σημερα με πηραν τηλεφωνο απο τη αντιπροσωπεια και εχω τρελαθει απο τη χαρα μου.....ηρθε τελωνειο....το παραγγειλα 16 απριλιου και σημερα ηρθε τελωνειο.....σε 10 μερες θα το εχω στα χερια μου μου ειπαν.....εκανε μαζι με τις 10 μερες 3.5 μηνες μονο!!!!!! ενω το εχω φορτωσει πολυ....ξενον, ηλιοροφη, rcd-510, κρουιζ κοντρολ με παρκ πιλοτ, εργοστασιακο συναγερμο, πολυλειτουργικο τιμονι, τεμπελη κτλ...3.5 μηνες μονο!!!! τελεια!!!!!!!!!!!!!! μου ειπαν ομως πως πρεπει να το εξοφλησω για να το περασουν τελωνειο....αλλα εγω θελω να το δω πρωτα....γνωριζετε κανεις τιποτα τετοιο οτι πρεπει να εξωφληθει πρωτα??? επισης ημουν πολυ τυχερος τυχερος!!!!!! εχω αριθμο πλαισιου απο C ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΤΑ ΝΕΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ!!!! αρα προβληματα λαδιου κτλ τελος για μενα αν ολα πανε καλα.......!!!!

φιλε μου ο αριθμος πλαισίου ειναι αυτός πανω στο τζάμη? αν ναι ποιο γραμα πρεπει να ειναι c?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις σημερα με πηραν τηλεφωνο απο τη αντιπροσωπεια και εχω τρελαθει απο τη χαρα μου.....ηρθε τελωνειο....το παραγγειλα 16 απριλιου και σημερα ηρθε τελωνειο.....σε 10 μερες θα το εχω στα χερια μου μου ειπαν.....εκανε μαζι με τις 10 μερες 3.5 μηνες μονο!!!!!! ενω το εχω φορτωσει πολυ....ξενον, ηλιοροφη, rcd-510, κρουιζ κοντρολ με παρκ πιλοτ, εργοστασιακο συναγερμο, πολυλειτουργικο τιμονι, τεμπελη κτλ...3.5 μηνες μονο!!!! τελεια!!!!!!!!!!!!!! μου ειπαν ομως πως πρεπει να το εξοφλησω για να το περασουν τελωνειο....αλλα εγω θελω να το δω πρωτα....γνωριζετε κανεις τιποτα τετοιο οτι πρεπει να εξωφληθει πρωτα??? επισης ημουν πολυ τυχερος τυχερος!!!!!! εχω αριθμο πλαισιου απο C ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΤΑ ΝΕΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ!!!! αρα προβληματα λαδιου κτλ τελος για μενα αν ολα πανε καλα.......!!!!

Να κανω μια ερωτησουλα το rcd510 στο ειναι εργοστασιακο η... τοποθετιμενο εδω. Εγω ζητησα park pilot και μου ειπε να βαλουμε το RCD510 (η μαλλον ενα look RCD510) με καμερα οπισθοποριας για να εχω tv dvdplayer ktl ktl ktl... λογο γλωσσας μου ειπε και μαλιστα μου εστειλε mail για επιβαιβεωση. Μηπως κανω μακακια που βαζω (μαλλον) κινεζο???? για πειτε καμια γνωμη σας παραθετω και το mail (σε αλλο ποστ μου απαντησε ενα παλικαρι οτι ειναι μια χαρα πιοιοτητα/τιμη)

"Αγαπητέ κύριε xxxxxxx,

Η πρόταση μας, αναφορικά με την οθόνη αφής 6,5'' και την κάμερα οπισθοπορείας που θέλετε να έχει το καινούριο σας αυτοκίνητο είναι η εξής : Να αφαιρέσουμε απο την παραγγελία το RCD 510 και να έρθει το αυτοκίνητο με το ηχοσύστημα που έχει στο βασικό του εξοπλισμό, δηλαδή το RCD 310. Θα εγκαταστήσουμε εδώ στην Ελλάδα ένα multimedia station το οποίο αισθητικά είναι όμοιο με το RCD 510 (δηλαδή ενσωματομένο στην κονσόλα του αυτοκινήτου, με έγχρωμη οθόνη αφής 6,5''). Το multimedia αυτό περιλαμβάνει :

• Navigation με πλήρη χαρτογράφηση Ελλάδας

• Camera οπισθοπορείας

• Radio - CD & DVD player

• Bluetooth

• TV tuner

Η τιμή του, συμπεριλαμβανομένης και της έκπτωσης που μπορούμε να κάνουμε, είναι στα 600 €.

Παραμένω στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνηση.

Με εκτίμηση,

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ο αριθμος πλαισίου ειναι αυτός πανω στο τζάμη? αν ναι ποιο γραμα πρεπει να ειναι c?

φιλε μου δεν ξερω να σου απαντησω τωρα σε αυτο....το απογευμα θα παω στη vw να δω το πλαισιο c και θα σου πω....

μπραβω φιλε μου. με το καλο να παραλαβεις!!!

Φυσικα να απετησεις να το δεις πριν το πληρωσεις ολο εχεις το δικαιωμα να το κανεις.

απλα νομιζω πρεπει να πληρωθει το ποσο απο τον ντιλερ που το αγορασες. αν το παιξεις λιγο αγριος αππ την αρχη και ανενδωτος σχετικα με αυτο θα καταφερεις να το κανεις οπως θελεις. που ετσι ειναι και το λογικο φυσικα. Και εγω ετσι θα το εκανα απλα το δικο μου ηταν ετιμοπαραδωτο απο ακυρωση αλλου.

οκ σε ευχαριστω πολυ φιλε μου....αν και αν δω στο pc οτι ειναι ακριβως οπως το παραγγειλα οκ....ειναι κατι που φαινεται απο τον αριθμο πλαισιου....αλλα οπως και να εχει θελω να το δω με τα ματια μου γιατι δεν ειναι και λιγα τα 23.000 που θα σκασω τετοιες εποχες....ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Υστερα απο 6.800 ΧΛΜ γενικα ησυχης οδηγησης εχει καψει 2Λιτρα κ χρειαζεται 1Λιτρο ακομα...Δηλαδη 3 Λιτρα στο συνολο...εκλεισα ραντεβου για ελεγχο λαδιου την Τριτη...Μαλλον δεν την γλιτωσα απο τα ελλατωματικα ελλατηρια...Καποιος που εχει κανει την αλλαγη ας μου πει αν ειναι ολα οκ μετα την αλλαγη ή αν υπηρξε καποιο αλλο προβλημα pls...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Υστερα απο 6.800 ΧΛΜ γενικα ησυχης οδηγησης εχει καψει 2Λιτρα κ χρειαζεται 1Λιτρο ακομα...Δηλαδη 3 Λιτρα στο συνολο...εκλεισα ραντεβου για ελεγχο λαδιου την Τριτη...Μαλλον δεν την γλιτωσα απο τα ελλατωματικα ελλατηρια...Καποιος που εχει κανει την αλλαγη ας μου πει αν ειναι ολα οκ μετα την αλλαγη ή αν υπηρξε καποιο αλλο προβλημα pls...

ελεγχο λαδιου πως κανουν ξερεις; καθε 100 η 1000 χλμ; και για ποσο;

παντως στα ορια εισαι και εσυ κοντα στο μισολιτρο.. χτες προχτες διαβαζα για περιπτωση ιμπιζα με 3 λιτρα σε 2500χλμ! πανω απο λιτρο ανα 1000!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Υστερα απο 6.800 ΧΛΜ γενικα ησυχης οδηγησης εχει καψει 2Λιτρα κ χρειαζεται 1Λιτρο ακομα...Δηλαδη 3 Λιτρα στο συνολο...εκλεισα ραντεβου για ελεγχο λαδιου την Τριτη...Μαλλον δεν την γλιτωσα απο τα ελλατωματικα ελλατηρια...Καποιος που εχει κανει την αλλαγη ας μου πει αν ειναι ολα οκ μετα την αλλαγη ή αν υπηρξε καποιο αλλο προβλημα pls...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=47052

καντε μια αναζητηση πριν ρωτήσετε κάτι, φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις γυρισα απο τη αντιπροσωπεια....πηγα και το ειδα και εχω τρελαθει!!!!! ως τη τεταρτη θα ειναι στα χερια μου........να και μερικες φωτογραφιες παιδες....

post-19642-0-70805400-1311348512_thumb.j

post-19642-0-39320800-1311348563_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις γυρισα απο τη αντιπροσωπεια....πηγα και το ειδα και εχω τρελαθει!!!!! ως τη τεταρτη θα ειναι στα χερια μου........να και μερικες φωτογραφιες παιδες....

Τα πλυστικά για τα φανάρια είναι μαζί με τα led?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.